Autor Tema: Za one koji "motaju"  (Posjeta: 1463 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Za one koji "motaju"
« : 12. Rujan. 2007, 18:52:42 »
 ;D
Kako nesto kemijam oko 144 mhz transvertera, bilo je potrebno napraviti diplexer poslije DBM mijesanja, i naravno tu koristiti neke male feritne toruse, da to bude koliko toliko kvalitetno.
MF transvertera je na 27mhz, zasto bas tu drugi put.....
Ili sam u F/hafenu ili u pordenone kupio jednom male zute toroide koji bi po boji odgovarali do 50mhz, no kad sam skinuo dimenzije uvidio sam da su neki "levi" kako bi Martin rekao, ne upadaju u nijeddne T ni FT tablice i onda sam slucajno naisao na pravu stvar:

http://www.dl5swb.de/html/mini_ring_core_calculator.htm

Radi, samo tako, namotao par zavoja na ferit, izvrsio 5-6 mjerenja rezonancija sa razlicitim C, uzeo srednjak induktiviteta i sve ubacio u software i dobio ovo:
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

s56a

• Gost
Odg: Za one koji "motaju"
« Odgovori #1 : 12. Rujan. 2007, 21:13:56 »
Zbir frekvencija mijesanja je jako daleko od 27 MHz MF pa je diplekser nepotreban!  GG FET je odlican MF pojacavac.

73 de Mario, S56A

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 12. Rujan. 2007, 21:28:51 »
Mario pozdrav,

Pa ne bih se bas slozio sa tobom, u praksi to izgleda ovako:
na 144.300 je cini mi se radio zagreb, stvarno wide FM, e sada kako i kojim mijesanjem ne znam.
Lokalni oscilator je 39 mhz pa x3 = 117 Mhz.

Da li se kroz bandpass za 117 mhz prosverca 39 mhz pa mijesanjem sa 144.300 dodje 105.3 sto je cini mi se neki jaki FM broadcasting, samo predpostavljam.

Diplekser treba itekako, inace ja poslije DBM ne koristim MF pojacalo nego direktno idem u bazni uredjaj RX  ;)
Tih cca 20 db razlike dobio sam sa MAR-6 odmah poslije front-enda sa ATF21170.

Eto, isprobano veceras.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

s56a

• Gost
« Odgovori #3 : 13. Rujan. 2007, 15:20:54 »
U fotogaleriji sam video tvoj pretpojacavac koji ima previse nepotrebnog pojacanja za skidanje DBM NF=6 dB na zeljenih 2 dB na 2 m.  MAR stavi iza DBM jer RX ima obicno SWR>3.  117 MHz CO mora biti izuzetno cist.  116 MHz kristali su jeftini.

73 de Mario, S56A