Autor Tema: SDR RTL2832U  (Posjeta: 54830 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
Odg: SDR RTL2832U
« Odgovori #105 : 07. Prosinac. 2012, 17:42:12 »
- za dopler, ako se ne varam napisan je patch za Orbitron i to radi u kombinaciji Orbitron
Idem u potragu za ovim dodatkom..tnx !

Na dohvat ruke (miša) ti je, za pronać ga, treba samo dva klika.
Ustvari, kad malo odvrtim film unazad, imaš dvije varijante, samostalno fajlove i gotov program, treba samo podesiti orbitron.
« Zadnja izmjena: 07. Prosinac. 2012, 19:32:00 9A4OE »

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #106 : 08. Prosinac. 2012, 16:45:00 »
Damir, hvala ! Verzija  operativna. Nisam probao s Orbitronom . Moram odlučit da li da bacim HRD Satelite tracker ili ne.

Imam još jedno pitanje. Kako  ( vjerojatno kada) podesiti FFT display db skalu da bude realnija. Ispod -40 dB ne ide.

Pozdrav!

Luci, 9A1Z

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #107 : 08. Prosinac. 2012, 17:03:39 »
cfg fajl

<add key="fftOffset" value="-40.0" />

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #108 : 08. Prosinac. 2012, 19:06:12 »
......ajde decki , kad ste vec tako dobri u programiranju, pripremite jedan program za taj famozni Stick da moze primati DVB-T ( za sto je i napravljen ) na 434,500 MHz sa sirinom signala od 2 MHz.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #109 : 08. Prosinac. 2012, 21:20:49 »
Darko, teško će to ići iz dva razloga, barem koliko sam pogledao arhitekturu tunera R820T:
1. potrebno je najprije podesiti IF (centralnu frekvenciju medjufrekvencije), negdje izmedju 3.5 i 4 MHz
2. potrebno je podesiti BW filter na 2,3,4 MHz. BW filter u tuneru je predvidjen za rad na 6,7,8 MHz sirine.

Ovu 1. stavku vjerujem da je jos i moguce podesiti sa I2C, medjutim, nisam siguran za stavku 2 da je moguce softwerski udesiti da se dobije 2MHz sirine.
Naravno i tracking filter mora praititi ove stvari...
Mislim da je jednostavnije zamisliti nego ostvariti, aliii nikad se ne zna... 8)

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #110 : 10. Prosinac. 2012, 15:18:04 »
Moram odlučit da li da bacim HRD Satelite tracker ili ne.

Dali si probao HRD sa HDSDR-om pogotovo što imam dojam da trenutna verzija manje maltretira procesor i memoriju, prijašnje verzije su dosta štucale, sadašnja ne.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #111 : 11. Prosinac. 2012, 11:22:14 »
Pozdrav!

Ne nisam toliko radio sa Winradom. Malo već zazirem od svih tih varijanti SDR-a. Nekako bi mi bilo najdraže sa Simon podrži u svojoj SDR konzoli  RTL.

U prilogu je trenutačna radna verzije 2m RX ikebane s kojom je upravo odrađen K8YSE  na AO7. Uz band pass filtere na ulazu LNA i dodatni na ulazu dongla sve je vrlo stabilno za vrijeme emitiranja na up linku. jedino šteta što vezu  u brzini danas jutros nisam snimio jer se čuo i vidio jako dobro.  U tih nekoliko minuta prozora radio je mene i UT1FG/mm za dva nova lokatora.

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #112 : 12. Prosinac. 2012, 19:27:15 »
Evo izvještaja oko HDSDR-a i RTL-a.

Iznenadila me nova verzija i širina opcija. Ima i TX!
Instalacija više manja glatka. Ideja je slična kao kod SDR#: pretumbati driver. Samo što se kasnije koristi SW EXT LO DLL.
I to radi.
Čak radi i DDS veza prema HRD-u. Satellite tracking može korigirati Doppler a SDR prati VFO stanice. Nice.
Standarno lijepo riješen prikaz signala u demodulacijskom pojasu. Filteri , notch , i slično. Uz podršku za Funcube dongle u direktoriju je i UFB programčić za praćenje satelita. Probajte , izradio ga je maher koji automatski prima sve što kruži i žubori. Zeznuli su ga samo ovi japanci sa led diodama  ;D ( Satcontrol FCD & DK3WN).http://www.dk3wn.info/p/
No tu ljepote prestaju.
Za večinu kombinacija frekvencija i brzine stream-a kod predaje na up linku  SDR se slama zbog AGC-a. Malo je pomoglo upisivanje stringa RTL  tuner= fc0012.
Ajde u nekim kombinacijama sam uspio dobiti miran pejzaž.

Drugo je užasni delay. Sve se odvija par sekundi u prošlost. Tako da nemam nikakav osjećaj dok se tražim na satelitu. Grozno . A bilo je tako blizu. Ima netko ideju kako to popeglati?

Prebacio se na SDR # i napravio 9A3ST-a.
Dodatak od danas 13.12. "nakon smaka svijeta": KB1RVT  Nick iz  FN34  via AO7 SSB 59/56

Poz.

1z

« Zadnja izmjena: 13. Prosinac. 2012, 09:19:57 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #113 : 15. Prosinac. 2012, 19:54:51 »
Danas se malo poslušalo 1090 MHz, signale prima dobro, nema nekog velikog prometa na nebu, sad treba spariti sa nekim programo da se i vidi na karti
Evo i SDR# odgovora na istu temu.
ADSB# kao i RTL1090 zakači se na planeploter i sasvim solidno radi.
Eksperiment sa r820t tunerom i još uvjek 28mhz dipolom (  :-[ ) sasvim zadovoljavajuči

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #114 : 18. Prosinac. 2012, 21:22:46 »
Evo listam (misem) zadnji broj QST-a (broj 1 od 2013), ili ti ga HAM vijesti iz buducnosti i prva konstruktorska tema: Cheap SDR sa RTL2832 DVB-T stickom i to na cijelih 6 stranica....
Ovaj stick je napravio pravu malu revoluciju...

Za one koji ciljaju na neki spectrum analyzer, reklama za RIGOL (startng at 1295$), ima i tracking generator, model pocetni do 1.5GHz... nije Anritsu ili R&S ili Agilent ali brate cijena je best buy, bez obzira na performanse...

Generator EU2000i uz kupon za radioamatere.... ajde da vam ne tjeram sline  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #115 : 25. Prosinac. 2012, 23:15:41 »
Sretan imendan svim Štefima!
Jedna dobra vijest za ljubitelje šminkerskih SDR aplikacija.
SDR-Radio.com je "izbacio" novu verziju svoje "konzole" sa podrškom za RTL-SDR igračke.
Tko se prije susretao sa tom "konzolom" neće mu biti problem podesiti "TCP prijemnik".
Na kratko isproban sa R820T tunerom na FM bandu (najbolje radi sa fiksnim pojačanjem oko 34dB) i ništa više.
Nisam gledao ima li ofset za KV konvertor.
Ipak mi se čini da je za KV najbolji HDSDR.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #116 : 26. Prosinac. 2012, 08:54:27 »
Darko , tnx za info .. da ne lutam pse kak se pokrene  RTL na TCPIP, do sada sam korstio samo na USB.

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #117 : 26. Prosinac. 2012, 09:27:35 »
Vrlo jednostavno!

Citat:
D:\RTL-SDR\Sharp_1066>rtl_tcp -?
rtl_tcp: invalid option -- ?
rtl_tcp, an I/Q spectrum server for RTL2832 based DVB-T receivers

Usage:  [-a listen address]
        [-p listen port (default: 1234)]
        [-f frequency to tune to [Hz]]
        [-g gain (default: 0 for auto)]
        [-s samplerate in Hz (default: 2048000 Hz)]
        [-b number of buffers (default: 32, set by library)]
        [-d device index (default: 0)]

D:\RTL-SDR\Sharp_1066>

Ako šeliš svoje postavke, port i ostalo ili pokreneš (dvoklik) samo rtl_tcp.exe
i pokrene se na 127.0.0.1 port 1234
Najnoviji alati za RTL su dostupni na RelWithDebInfo, unutra je za 32 i 64 bitne OS.
hmm..
ili si mislio na pokretanje unutar SDR konzole ?

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #118 : 26. Prosinac. 2012, 10:34:13 »
ne upravo to mi treba!

No i sad je jasno zašto sam bio zbunjen. U mojim verzijama nigdje nema rtl_tcp  za pokretanje servera. Idem u potragu.

Evo sad radi . Kopirao dva file-a iz distribucije : rtl_tcp i pthreadVC dll

PUNO HVALA  I SRETNO I BERIČETNO!

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #119 : 26. Prosinac. 2012, 18:29:54 »
Evo kratkog pregleda korištenja novog SDR radio console V2 by Simon:

1. vrlo obečavajuće mada je  krenup pisati SW od nule. ( ova verzija je pisana ispočetka nije nastavak V1.5)
2. podrška za RTL je samo  preko TCPIP-a. Radi korektno ali TCP driver ima koliko vidim smanjenje mogućnosti upravljanja tunerom tako da nema AGC opcije. To je kod mene ispalo ključno jer ako AGC  nije ispravno podešen onda jaki signal vozi cieli spektar gore dolje.  Isto je i u SDR sharp kada se koristi TCP.

3. za sada nema podrške za virtualni com port tj za remote podršku via COM port da se na njega može spojiti HRD. Možda ima mogućnost preko TCP servera, ali prijašnje postavke koje su radile u SDR console V1.5 ne rade.
4. Nema  mogućnosti podešavanja izgleda i reagiranja spektralnog prikaza. Waterfall ima.
5. Podržava multi RX više VFO. No nisam uspio dobiti da ih sve dekodira istovremo u jedan audio. To radi ili ne?
6. za neke dodatke ćemo se morati strpiti. Pogledati najave na stranicama projekta.
7. čisto koncepcijski vrlo dobro sa nizom mogućnosti skakanja s freq na freq ( oni razni klizači dole ) ,ali ne mogu se oteti dojmu da je to u SDR Sharpu fantastično jednostavno i praktično. Poslije njega samo tražim kako da to napravim isto u drugim programima ali ne ide  : (

8. Sve je  inače stabilno. Program se ne ruši.

1z

Luci, 9A1Z