Autor Tema: SDR RTL2832U  (Posjeta: 53436 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

9A4DB

• Gost
Odg: SDR RTL2832U
« Odgovori #180 : 31. Listopad. 2014, 14:19:19 »
Ma dobro, zaista ovisi koji ti je target.

Elad FDM DUO je gotova HAM solucija koja ima svoju cijenu.

Ono sto mene osobno zanima je price performance solucija za razmjerno
univezalne SDR komponente, koje cine konfigurabilni linearni digitalni transponder
koji stane u formu od 2-3 cube-sat-a, uz idealno pokrivanje od 2m do 5 cm banda.

Naravno svaka budala ima svoje zadovoljstvo...nema iznimke  8)

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #181 : 31. Listopad. 2014, 15:54:58 »
Evo link na tube što je Adam stavio.......https://www.youtube.com/watch?v=7supysNw5DM......prvi test sdr-a.....direktno miješanje,,,šotki naravnon ...ima o tome tu na Portalu !
Antene 144 mhz transverter 144-28 mhz pa u sdr rx (LOKALNI OSCILATOR JE DDS  i sva ta pašta u PC....I ČULO SE IZVRSNO..?
Poslje je 6PSM sredio onaj TV štik te odgovarajući program i slušalo se SVE....SVE TAMO DOKLE JE IŠAO TAJ ŠTIK...?
A onda glavno ....Mr. Marčelja mi stavio MAP 65 (EME multi rx program) i jopet ..antene 144 mhz pravo u štik I U pc... (antene na mjesec) i PRIMALO SE REFLEKSIJE OD SVIH STANICA KOJE SU RADILE EME !
Krasno ...divno ?
Onda glavni test...?
Kontest.....snagatora kolko oš...?
I SVE SKUPA KRKLJANAC I PAPAZJANIJA ?
SDR rx..."TRUBA" za jake signale ...neuporabljivo...?
Za konteste...!
A ostalo je ok...?
A "pouzdani" izvori kažu da je riješeno...(jaki signali rx)...samo u NASI pa na gore...?
Mož mislit tko...?
Dotle je sve to lijepo i krasno ZA WEEK signale (za mene za EME izvrsno ?)
Nadajmo se da će 2SS ulotati onaj SDR TRX....?
Silvano i ja smi se kladili sveze rok-.vremena kada bude to proradilo...?
Izgleda da ćemo obojica "dobiti" okladu...?
HEHEHEHEHEHEHEHEEH !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #182 : 09. Ožujak. 2016, 19:45:06 »
Da ne otvaram novi topic...
Da li je netko probao ovaj SDR http://www.amazon.com/dp/B0129EBDS2/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&linkCode=sl1&tag=rsv0f-20&linkId=9806dfa291f74f7cdb49e2cfbe3d34eb

ili je bolje uzeti NooElec??

Cijenom su tu negdje...

73

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #183 : 09. Ožujak. 2016, 21:58:55 »
evo jos nekih usporedba Noelec vs SV1AFN
https://www.youtube.com/watch?v=2JO-_GYWrUY
EME enthusiast

Offline 9A3IV

• Full Member
« Odgovori #184 : 20. Studeni. 2016, 10:53:32 »
Postova kao u priči a ja lijen :-))))). Pitanje: kakav RTL kupiti? Da li su dobri i oni sa 7 ili 8 dolara na ebayu ili nešto skuplje? I koji softver koristiti?

Unaprijed hvala

73 Damir

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #185 : 23. Studeni. 2016, 17:18:49 »
Postova kao u priči a ja lijen :-))))). Pitanje: kakav RTL kupiti? Da li su dobri i oni sa 7 ili 8 dolara na ebayu ili nešto skuplje? I koji softver koristiti?

Ma naravno da su dobri, sa Ebaya ili Aliexpressa, uzmeš odma dva komada, malo da možeš lotati a imaš rezervu ako nekaj baš krepne. Za sad se nije desilo.
Uglavnom sad su svi sa novijim tuner chipom R820T2, malo je osjetljiviji ali hlađenje dobro dođe.
Baci oko na S57UUU i kako je jednostavno riješio dobro hlađenje.
Sam zalotaš up-konverter i ne trebaš za to plačati, sve one verzije po 20+ usd su sa nekim konverterima. To uzmeš samo ako nemaš volju lotati sam.
Softver, po volji i želji, dobar CPU u PCju i nemaš brige, svi se veselo vrte.
Naravno, to je najjeftinije, ako želiš malo skuplje i bolje onda Airspy ili SDRPlay-2, malo više skuplje neki ozbiljniji SDR od 300USD na više.
Da smo ovakve hobi prijemnike imali prije 20+ goidna kad je bilo nečega i za slušanje, to bi bilo nešto, hi. No, nađe se i ovako uvjek nešto za slušanje ako ništa drugo barem vidiš u kakvom okruženju RF smetnji živimo zadnjih godina.  :o

Offline 9A3IV

• Full Member
« Odgovori #186 : 24. Studeni. 2016, 15:38:05 »
Hvala ti na odgovoru. Da bi shvatio ono što si ti napisao u ovih nekoliko redaka trebao bih pročitati sto postova. Sad mi je život puno lakši.

Ne zanima me slušati KV na SDR. Imam KV primopredajnik. Zanima me VHF/UHF. Za to nemam uređaj a s ovim mogu malo prisluhnuti što se dešava i vidjeti da li kupiti ili nabaviti nešto.

73 Damir

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #187 : 25. Studeni. 2016, 10:19:33 »
Ne zanima me slušati KV na SDR. Imam KV primopredajnik.

Stvar osobnog odabira no tko jednom proba slušati KV sa SDRom taj više nikad ne dodirne gumb VFOa osim ako nema ništa drugo i naravno, ne makne se izvan amaterskih bandova.
Pronači neke signale bez SDRa je skoro pa nemoguća misija bilo na KVu ili VHF/UHFu a ti RTL prejeftini prijemnici su odlični za sve, to je 1-V-1 današnjih klinaca, ako se slučajno nađe koji da ga zanimaju radio prijemnici.

Offline 9A3IV

• Full Member
« Odgovori #188 : 25. Studeni. 2016, 15:48:56 »
Imaš pravo, stvar osobnog odabira. Tako sam ja odabrao vrtiti VFO, ne gledati stvari na ekranu monitora. Radioamaterizam je toliko širok da u njemu ima mjesta za sve. I za mene i za tebe.

Ali vidiš, negdje je spomenut rad s mladima. A ti si spomenuo 1-V-1. Pa, evo ideje za one koji rade s mladima. Stickovi se nabave čoporativno, preko HRS-a  ;D ;D. Ako bude donacija podijele se besplatno polaznicima tečaja, ako ne, za sitne novce svaki zainteresirani ga može nabaviti. A praktičan rad, up converter za KV

73 Damir

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #189 : 25. Studeni. 2016, 19:39:18 »
Pozdrav!

Samo da kratko dodam jednu impresivnu primjenu SDR-a  za meteor scatter. Sharp SDR ima opciju time delay-a. Podesi se npr. na 10 sec.  Kad preleti meteor pokupe se svi pingovi i jedan po jedan dekodiraju WSJT-om.  Evo još primjena  : npr. snimanje cijelog banda  tj IQ signala kod prolaza satelita i poslije pregled.. na 10 GHz  i više gdje se još uvijek borimo sa stabilnošću i toćnošću  SDR rješava bar jednu dimenziju nepoznanice (osim , vremena i smjera , barem možeo biti sigurni da ćemo signal vidjeti u frekventnoj domeni).  Uz dobar LNA , osjetljivost  RTL sticka je usporediva sa većinom kupljenih stanica. Dinamika je već nešto drugo.    Prilog nekoliko slika iz arhive.   1z
« Zadnja izmjena: 25. Studeni. 2016, 19:50:06 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #190 : 25. Studeni. 2016, 20:02:37 »
Kad već gledam slike evo i jedne izvedbe SDR-a za paralelni prijem sa  glavnim TRX-om.
Paralelni prijem i premošteno kod TX-a stanice. Ujedno monitor TX.  AD6IW LNA na ulazu , pokriva čitav band RTL  USB-a.
 Kratko spojeni sma konektori poslije LNA su mjesto za priključak band pass filtera.  Ispod pocinčanog lima su mali Omron releji. Dodatna zaštita USB sticka  pin diodom napajana TX kontrolnim naponom. 1z
Luci, 9A1Z