Autor Tema: Aktivnost na 10Ghz  (Posjeta: 2303 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a2sb

• Hero Member
Aktivnost na 10Ghz
« : 11. Lipanj. 2012, 08:21:21 »
Iz okoline Banja Luke u susjednoj E7 proradili su dečki na 10Ghz.Sinoć nakon veze između OK1JKT i 9A2SB,pozvao me E77ZM-JN84PT sa solidnim signalom.
Veza je bila Rain scater preko oblaka u HA...JN86LQ.Kako je kut od njega do oblaka prema meni bio vrlo "šiljast"...manje od 90st. pojavio se pomak frekvencije od skoro 4khz,ali ima se clarifier....hi.
Mići i društvu želim puno uspjeha u radu i da se sretnemo ponovo.
Gudlak Zlatko 9a2sb-Čepin
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
Odg: Aktivnost na 10Ghz
« Odgovori #1 : 21. Lipanj. 2012, 06:37:01 »
Pozdrav!

Slika od jučer popodne  (u prilogu) najbolje sve  govori ...   na ekranu SPLOC s milion oblaka u dometu , a moja 3cm  stanica raskopana  :'(

Sumnja se  pretvorila jučer u dijagnozu: izlazni relej je na predajnoj grani u problemu. Monitor napon je  dvostruko manji kada je izlaz terminiran na 50 oma preko releja. Kada sam zamjenio predajnu  i prijemnu stranu sve OK. BTW na 50 oma je još veće pokazivanje nego na samom feedu tj. izgleda da bi se i tu moglo malo podesiti.

Evo mojih zaključaka:

1. mjerenje releja na 1,3 GHz nema baš puno  veze s onom što se dešava na 10 GHz ( moj VNWA ide do 1,3)
2. bilo bi jako dobro imati indikaciju predaje izvan samog uređaja tj. kao povrat snage s same parabole. (vanjski senzor) radi podešavanja samog feeda, ali i radi indikacije cijelog predajnog lanca.

Ako netko ima isti rele molim da se javi radi zamjene dobara!

U međuvremenu svima želim odličan DX na 3cm! ( upravo danas dobra prognoza opet!)
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 21. Lipanj. 2012, 11:55:18 »
Luci,

1: Napravi si sklop za "čićšenje" releja, u biti kontakta, multivibrator, imas shemu na DL6NCI stranicama od Lorenza. Očistiš tako relej.

2: Ne znam koji napon koristis za relej, vidm da imas distribuciju od 12V po transverteru, 12V je negdje limit, daj ti na njega 15V ili barem 13,6 sa ispravljača, vidjeti ćeš da radi bolje... sila špule je preslaba na 12V, ti čuješ da on prekloši ai nije kvalitetan kontakt. Ja sam to primjetio kod sličnih releja.

3: Vidim da koristiš round waveguide, ne znam koji feed imas, i da lije optimiziran i podesen uopce. Ovisi i gdje ti fazna sredina tog feeda. Najbolje to podesi na sunce... sve ostalo je hmmm, bez prave opreme odokativno... RL mozes podesiti i sa directional couplerom , ovisno koji directivity ima itd...

Koji feed imas?

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #3 : 21. Lipanj. 2012, 12:35:33 »
Ej, QV tnx!

Imam home made feed od bakarne cijevi 20 mm s nastavkom od satelitske.. Odrezano , tokareno. Jedan od X koji se pokazao najbolji na prijemu tako da je kolko tolko optimiziran za moju dubinu parabole. Vidim da nije točno podešen na predaji jer je različiti napon  ( manji ) nego kad jse sve na 50 oma. Igrao sam se sa šarafićima u pravcu s sondom u valovodu ali nije bilo razlike pa ga sada ni nemam. Možda bi trebalo ponovno to malo probati..

Rele je bistabilan i nakon datog mu impulsa preklopi i to dosta snažno i agilno. Tako da mislim da napon ne igra ulogu. Može biti da neka opruga unutra ima više utjecaja.

Rele se može otvoriti pa ćemo uskoro znati što je unutra    ;)

Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 24. Lipanj. 2012, 10:46:19 »
Pozdrav!

Hm , pokušao sam s mobiltela ovdje odgovoriti prije dva dana Goranu na  zadnji post koji je sad nestao?

Goran u pravu si . Ovaj hp relej je za male snage. Do sada je i izgleda preživio jer imam oko 1W. Inače relej se da otvoriti i fino izvaditi svi pozlaćeni kontakti. Srednji rod je zlatna savitljiva pločica s platinom na vrhu. Sve sam dobro očistio i to je to. No mjerenja koja prije nisam mogao izvšiti , a sada ih nekako izvodim s indikacijom napona s PA i sa jednostavnim bridgom koji doduše ne radi kao bridge na 3cm, ali dioda daje dovoljan  napon da služi ako indikator čak i nakon 20 db att ( znači PA radi !) .. Kao i kod svih linija problem je kada sve koponente nisu 50 oma. Ovaj hp relej izgleda nije baš točno  50oma  na 3cm pa jako ovisi o tome što  i kako se zašteka nakon  njega. Kombinacijom dužine kabla zapravo dobijem i više na izlazu nego s klasičnim uW relejom, ali izlaz ovisi o impedanciji iza releja.   Sada ću izmjerirti napon koji daje pojačalo kod najboljeg prilagođenja koje mogu proizvesti  ( 20db att 5W i ref 50 oma) pa ću težiti tome da kroz kombinacije releja i feeda nešto i unaprijedim kad je sve već raskopano. Napraviti ću i vanjsku sondu za detekciju predaje povratnim putem tj. mjerenjem polja direktno na anteni.  Na žalost bridge ne radi na 3cm pa ne mogu izmjeriti  SWR feed-a.
Standardni uW rele ne ovisi toliko o impedanciji iza njega što znači da je točnije prilagođen i ne transformira izlaz pojačala.

TDR  oba releja je OK  uz  napomenu da je generiran iz S11 do 1,3 G. Oba releja su unutar 2 oma razlike .
Oba releja na 1,2 GHz imaju oko 0,2 dB gušenja.
« Zadnja izmjena: 24. Lipanj. 2012, 19:24:36 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #5 : 24. Siječanj. 2016, 10:17:21 »
U zimskoj pauzi aktivnosti, da malo osvježim forum, pregledao sam svoju aktivnost u 2015. godini na 10GHz. Evo kratki izvještaj:
- odrađeno ukupno 76 veza, od toga 29 tropo i 47 RS
- odrađeno 15 novih QTH lokatora, za ukupno sada 41 odrađeni
- od tih 15 novih, četiri su tropo, a 11 RS
- od tih 15 novih, tri su RS ali sa odbojem od bližnje velike zgrade (pulske bolnice)
- odrađene dvije nove DXCC zemlje (HB9 i SP) za ukupno devet

Nije loše za "kiwi" setup sa zatvorenim istokom i jugom. Samo kako vrijeme prolazi, sve teže je odraditi nešto novo. Moraću više izlaziti u portable na otvorenije lokacije.

Ajde pohvalite se i vi drugi mikrovalovci.

73 de Maki

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #6 : 22. Prosinac. 2016, 15:41:35 »
Evo kratkog izvještaja za 2016. godinu na 10GHz :
- odrađeno ukupno 117 veza, od toga 36 tropo i 81 RS ;
- odrađeno 7 novih lokatora, za sada ukupno 48 ;
- odrađene 3 nove DXCC, za sada ukupno 12 ;
- ODX I3EME/IT9 JM68MA 763km RS .

Ajde molim i druge "tanjuraše" da objave svoje rezultate, da vidim gdje sam, i da imam motivaciju za dalje.

73 de Maki

http://www.opencontest.org/edi/edimap.html?map=9A4ZM_2016.edi29112016053637000000

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #7 : 23. Prosinac. 2016, 11:57:51 »
Maki , odlična godina i jako dobre veze!  Čestitke! 
Sve najbolje  za nadolazeće praznike!

Luci , 91Z
Luci, 9A1Z