Autor Tema: IARU VHF 2012  (Posjeta: 15140 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
Odg: IARU VHF 2012
« Odgovori #30 : 13. Rujan. 2012, 16:37:51 »
Jako zgodno za provrtit...puno F stanica koje mi ne radimo:

http://concours.ref-union.org/logrecus/2012/iaruvhf/synthese.pdf

A zasto oni nerade nas kad ih ima tako puno ?

Usput, vidimo  punoo o  F stanica koje imaju ispod 50 QSO , . . .. ne ocekujes valjda od njih nesto  posebno  :-\

73 PJT
« Zadnja izmjena: 13. Rujan. 2012, 20:51:43 9a7pjt »
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #31 : 13. Rujan. 2012, 16:51:36 »
Ništa ja ne očekujem, sve sam napisao u prošlom postu.

Nije školska lektira, ne mora se.

Samo je dobro znat da ih ima i da ih ima dosta da se znamo organizirat ;)

A onda su gotovi :P

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #32 : 13. Rujan. 2012, 19:30:25 »
Da samo malom broju krug dotiče početak JN, a samo je nekolicina i plavi kvadratić blizu ili baš na 9A.
Dečki još nisu skužili da postoje linearci!

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #33 : 14. Rujan. 2012, 16:23:39 »
Samo je dobro znat da ih ima, i da ih ima dosta, da se znamo organizirat ;)

U prilog gornjoj tvrdnji :
http://www.slovhf.net/Forums/viewtopic/t=269/postdays=0/postorder=asc/start=30.html

Contest report: HB9EI from JN36GU at 144 MHz
DXCC  QSO's
DL      283
F        278

73 de Maki

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #34 : 14. Rujan. 2012, 20:52:15 »

U prilog gornjoj tvrdnji :
http://www.slovhf.net/Forums/viewtopic/t=269/postdays=0/postorder=asc/start=30.html

Contest report: HB9EI from JN36GU at 144 MHz
DXCC  QSO's
DL      283
F        278

73 de Maki

Neznam sto je pjesnik htio reci sa ovim contest reportom od HB9EI  ???  ?

Koliko sam ucio na satovima zemljopisa HB9  granici sa F i DL  ;).
I  sad ,  sto to nama "ide u prilog" ?

73 PJT

= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #35 : 15. Rujan. 2012, 02:13:32 »
I nije im skor obzirom da cu u sredistu aktivnosti i na vrh Alpa. Sa te pozicije opticki se vidi
pola Njemacke i Francuske.  Adam bi sa ft-817 i stap antenom uradio vise veza, i cak sta vise
stavio ih na you tube  :)
ad6iw

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #36 : 15. Rujan. 2012, 04:14:25 »
Score možda i nije neki, ali bi ga svejedno volio koji put uraditi ;D pa makar i s FT817 i bez Ytube :P
Ono što je korisno znati je da ima dosta sudionika i tamo gdje se naš signal (još) nije dobacio pa imamo prostora za napredovanje.

Vidik s pozicije vidi se i u logu - pola Francuzi, pola Nijemci, a pola svi ostali :D.

Najbliže nama tako nešto su uradili S5/I momci s Marmolade (JN56) 2001 godine kao IO3V, negdje 417K im je trebalo za prvo mjesto u EU, ali s kakvom tehnikom? Dok se nekako ne riješi opadanje polja s kvadratom udaljenosti, neće nam biti lako ;)

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #37 : 15. Rujan. 2012, 09:06:17 »
Lako se riješiti opadanja jačine polja sa kvadratom udaljenosti, kad smo u računicu uveli relativnost, pa osim dvije mogu biti  i tri polovice.  Mora da je lapsus mozgus, kako je nekad znao reći Momo YU1EV. :)

73,Dragan
« Zadnja izmjena: 15. Rujan. 2012, 09:27:33 9A5AA »

Offline 9a6ar

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #38 : 15. Rujan. 2012, 09:11:03 »
Dobra računica,
pola Nijemci , pola Francuzi i pola svi ostali.

To je vjerojatno računica po Marku Kraljeviću
.........................................................
  ........puče sablja na tri polovine......
..........................................................
                            narodna pjesma
73 GL
šestAR
Nikad nije tako loše da ne može biti i gore !

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #39 : 15. Rujan. 2012, 10:34:06 »
Fina prica iz contesta, http://www.dl0gth.de/, vjerovatno prvo mjesto, bolji su od HB9EI i od DR9A...

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #40 : 15. Rujan. 2012, 22:22:40 »
Kad smo već kod "Vrancuza" jedan video:
http://www.youtube.com/watch?v=qHHJYlzRyjw&feature=related

I sad se pitamo što je to toliko posebno na videu?
Ustanovili smo da ima puno stanica u Vrancuskoj, a i ove DL (dl0gth je namlatio preko 1100 qso) dolaze ufb sto se uspije vidjeti na videu.
Na videu se vidi da operator radi razne postaje preko cijelog banda, znači šeta po frekvenciji i što je tu zanimljivo?

Zanimljivo je to da ni u jednom trenutku nisam čuo neki splater, smetnju druge postaje, nečiji šum predajnika iz potenciometara navijenih na 17sati. Toga jednostavno nema na videu. Kako je to tamo moguće uz tako veliki broj stanica a kod nas uz puno manje stanica zvuči ko u express loncu?

Ajmo majstori.....
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #41 : 16. Rujan. 2012, 06:22:46 »
Adame,
kod nas se koristi moment ključ za zavidat udesno, i to sa par kpm da se slučajno samo ne pomakne natrag.
Dok se susjedi iz S5 trude da što manje jedni drugima pa i nama smetaju, mi se prepiremo.
Više puta sam radio sa 2x4cx250b - snagom dovoljnom za EME- a da niko nije imao smetnje od moje stanice.
Sad se u PA na 2m uglavnom koriste gs35b i slične nelinearne cijevi koje se nesmiju jako drajvati.
Mnogi ne znaju, a drugi u žaru takmičenja zaboravljaju, da pojačala snage pate od iste boljke kao i pojačala u prijemnicima. Ne samo predpojačala nego i pojačala u stupnjevima iza njih. Sve su to manje ili više nelinearni sklopovi koji mogu poslužiti i kao mikseri ako ih se dovoljno pobudi. A mikseri daju hamonike
i eto veselja, mjeriš iza PA veću snagu a ona nije sva na osnovnoj frekvenciji. Kako je jednom neko ovdje na forumu napisao, povećavaj snagu dok ne počne sporije rasti (zbog zasićenja) a onda smanji za 5-10 posto.
I tu je onda gotova polovica posla.
Druga, po mom mišljenju (ne po meni) važnija polovica je kvaliteta osnovnog uređaja, njegov fazni šum te premoduliranost i druga izobličanja kod SSB rada.
Sve ovo je odavno prežvakano ali je ili zaboravljeno ili nije ozbiljno shvaćeno. Nadam se da nema onoga: ko ih j... ja tjeram svoje, jer onda su sve priče u vjetar.

73, Dragan

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #43 : 16. Rujan. 2012, 13:15:07 »
Kad smo već kod "Vrancuza" jedan video:
http://www.youtube.com/watch?v=qHHJYlzRyjw&feature=related

I sad se pitamo što je to toliko posebno na videu?
Ustanovili smo da ima puno stanica u Vrancuskoj, a i ove DL (dl0gth je namlatio preko 1100 qso) dolaze ufb sto se uspije vidjeti na videu.
Na videu se vidi da operator radi razne postaje preko cijelog banda, znači šeta po frekvenciji i što je tu zanimljivo?

Zanimljivo je to da ni u jednom trenutku nisam čuo neki splater, smetnju druge postaje, nečiji šum predajnika iz potenciometara navijenih na 17sati. Toga jednostavno nema na videu. Kako je to tamo moguće uz tako veliki broj stanica a kod nas uz puno manje stanica zvuči ko u express loncu?

Ajmo majstori.....
QV

Ja mislim da će situacija kod nas bitno napredovati nakon 01.07 iduće godine... obzirom da nismo koristili prepristupne fondove, sad nam ostaju strukturni fondovi za prilagođavanje EU stečevinama pa je za očekivati da makar pokušamo razmišljati u tom smjeru, jer još uvijek ima i previše onih koji problem vide samo u tuđem dvorištu, koji fazni šum vide kao dio šire zavjere i problem neispravnog MIC gain potića, a o svom prijemniku  i  IP3 ne žele ni raspravljati...

A o pohađanju tečaja inband tolerancije da i ne govorim , radionice tolarancije i sve šta je trendy...

GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #44 : 16. Rujan. 2012, 14:03:03 »
Hoćeš reći, tako je to u kulturnoj EU  ;D ( a jadni mi s njima a još više oni s nama )...

Glede&unatoč IP3 naših RX, pa zašto ne, o tome se može raspravljati ali ako pogledaš sa sa strane, pa onda sa malo veće udaljenosti (nešto kako kibiciranje u šahu) reci mi što je po tebi jedan vrhunski prijemni sistem? Dake kakve karakteristike mora imati jedan takav sistem?

Ja ću takav sistem napraviti i montirti na lokaciju. Garantiram ti da ono što sam snimio sa svojim ft-817d u zadnjem natjecanj sa 2el. antenom mogu snimiti i sa najboljim transverterom/uređajem na 2m.

Ne znam o čemu ljudi maštaju ali trenutno smo došli (tehnički) do sistema koji nam daju IP3 baznih uređaja od +40dbm i transverteri koji dostižu +30dbm.
Ako je to trenutno limit onda ne vidim šta se tu može poboljšavati, a vidimo da takve setupe koriste mnoge big gun stanice, pa obet "boluju" od smetnji uzrokovanih raznim faktorima...

Žao mi je što nisam snimio jedan experiment koji sam obavio u zadnjem 2m natjecanju. Htio sam vidjeti, koliko u biti taj ip3 ima utjecaja na tako jedan prljavi signal. Naime, dignuo sam ip3 svojeg prijamnog sistema za 40db da vidim kakvog ce to utjecaja imati na smetnje od PVA/6. Utjecaja naravno ima, ali smetnje su i dalje prisutne i to u istom omjeru prema osnovnom signalu...

Vjerovatno se pitate kako dignuti ip3 jednog autoradija FT-817d na 40dBm? Jednostavno dodajte mu na ulaz attenuator od cca 35db i rezultirajući IP3 toga sistema ce biti +40dbm-a Naravno, o degradaciji NF nećemo u ovom slučau govoriti, bitan je samo IP3 za praktičan test..

Da ponovim, svoju staru izjavu: Ne mogu ja napraviti toliko dobar prijamnik koliko susjed može napraviti loš predajnik...

Ajti bok
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz