Autor Tema: Alpe-Adria uhf-shf 2012  (Posjeta: 3458 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a2vx

• Full Member
Alpe-Adria uhf-shf 2012
« : 12. Lipanj. 2012, 22:33:09 »
Još 4 dana a svi šutimo! Tko sprema iznenađenje ove godine?
Mi ćemo standardno iz standardne lokacije. Eh da, ove godine s novim pozivnim znakom 9A5G iz JN75GK.
Za sada samo 70cm. Pozdrav svima!
Zvone

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: Alpe-Adria uhf-shf 2012
« Odgovori #1 : 13. Lipanj. 2012, 10:43:11 »
Radio klub 9A1CZG (9A6NDD i 9A5BS) bit ce aktivan samo na 70cm opsegu.
Radit cemo sa samo 20W i 17ele Yagi antenom iz lokatora JN75XW.
CU in contest. GL
EME enthusiast

Offline 9a6ar

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #2 : 16. Lipanj. 2012, 12:21:35 »
pozdrav svima,
ja ću raditi  na 23 cm  ovaj puta  od kuće  i to sa balkona koji je okrenut prema zapadu od 7.00  do 12.00 UTC pa onda sve selim na drugi balkon koji je okrenut prema istoku  i tu radim do kraja.Nadam se da se čujemo.

73 Dinko šestAR

Nikad nije tako loše da ne može biti i gore !

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 16. Lipanj. 2012, 19:17:52 »
Mozda i stignem do sutra zakrpati x-verter za 24G sa novim L.O. koji napokon radi onako kako treba  ;D
U svakom slucaju, biti ce 3cm, 23cm i ajde 70cm, ostale padele su prevelike za nositi na JN74BX na noge, ruke i kitchmu..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6ar

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 : 17. Lipanj. 2012, 13:23:09 »
Kontest još traje, vrijedni beaconi rade neumorno a amatera ni za lijeka. Na KST microwave chatu okruglo 50 ulogiranih iz cijele Europe. Na 23 cm uradio 15veza i više osim šuma ne čuje se ništa.
U experimentalni pogon (mega skalamerija) stavljen i PA s GI7B Sve radi,  ide 150W outa. Ako bog da malo više pobude biti će i outa.
Sve u svemu kontest je bila dobra prilika za testiranje setup-a.

73 Dinko šestAR
Nikad nije tako loše da ne može biti i gore !

Online 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 17. Lipanj. 2012, 20:34:31 »
Nomadska ekipa RK 9AFF u sastavu 9a5bs, 9a3dee i 9a6ndd odradila je ovogodišnji AA kontest s jedne sljemenske livade (srećom su bikovi bili na ispaši na drugoj livadi  ;D) pod klubskim znakom 9A1CZG. Radili smo samo na 70cm sa skromnom opremom i odradili 38 veza... detaljnije uskoro.
Fotke se mogu pronaći na:
http://www.facebook.com/media/set/?set=oa.433843149979643&type=1

ili za one koji ne koriste fejse:

http://web.hamradio.hr/9a6ndd/index.php?option=com_picasa2gallery&view=album&album=5755083177701648865&page=1&Itemid=9

Hvala svima na vezama i pozdrav do idućeg kontesta!

P.S.  idući put planiramo imati malo ozbiljnije antene da nas bolje čujete  ;)

73 de 9a6ndd
« Zadnja izmjena: 17. Lipanj. 2012, 21:10:04 9A6NDD »

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #6 : 18. Lipanj. 2012, 15:09:14 »
(Ipak nije post u krivoj temi... čitajte dalje... a ja se malo :) i malo  :'(...  ..)
Od IARU 6m ctesta (organiziranog u krivom terminu ) ipak neke koristi za mikrovalove.

Dio ekipe S57C bavio se tim niskofrekventnim bandom, pa je Adi/S55M imao slobodnog vremena mogli smo ponovo probati ostvariti vezu na 24GHz. Kako ovaj puta ništa nije zaboravio, izgubio i spalio bio je spreman za testiranje 16.6.2012. oko 21 sat. Ja sam na jedini meni mogući način postavio transverter i 24GHz PROCOM antenu ispod antene za 6 i 9 cm. Ovaj puta sam dodao fiksnu elevaciju od 5° ( možda previše? ). Računica pokazuje smjerove za središta polja lokatora JN76PB i JN75WS kuteve 305,91° /   125,49° . Točnije bi bilo sa WW lokatorom sa 10 karaktera. JN75WS89yx . Uneseno samo sa moje strane daje slijedeće „azimutove“ 302,52°/  122,08°... naizgled krive.  Kasnije se ispostavilo da Adi ne zna ostale karaktere WW lokatora za Liscu. Kako je kod prošlog pokusa veze pala sumnja na dva mala brduljka-prepreke pokušavam misliti na svaku sitnicu ?!
Prvo grubo usmjeravanje na još grubljim skalama rotatora . Poslije slijedi usmjeravanja uz pomoć 3cm signala. Nažalost kod mene na drugom rotatoru i onda qsy na 24GHz. Dogovor na cca 24048,100. Adi ima neki kalibrirani beacon pa sa tim krećemo.
I odjednom je isplovio signal... chirpav.. no bolje išta nego ništa !!! 559 ( ma tko mu ne bi poklonio T=9 .. hi ).
Korigiram antenu .. raste.. čistih 599... znači ipak Adijevih desetak kW ERP ( 0,7W=28dBm ; 60cm=+40dB ; ==> 78dBm= 63,1kW ... ako i odgrabimo polovicu dosta ostane..hi )  preskače brežuljke.. to je bilo očekivano !!! .. ne treba poravnavati vrhove

Znači moj RX radi ( ili se preznojava  od kW ) . No najdelikatniji dio je hoće li Adi nešto čuti od mene.  Prvi pokušaj neuspješan.. onda valda Adi uključuje i 6 čulo i na on4kst GHz chat piše : „ ČUJEM „
Signal plazi po frekvenciji.. cca 15kHz po relaciji.. uključena ručna korekcija.. no tko pazi na to, čuje se ! Uzrok plaženja može biti na obadvije strane, no nejasan mi je uzrok chirpa.. samo na jednoj strani ili obostrano?

I konačno 16.6.2012 u 2125UTC zaključujemo vezu
   S55M – 9A3AQ  ;  599 / 559  ;  JN76PB /  JN75WS   sa QRB = 55,545 km

Obostrane čestitke za vezu... i moj novi ODX ( poboljšanje poslije 13 godina.. opet taj 13 ).
Nažalost , nisam priredio snimalicu pa nema audiosnimka.... 
Iduća ideja je bila da idući dan Alpe&Adria U+SHF zapoćnemo sa vezom na 24 GHz. Obadvojica smo ostavili antene u naštimanom položaju i uređaje na istoj frekvenciji. Ja sam ostavio transverter uključen preko noći, samo da se ne odšeta po frekvenciji.
Javljam se 20 minuta prije početka ctesta.. mislio sam sada će sve kao po loju.. ali ništa. Izgubili smo ( bolje rečeno S57C  .. sry Branko ) pola sata i nikako.. Ja Adija čujem svo vrijeme, a on mene ne. Probamo sve i svašta ali neće !!! Pada Adijev komentar : „Vlaga je strahovito velika i to sigurno smeta“...
Odgađamo daljnje pokušaje za podne... Adi traži drugog korespodenta za 24GHz.

Dolazi podne.. ja antenu i rtx nisam micao.. za svaki slučaj ponovo dosmjeravanje na 3cm.. no nastupa novo iznenađenje.. ni Adija više ne čujem ??? Proba ovako/onako i ništa.. Ako nema kW kako će mojih recimo 0,2mW ... Vlaga je i dalje visoka.. novi pokušaj dogovoren pred kraj ctesta.

1630 ... opet pokušavamo  .. obostrani NIL.. biti će valda jednom veza i za vrijeme ctesta..  :'( :'( :'(
no pojavljuje se konačno drugi korespodent sa opremom 24 GHz.. OE5VRL/5... antena 3m i 3W ( koji su tu tek kW ) .. nažalost ni tu pokušaji nisu doveli do uspostavljanja veze... čak ni poslije ctesta.. Rudi je registrirao carier, ali je cw signal bio pre tanak za vezu !

Loše prilike na 24GHz vidljive su na dx clusteru .. 16.6. samo jedan qso.. ..17.6.  samo jedan beacon rprt !

Kretanje vlage na mjstn Zgb1 18.6.  moglo bi biti slično onom što je bilo 16.6 2012.

Pitanje je da li je vlaga jedini razlog-uzrok.. nemam nikakve indikacije i nadam se da oscilator u trv nije prestao oscilirati.. znači da bi dobro došao neki barem lokalni beacon.. trv je ugrađen u svijetlu eloksiranu kutiju, koja je dosta odbijala sunce.. temperatura zraka mogla je biti oko 30°.. preostaje ugraditi OCXO.. a dobro bi došlo i malo više snage... a to bez 4 polnog valovodnog transferswitcha nije izvodivo !

Ja malo opširnije.. ( možda bi post mogao i u temu 24GHz ) ..možda će nekom koristiti.. a oni sa Kamenih Valova da malo dokuče draž mikrovalova ;)
Ajmo gdje ste ostali... GL

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #7 : 18. Lipanj. 2012, 16:53:21 »
https://picasaweb.google.com/111532806343221746008/IARUR150MhzAlpeAdriaUHFContest2012

Bilo je  vruce,uzasno vruce   :P , ali  nekima  to nije  nimalo smetalo  :D !

73 PJT

= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 18. Lipanj. 2012, 18:47:55 »
Bilo je  vruce,uzasno vruce   :P , ali  nekima  to nije  nimalo smetalo  :D !
 73 PJT

Meni kažeš?  8)
A ja sam na brdu bio od 1200 do 1700 bez suncobrana i bez daška vjetra.
Kako nisam imao rukavice izgorile su mi od sunca samo šake i to od zgloba bez prstiju..

Kako je trebalo tegliti oprenu na noge/ruke, uzeo sam samo 70cm ft-817 i 12el dl6wu, 3cm 60cm dish i 1.2cm 35cm dish. Kontest je određen rekreativno da se podijele bodovi...no cluster, no KST chat

70cm je bilo dosta  dobra 9A aktivnost, mali pile up 9A postaja čim sam se pojavio na bandu..
Slušao sam YU1LA i pokusao dozvati ali ovaj put nisu čuli moja 4w..
Nove a due whiskey alpha je bio stabilan sa jakim signalom, bravo decki..
Sve u svemu, ovaj 70cm postaje zamjena za 2m, odličan band...

10GHz, malo veza, malo korespodenata, više sam čuo privatnih talijanskih beacona na 3cm nego sto sam odradio postaja!!! 4 ili 5 beacona!! Propagacije nisu bile dobre, velika vlaga u zraku, pogotovo od podne kad se digla sumaglica i sparina sa mora, beaconi koji su se u podne culi 58 popodne su pali na 55.
Zanimljivo da je Zlatko 3AQ dolazio sa najboljim signalom koje pamtim sa te lokacije do sada??

24GHZ probano na brzinu sa Adijem ali NIL signal, ipak ima dosta km izmedju nas i Guslica i Gorski kotar nam je ozbiljna prepreka. Od susjeda preko bare NIL, jako slaba aktivnost.
Da ne kontaminiram ovu temu, Zlatku cu odgovoriti na drugoj temi glede 24 GHz..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #9 : 18. Lipanj. 2012, 20:58:15 »
Adame a što ti Guslica smeta? Dodji s nama. Da li je to samo zbog rime? Evo mi smo probili 1.2 GHz, pa zašto ne bi i te mikrovalne "pećice" počeli raditi. Bilo nas je malo ali za prvi puta na 1.2GHz 15 veza! Hvala Željku 9A2EY! zaslužio je "pivo" jer ipak prva veza je prva! 9A5G - 9a2EY !!!
Pozz svima   

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #10 : 28. Rujan. 2012, 05:38:07 »
Drage kolege iz zemlje i svijeta, rezultati natjecanja ALPE ADRIA UHF/SHF 2012 postali su službeni i mogu se pogledati na ovoj stranici.

Ručno izrađene tablice u kategorijama C i D mogu se pogledati u privitku.

Zahvaljujem svim sudionicima na zanimljivom natjecanju, a prvacima čestitke.

Goran Grubišić
ALPE ADRIA koordinator