Autor Tema: UCKA VHF R4 - popravak  (Posjeta: 8407 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
UCKA VHF R4 - popravak
« : 10. Rujan. 2007, 08:57:57 »
Samo za info: R4 je skinut radi popravka duplexera u Petak 07-Sep-2007. Trebao je biti postavljen i vracen u funkciju vec u Nedjelju, no kako se pokazalo da je na duplexeru malo veci kvar moguce je par dana zakasnjenja. Ako sve ide ok montaza bi trebala biti Pon ili Uto. Malo ce se doraditi i antenski sistem tako da bi teoretski R4 opet morao imati domet u radijusu od 100 Km. U praksi bi to znacilo da bi podrucje Ugljana, Zadra i sli imalo signal od -100 dBm sto bi omogucavalo i rad iz ruke. Sto ce pokazati praksa znati cemo vrlo brzo...
73...

Offline 9a2ko

• Sr. Member
Odg: UCKA VHF R4 - popravak
« Odgovori #1 : 10. Rujan. 2007, 10:52:36 »
Hvala ti Damire poput brizne majke cuvas i odrzavas repetitore.
Cuvaj se Obadica, osa i pcela, jako boli.
Radiamaterizam je ljubav a jubav ponekiput i boli.
Stari recept za ubod obadica, ubodeno mjesto trljati sa cesnjakom...
tko zna neki drugi ricet neka pripomogne ubodenom.
Sa zahvalnoscu i razmjevanju kao i suosjecaju u boli Edurad od Crikvenice 73

Offline 9A5TD

• Sr. Member
UCKA VHF R4 - popravak - Kasnjenje
« Odgovori #2 : 17. Rujan. 2007, 23:39:24 »
Kratki info o razlozima zasto R4 jos ne radi. Duplexer je servisiran i nakon popravka radi ali predobro...drugim rjecima to znaci da TX repetitora ne stvara vise "desens" na niskim ulaznim nivoima nego se prijemnik normalno otvara na 0.4 uV uz vise od >12 dB SINAD-a.

Kako je i produkt intermodulacija sada dovoljno velik da drzi repetitor otvorenim nastao je "mali" problemcic koji treba rjesiti. Prva varijanta je ubacivanje filtera koji ce zagusiti FM band prije ulaska u "kante", dok je druga podizanje nivoa SQ. iznad nivoa IM, no tada cemo opet imati relativno gluh R4.

Sa obzirom na kombinaciju frek. sa Ucke ako se gledaju IM do 3 harmonika imamo samo dva produkta u podrucju od 145-146 MHz, posto vec sama kombinacija od 104.7 - 105.3 stvara razliku od 600 KHz koliko je tocno i HAM shift  nema svrhe mjenjati kanale ili okretati shift.

U najboljoj volji da sredim stvar nasao sam si svraba, no nadam se da cu izaci kao pobjednik, jer pametniji popusta !!! Sa obzirom na vrijeme i malu guzvu nadam se da ce do weekenda sve biti u pogonu...
73...

#   Mult     x     Freq.   Sum/Diff    Mult    x     Freq.    =    Product

#  Mult x Freq.   Plus    Mult x Freq.  Minus  Mult  x Freq.  =      Product

Offline 9a2fw

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 : 18. Rujan. 2007, 14:41:38 »
  O navedenim smetnjama sam pisao u časopisu. Mislio sam da je taj problem na Učkoj riješen.
Damire svakako probaj prigušiti FM band kako si rekao .Što imaš od instrumenata na raspolaganju?
Dobro bi došao spektralac sa tracking-om.Slični problem sam riješio sa parom coax stub-ova i lako
ostvario 34 dB gušenja u neželjenom bandu,iako se može i više.Javljaj se kako ti ide.
 73,Nikola

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 23. Rujan. 2007, 21:12:07 »
Bok Nikola,

Na srecu imam svu potrebnu opremu za takve igre pa sam se upravo radi to ga i dohvatio igre macke i misa. Sa VF-m nikada ne znas na cemu si, stvari u servisu rade OK no kada se nadju u polju od par deseaka KW pocinje lov na vjestice.

Smeta me bilo koja oprema kada je postavljena a ne radi kako treba, bolje da je skinuta nego da stvara zbrku. Bas radi toga sam se prihvatio posla i znam da sam si nasao svraba, no tu lezi i izazov. Kante su takve kave jesu, na jednoj od njih, cak i nakon popravka kod "proizvodjaca" nasao sam kvar, gotovo isti kao i onaj zbog kojeg su poslane na popravak samo na drugom mjestu...nije bilo druge nego ih rastaviti i ocistiti te ispolirati da sve bude koliko toliko OK, na srecu barem je Finger posrebren pa ce to koliko toliko ublaziti white noise.....Po pitanju gusenja i izolacije rezultati su bolji od 90 dB, Insertion loss je oko 1.5 dB po TX-u i isto toliko po RX-u, Ret.Loss ne ide bolje od 20 dB-a...

Vise me zanima gdje nastaje IM od 145.1 kada rep ode u TX, malo cu se poigrati sa nekim drugim izvorom signala snage od 10-50W na 145.7 i te sa instaliranom i magnetom antenom na vozilu. Mozda se generira negdje na objektu OIV a mozda nastaje i na putu od Rep-antene do kanti, pa i u samim kantama na kraju... NEma druge nego spektralac na rame i malu Yagi sa 4 el pa da vidimo gdje je SOURCE.......dodatni je problem sto ce trebati nagurati dobar filter ispred SA jer ce inace biti beskorisan u tom polju... No posto i Adam sutra ima viska vremena za asistenciju isporbat cemo par varijanti i podvarijanti pa cemo sigurno nesto ISKEMIJATI.

Svi su mislili da je problem rjesen no repetitor je u stvari bio gluh kao top, osim sto je gusenje na TX-bilo vise od 5dB on je nakon prelaska u stanje TX-Rx lagano oscilirao te stvarao divan spectar svega i svacega koji je ujedno zaccepio ulaz a i postojece IM...!

Sa druge strane na takve objekte bi u pravilu trebalo staviti Band-pass kante a nikako Pass-Reject jer kroz ove prolazi apsulutno sve osim one dvije freke na koje su naspanane....

73....Ekipo....Sorry na kasnjenju, znam da Vam jako fali R4 no radi se na tome punom parom.

Offline 9a2fw

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 24. Rujan. 2007, 13:26:45 »
 Bog, Damire!
Ono kako si naveo pod točkom 2,tj.104.7 i 105.3 sa 145.7 daju produkt od 145.1 što je ulazna qrg repetitora.
145.7 je od vlstitoga odašiljača repetitora a javi se kao jaki signal na ulazu RX-a iako imaš 90dB gušenja dupleksera
(što je inače ok).Tu više nemožeš učiniti ništa bolje.FM odašiljači ipak kroz cijeli sustav antene i dupleksera R4 proguraju do ulaza RX-a R4.Vjerojatno su snaga oko 1KW i antene su im relativno blizu antene R4.Pokušaj najprije "ubiti" te signale od FM-a, a ako ne ide onda ili skuplja ili drastičnija rješenja.
PS:Koliko možeš udljiti antenu R4 od FM antena ?
73, Nikola

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #6 : 25. Rujan. 2007, 07:42:30 »
105.3 ex. Radio Istra sada II HRT je problem vec 10tak ako ne i vise godina. Nikad se ta smetnja nije uspijela rijesiti... Tko zna mozda to 9A5TD rijesi.
GL i 73

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 25. Rujan. 2007, 21:18:34 »
Info: U Pon je trebalo pustitiu rad R4 no kako je promjenjeno radno vrijeme zgodnih cura na kuli sa 19 na 17h dosli smo na zatvorena vrata, posto je sve bilo u autu drugi dio plana se mogao odraditi bez problema tj. otkriti gdje nastaju IM. Za pocetak smo koristili golu VHF stanicu sa TX-m na 145.7 tj. izlaznoj frek. od R4 direktno na mobilnu antenu, izdvojili smo lokaciju za SA i vokac koji je ujedno dobar zvucni indikator svega sto nastaje na ulazu, tj 145.1. 4QV je bio u TX-u od najmanje do janvece snage i nije zabiljezeno nista znacajno.

Druga faza je bila isti predjnik na istu antenu gurati kroz duplexer i vidjeti sto se dogadja prilikom TX-a.....E tu je naravno pocelo veselje, od najmanje pa do najvece snage mogla se registrirati IM na 145.1, zatim smo razdvojili RX i TX dio kanti da eleiminiramo RX dio kao generator IM-a, bez obzira na nastali debalans TX kanta je opet PJEVALA svoje.

Sve je ponovljeno nekoliko puta i zakljucak je jednostavan, IM nastaju u TX kanti.

Sada je samo pitanje: Ubiti FM za >70 dB i to barem 104.7 i 105.3 ili napraviti HiQ BandPass filter za 145-146 MHz takodjer u klasi > 70  dB-a.

Da budem siguran u kante i njih sam spojio na drugu igracku koja je SKRTA sa signalima ali joj ipak najvise vjerujem...slikice u prilogu

PS: Pitao si za snage FM-a Imas 6 x 10 KW + 1 x 5KW x cca 12 dB antenna system gain.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Odg: UCKA VHF R4 - 19-Oct-2007
« Odgovori #8 : 19. Listopad. 2007, 08:23:04 »
Lucano 9A5APC napravio je mehnicke dijelove za prototipove filtera koji se trebaju ugraditi na R4 tako da bi uz malo srece i dobro vrijeme ovaj weekend trebalo to postaviti na planinu i vidjeti rezultate. Malo se to sve skupa oduzilo ali molim za razumjevanje, i meni bi bilo draze da  sve radi  kao prije 15g no sto je tu je.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 19. Listopad. 2007, 16:13:13 »
Ima li kakve sanse i mogucnosti da se stavi gore APRS digi, dali kod R4 ili kod XRI?

Damir

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #10 : 19. Listopad. 2007, 20:30:04 »
Pozdrav Damire
Ja mislim da nebi bilo bas zdravo staviti dva uredjaja da delaju na istu frekvencu jedan pokrai drugoga, stvarolo bi toliko smetnja  da nebi se  koristilo ni jedan i ni drugi. APRS bi se moglo postaviti gore na ucku ali u blizini repetitora UHFa ili mu naci neku drugu lokaciju.
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 21. Listopad. 2007, 12:29:19 »
Damire cestitam na traseru, 73 Eduard

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #12 : 21. Listopad. 2007, 17:54:40 »
APRS bi se moglo postaviti gore na ucku ali u blizini repetitora UHFa ili mu naci neku drugu lokaciju.

Hy, Adam je vec nasao lokaciju za APRS koja je sasvim OK i pokrivat ce vise nego dovoljno. Nema potrebe sada o detaljima da se nesto ne izjalovi, no cijeli Kvarner, Kvarneric, Pula, Pazin a cini mi se i dio Italije biti ce pokriven.

PS: Zna li netko kakva su iskustva sa razno raznim radiostanicama (uredjajima) preko kojih ide APRS, spricanje, i smetnje po bandu itd..??

Offline 9A5TD

• Sr. Member
UCKA VHF R4 - Pusten u rad
« Odgovori #13 : 04. Studeni. 2007, 10:05:51 »
Jucer je pusten u probni rad R4 na staroj lokaciji, tj. Kula na Ucki. Osijetljivost mu je daleko veca nego prije pa bi bilo dobro da se to malo proba sa nekih udaljenih lokacija na kojima je prije bilo problema sa prolazom.

E da ne bi odmah pomislili kako je sve u redu 100%, u nekim momentima postoje jos smetnje koje upadaju i za koje ne znam uzrok, ako ih ne bude u toku dana onda je moguce da postoji temperaturni drift filtera koji je ubacen posto ima jako veliki Q-faktor no to ce se potvrditi za par dana rada, (noc/dan toplo-hladno).

Uglavnom treba pratiti rad par dana i nakon toga cemo sigurno biti pametniji.

73 i sretno preko R4.

Trenutno stanje:

Snes. 0.5 uV
Pow. 13W nakon duplexera i filtera.

Offline 9a2fw

• Newbie
  • *
« Odgovori #14 : 04. Studeni. 2007, 17:25:10 »
73 Damire!
ODLIČNO!Pomalo ćeš doći kraju i tome R4.Bio sam danas na planini, malo radio u CW contestu, a nije mi palo napamet da uopće odem na FM dio banda.Slijedeći put ću probati kako ide R4.
Bog! Nikola.