Anketa

Da li biste sudjelovali u VHF QRP takmicenju i kolika bi maksimalna snaga trebala biti dozvoljena u istom?

NE, life is short for QRP
4 (7.7%)
DA, maksimalna dozvoljena snaga 5W
15 (28.8%)
DA, maksimalna dozvoljena snaga 10W
25 (48.1%)
DA, maksimalna dozvoljena snaga 50W
4 (7.7%)
DA, maksimalna dozvoljena snaga 100W
4 (7.7%)

Ukupno Glasova: 51

Glasanje završeno: 29. Prosinac. 2012, 20:46:32

Autor Tema: VHF QRP contest (Anketa na vrhu stranice)  (Posjeta: 9346 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3LN

• Newbie
  • *
Odg: VHF QRP contest (Anketa na vrhu stranice)
« Odgovori #45 : 21. Prosinac. 2012, 18:08:27 »
Također sam za qrp kontest, jer kako jedan dan u godini ne bi trebali koristiti automobile (smanjena emisija CO2) tako i jedan dan godišnje možemo smanjiti EM isijavanje (npr. jedna Qro stanica od 1kw isijava kao i 100 destvatnih qrp postaja s premisom da imaju antene iste dobiti - što uglavnom nije slučaj). Koliko vidim u ukv kalendaru zgodan termin bi možda bio prvi vikend u travnju (tada imamo samo FM kontest). Mislim da u tom terminu i DARC ima VHF qrp kontest. Nisu loši termini ni u ljetnim mjesecima ('lad u šjliviku, akomulator, drveni kolac a na njemu prasence, ops. tipfeler, antena od 2 lamda, 'ladno vino_pivo_voda, šnita masnog kruva ili šaka ladnih čvaraka s crvenom ljutom paprikom i domaćim paradajzom_mljac, znoj curi i žderu te komarci iii to je to! - tko ne zna moja lokacija je u Slavoniji i Baranji - za majstore s mora pogledajte sliku dolje_ to je opcija _šarani na rašljama).
73 Damir
« Zadnja izmjena: 21. Prosinac. 2012, 18:27:09 9A3LN »

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #46 : 21. Prosinac. 2012, 19:16:06 »
Guy's evo jos malo ulja na vatru  :)
Ako to spojite sa kakvim postojecim kontestom, onda to nema smisla zbog QRM-a.
Bolje je to uglaviti na 4 sata prije kakvog veceg kontest-a, npr od 8-12 .
Osim toga bolje je ranije ujutro jer su propagacije bolje. Ne limitirati nista i nikog
osim snage. Ekipe za vece konteste su uglavnom na lokacijma vec u petak, tako da bi bilo i dosta
aktivnosti.

ad6iw

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #47 : 21. Prosinac. 2012, 21:06:59 »
Ideja je odlična. Ja sam za 5W, tako sam glasao, iako ni 10W nije pretjerano.

Unaprijed se preporučujem ako treba izrada dizajna za diplomu.
Također za prvoplasiranog (ili 3, 4 itd mjesto) se preporučam za nagradu, naime, voljan sam donirati elektroniku.

Pozdrav svima i nadam se da će se ova ideja sprovesti u djelo.
Shiranu ga hotoke

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #48 : 21. Prosinac. 2012, 21:17:43 »
Adame!
U srpnju treći vikend imaš  WW VHF contest od 18:00 UTC, subota do 21:00  UTC nedjelja. Imaju 10W kategoriju single ili tri banda 50/144/432. Prema tome međunarodni termin postoji, kategorija postoji, treba ga samo malo propagirati i eto zanimljivog natjecanja. Ima i kategorija Timovi, o čemu sam već pisao.

Sada ostaje samo pitanje da li ima zainteresiranih za to natjecanje,  ili promjeniti datum u neki drugi termin, kada nema puno ( KV ) natjecanja.
Mislim da je ova druga solucija loš izbor.

Kada se već spominje Fieldday ne zaboravite da to natjecanje ima isti period kada i UKV activity, pa ne možemo ozbiljno raditi u jednom natjecanju samo nekoliko sati, pa onda ići u portabl na UKV natjecanje, onako samo da se čuje?!
Treba biti aktivan kada su i ostali, tako je ipak lakše...

http://www.cqww-vhf.com/CQVHFContestRules2012.pdf

Kategorija:
3. Single-Op All-Band QRP. There are no location restrictions
– home or portable – for stations running 10 watts output or less.

Ja bih ipak kada postoji neko euro lokalno natjecanje QRP, pa njemu pridružiti naš kontest...

Srdačan pozdrav   Zvone

Offline 9a6sjz

• Full Member
« Odgovori #49 : 22. Prosinac. 2012, 07:21:07 »
Pozdrav svima!
Glasao sam za 5W ali se slažem da iz tehničkih razloga može i 10W. Termin bi trebalo dobro posložiti da se ne preklapa s nekim drugim takmičenjima. Mile (9A9Y) je ponudio dizaj diploma a ja nudim tisak ako se tako odlući i to kao sponzor, da se uz PDF podjele dilome u "papirnatom"obliku nekom prigodom (može i na Jarunu)
73 Zlatko

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #50 : 22. Prosinac. 2012, 10:44:14 »
Po meni treba biti sto manje komplikovano, tj. Imati samo jednu kategoriju. Znaci snaga, max 10w, nebitno da li neko radi sa 5 ili 9w, sve do 10w se pika. Isto znaci i sa vrstom rada, sve se pika, cw i ssb, ne razdvajati. Ne dodavati 70cm, moze samo smanjiti broj ucesnika, koncentrisati se samo na 2m za pocetak. Duzina 6 sati se cini optimalnom, po mogucnosti u nekom toplom mjesecu da se moze izaci sto vislje...svesti antenu na max. 16 el, ne bitno da li je to 3x5el ili 2x8el ili single 16el, sve da bude lakse...16el sam naveo kao primjer, jer yagice na 2 m idu uglavnom do 16el, cisto da neki ne budu osteceni, recimo ako to bude max. 10el, da neko ne kaze ja imam 11el i sta cu sad? Mislim da max. 16el zadovoljava sve...ovo je samo moj prijedlog...

73' Samir, 7s7v

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #51 : 22. Prosinac. 2012, 11:19:37 »
Nismo se dogovorili, ali... 8)

Kako sam i obećao do Bozhicha dolaze dvije varijante pa da se nastavimo potezat do NG ;D

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #52 : 22. Prosinac. 2012, 11:20:44 »
Sri Adame, pobrkao sam treći i zadnji vikend... tako i tako ne radim u 9a activity, hi.

Evo još par mojih razmišljanja, vidim da ima dosta različitih ideja...

- termin:

Kontest  u vrijeme 9a activiti (ili nekog drugog) nema smisla. Ako je tako, uvedimo QRP kategoriju u 9a activity, ali to nije onda QRP contest. Ja sam za termin kad u 9A nema drugog kontesta. U protivnom će se QRP stanice utopiti u qrm-u i splaterima 1kw+ stanica i služiti uglavnom tome da budu bodovi za snagatore koji su zasjeli na "svoju" frekvenciju, zovu CQ i ne miču se sa qrg. Volim raditi u kontestu gdje se mogu čuti i uraditi "sitni" signali. Ovo bi bilo u kontradikciji s QRP idejom. Također ne sviđa mi se ideja za 24-satni contest.

- kategorije:

Ja sam za jednu jedinstvenu kategoriju, barem u startu. Ako takmičenje postane popularno s puno učesnika, o tome se može naknadno razmisliti. Prijedlog za 2 kategorije snage X 3 kategorije načina rada, znači 6 kategirija je previše. Da se ne desi da bude jedva nešto više pristiglih log-ova od kategorija... Uostalom, razlika između od 3db između 5 i 10 w nije presudna. Ja ću (ako dođe do realizacije tamičenja) raditi sa IC202...  Naravno, sve to stoji ako je kontest samo na jednom bandu (2m). Ako se odlučimo za više bandova, tada bi naravno trebale biti kategorije po bandu.

Problem: naravno, u kontestu će qrp stanice raditi i one stanice koje imaju više od 10w, a te po kriteriju max snage od 10w nebi imale pravo učešća. To je možda loše, trebalo bi ih nekako stimulirati da pošalju logove..

Sa svim ostalim napisanim uglavnom se slažem. Uostalom, ovo su samo ideje za razmisliti, pa kakva god na kraju ispala pravila ja ću raditi ako se netko potrudi da sve to organizira i contest zaživi.

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #53 : 22. Prosinac. 2012, 15:56:51 »
 Mala nadopuna: čitajući pažljivije neke komentare, vidim da nisam reagirao na ideju ograničenja broja elemenata antene. Po meni prilično besmisleno, da sada ne pišem opširnije... Ako nekog interesira zašto, mogu odgovoriti u slijedećem postu.

Sretan Božić,
Zvonko
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #54 : 22. Prosinac. 2012, 19:32:16 »
Glede mede, evo moje božićnice ;D

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #55 : 22. Prosinac. 2012, 21:39:58 »
Gorane, Mnogo toga je u redu, ali:
1. Ako ideš na 24 satni kontest proći će kao ZG FM na kojem se jave dvije - tri zg postaje, a u cijelih 24 sata maximalno 10 s time da ih moraš tražiti kao iglu u plastu sijena ili pogoditi tko će od 24 sata raditi.
2. To će postati još jedan kontest za nas kao što je 50/70 jer se nitko drugi od susjeda neće javljati ili davati broj veze.
3. Mnogi susjedi organiziraju kontest utorkom, četvrtkom itd sa trajanjem od 3 do 6 sati. kao npr I postaje prvi utorak 2m, drugi 432, treći utorak ili četvrtak  više frekvencije,
G postaje imaju slične konteste od 18 do 22 dok istovremeno sjevernjaci imaju do 21h HI ili sl.
4. Organizacija 6 satnog natjecanja je vremenski dovoljno duga za one koji će se javiti sat - dva, a dovoljno kratka za one koji će raditi cijeli kontest, pa da im ne predstavlja napor.
5. Susjedi su uvjek dobrodošli, i zbog bodova i aktivnosti. Pa neka budu dvije kategorije, 9A i ostali
6. Ipak bi bilo bolje da bude uz neki postojeći kontest jer inače će biti zaista malo postaja samo iz 9A.

Evo toliko o toj temi od mene, jer će opet biti "tresla se brda, rodio se NIŠ (miš)!"
73 i svima sretni Blagdani te uspješna Nova godina!

Zvone   

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #56 : 23. Prosinac. 2012, 06:29:21 »
Naravno da je kontest otvorenog tipa, ne samo 9A only, a predložene su dvije varijante jer je takvih razmišljanja bilo ovdje na forumu.

Ja sam za prvu od 6 sati uz postojeći contest, samo za odvojenu klasifikaciju i nagrade.

U slučaju da se ide na24 h format, nije loše vidjeti kako to rade DL kolege koji su u taj raspon utjerali skoro sve bandove koje su imali, baš da se ne izumre od dosade. Taj se preklapa s AA VHF i zato je u tom contestu relativno manje DL nego inače.

Eto, menu' je na stolu pa sad :o

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #57 : 23. Prosinac. 2012, 09:52:08 »
Pa menu ti je los majstore  ;D
"Ti definitivno ne znas koje namirnice idu zajedno"

Ako treba, mogu i nacrtati...
ali poslusajmo sto i drugi vele.

Po meni, nikako preko 6 sati i nikako sa drugima da se kuhamo u istom QRO loncu.
Da bi se shvatio bit problema, treba zamisliti kako bi se rijesio isti problem da u jednom ukv natjecanju imamo umjesto 400 samo 50khz banda na raspolaganju?

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #58 : 23. Prosinac. 2012, 10:24:08 »
A čuj, ja sam svoje rekao, ajde i ti nešto ponudi da se ljudi lakše odluče pa ćemo prije doć do cilja.

Nije ono moje sveto pismo ;)

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #59 : 23. Prosinac. 2012, 12:16:37 »
A čuj, ja sam svoje rekao, ajde i ti nešto ponudi da se ljudi lakše odluče pa ćemo prije doć do cilja.

Nije ono moje sveto pismo ;)

A svasta si ti  tamo nadrobia  ;D , . . . onako da  budes siguran i da mozes  jednog dana reci (ako se ostvari ova QRP  avantura :D)  - ja sam tako predlaga;).
Ako ne  uspije  opet imas opravdanje jer je onaj drugi prijedlog  bia bolji !

Nadam se da si ima vrimena  Bozicnio drvce okitit od ovoga  pustog pisanja  smjernica  ;D . . . .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =