Autor Tema: Projekt 23cm EME  (Posjeta: 19081 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: Projekt 23cm EME
« Odgovori #105 : 29. Travanj. 2015, 21:59:04 »
Mali ispravak prethodnog posta. Input power 1.3W >> output power 20W, znaci gain oko 12dB. Za sad jako mala iskoristivost oko 30%. Drajver je u fazi izrade, budemo vidjeli sta ce se desiti sa vecom pobudom?
U medjuvremenu sklapa se rotator za azimut. 100W DC motor i prijenos 1:40000
EME enthusiast

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #106 : 30. Travanj. 2015, 01:10:37 »
Citat:
1.3W >> output power 20W, znaci gain oko 12dB. Za sad jako mala iskoristivost oko 30%.
Kod male snage PAE je obicno vrlo nizak, zbog 180-360 deg. conducting angle za AB klasu  Najvisi PAE je kada amp radi u P1dB compression point. Zbog toga  PAE se navodi u P1dB tocki. U najboljem slucaju mozes ocekivati
PAE izmedju 40 i 50% za MRF286 tranzistore. Kada ce to konacno proraditi pa da napravimo vezu ?

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #107 : 30. Travanj. 2015, 19:43:53 »
Pozdrav Gorane. Kod mene ti to sve nekako sporo ide, projekt napreduje kako kapaju financijska sredstva, ali eto, krece se nekako. Svakako cemo napraviti vezu.
Za sada je snaga obecavajuca, uspio sam dobiti bez problema 90W, sa 6W inputa. Moram samo napomenuti da sam kod male pobude morao stavljati flapsove na output stubs da dobijem 12dB gain. Sad kod vece pobude ti isti flapsovi ne odgovaraju i maknuo sam ih. Gain je 12dB takodjer  ??? Moram jos namaknuti par watta vise za pobudu da pojacalo da full output power pa cu onda izmjeriti PAE.
Pojacalo, plocice i tranzistori jedva da su mlaki na 30 sec CW (2 ventilatora pusu cijelo vrijeme).

P.S. nasao sam hibrid M57762 i nabrzinu napravio plocicu i ulazni atenuator. Sad se trebam malo igrati sa ulaznim atenuatorom da dobijem zadovoljavajucu pobudu za full output.
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #108 : 03. Svibanj. 2015, 18:21:34 »
To je sad to! Pojacalo daje 160W outputa sa 10W inputa!!
Morao sam malo intervenirati sa snowflakingom na izlaznom coupleru blizu konektora. Mali komadic bakrene folije drasticno je povecao izlaznu snagu. Bez njega snaga ne mrda preko 110W bez obzira koliki input bio.
Nisam siguran dali je ovo P1dB tocka, ali PAE sad iznosi 61%.
Moram samo napomenuti da jedan tranzistor vuce manje struje oko 4,5A dok drugi vuce 5,1A. Naponi VDS na predaji su 27,5V i 27,2V. Netreba vise terati pojacalo, mozda je i ovo previse za te tranzistore koliko daju, ja sam prezadovoljan.
Evo i kratki video https://www.youtube.com/watch?v=eRjymjU_dPU
EME enthusiast

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #109 : 04. Svibanj. 2015, 16:41:07 »
Da li je to 160W PEP ili AVG?

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #110 : 04. Svibanj. 2015, 19:21:27 »
160W PEP. Necu forsirati pojacalo, neznam kolika je maksimalna pobuda po tranzistoru? Ne idem preko 5W po tranzistoru odnosno 10W za 2xMRF286. Isto sam negdje procitao da struja nebi smjela ici preko 5A po tranzistoru?
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #111 : 20. Svibanj. 2015, 21:35:01 »
Dok se polako rade otvori na prednjoj i straznjoj  ploci za pojacalo, polako se dovrsava i auto moon-tracking. PCB je malo drugacija nego kod original izvedbe, na ovoj plocici dodan je clock sa baterijom. Kutijica sa azimut senzorom montirat ce se direktno na izlaznu osovinu zadnjeg reduktora, a kutijica sa senzorom za elevaciju ici ce na dish. Na fotografiji jos nedostaju releji za preklapanje DC napona i smjera okretanja. Na displayu nedostaje prikazivanje azimuta jer senzor za azimut nije bio spojen.
U medjuvremenu su poslani nacrti septum feeda u lokalnu radionu. Radi se, radi se.
EME enthusiast