Autor Tema: Projekt 23cm EME  (Posjeta: 20097 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5AA

• Sr. Member
Odg: Projekt 23cm EME
« Odgovori #60 : 02. Prosinac. 2012, 22:44:39 »
Društvo,
kao što su cia kgb mosad mi5 i naših desetak službi već provalili,
krepao mi je tranzistor u pojačalu koje mi služi kao drajver, a rezervni tranzistor nemam.
Osim toga jučer me spopala crijevna viroza pa sam odustao od svega.
Adame čestitke.

Dragan

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #61 : 03. Prosinac. 2012, 14:51:10 »
Dragane, koliko Whiskey daje taj driver? Mozda se nesto nađe u furdi, inače, našao sam kako je neka ekipa prepravljala MRF9045 i MRF9060 sa 900 na 1296MHz.
Ovih MRF9060 ima  u našim GSM unitima koji se daju naći, takvog mi je uvalio Marko 9A4TM i ja sam uspio iz njega bez prevelikog krojenja izvući 35W pri pojačanju od 8dB.
Naravno kvalitetnija prepravka slijedi....

Srecko, radar smeta kakvu god antenu imas, to je sto je, danas malo manje. Ja sam od njega udaljen nekih 35km ali LOS, na kojoj frekvi kod vas rostilja taj radar?

Ja sam danas evo ipak uspjesno testirao moju zanimljivu koncepciju transvertera sa IF od 52 MHz. Ne volim da mi nista upada u IF sto je cesti slucaj kad sam u portable na dobroj lokaciji ili radimo multiband.
28MHz je prenisko, 70MHz mozda preblizu WFM, 52MHz je neka zlatna sredina... preporuča se da IF bude nekih 10% od radne frekvencije ali ovo na 52 mi se cini ok, moram pogledati na spektralac kako izgledaju ti side bandovi i produkti mijesanja ali na prijemu je OK, meni ne smeta  ;D

Evo video sa 90cm dish i ring feed prema radaru, danas je jos podnosljivo bilo ali popodne se situacija pogorsala, mozda nešto šarafe po radaru  ;D

Moj beacon slusam refleksijom 180 stupnjeva od Ucke, a talijasnki beacon je takodjer refleksijom ali kut je cca 110 stupnjeva.

http://www.youtube.com/watch?v=hsUeFRHZELI

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #62 : 03. Prosinac. 2012, 23:19:51 »
Adame, mislim da ovaj sljemenski radar przi na 1350 MHz (najjaci signal). Prije je situacija bila puno gora, sad kao da se nesto smirio i da je na 1296 MHz nesto manja smetnja nego na drugim frekvencijama.. npr 1250 MHz. Hopping mu je jako siroki preko 300 MHz (nisam tocno mjerio, onako odokativno).

Danas sam se malo igrao sa unosom koordinata u kontroler. Unos je u decimalnom obliku sa minimalnim unosom od 1/100 stupnja (npr. 16.05 i 45.81). Kad se to usporedi sa tocnijim koordinatama pozicicje, ispada da je pozicija u kontroleru za oko 400m razlike od tocne pozicije. Kako to utjece na razliku u koordinatama Mjeseca? Gotovo da ne utjece. Na slici vidimo u Autotracku poziciju Mjeseca sa tocnim koordinatama, dok Remote pokazuje poziciju Mjeseca sa koordinatama iz kontrolera. Razlika je samo 1/100 stupnja i to za azimut. Vrlo dobro. Kontroler se testira dalje.
EME enthusiast

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #63 : 04. Prosinac. 2012, 09:16:39 »
Adame,
krepali tranzistor je bipolarni BLV956. Pout je bio oko 45W uz eta 30tak posto.
Siemensov modul iz furde, kupljeno davno u Holicama.
Ako se ne nađe zamjena morat ću napraviti nešto drugo,
možda sa MRF9060.

Dragan

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #64 : 22. Prosinac. 2012, 21:41:39 »
Srecko, ti si bolji u tome, iskopaj na netu malo vise informacia o ovoj verziji septuma koju sam dodao u attachment.
Ne mogu vise pronaci gdje sam to skinuo, a nije mi bas sve jasno na tom nacrtu.
Kao sto vidis, ovo je vec prihvatljivije rjesenje za nase male disheve...

QV

Evo da nismo offtopic, pa cu nastaviti ovdje. Ovu verziju RA3AQ septuma jos nisam vidio. Vidim ima nesto bolje rezultate sto se tice SWR-a i izolacije medju portovima za nekih 10 dB od klasicnog RA3AQ. To je vjerojatno zbog onog novcica u sredini valovoda koji se podesi na maksimum.
Ono sto sam nasao na netu o ovom feedu je na ruskom UKV portalu
http://forum.vhfdx.ru/paraboly/kompaktnyi-obluchatel-eme-dlya-nebolshih-parabol/
E sad mene muci sto je valovod okrugli, pa me muci spoj konektora sa istim, zato bi trebao prilagotiti konektor valovodu ili napraviti neki adapter od aluminija. No dobro, sve se moze, ako se pokaze da je feed dobar. Nema nigdje podataka o iluminaciji i spilloveru?
Sto te muci oko nacrta?
EME enthusiast

Online AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #65 : 23. Prosinac. 2012, 01:30:40 »
Srecko, Adam

Ja imam Rasto OM6AA verziju feed-a za 23cm. Feed je  napravljen je od tankog 0.5mm ili 0.8mm
aluminijuma koji se lako savija i cijeli feed je vrlo lagan. Aluminijum je isjecen
laserski i savijen na programiranoj masini. Axial ratio je OK, izolacija izmedju portova 27dB.
Jedina modifikacija su dodatni tuneri, sarafi za feed-probe na straznoj strani

ad6iw

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #66 : 25. Prosinac. 2012, 23:06:07 »
kakav septum, kakvi bakrači...
Čoek razvalio krevet (aka latoflex) i napravio antenu za 23cm i slusao cw.

Od kreveta antenu za 23, a od antene podnicu za krevet - malo teze  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #67 : 12. Siječanj. 2013, 20:37:11 »
Projekt se nastavlja dalje. Napravljena je baza za pojacalo, pojacana struktra od aluminijskog lima debljine 3mm, na kojeg idu trafo, hladila i elektronika. To sve zajedno ide u metalnu kutiju, na kojoj jos trebam izbusiti otvore (za prekidace, utikac 220V, otvore za hladila i jos neke sitne provrte) na prednjem i straznjem panelu.
Nastavak slijedi...
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #68 : 27. Siječanj. 2013, 21:50:06 »
Uskoro radim pripreme za izradu prvog pokusnog rebra parabole, a to je izrada kalupa za rebro ovakvog tipa http://www.ok1dfc.com/eme/10mprojekt/forma/P7140038.html
Aluminijska cijev ima tendenciju vracanja nekoliko milimetara-centimetara unatrag zbog svog mehanickog svojstva (elasticnost). Zanima me kako savinuti cijev u oblik parabole da nakon savijanja zadrzi oblik parabole? Ili da jednostavno stap-cijev (koji cini parabolu) ostane prenapet?
EME enthusiast

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #69 : 28. Siječanj. 2013, 09:25:14 »
 Moje iskustvo sa 7,5 metarskom antenom iz 1980-te:
-najprije sam napravio alat za savijanje cijevi, okrugle se lakše savijaju
 a za isti promjer i težinu su lakše i mehanički čvršće
-cijev savio približno zadanoj krivulji, fine korekcije se rade ručno
-cijev uglavio u šablonu, bilo više letvica nego kod OK1DFC
-u šablonu stavio sve ravne cijevi
-na spojne točke prislonio trokutaste Al pločice i sve povezao sa cca 2000 pop zakovica

Možda se alat može iskopati negdje u podrumu ako treba.

73, Dragan

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #70 : 29. Siječanj. 2013, 10:46:31 »
Dragane, isao sam na to da napravim sto laksu konstrukciju antene. Nazalost, staticki proracun sam radio sa kvadratnim presjekom cijevi. Zasto? Zbog lakseg i jednostavnijeg spoja sa centralnim dijelom parabole, ali zato placam sa tezinom, jer kako si rekao okrugle cijevi su lakse od kvadratnih istih dimenzija http://www.ok1dfc.com/eme/10mprojekt/preasembl/P3260792.html
Gornji vlacni  i donji tlacni pojas racunao sam sa kvadratnim profilom 15x15x1.5 i to mi je neki minimum zbog vijaka fi 5mm (1/3 sirine profila). Ispuna ide sa U profilima 15x15x1.5 koji su puno laksi. Budem razmotrio i varijantu sa 10x10x1.5 kvadratni profil (pojasevi + ispuna). Rebro je duzine 2.25m.
Sto se tice savijanja budem probao sam napraviti sablonu tako da cijev vise savinem nego sto je potrebno, pa onda takvu savinutu cijev staviti u sablonu za parabolu, da cijela stvar bude prenapeta. Ako gdje zapnem prilikom savijanja, javim ti se.
EME enthusiast

Offline s52ei

• Newbie
  • *
« Odgovori #71 : 29. Siječanj. 2013, 13:13:14 »

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #72 : 29. Siječanj. 2013, 18:13:02 »
Pozdrav Ivane,

vidio sam fotografije, odlicno to izgleda. Vidim da su cijevi strojno savijane u kruznicu http://lea.hamradio.si/~s50c/pics/2009_Parabola/p1010307.html ali kako se na kraju dobio oblik parabole? Ako imas kakav info, dobro bi dosao.

Srecko
EME enthusiast

Offline s52ei

• Newbie
  • *
« Odgovori #73 : 29. Siječanj. 2013, 18:52:16 »
Pozdrav,
na ..312 se vidi, da su isto savijali pravokutni profil. Znam u teoriji kako se savija ali u praksi moraju to radit majstori koji se razumejo na taj posao :).
Možda bi pitao S51RM ili S52RM ko i kako je to radio.

73', Ivan

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #74 : 29. Siječanj. 2013, 22:05:44 »
Evo jednostavnog alata za crtanje parabole.
Barem tako piše, hi.