Autor Tema: Duzina kablova za stakirane antene - Rocket Science - mos si mislit  (Posjeta: 3341 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Hece li mi netko objasniti zasto velika vecina HAM operatora dovodi u pitanje radnu frekvenciju sa duzinom kablova prilikom stakiranja antena?  Kakve to veze ima u praksi i cemu si komplicirati zivot bez potrebe. Mogu shvaiti da kablovi moraju biti:

1. 50-OHMA
2. FAZNO JEDNAKI  na mehanickoj duzini koja omogucava spajanje na spliter i raspored u prostoru. Tj ako su potrebni kablovi duzine 6m za cisto fizicko spajanje onda ih se podesi na ELEKTICNO jednaku duzinu.

Sve ostale razloge vidim samo kao lupetanje i pricanje napamet, ako se sa takvom pricom nastavi onda ce svi morati umjeravati napojne kablove od stanice do antene tocno u cm prema nekoj formuli koju su poslali vanzemljaci !

Nebrojenp puta je receno da ukoliko su sve impedance sistema 50-Ohma NEMA potrebe dovoditi u pitanje duuzinu kabla do antene, uredjaja i splitera i slicno.   

Naravno cijelo vrijeme pricamo o jednostavnom spajanju antena u stacku, bez Beam-tiltova, Null-filova i slicnoh igranja kojih prakticki u HAM gradnjama niti nema.... !!!

73...

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: Duzina kablova za stakirane antene - Rocket Science - mos si mislit
« Odgovori #1 : 16. Kolovoz. 2012, 09:05:35 »
Čini mi se da dužine čak i ne moraju biti jednake, pod uvjetom da je razlika pola lambde?  Što je zgodno u vertikalnom stacku gdje dvije srednje od 4 ukupno trebaju puno manje kabela do zajedničkog splittera ::)
kod faziranja je bitno da faze budu identične ili što sličnije, a transformaciju obavi zajednički prilagodni element...

Ako nisam u pravu, molim demanti...

GG

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 16. Kolovoz. 2012, 09:19:52 »
Čini mi se da dužine čak i ne moraju biti jednake, pod uvjetom da je razlika pola lambde? 
GG

1/2 L = 180 stupnjeva ?

Zamisli signal koji dolazi u eter tako da jedna antena ima +180 a druga - 180 stuonjeva ? NIJE LI TO MALO SUMNJIVO ????

Pivu i cevapi na tvoj racun !!!

Offline s52ei

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 : 16. Kolovoz. 2012, 09:44:10 »
To jest sumljivo ako antene nisu stakirane kako treba (pomaknute 180°-znači l/2.  ;) O dužinama kablova u stacku može se puno pročitat na s53ww  .. http://lea.hamradio.si/~s53ww/s53ww-4/s53ww-4.htm

73' Ivan

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 16. Kolovoz. 2012, 10:45:08 »

Nebrojenp puta je receno da ukoliko su sve impedance sistema 50-Ohma NEMA potrebe dovoditi u pitanje duuzinu kabla do antene, uredjaja i splitera i slicno.   

73...

Mislim da si odmah sam sebi u pitanju dao i odgovor.
Ja ću zato postaviti kontra - pitanje koje će te dovesti do zaključka zašto je to tako:

Da li antenski sistem ima impedancu od 50ohma u cijelom svom radnom području ili samo na jednoj frekvenciji?

Naime, amaterski antenski sistemi teško da imaju 50 ohma, eventalno rezonatnoj frekvneciji gdje je X=0 a i to ne mora biti, ovisno o "majstoru" koji je tvikao antenu i majstoru koji ju je pilio.

Koax kojim stakiraš antene teoretski bi mogao biti bilo koje dužine ako je impedancija antene 50 oma. Ali šta ako impedancija antene nije 50 oma? Kako se ponaša ta proizvoljna dionica koaxa za stakiranje? Vjerovatno se ponaša kao transformator imedancije. Ako je tome tako, onda ćeš i mjereći impedanciju na antenskoj priključnici dobiti sasvim drukčiju impedanciju nego onu koju s izmjerio na anteni.

Naravno, to se da podesiti, ali reci mi koliko radioamatera ima pristup network analizatoru :-)
Moze se to podesiti i sa jednostavnim MFJ...ali onda treba upaliti mozak, što opet nije standardna oprema kod svih radioamatera, već samo optional....(mislim na mozak, a ne na instrument).

Da bi se zaobišli svi ti problemi, onda je najednostavnije preslikati impedanciju antene na koaksijalnu priključnicu tako da se koriste L/2 dužine koaksijalnih kablova i onda uporaba sječica i kraćenje kablova kojem nema kraja otpada.

Naravno, javljaju se tu onda drugi problemi, kako izračunati L/2 dionicu ili umnožak L/2 ako nemaš točan podatak o faktoru skraćenja kabela. Naravno, i to se može izmjeriti za dotični kabel ali opet uz korištenje optional opreme (mozak)...

i tako u nedogled...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #5 : 16. Kolovoz. 2012, 10:54:22 »
Čini mi se da dužine čak i ne moraju biti jednake, pod uvjetom da je razlika pola lambde? 
GG

1/2 L = 180 stupnjeva ?

Zamisli signal koji dolazi u eter tako da jedna antena ima +180 a druga - 180 stuonjeva ? NIJE LI TO MALO SUMNJIVO ????

Pivu i cevapi na tvoj racun !!!

E, na moj račun :o

Ili može bit razlika cijela lambda...godine, zaboravi se...

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 16. Kolovoz. 2012, 11:06:23 »
1/2 L = 180 stupnjeva ?
Još uvijek je (na brdovitom balkanu) 1/2 L = 180 stupnjeva

Još uvijek je (na brdovitom balkanu) +180 stupnjeva ista točka kao i -180 stupnjeva, dakle antene su u fazi, što ne da je poželjno, nego je uvjetovano ako želiš dobiti kakav tagav gain iz tog sistema.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 16. Kolovoz. 2012, 11:13:36 »

Da li antenski sistem ima impedancu od 50ohma u cijelom svom radnom području ili samo na jednoj frekvenciji?

QV

Hi Gumeni,

Kuzis ti poantu u startu ali to nije bilo namjenjeno tebi,  samo zelim da  velik dio raioamatera napokon shvati BIT i prekine pametovanje oko te price sa duzinama kablova za situacije kada imaju 50-OHMa na prikljucnicma antena, i opreme.  MFJ je solidan alat za cijenu koju kosta i ako uz malo truda antena bude dovedena na 50 Ohma spasit ce se gadnih muka. 

Ekipa se ubije da napravi SF anteu, koristi skupi LCD ili LDF kabel sa kojeg rukom skines konektore ili sami ispadaju ? Na jednoj strani cjepidlacenje a na drugj kaos....

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 16. Kolovoz. 2012, 11:16:22 »

Još uvijek je (na brdovitom balkanu) +180 stupnjeva ista točka kao i -180 stupnjeva, dakle antene su u fazi, što ne da je poželjno, nego je uvjetovano ako želiš dobiti kakav tagav gain iz tog sistema.
QV

Ajde probaj opet ?
Ti si mi blize i ne da ces platiti cevape nego biftek sa tartufima i bocu Trapana....

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #9 : 16. Kolovoz. 2012, 11:24:58 »
Ajmo momci, živo, živo :D

Sad i mene zanima ;)

GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #10 : 16. Kolovoz. 2012, 11:46:58 »
Od trapana, poznato mi je samo to da se kod nas u slengu kaže da je to bušilica  8)

Mislim da svi ne mislimo (6C, 5TD, 4QV) na iste stupnjeve i sad vidim tko na šta cilja...
Ali kako je danas znanje postalo skup sport (ni studirati ne možeš besplatno) ne vidim razloga zašto prosipati novac na forumu  :-X

pozzz
idem na more

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #11 : 16. Kolovoz. 2012, 14:43:35 »
pozdrav ukvejaši
gledam yagice 9 elemenata  za 144 mhz
dk7zb  stakira po horizontali  3.22m   po vertikali   3.4 m....znači po vertikali je veči razmak
yu7ef stakira po horizontali   oko 3.1m  a po vertikalli oko 2.9 m....znači vertikalni je razmak krači
zašto je ta razlika...
kad smo spajali stakirali  4 x 15 yu7ef
ja i 9a3ru smo kablove mjerili na mfj 259...tako da jedan kraj kabela ide u mfj 259  a drugi se kratko spoji i   rezali kabel dok    x   nebude  ispod 10
9a9c..đuro

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #12 : 16. Kolovoz. 2012, 14:57:53 »
gledam yagice 9 elemenata  za 144 mhz
dk7zb  stakira po horizontali  3.22m   po vertikali   3.4 m....znači po vertikali je veči razmak
yu7ef stakira po horizontali   oko 3.1m  a po vertikalli oko 2.9 m....znači vertikalni je razmak krači
zašto je ta razlika...

E kada bi bar za uparivanje antena vrijedilo ukupno pojačanje 1 + 1 = 2 ili 2 + 2 = 4.

Kut zračenja antene po horizontali i po vertikali utječe na optimum zračenja u tom smjeru. Kada su antene s manjim kutom zračenja, udaljenost mora biti veća po toj osi. E sada kad uzmeš razne tipove antena imaš i različite udaljenosti. Prilagodni komad 75 omskog kabela je najlakše odrediti mjerenjem ako mu znaš koeficijent skraćivanja. Neparni broj lambda/pola za jedan i drugi kraj i priča je gotova.
E sada svaka firma radi koakse iste oznake, a koeficijenti su im različiti...
Ali Adam se lijepo otišao kupati a ja ću na pivce!
Čujemo se u nedjelju!

Offline E73LM

• Newbie
  • *
« Odgovori #13 : 16. Kolovoz. 2012, 16:23:49 »
""" Neparni broj lambda/pola za jedan i drugi kraj i priča je gotova. """

Neparni broj lambda/pola ili lambda/četvrt  ??!!

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 16. Kolovoz. 2012, 17:24:01 »
........ kada bi bar za uparivanje antena vrijedilo ukupno pojačanje 1 + 1 = 2 ili 2 + 2 = 4.

NEMOJ TAKO, cak je i bolja matematika:

1+1=3, 2+2=6, 4+4=9, 8+8=12

.........Neparni broj lambda/pola za jedan i drugi kraj i priča je gotova ?????

Koja je razlika izmedju parnog i neparnog umnoska L/2 po pitanju transformacije impedance ???????