Autor Tema: IARU VHF 2012  (Posjeta: 15160 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: IARU VHF 2012
« Odgovori #75 : 12. Kolovoz. 2013, 18:23:17 »
Ma jasno da se time ne bavimo, i jasno da su kod njih sukno i nožice, ali "vlastita oprema" i pomalo nedefinirano poimanje asistencije tokom natjecanja otvaraju puno nedoumica.
..
Srećom se nismo sjetili ove IARu monade prekopirat u naše conteste... nadam se---

To što kažeš "vlastita oprema" to stoji u našim pravilima. Nije nam IARU kriv što njihova pravila nisu točno prevedena na Hrvatski ili što nisu osvježena u skladu sa ranije navedenim Handbookom.
Dakle, sukladno "našim" pravilima, postaje nisu DQ na nasem robotu, ali kad smo došli iz sela u grad onda smo DQ jer kako sam i rekao u IARU pravilima jasno i kratko piše što je single op kategorija.
Zaludu ti "vlastita oprema", ja ne vidim da se u IARU pravilima spominje vlastita oprema...

Uostalom, ne treba nama kopirati IARU monade kad imamo i dosta vlastitih, da te podsjetim, svi koji emitiraju sa preko 600 W su izvan zakona ( i to ako se dobro sjećam 600 w ERP-a).
Dakle pogledati po natjecanjima prijavljene snage i antene i izracunati ERP.....

aj pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #76 : 12. Kolovoz. 2013, 19:19:31 »
PRAVILA ZA NATJECANJE  "IARU I. REGION UHF/SHF CONTEST"

SUDIONICI - Pravo sudjelovanja u natjecanju imaju sve licencirane radiopostaje iz I.regiona IARU-a.

- Natjecatelji u kategoriji "Više operatora" moraju rabiti samo jednu pozivnu oznaku tijekom natjecanja.

- Natjecatelji moraju raditi prema propozicijama natjecanja i u duhu hamspirita, te se strogo pridržavati odredaba o snazi predajnika na pojedinim frekvencijama, a u skladu sa zakonom o telekomunikacijama pojedine zemlje.

KATEGORIJE

Na bandovima od 432 MHz do 10 GHz (uključujući i taj band)

· I - Jedan operator (bez asistencije drugih, koristeći se isključivo svojom osobnom opremom i antenama, radeći s bilo koje lokacije)

Ovo stoji kod nas na webu...ajde, nije vlastita, neg oosobna, ok ok ok...

za HLJK formulacija je malo drugačija:

JEDAN OPERATOR (Postaju poslužuje jedan operator. Bilo kakova pomoć u radu na stanici, okretanju antena, vođenju LOG-a i sl. svrstava postaju u kategoriju više operatora)

Možda je sazrelo vrijeme da se pravila malo pretresu, usklade ili dopune, ali ima ko o tome misli i ne spava radi toga, znam ja...

Ovo za snagu ne znam, ako dobro pamtim, naš Pravilnik o ARP snagu predajnika definira na izlaznom konektoru predajnika/pojačala, a posebne uvjete postavlja u naseljenim mjestima, u što se ne broje portabl aktivnost i ruralna područja , ali ima ko će sad odma puknit link na član zakona pa mi se nedan iti gledat, znam da je čovjek u pravu.

S druge strane, ako ćemo se pravit pametni - ko može izmjerit gain antene? S tih 600W ERP bi se da izvineš mogao obrisati tamo gdje te sunce nikad ne vidi. Ni u čuveni R2 se s tim qrp-om ne ulazi! Moš ti imat 100 el, ali ako su nevaljali...

Je nan lipo, a ;D

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #77 : 13. Kolovoz. 2013, 14:01:12 »
Evo C/P iz zadnjeg Pravilnika:

2.2. Snaga odašiljača

2.2.1.

Vršna snaga ovojnice odašiljača ne smije prijeći sljedeće vrijednosti koje su dane za pojedine radioamaterske razrede:

- razred A = 1500 W (61,8 dBm),

- razred P = 100 W (50,0 dBm).

Vršna snaga ovojnice (PEP – Peak Envelope Power) je srednja snaga odašiljača privedena antenskom napojnom vodu za vrijeme jedne radiofrekvencijske periode na najvišoj amplitudi modulacijske ovojnice.

Ako dobro čitam, ova se snaga odnosi i na 2m opseg za A razred. ERP se spominje u kontratekstu nekih drugih opsega.

Ovo smo lako sredili, ali SO/MO , tu će još bit posla ;D

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #78 : 13. Kolovoz. 2013, 18:38:05 »
Aj se uvati lipo pile i skeplaj koju antenu linear ili nadjite kakvu lokaciju i da bude akcije u IARU VHF 2013,
pravila ko pravila
9A1P ekipa ide u pohod na 1000 qso ali van 9A

73 UN

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #79 : 13. Kolovoz. 2013, 19:26:01 »
Ajde uozbilji se...koja pila, koje antene? Već sad ih ima toliko da će me odma utrpat u multi op:-)))

Bude li sriće, eto me iz jn73 na 2m po običaju, s ambicijom da zbrojim 200 qso, ako sve bude kako valja.

Evo neću više;-)