Autor Tema: SDR RTL2832U  (Posjeta: 53690 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
Odg: SDR RTL2832U
« Odgovori #135 : 09. Siječanj. 2013, 08:56:36 »
Tnx na savjetima, informacija i pomoći. Daljinski vidim dolazi s većinom u kompletu, pa na to ne obraćam pažnju... Nešto ću nabaviti, a kada će biti i u nekoj upotrebi, to nitko ne zna  ::) . Koliko vidim, za to sve upogoniti treba dosta vremena i strpljenja. Strpljenja još imam, ali vremena nekako sve manje  :-\ .
Kada nabavim i ako zapnem, znam di ću se obratiti.

73

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #136 : 09. Siječanj. 2013, 10:05:59 »
Inace, evo jos jedne jednostavne primjene DVB-t stika za nas koji smo vlasnici "autoradija" serije FT8x7 te njegove adaptacije u SDR not only...
http://www.hamradio.selfip.com/i6ibe/panadapter/panadapter.htm

Zanima me dali je to moguce izvesti na IC-275E uz pomoc upconvertera? Zamisao je bila da se izvuce signal sa prve međe na 10,7 MHz (slika u prilogu). I kolika bi trebala biti vrijednost kondenzatora?
EME enthusiast

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #137 : 09. Siječanj. 2013, 12:26:23 »
Zašto up convertor ,a ne direktno na RTL2832 :P 8)
Još na zadnju ploču USB ženski za šasiju ::)
73 Mike
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #138 : 09. Siječanj. 2013, 13:34:52 »
Zašto up convertor ,a ne direktno na RTL2832 :P 8)

Medjufrekvencija mora biti u prijemnom dijelu stika, ako se ne varam.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #139 : 09. Siječanj. 2013, 14:21:01 »
Srecko,

problem je u impedanciji u tocki sa koje mislis uzeti taj signal za sdr...
Dakle, nije pozeljno opteretiti tu tocku kako se ne bi degradirao signal koji ide dalje u stupnjeve prijamnika.
Kombinacija RC s Talijanskog linka odabrana je upravo tako da se to ne desi, tako da mozes istovremeno slusati na osnovni uredjaj i pratiti situaciju na SDR panadapteru.

To je moguce napraviti sa upconverterom za nize medjufrekvencije, a moguce je i bez upconvertera ako se napravi modifikacija na DVB-t sticku tako da se zaobidje tuner i signal gurne direktno u sampling.
Mislim da je netko postao link za tu modifikaciju ovdje na forumu, YT3 ili YU3....

Sve je moguce, i pec na drva  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #140 : 09. Siječanj. 2013, 21:10:08 »
OK, hvala na savjetima. Pronasao sam na ovom forumu link o prepravci sticka
http://mikikg.wordpress.com/2012/08/22/prepravka-dvb-t-usb-prijemnika-sa-rtl2832u-za-hf-0-28mhz/
Icom je na operacijskom stolu, lezi otvoren. Slijedi eksperimentiranje sa razlicitim vrijednostima kondenzatora i sa up-converterom. Nije losa ideja i o prepravci, pa kao sto Mike kaze, sve strpati u Icoma i staviti samo zenski USB.
Javim se sa rezultatima.
EME enthusiast

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #141 : 09. Siječanj. 2013, 21:38:28 »
Srecko,
Osim problema koji je Adam napomenuo, postoji mogucnost intermoda, odnosno
signali lako mogu upadati u Icom preko ovog prikljucka  ???
Po meni  rijesenje je power spliter sa izolacijom izmedju portova
Drugo rijesenje je elektronicki switch, ali onda ne moze raditi simultano.
Neznam sta zelis postici sa razlicitim vrijednostima kondenzatora ?
Napravi Wilkinsona sa LC komponentama

L1,2=1.1uH, C1,2=210pF, C2=420pF, R=100 Ohms, izolacija oko 28dB i 3dB slabljenja

ad6iw
« Zadnja izmjena: 09. Siječanj. 2013, 21:52:02 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #142 : 09. Siječanj. 2013, 22:13:18 »
Srecko,

prije nego sto kanibaliziras i izbusis Icoma  >:( probaj kakav utjecaj ima taj dvb-t stick na uredjaj.
Postala je vidim moda skatulirati zajedno upconverter+stick ili kako imas ti ideju stick+uredjaj.
Sve to izgleda nice&fancy ali bojim se da je osim vizualnog efekta, degradiran osnovni uredjaj. Stick sam po sebi generira i osnovnu frekvenciju za PLL a i harmonike, pa razne produkte mijesanja koji mogu upasti u osnovni uredjaj ili upconverter i onda to izgleda otuzno i zvuci sumovito.

Ja ne preporucujem nikakva direktna i bliska spajanja accessories na DVB-t dongle kao sto su LNA, upconverteri, ili uredjaji...
Ajde probaj pa nam javi kako to kod tebe funguje.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3jh

• Newbie
  • *
« Odgovori #143 : 10. Siječanj. 2013, 16:12:27 »
Srecko,
Ako ti ta modifikacija treba samo za probat onda mozes koristiti RTL2832, ali ako te stvarno zanimaju slabi signali na 2m onda nadji neku drugu soluciju.
IC275 ima jedan od boljih 2m rx-a pa stvarno mislim da nema smisla ubacivati RTL unutra. RTL je gluh, bar ovaj moj i onaj od sm5bsz :) Za slabe signale (EME, sateliti) puno su bolji (klasicni) IF SDR-i, npr. Softrock IF, YU1LM type SDR (ne znam da li ima za 10.7Mhz) ili nesto slicno. Ako nis drugo bar imaju 16/24 bita (za 48/96khz sirine banda) zavisno o sound card. Vise testova RTL2832 prijemnika mozes naci na stranicama od sm5bsz.

73 & GL

e21/9a3jh

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #144 : 10. Siječanj. 2013, 21:05:01 »
Ovo je cisto eksperimentiranje,d a vidim kako to funkcionira. Ako bude dobro ferceralo mozda tako i ostane za stalno. Nemam namjeru kanibalizirati uredjaj niti rezati koaksijalce u TRX-u..kablovi su na konektore.
Isto tako sam razmisljao o SDR RX-u po YU1LM.
Budem sve polako napravio, vise verzija.. sa upconverterom i TV stikom, sa Wilkinsonom (TNX Goran za vrijednost komponenti) i sa kombinacijom visoko-impedancijskog buffera i SDR by YU1LM.
EME enthusiast

Offline 9A8MM

• Administrator
  • Jr. Member
« Odgovori #145 : 12. Siječanj. 2013, 17:01:45 »
Pozdrav svima.

Ja sam se odlučio na testiranje dvije stvari istovremeno: Raspberry PI i RTL SDR-a :)

Prijemnik je ovaj: http://www.ebay.com/itm/New-Cheap-FM-DAB-USB-DVB-T-RTL2832U-R820T-w-MCX-antenna-Hotsale-/230902157947?pt=US_Video_Capture_TV_Tuner_Cards&hash=item35c2d7527b. Dvoumio sam se između RTL2832 i R820T, pa sam na Adamovu preporuku uzeo R820T.

Na Raspberry PI-ju imam Debian Wheezy (vidim da je njega koristio i Darko). Od kad sam na njemu pripremio operativni sustav do kad sam slušao lokalnu radijsku postaju s drugog računala trebalo mi je 20tak minuta (instalirat sve što treba za downloadat software s github-a i kompajlirat ga, te na kraju pokrenut rtl_tcp).

Koristim vanjsku antenu (DK7ZB, 13 elemenata, za 2m i 70cm). Konverziju iz MCX-a na N sam isto uzeo na ebayu, jer mi je bilo jednostavnije uzet tako nego tražit MCX konektor, a stick nisam htio otvarat, ovo mi je elegantnije.

Na računalu imam SDR#, rekao sam mu da se spoji na RTL-SDR / TCP i to je prošlo odmah (naravno, na istoj mreži su sva računala).

Za sad sve izgleda ok. Sljedeći testovi biti će kombinacija SDR# i Orbitrona na PC-ju (čitam ovdje da to radi, što mi je drago :)), te neka kombinacija s gnuradiom na Raspberry PI-ju.

Marko, 9A8MM

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #146 : 12. Siječanj. 2013, 17:27:22 »
I to je to!
Više nećemo imati LNA na anteni nego cijeli prijemnik +LNA ;)
Ili još bolje sve to staviti na neku čuku, soliter, silos , solarno napajati , WiFi povezati sa doma. Isti PC upotrijebiti za preklapanje  i rotiranja antena , preklapanje filtera i ostalog.
Gdje nam je kraj?

Marko izvještavaj dalje!

Poz.

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #147 : 12. Siječanj. 2013, 19:22:16 »
Bravo Marko
5+

;D
QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #148 : 15. Siječanj. 2013, 22:45:48 »
Evo ga, testiranja su gotova. Mogu samo reci da stvar ne radi kako treba samo sa kondenzatorom.
Kad signal sa IF spregnem sa kondenzatorom prema SDR, pojavi se milijun signala (peakova) i zujanje. Kuplanje sa kondom odmah odbacujem i radim jednostavni buffer sa FET-om (J310). Stvar funkcionira - dobra izolacija. Signal u prijemniku je neometen, nema smetnji. Uzimam IF signal i saljem na up-converter da bi dobio izlaz na cca. 110,7 MHz i to onda slusam na SDR stick. Radi, sve pet...ali...

Kako su sve komponente u prijemnom lancu neoklopljene, vjerojatno je to uzrok nekoliko jakih peakova.
Prva slika pokazuje samo ustekan SDR stick bez antene (peakovi se vec vide, ocito signali iz LO sticka)
Druga slika ista stvar samo sa prikljucenim up-converterom.
I treca slika kad dovedem IF signal.
Kad se zumira jedan dio banda nije toliko ni strasno, peakovi se i nevide.

Drugi test sam izveo bez up-convertera, IF signal doveden iz Icoma, spojio sam na SDR prijemnik. Puno bolje rjesenje. Bilo je zabavno eksperimentirati, buffer ce biti ugradjen u Icoma i montiran konektor za izlaz prve medje.
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #149 : 16. Siječanj. 2013, 22:25:41 »
Nije direktno vezano za temu ali..
Evo testirao sam neke "kutije" 2-metarske pa mi je trebao Spectrum lab.
Zanimljivo, jucer je izasla nova verzija koja ima neke zanimljive novine...

http://www.qsl.net/dl4yhf/spectra1.html

QV
Heinrich Rudolf Hertz