Autor Tema: Projekt 23cm EME  (Posjeta: 20103 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline S57WW

• Jr. Member
  • **
Odg: Projekt 23cm EME
« Odgovori #75 : 29. Siječanj. 2013, 23:25:30 »

Živijo !

Na povezavi je kratki opis gradnje in nekaj fotk.

http://www.zrs.org/cqzrs/CQZRS022009.pdf

Glavni mojster je bil S53MM Matija.

Po informacijah od njega imajo za EME septum žarilce za vsak band posebej in so delali EME na 23cm, 13cm in 9cm.

Pri septum žarilcu je med drugim prednost tudi to, da ima na TX strani koax direkt od PA, na RX strani pa direkt v predojačevalec. Še bolje je, da se pred PREAMP namesti koax rele, ki na oddaji preklopi na upor 50 ohmov.
Drugače delajo tudi v tekmovanjih s to anteno.

Takrat se namesti drug žarilec.

V priponki še nekaj malega o septum žarilcih.

73, Roman

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #76 : 14. Veljača. 2013, 21:53:33 »
Upravo sam zalemio sve komponente (osim 2 x XRF286) na plocicu 23cm pojacala. Gledajuci malo podatke za ATC kondenzatore koji se nalaze na izlazu, zapela mi je za oko tablica SRF. SRF za 700B tip kondenzatora od 22pF iznosi blizu 1,3 GHz. Trebam li se brinuti?
EME enthusiast

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #77 : 14. Veljača. 2013, 22:57:26 »
Montiraj kond na stranu - natpis sa strane, ne pljoštimice - natpis gore,
tada se serijska rezonancija pomiče prema višim frekvencijama.

73, Dragan
« Zadnja izmjena: 14. Veljača. 2013, 23:11:42 9A5AA »

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #78 : 15. Veljača. 2013, 14:33:40 »
Tnx. napravljeno, izlazni kondovi su montirani na bok.
Uskoro slijedi malo grublje lotanje koje ne preporucam osobama slabijih zivaca - lotanje MOSFET-a na heatspreader. Ovo sam osmislio tako sto cu sa plamenikom odispod cijelo vrijeme zagrijavati heatspreader, i onda kad razvije dovoljnu temperaturu pocinat na mjesto gdje dolazi tranzistor. Dali je to OK metoda?
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #79 : 15. Veljača. 2013, 14:44:22 »
Hmmm, da i ne...
Problem moze nastati kad tranzistor stavis naglo na tih 450 stupnjeva...

Za tvoju metodu, ja bi zagrijao paralelno tranzistor na nekih 80-90 stupnjeva da vlaga iz njega ispari lagano.....komponentu treba "osusiti"
i tek nakon toga ga stavio na tako vrucu podlogu.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #80 : 15. Veljača. 2013, 15:11:38 »
Mozda nebi zagrijao na svih 450C, probao bi regulirati razmak plamena od heatspreadera tako da dobijem nekih 200-250C, temperaturu na kojoj se topi tinol. U svakom slucaju cu zagrijati tranz. na 80-90C da nebi bilo temperaturnih shockova. tnx.
EME enthusiast

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #81 : 15. Veljača. 2013, 23:55:47 »
Ja sam koristio Al ploču debljine 3mm i na nju stavio spreeder pa polako grijao na plinskom štednjaku.
Fercinao bakar, tranzistor tanko namazao pastom za lemljenje SMD komponenti, i kad se spreeder ohladio 
stavio na njega tranzistor pa sve ponovo grijao. Tinol žicom povremeno pipkao Al ploču dok se žica nije počela topiti i tada isključio plin. Tranzistor pomicao malo lijevo-desno da se ravnomjerno zalemi i ostavio pod laganim pritiskom da se tinol skruti. Ne stavljati previše tinola da ne podlije ispod gate i drain pera.
Očistiti pomoću spreja za kontakte.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #82 : 16. Veljača. 2013, 19:00:45 »
Dragane, metoda koju si opisao jako je slicna ovoj u ovom video kojeg sam danas nasao na youtubeu. U videu se lemi PCB na heatspreader. U svakom slucaju bolji nacin lemljenja tranzistora, nego "moj nacin". Tnx. http://www.youtube.com/watch?v=GZhxUmISvjU
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #83 : 16. Veljača. 2013, 19:46:23 »
A dobro Srećko, daj mi reci je li se taj tranzistor baš mora zelemiti ili je to sad trenutno neki modni hit koji su počeli koristiti u posljednje vrijeme?

Kad to zgotoviš postati ću ti jednu sliku da vidiš kako to rade "amateri" na jednom mojem SSPA pojačalu od 130W za 5.7 Ghz...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #84 : 18. Veljača. 2013, 05:21:46 »
MRF 286 S se za razliku od MRF286 lemi, jer nema ona pera sa strane sa prorezom za vijke. 

Preko vikenda sam uspoređivao dual mode feedhorn sa starim 8-kutnim single mode.
Ukratko, zbog visokog nivoa šuma u gradu, bolji odnos šuma sunca - hladno nebo postižem sa 8-kutnim.

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #85 : 18. Veljača. 2013, 18:07:18 »
MRF 286 S se za razliku od MRF286 lemi, jer nema ona pera sa strane sa prorezom za vijke. 

Dragane, cestitke za 9cm moooooonbounce, odlicno. Super fotke.

Ovo za MRF286 stoji, ali to ne znači da se tranzistor može samo zalemiti i točka. Postoji i drugo riješenje koje je puno elegantnije i kvalitetnije, bolja odvodnja topline i puno lakša zamjena tih MRF286 (jer čujem da se hvale da ih mijenjaju više nego čarape).

Kad već postoji majstor koji tako lijepo napravi heat spreader od bakra, onda mu se da zadatak da napravi i ovakve flanđe ko na slikama. Naravno, potrebno je dobro i točno izmjeriti tranzistor (visinu) da se ne desi da zdrobiš tranzistor pri zavidavanju.

Na slici se vidi da iz dvije flanđe idu "neke" žice  :D..
Mjerenje temperature  ;) (i zaštita)

QV

Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #86 : 18. Veljača. 2013, 18:42:15 »
Adame, odlicno rjesenje. Znao sam za njega i ranije, ali ovi tranzistori koje ja imam su odlemljeni iz Spectrian pojacala i nemaju bas najravnije podnozje (lem), i jedino pravo rjesenje za njih je da se zaleme.
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #87 : 18. Veljača. 2013, 18:52:55 »
Srećko, to ti je kao da na Ferari staviš Sava/Tigar gume  :D
Hoću reći, prelijepo i kvalitetno je sve odrađeno kod tebe da bi na kraju na to zalemio neke polovne tranzistore iz Kine ?????
Više vrijedi hladilo i spreader nego tranzistori.

Ali dobro, pali plin  ;D
Ja inače to radim na pegli koju okrenem naopičke i onda uz pomoć dodatne lemilice to zalemim kako treba.
Tempertur = COTON   8)

qv
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #88 : 18. Veljača. 2013, 19:05:05 »
'bemu, sad si me dao na razmisljanje. Ja bi isto zelio da mi bude flandja na tranzistoru, a to je jedino moguce ako kupim te nove kineske tranđe upitne kvalitete, koje imaju novo dno. Pitanje dali cu uopce i dobiti izlaznu snagu van.
Moji su (nadam se) original Motorola skinuti sa Spectrian pojacala, tj odlemljeni. Imaju na podnozju ostatke lema, i tesko ga je dovuci u ravno stanje.
Da imam neku noviju shemu sa novijom generacijom tranzistora, onda bi definitivno napravio sa flandjama.

evo kako je to Jim napravio. http://www.w6pql.com/1296/images/xrfamp/2012complete-hires.jpg

PS. ja necu sa peglom imam neku portabl grijacu plocu.. moram prvo izmjeriti kolko zagrijava.
EME enthusiast

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #89 : 18. Veljača. 2013, 19:45:28 »
Da se lem pažljivo izbrusiti sa tranzistora.
Na masivnu ravnu metalnu ploču stavi se tzv. vodeni brusni papir
i pažljivo sastruže kositar. Pošto kupio po to prodao ali nisam probao.
Ako je na tranzistoru puno lema najprije se višak skine skalpelom.
Ovo Adamovo je super, imam neku furdu sa tranzistorima pričvršćenim
na sličan način, samo su u igri bile još i neke spiralne opruge ispod glava vijaka.