Autor Tema: ME2T-PRO ili ME2HT-PRO transverteri  (Posjeta: 4362 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qi

• Newbie
  • *
ME2T-PRO ili ME2HT-PRO transverteri
« : 07. Prosinac. 2012, 17:25:58 »
Imali ko kakvih iskustava sa Gaborovim HA1YA transverterima ME2T-PRO ili ME2HT-PRO?
Na papiru izgleda zanimljivo.
http://ha1ya.config.hu/htmkepek/me2t_protransverterspec.htm     Nikola.9a4qi  nikola.orac@zg.t-com.hr

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: ME2T-PRO ili ME2HT-PRO transverteri
« Odgovori #1 : 07. Prosinac. 2012, 17:27:50 »
DK5EW ga hvali...

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 07. Prosinac. 2012, 19:14:26 »
DK5EW ga hvali...

A to je kao neka referenca je li??
Kod nas bi se reklo, svaki cigo svoga konja hvali...
Taj DK5EW je zakljucio da je frekvencija stabilna, i da je to dobar transverter.. izgleda da nije procitao u uputstvima gdje govore da je stabilnost transvertera puno bolja nego kod modernih transceivera, znaci njemu je ogranicavajuci faktor uredjaj koji koristi a ne transverter.

Pogledavsi na brzinu diagram, ucinilo mi sa kao da su mi kroz glavu prosle sve sheme transvertera koje sam u svojih 28 godina bavljenja ovim hobijem vidio, pa covjek je napravio kompilaciju svih mogucih transvertera.
Necu puno pisati pogotovo kritizirati jer cu vjerovatno opet dobiti privatni mail autora koji ce mi reci ono sto me sljeduje...

Htio sam izracunati NF i OIP3 i jos neke stvari cijelog transvertera ali sam odustao od toga cim sam vidio da su brojke napuhane....
Deklarirani NF transvertera je 0.7dB
Krenuvsi od ulaza, koristi se MMIC block koji ima u najboljem slucaju NF 0.7dB, ali konstruktor je ispred!!! tog ulaznog stupnja stavio i BPF i konektor i relej i kablice i da li mi netko moze odgovoriti, da li se dodavanjem tih komponenti ispred ulaza poboljsava ili degradira NF??

Pa onda se dalje navodi kako pro verzija koristi high level mixer koji ima oip3 +30dbm. Naravno po podacima za takve performanse potreban je L.O. koji ima nivo od +20dbm. Izlazni L.O. mmic ima u najboljem slucaju P1db od +24dBm, te se taj signal onda dijeli na dva, jedan za tx drugi za rx mixer, znaci minimalno -3db se tu gubi pa onda jos jedan attenuator od 3db na ulazu u mixer (aka prilagodjenje 50 oma mixera na LO), naravno tu treba dodati jos i gubitke u L.O filteru, tako da ne vjerujem da na ulazu tog hi level mixera ima vise od 16-17dbm u najboljem slucaju...

itd..itd...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #3 : 07. Prosinac. 2012, 19:50:58 »
Adam,

Nakon 28 godina staza i jos se "palis" na ham radio propagandu  :)
Primjer kako strucno karakterizirati uredjaj ili antenu u amaterskim uslovima:
 sa transverterom (antenom) A u X kupu 2009 godine
sam uradio toliko veza a sa transverterom B u istom kupu naredne godine uradio sam (namlatio)
25 veza vise  :)
Onda to potpises sa svojim znakom i to je referenca.
Za info:
OIP3 poslije miksera  30dBm sa Class 2 mixer-om ?  Mozda ali iza prvog stupnja pojacanja?
Da bi ovako velika dinamika bila realna
fazni sum oscilatora morao bi biti ekstremno nizak (sto naravno nije izmjereno niti dokumentirano).
Oscilator sa takvim zahtjevima (cca -150dBc/1KHz bi kostao daleko vise nego cijeli transverter

ad6iw

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 07. Prosinac. 2012, 20:09:53 »
Da, da, ovo sa referencom si u pravu  ;D

By the way, stavio je autor mjerenje PN oscilatora na stranicu te on iznosi -125dbc/Hz @ 1khz (mada mi ona krivulja izgleda cudno ali ajde neka bude tako)

Sto je najzanimljije, autor je u Harmonici simulirao BPF koji koristi na ulazu i valjda kasnije poslije LNA  gdje su I.L=3.59dB, i naravno hladno deklarirao NF transvertera od 0.7db.

Ribici i lovci su male bebe za nas radiofunkere  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #5 : 07. Prosinac. 2012, 20:55:54 »
Adam,

Dobro si primjetio PN krivu.  Mjerio je un-lockovan oscillator, odnosno  koristi  jeftini TCXO,
koji naziva military type? Fazni sum TCXO je ispod prosjecnog standarda, niti blizu npr Stratum 3.
 -125 dBc@1kHz nije dovojno za navedenu dinamiku. Noise floor na 1kHz samo -90dBc.
Kada bi fazni sum od -145dBc mjeren na delta od 10KHz, bio na 1kHz onda bi to bio UFB transverter.
Specifikacije jednog uredjaja moraju biti provedene kroz mjerenja i testiranja na fizickom modelu, a ne
na simulacijskim plotovima, sto je totalno nerelevantno! Isto vrijedi i za antene.
Mikseri se ne karakterisu kao "military" type vec Class 1,2 ili 3. Koristi Korejske i komponente koje su
izbacene iz proizvodnje, absolete i koje je sada tesko nabaviti  ???
Na kraju ako se izbace "suvisni atributi" a cijena je OK ovo je prosjecan TRX sasvim dovoljan
za prosjecnog amatera.

Moja dva centa

ad6iw
« Zadnja izmjena: 07. Prosinac. 2012, 22:05:41 AD6IW »

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #6 : 11. Studeni. 2015, 21:19:06 »
Jel ME2T-PRO transverter bolji od Elecraftovog externog transvertera XV144?

http://www.elecraft.com/manual/E740096%20XV%20Transverter%20Owner's%20Manual%20Rev%20F1.pdf

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #7 : 11. Studeni. 2015, 21:32:06 »
Elecraft transverter je vrlo primitivan, gradjen sa jeftinim komponentama, stedili na svemu, dizajn i realizacija iz osamdesetih samo novijim hemtom na ulazu, performance mediocre  :'(
« Zadnja izmjena: 11. Studeni. 2015, 22:20:55 AD6IW »

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #8 : 12. Studeni. 2015, 18:43:25 »
Znaci ako se danas gleda cijena/ performance onda je ME2T Pro ipak najbolje rjesenje? A Anglina transverter od G4DKK? http://www.g4ddk.com/

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #9 : 12. Studeni. 2015, 19:49:00 »
Samir, nisam zainteresiran da pisem recenzije, ti izaberi sto ti odgovara sa cijenom i performansama. Ali ukratko sto mislim o postojecim transverterima na trzistu. Generalno ne odgovaraju
danasnjim tehnoloskim zahtjevima. Sve se svodi na slabe kopije prijasnjih transvertera, bez znacajnih koncepcijskih poboljsanja. Na primjer, niti jedan 2m trx nije lokovan, nema AGC, regulaciju
snage, CAT interface, low phase sintesizer, bolje filtere, TX u A klasi, itd..  Sve vec vidjeno i ne-orginalno, sa 116MHz Kristal oscilatorom spakovano u jeftine Shubert kutijice.
Mislim da je amaterima
ponestalo inspracije ili je sadasnja ham radio populacija ostarila. Mozda ce ti Martin
dati bolji savjet on je expert za 2M transvertere.
« Zadnja izmjena: 12. Studeni. 2015, 21:40:18 AD6IW »

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 13. Studeni. 2015, 08:57:24 »
Nisam expert za mjerenja kao Goran ali u praksi xv144, ME2T, db6nt, javornik ili bilo koji drugi nece ti donesti vezu vise. Osim ako nisi na natjecanju u performansama koje se mogu samo mjerit, a ne osjetiti.

73 UN 

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #11 : 13. Studeni. 2015, 09:47:30 »
Hvala Gorane...

Sto ji to Davore, otprilike kao Volvo i Ford, oba cete dovesti od tacke a do tacke B, ali kako ces se osjecati poslije te voznje, vjerovatno ne isto... ;D

9A3IV

• Gost
« Odgovori #12 : 13. Studeni. 2015, 18:24:23 »
Ovo je tema koja me jako interesira. Nemam instrumente osim uhometra (s obzirom na godine dosta neosjetljivo :-)). Ispravite me ako griješim u razmišljanju. 3GE je u svom postu u QRP EME rekao ono što i ja mislim da je ispravno. Šotki mješač, mosfet sa niskim šumom, filtriranje prije i poslije predpojačanja. Što jednostavniji lokalni oscilator da što manje šumi. Bez kompliciranja. Onošto je dobro za profesionalce koji moraju pokriti širok opseg frekvencija nije dobro za amatere koji koriste uske opsege. Koncepcija transvertera 80-tih godina sa modernim elementima je nepobjediva.

Dobro iskritizirajte moje mišljenje. I obrazložite zašto sam u krivu. Pa da ne palim lemilo da bi napravio lošu stvar, nego dobru

73 Damir

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #13 : 13. Studeni. 2015, 19:50:01 »
Davor je dobro definisao problem, nema vece razlike koji trx koristis jer imaju vrlo
slicne performanse. Damir,
slazem se. Taj pristup je OK ako ne trazis high performance transverter koji bi odgovarao top contest zahtjevima. Taj isti mnogo spominjani mikser je glavni limitirajuci factor. Testirao sam
trenutno najbolje miksere  na trzistu za 2M i najbolje sto sam dobio je oko 34dBm IP, sto je jos
uvijek daleko ispod zahtjeva za ultra linearni transverter.
Sto se tice LNA i ostalih pojacivaca u lancu to nije tako veliki problem jer je lako ostvariti IIP3 preko 40 dBm.Trenutno najbollje performance ima aktivni mixer sa cetri fet u balansnom spoju. High performance Mini circuits level 2 i 3 mixeri imaju slabije performance. Sljedeci limitirajuci factor
je fazni sum, ali sa dobro dizajniranim PLL oscilatorom moguce je ostvariti  -145dBc @ 1kHz ili bolje.
Sa jednostavnom cascade racunicom lako je vidljivo da nema veceg poboljsanja bez efikasnijeg miksera, ili kompletno nove koncepcije. Na polici ceka kompletan material za novi 2M transverter, zavrsene simulacije. Ovaj TRX bi trebao biti rijesenje za navedene probleme, samo
vrijeme nije naklonjeno, a osim toga 2m je IF, nije microwave  :)
« Zadnja izmjena: 13. Studeni. 2015, 20:43:14 AD6IW »

9A3IV

• Gost
« Odgovori #14 : 15. Studeni. 2015, 19:24:28 »
Hvala na odgovoru. Što se tiče mješača, tu mi je sve jasno. Što bolji to je i transverter bolji. Nije mi jasno zašto spominješ PLL. Transverter znači da je međufrekvenca promjenjiva. Onda za transverter je dovoljan običan kristalni oscilator. Sjećam se jednog članka u radioamateru, nemogu ga više naći, o tome kako smanjiti šum kristalnog oscilatora. Neznam zašto PLL za oscilator u transverteru.

Nekad davno imao sam u rukama dsp-10, 144 MHz primopredajnik. Bilo mi je neugodno ga oteti čovjeku, izgleda da nije znao što ima. Sad mi je žao. Trebao sam mu reći što je to.

73 Damir