Anketa

Da li biste sudjelovali u VHF QRP takmicenju i kolika bi maksimalna snaga trebala biti dozvoljena u istom?

NE, life is short for QRP
4 (7.7%)
DA, maksimalna dozvoljena snaga 5W
15 (28.8%)
DA, maksimalna dozvoljena snaga 10W
25 (48.1%)
DA, maksimalna dozvoljena snaga 50W
4 (7.7%)
DA, maksimalna dozvoljena snaga 100W
4 (7.7%)

Ukupno Glasova: 51

Glasanje završeno: 29. Prosinac. 2012, 20:46:32

Autor Tema: VHF QRP contest (Anketa na vrhu stranice)  (Posjeta: 8705 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
VHF QRP contest (Anketa na vrhu stranice)
« : 19. Prosinac. 2012, 20:46:32 »
Ima li uopce zainteresiranih za ovakvu vrstu rada?
Ideja je da se odrzi jedno takmicenje upravo sa malim snagama da se vidi, koje su prednosti a koje mane ovakvog nacina rada u takmicenjima. Naravno, prije svega bilo bi zanimljivo vidjeti koliki se ODX QRB mogu postici sa QRP snagama a najzanimljive bi bilo vidjeti dali ce nestati sa banda sve one poznate smetnje, splateri i ostali generatori suma.

Iako u nasem kalendaru nema takvog takmicenja u Ceskoj postoji Classic OK QRP Contest gdje je snaga ogranicena na 10w.
Period se nekako poklapa sa Alpe-Adria VHF periodom.
Naime upravo veliki broj veza sa OK postajama koje sam ostvario samo sa 5W u tom takmicenju ponukalo me na ovakvu ideju.

Osim toga, malo detaljnija analiza DX-cluster spotova beacona 9A0BVS u zadnjih 5 godina njegova rada dala je jako zanimljive rezultate.

QV
« Zadnja izmjena: 19. Prosinac. 2012, 23:43:09 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
Odg: VHF QRP contest
« Odgovori #1 : 19. Prosinac. 2012, 20:49:26 »
 :D ima nas zaintereseranih !!!!

Offline 9a4vm

• Full Member
« Odgovori #2 : 19. Prosinac. 2012, 20:59:22 »
ima,ima
73 de 9a4vm-Vlado

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #3 : 19. Prosinac. 2012, 21:14:57 »
 Bilo bi zanimljivo  ako bi bilo  , POSTENO   ::)!.

Znaci ako  je max. snaga 5W  neka bude  i bude  5W !

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #4 : 19. Prosinac. 2012, 21:31:07 »
A Zašto ne bi bilo zainteresiranih? Neki tako i rade. E sada ono o POŠTENO prelazi u HAM SPIRIT!
Lijepo je raditi sa FT817, pa ako netko želi pregoriti izlaz natjerat će na 7W. A kako će oni sa nekim drugim kojima piše " Od 2 do 100W" raditi stalno na 5W, to se stvarno pitam. Ako čuju OK, a on njih ne? Hm Hm...
Rješite to brzo da uđe u kontest kalendar za 2013. godinu

Offline 9A1DL

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 19. Prosinac. 2012, 21:35:30 »
Ima

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 19. Prosinac. 2012, 21:51:44 »
Ima li uopce zainteresiranih za ovakvu vrstu rada?
Ideja je da se odrzi jedno takmicenje upravo sa malim snagama da se vidi, koje su prednosti a koje mane ovakvog nacina rada u takmicenjima. Naravno, prije svega bilo bi zanimljivo vidjeti koliki se ODX QRB mogu postici sa QRP snagama a najzanimljive bi bilo vidjeti dali ce nestati sa banda sve one poznate smetnje, splateri i ostali generatori suma.

Iako u nasem kalendaru nema takvog takmicenja u Ceskoj postoji Classic OK QRP Contest gdje je snaga ogranicena na 10w.
Period se nekako poklapa sa Alpe-Adria VHF periodom.
Naime upravo veliki broj veza sa OK postajama koje sam ostvario samo sa 5W u tom takmicenju ponukalo me na ovakvu ideju.

QV

73, evo Čehi  rade i preko 800 km u QRP kontestima na 144 MHz.

http://www.crk.cz/FILES/VKVQRP2009.PDF
73 GS

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
Odg: VHF QRP contest (Anketa na vrhu stranice)
« Odgovori #7 : 19. Prosinac. 2012, 23:44:43 »
Samo da podsjetim da je anketa na pocetku stranice, vidim 60 posjeta a samo 6 glasova ???

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #8 : 20. Prosinac. 2012, 05:12:25 »
evo sam glasao za 10W.

ne bih oprije početka potezao sumnju u poštenje, jer onda sve zajedno nema smisla, ali svakako ima smisla napraviti jedan ovakav kontestić u kojem bi se moglo uraditi i nešto što inače ne radimo - prošetati na vrh kakve planine gdje nošenje agregata i svega što prati ozbiljne akcije.
Mislim da sam svojedobno nešto i ovdje pisao.

I DL momci imaju svoj QRP festival u vrijeme ALPE ADRIA contesta, ali na svim bandovima pa se s AA preklapaju u nekih 2.5 sata u nedjelju.

Mislim da je odlična ideja i ako bi se našao zgodan termin tokom ljeta, mogli bi biti zbilja zanimljivo.

Na prvu bih rekao da je termin za 9A activity u srpnju ili kolovozu dobro rješenje, uz dogovor sa sadašnjim organizatorima paralelnih natjecanja.

Iako, imamo i u AA VHF QRP kategoriju u kojoj se skupi jedva 10 logova iz cijele Europe - što nam smeta da se prije i tu malo pokažemo? 9A postaje stanu na dlan jedne ruke, a ni drugi nisu daleko.
Istina, nisu svima pri ruci nadmorske visine od +1 600 m, ali ako je do QRP rada, može se log poslati i u kategoriji C (<50W).

U krajnoj liniji, možemo QRP kao disciplinu honorirati u svakom našem contestu, označiti u plasmanu, nagraditi diplomom ili pečenim janjčićem ;D
« Zadnja izmjena: 20. Prosinac. 2012, 07:10:52 9a6c »

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #9 : 20. Prosinac. 2012, 06:13:16 »
Citat:
60 posjeta a samo 6 glasova

Pa ne glasaju jer nisi stavio kategoriju 1KW i vise  :)

Mislim da je 10W gotovo standard za bazne uredjaje. Ako se dogovorite za QRP contest
sponzorirat cu sa Super LNA prva tri mjesta

ad6iw
« Zadnja izmjena: 20. Prosinac. 2012, 06:22:10 AD6IW »

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #10 : 20. Prosinac. 2012, 07:12:44 »
Gorane, bolje nemoj.

Kad upogone taj LNA čut će svašta, a neće napravit vezu pa će nam svi pobjeći u QRO kategorije :D

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #11 : 20. Prosinac. 2012, 08:02:19 »
pozdrav
neke ukv stanice nemaju 5w....nego 1 i 10w
ja sam isto zainteresiran za qrp
9a9c
đuro

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #12 : 20. Prosinac. 2012, 08:44:27 »
Goranima hvala za ideje, smjernice i moguce sponzorstvo.
I ja sam bio na tragu toga da se umjesto papirnatih diploma podijeli jedna ili koliko mogucnosti dopustaju nagrada, evo kao sto je LNA, ili SWR metar ili nesto sto ce ucesnik moci iskoristiti u radu i trajno ce se sjecati toga kao uspomene na takmicenje.

Jedina razlika je tome da to ne bi trebao nagraditi prvog, drugog, treceg nego bi se iz "bubnja" od svih prijavljenih dnevnika izvukli dobitinici. U izbor bi recimo usli svi koji ostvare minimalno 20 qso-a u takmicenju.
Time bi se potakao fair play i ravnopravana sansa da svatko dobije nagradu uz moto bitno je ucestvovati i omasoviti jedan ovakav trend.

Ideja je puno dublja, kao sto je Goran uvidio, dakle otici u prirodu, na svijez zrak, raditi iz portabla, na baterije, solarni panel, generator, ispitati lokacije, poboljsati opremu i nekako uciniti takmicenje pristupno svima gdje ce se svi dobro zabaviti uz manje smetnji na bandu i vise zanimljivih qso-a. Takmicenje bi trebalo trajati 6-7 sati preko dana recimo od 10.00 do 16.00 lokala gdje bi se pustio dosta vremena da se netko "popne" u portable a da se ne treba dizati u 3 ujutro da bi stigao na lokaciju.

Usput, i ja sam glasao za opciju 10W iako imam FT-817d sa samo 5w (deklariranih) na izlazu. ;D
Vecina starijih uredjaja, kako iz zovemo mobilnih imaju tih 10w, pa nekako da se tu ide njima na ruku jer ih je i najvise, barem tako mislim.

QV
« Zadnja izmjena: 20. Prosinac. 2012, 08:55:06 9a4qv »
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #13 : 20. Prosinac. 2012, 08:45:48 »
Đuro, kod većine tih uređaja viši nivo snage može se regulirati unutrašnjim trimer potenciometrom, obično je označen kao ALC, vrijedi za FT480R, a kod TR751 je slično.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #14 : 20. Prosinac. 2012, 08:53:06 »

Ideja je puno dublja, kao sto je Goran uvidio, dakle otici u prirodu, na svijez zrak, raditi iz portabla, na baterije, solarni panel, generator, ispitati lokacije, poboljsati opremu i nekako uciniti takmicenje pristupno svima gdje ce se svi dobro zabaviti uz manje smetnji na bandu i vise zanimljivih qso-a. Takmicenje bi trebalo trajati 6-7 sati preko dana recimo od 10.00 do 16.00 lokala gdje bi se pustio dosta vremena da se netko "popne" u portable a da se ne treba dizati u 3 ujutro da bi stigao na lokaciju.

QV

Vidin ja da te ovogodišnji AA VHF na Zavižanskoj kosi lipo prosvitlija ;D

Jako je dobra ideja, ali obzirom na za sada neizvjestan broj sudionika u tom big game fishingu, možda je ipka jednostavnije prikrpiti se nekom postojećem contestu i samo izvesti internu klasifikaciju.

Možda uvesti nešto što Talijani imaju - kategoriju za 6 sati sudjelovanja u komadu ali u QRP kategoriji?
Tako bu se moglo izbrati najzgodnije vrijeme za izlazak u portabl, aktivirati neka nepristupačna čuka, a ako se bratska srca slože s jedne lokacije mogu se aktivirati i 4 oznake u toku 24 sata nekog contesta?

OK momci su prije rata imali POLNI DEN u terminu Tesle i mislim da im je limit bio 12 W pa si se trebao dobro našilijiti prema njima, a sad su to pomakli u termin AA VHF, gdje nemaju puno šansi za plasman u kategoriji D, jerbo im je samo Snežka over 1 600 m asl :D