Autor Tema: 9A UKV rang lista  (Posjeta: 2623 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4EW

• Sr. Member
9A UKV rang lista
« : 05. Rujan. 2007, 23:09:43 »
Ajmo dečki malo osvježiti našu listu...
Primamo sve od 6m pa na goreeee...  :)
Pošto još uvijek na našem portalu nismo postavili mogućnost da se ovi rezultati upisuju "interaktivno"
kao npr. na DF6NA ili slo.vhf.net morat ćemo to obaviti na drugi način.

Vaše rezultate pošaljite na 9a4ew@hamradio.hr

73 de 9A4EW, Hrvoje
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
Odg: 9A UKV rang lista
« Odgovori #1 : 06. Rujan. 2007, 07:47:52 »
Da li se računa samo iz svog lokatora ili možda iz svih lokatora zbirno iz kojih je u životu rađeno, a kako je bilo na prošloj rang listi ????????????????????????????????????????????????????????????????????
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #2 : 06. Rujan. 2007, 08:58:53 »
Pa normalno da se računa bez obzira na lokator!

A dok se Mike ne oporavi od ovoga, mislim da je logično, bar donekle da se podaci dotave za svaki lokator polje iz kojeg je rađeno.

Jasno da je ogromna razlika raditi iz JN75XT i JN85AT.

Ajmo prije definirati pravila igre, jer će ovako mnoge sujete doživjeti srčani udar.

Ja već zbrajam svoje lokatore, iako, kako reče jedan kolega, imam više elemenata u antenama nego veza na svoj znak...

GG

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #3 : 06. Rujan. 2007, 09:09:32 »
A stari znak, novi znak?
Prije 5AEI sad 5CW... sve ide u isti koš?
73

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 06. Rujan. 2007, 10:39:42 »
Pa normalno da se računa bez obzira na lokator!

GG

Inače me rang liste ne interesiraju, ali samo bi naveo problem lokatora i rekao pa naravno da je pravilno samo iz kucnog lokatora ili jednoga kojeg odaberes ili posebne liste za svaki lokator.
Sve ostalo je bezveze, zato se i ne prijavljujem na takve liste.

Uzeti ću sebe za primjer,
a Gogo, šta da ja prijavim, bio sam fizički u više zemalja i odradio na 2m više zemalja istovremeno nego što neki znaju nabrojati. Pa moja bi lista izgledala kao KV lista a ne ukv.  :D

Tvojom logikom lokatora, zasto moji dislocirani lokatori ne bi bili tim pravilom isto što i tvoji portable lokatori, razlika je samo u par tisuća kilometara.

Eeee, kad se sjetim gdje je taj ft-847, a bogami i 857 bio...
Neću ni pokušavati ali imam dxcc 100 bez po muke  ;D

No, šta bi sa tim oblonzima Gogo, koliki je odx, 2 lineara, 2 sistema, potrošili ste više struje nego cijeli otok za ljeto, daj malo tih rezultata, kako se to ponaša, da li da savijam te šipke ili da se držim yagica  :D.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #5 : 06. Rujan. 2007, 11:53:07 »
Dal se računaju i veze (lokatori) koje netko drugi napravi za tebe ??? ??? ???

Tom
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #6 : 06. Rujan. 2007, 14:32:36 »
A Adame, ja ne znam što bi ti još htio od mene, pa sve sam ti lijepo napisao od A do Z?

Ili možda nisam bio jasan?

Ili sve zvuči toliko nevjerojatno da svi traže skriveni smisao?

A sve piše...

Ti nemoj krivit žicu za oblonge, kad već imaš  te EF antene,a ide ti ipreviše dobro...

GG

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 07. Rujan. 2007, 17:28:09 »
Pravilo je oduvijek bilo da jedna postaja bez obzira da li je prije imala neku drugu pozivnu oznaku
prijavljuje rađena polja i DXCC entitete samo iz JEDNOG QTH lokatora. Ako je u radu te postaje
došlo do preseljenja npr. iz JN95 u JN85 polje ona može prijaviti rezultate iz oba ali odvojeno.

Dakle nije dozvoljeno zbrajanje i prijavljivanje iz oba polja. Isto vrijedi i ako je postaja radila povremeno
recimo u kontestima iz različitih QTH lokatora.

Što se tiče vjerodostojnosti prijavljenih rezultata to ide svakome na njegovu dušu  :)
Kao i svugdje i ovdje postoje razne manipulacije ali mišljenja sam da to svaki pravi
radio amater u duhu hamspirita sebi neće dozvoliti. Skoro u pravilu takve postaje kad-tad
budu otkrivene i stavljene na nazovimo to tako "stup srama". Pratio sam situaciju na DF6NA stranici
gdje je također bilo svašta i na kraju su se te postaje same izbrisale sa liste.

Jedino ostaje otvoreno pitanje treba li nastaviti staru praksu iz ex YU vremena i zbrajati zajedno
zemaljske i veze rađene preko mjeseca.

To u DUBUS magazinu nije bila nikada praksa, a koliko vidim sve zemlje u EU imaju odvojene liste
za zemaljske i EME veze. Među njima i S5, YU, etc...

Želja mi je da na ovoj stranici uskoro zaživi "interaktivna" 9A UKV rang lista kao na slovhf.net web
stranici i da svatko sam upisuje svoj rezultat.

Moje je mišljenje da bi i mi u 9A trebali imati odvojene liste pa evo otvaram malu anketu da vidimo
što ostali misle o tome.

73 de 9A4EW, Hrvoje

73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #8 : 07. Rujan. 2007, 18:45:15 »
slazem se sa odvojenim tablicama za EME i ostale veze, jedino me interesira definicija polje?!
dal je to svih 6 znakova ili samo "veliko" polje??
mislim da bi trebalo dati i mogucnost prijave jednog znaka iz vise lokatora npr.

9a1xx iz jn75xx
9a1xx iz jn75yy
9a1xx iz jn74zz
pa ko voli nek izvoli!!!
Kreso

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 07. Rujan. 2007, 18:58:40 »

JN95, JN94, JN85, JN75...... to su različita polja.

Praksa je da se priznaje npr.: 9A1XX iz JN95
                                        9A1XX iz JN85

9A1XX iz npr. JN95JG i JN95KG može zbrojiti rađena polja i prijaviti sve pod jedan znak.
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #10 : 19. Rujan. 2007, 20:41:24 »
U svakom slučaju bolje ovu rang listu napraviti sa unaprijed definiranim pravilima ili je niti ne objavljivati. Podržavam Adama/9a4qv o netočnim propozicijama rang liste i o njenoj svrisishodnosti za samo jednu lokaciju ( 6 prvih karaktera WW lokatora ). Da i ne govorimo o akcijama za "komšije" što je pitao Mike/9a2wa.
Cijela ova problematika je isprepletena… rang lista rađenih polja, rad izvan stalne lokacije u trajanju do 4 tjedna, ali i ranglista prvorađenih veza po pojedinim bandovima, kao i neki rekordi u natjecanjima…. a naravno doći ćemo i do same dozvole=licence kao i Pravilnika o ARP….  Bio sam na GO  pa sam imao ( kišnog ) vremena ovo nekako sistematizirati, pa možda posluži za bistrenje propozicija za svaku rang listu.

Za sve tabelarne prikaze važi pitanje početnog datuma. Možemo birati između:
   -proglašenje samostalnosti R.Hrvatske
   -dobivanje prefiksa 9A ( kombinacije sa YU2,YT2,YZ2…. ne važe ! )
   -od Adama ( nikako 9a4qv ) i Eve
             -???

<usaglašeni datum treba upisati u doljnje tekstove na mjesto polja datum >

RAĐENA WW POLJA  *9A ARP * ( veze iznad 30 MHz )
Za uvrštavanje neke veze u ovu rubriku, po meni , ona bi trebala ispunjavati slijedeće kriterije ( usklađene sa važećim Pravilnikom o ARP NN 2003/55  ):

1.   QSO održan poslije datum. 0000 UTC
2.   QSO održala ARP sa teritorija 9A ( osim 9A ARP priznate su i veze stranih amatera koji su na privremenom   
             boravku u 9A i koji koriste dodatak 9A ispred svog pozivnog znaka i iza znaka dodatak /p [ jer se radi o
             prijenosnim ARP ] )
3.   QSO održan na bandu koji je dodijeljen 9A HAM za korištenje
4.   QSO održala ARP koja ima u trenutku održavanja  QSO ima važeću dozvolu=licencu za navedeni band
5.   QSO je održao r.am.operator, koji ima odobrenje za rad na navedenonom bandu
6.   QSO održan sa ARP ( prijemnik+odašiljač+transverter ) uvedenim u radio dozolu (ovo je problematično kod
             stranaca koji dolaze na privremeni boravak u 9A i koriste CEPT dozvolu , no svakako ne treba zaboraviti da 
             CEPT dozvola «pokriva» uređaje zaključno do 1,3 GHz )
7.   QSO treba sadržavati podatke o lokacijama učesnika veze, odnosno prijavitelj  veze treba naznačiti koji pozivni
             znak je korišten u toku veze, pa se u rang lsiti može ponavljati isti učesnik, ali za razne lokacije-WW lokatore
8.   Ostaviti mogućnost označavanja rezultata, koji je ostvaren bez DIGI mode

Praksa sa bandova u 9A pokazuje slijedeće primjere:
-napr. putovanje po 9A i sakupljanje polja radom sa više lokacija a prijavljivanje pod matičnu= upisanu u dozvoli
-ili ako bi se zadržao unutar svog velikog WW polja , moj JN75 , mogao bi si pribrojiti i veze od kuće ( JN75WS ) i sa Sljemena ( JN75XV ) ali i Učke ( JN75CG ). Zaboravljate da je veliko polje dimenzija cca 150x100km i dijagonala 180km , što su već neki dobri QRB na pravim GHz 
-napr. «redaljka» aktivne stanice za prijatelje i poznanike i komsije

Pristojno , pošteno i u duhu HAM SPIRITA prijava bi se trebala odnositi bez ovakvih «aditiva»

Kako to rade drugi:
-za diplomu VUCC, koja isto broji rađena polja, dozvoljava se micanje vlastite lokacije unutar 25 ( ili 20 ? ) milja.
-u najčešće objavljivanoj Rang listi u DUBUS-u može se pronaći pozivni znakovi:
   S51JN/p ; LA/DL7YSP/p   ali i u istoj listi G3FRE ( JO01 ) i G3FRE/p ( JO01 )  |isti znak,isti loc ali se NE zbraja! |

I tako htjeli ne htjeli moramo se susresti i s temom pozivnih znakova koji se koriste kod rada izvan stalne lokacije za period do 4 tjedna… ostalo je jasno !!!

/p ( veze iznad 30 MHz )

Možda primjena */p* za označavanje da ARP radi izvan stalne (upisane u dozvolu doduše kao poštanska adresa a ne kao WWloc ) i uobičajene lokacije nema praktičnog značaja na KV, no na bandovima iznad 30MHz je to i te kako značajno.
1.   Pojava na bandu pozivnog znaka  automatski povezuje se s lokacijom i omogućava brže pronalaženje
             optimalnog smjera antene i brže održavane QSO znak koji sadržava dodatak /p ukazuje na drugu lokaciju .
2.    U ranglistama *FIRST* , *rađena polja* ujednačava kriterije priznavanja vezano za pojedinu lokaciju

U 9A  u  važećem Pravilniku o ARP ( NN 2003/198 ) problematika rada izvan stalne lokacije u trajanju do 4 tjedna , spominje se u:

-čl.13.st.2   dozvoljava se rad izvan stalne lokacije za pojedinca
-čl.14.st.4   dozvoljava se rad izvan stalne lokacije za klubove
-čl.15.st.5   prenosive ARP trebaju koristiti dodatak na kraju */p*
-čl.15.st.8   prenosive ARP stranaca, trebaju koristiti dodatak na početku *9A/* i na 
                         kraju */p*

Po svemu sudeći ispada nejasno što su to «prenosive» ARP i objašnjenje ovakvog pojma nije dano u uvodnom dijelu spominjanog Pravilnika. u čl. 4.
Čl. 4. st 3. rbr.1 i rbr.2. razlikuje ARP prema vlasništvu, ali bi trebalo dodati i definicije stvarnog stanja i s tehničkog gledišta.
Tekst mogućeg dodatka na kraju člana 4 mogao bi biti:

Osobne i klupske ARP mogu biti ručne ARP (walkie-talkie) , mobilne ARP i stacionarne ARP, a  mogu se koristiti i kao nepomične i kao prijevozne i kao prijenosne , pa ovisno o situaciji trebaju koristiti pozivni znak prema čl.15 ovog Pravilnika

U slučaju rada izvan adrese upisane u licenci = radio dozvoli ( promjena bilo kojeg od 6 karaktera iz WW lokatora )
-u Njemačkoj se obavezno koristi dodatak na kraju znaka  */p*
-u Austriji  se obavezno koristi dodatak na kraju znaka  */broj*  ( oznaka Bundeslanda)
-u Italiji se obavezno koristi dodatak na kraju znaka  */broj* ili */IV3* (oznaka Regije)

REKORDI  9A ARP u  9A natjecanjima* ( veze iznad 30 MHz )

Za uvrštavanje neke veze u ovu rubriku, po meni , ona bi trebala ispunjavati slijedeće kriterije ( usklađene sa važećim Pravilnikom o ARP NN 2003/55 ):
1.   Natjecanje održano poslije datum. 0000 UTC
2.   Natjecatelj radio kao ARP sa teritorija 9A ( osim 9A ARP priznate su i veze stranih amatera koji su na
             privremenom boravku u 9A i koji koriste dodatak 9A ispred svog pozivnog znaka i iza znaka dodatak /p [ jer se
             radi o prijenosnim ARP ] ) 
             {znači da ako je 9A ARP radila napr. iz DL, svoj natjecateljski dnevnik treba poslati u DL i takav dnevnik u 9A
             će biti svrstan među check log }
3.   Natjecanje održano na bandovima koji su dodijeljen 9A HAM za korištenje
4.   Natjecatelj radio kao ARP koja ima u trenutku održavanja  natjecanja važeću dozvolu=licencu za navedene
             bandove
5.   Članovi natjecateljske ekipe su r.am.operatori, koji imaju odobrenje za rad na navedenonim bandovima
6.   Natjecatelji sa koristili za održavanje veza ARP ( prijemnik+odašiljač+transverter ) uvedene u radio dozvolu
             (ovo je problematično kod stranaca koji dolaze na privremeni boravak u 9A i koriste CEPT dozvolu , no svakako
             ne treba zaboraviti da CEPT dozvola «pokriva» uređaje zaključno do 1,3 GHz )
7.   Za navedeno natjecanje trebaju biti objavljeni službeni rezultati na trajnim i javno dostupnim medijima (
             časopisi i internet ) s podacima u skladu s propozicijama.
8.   Propozicije natjecanja MORAJU imati predviđenu rubriku-listu-kategoriju GENERALNI plasman, posebno za SINGL
             i MUTI OP natjecatelje. podrazumjeva se da pobjednici u generalnom plasmanu MORAJU raditi barem na 2(dva)
             banda.

FIRST  *9A* ( veze iznad 30 MHz )

Za uvrštavanje neke veze u ovu rubriku, po meni , ona bi trebala ispunjavati slijedeće kriterije ( usklađene sa važećim Pravilnikom o ARP NN 2003/198 ):
1.   QSO održan poslije datum. 0000 UTC
2.   QSO održala ARP sa teritorija 9A ( osim 9A ARP priznate su i veze stranih amatera koji su na privremenom
             boravku u 9A i koji koriste dodatak 9A ispred svog pozivnog znaka i iza znaka dodatak /p [ jer se radi o
             prijenosnim ARP ] )
3.   QSO održan na bandu koji je dodijeljen 9A HAM za korištenje
4.   QSO održala ARP koja ima u trenutku održavanja  QSO ima važeću dozvolu=licencu za navedeni band
5.   QSO je održao r.am.operator, koji ima odobrenje za rad na navedenonom bandu
6.   QSO održan sa ARP ( prijemnik+odašiljač+transverter ) uvedenim u radio dozolu (ovo je problematično kod
             stranaca koji dolaze na privremeni boravak u 9A i koriste CEPT dozvolu , no svakako ne treba zaboraviti da
             CEPT dozvola «pokriva» uređaje zaključno do 1,3 GHz )
7.   QSO treba sadržavati podatke o lokacijama učesnika veze, odnosno prijavitelj first veze treba naznačiti koji
             pozivni znak je korišten u toku veze
8.   Prijava na listu treba biti vezana za pozivni znak (kompletan ! ) i za lokaciju, što znači da se isti prijavitelj može
             pojavljivati i kao 9AbrojXYZ i kao 9AbrojXYZ/p i kao 9AbrojXYZ/a

Praksa sa bandova pokazuje slijedeće primjere:
-napr. gostovanje I3ZVN u Istri  mislim 1992 i rad na  6?,10 i 24? GHz. S obzirom na probleme, koje je ZVN imao sa policijim, pitanje je da li je imao korektnu dozvolu  i još više vezano za ovu temu, važe li tako održane veze za rubriku *FIRST*
-napr. rad 9A1TA = S51TA i održavanje veza na 24 GHz , uređajima «posuđenim» iz OE za rubriku FIRST OE-9A ( kao i OE-S5 ) dne 15.5.2006. veza JN86DM-JN76XU s OE1WWA/6
-primjer iz YU vremena ( 23.9.1989 ) kada je YU3ZV održao na isti način first veze OE-YU na 47 i 74GHz  s «posuđenim» uređajima iz OE. korespodent OE9PMJ/6
Svakako u priznavanju FIRST veza trebao bi broj ovakvih akcija biti smanjen, a svi ostali  podaci detaljno provjereni.

Pitanje je gdje i kako provjeriti podatke. Meni bi bilo logično da se kod onoga koji izdaju dozvole=licence vodi evidencija ne samo o broju dozvole, znaku, adresi.......  nego i o odobrenim frekvencijama, pa i o uređajma za te frekvencije . U današnje doba formiranje takve datoteke i njeno prelistavanje po raznim kriterijima ne bi trebao biti problem.
Možda takvo što postoji u Agenciji, ali bi svakako bilo dobro da postoji ažurna kopija i u HRS. Ako se takva evidencija ne vodi ( bandovi&uređaji) , postavlja se pitanje svrhe inzistiranja na upisivanju uređaja ( broja, tipa, proizvođača, frekvencije, snage, antene  a u slučaju samogradnji i obavljanje tehničkih pregleda ). ……

Mozda ovo lamentiranje uz kisu i bez crnjaka pomogne...pozdravljeni...Zlatko

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #11 : 02. Listopad. 2007, 21:24:38 »
Vidim da sam predugackim/predetaljnim odgovorom ugusio diskusiju... sorry
Ili se mozda ipak sa necim slazete....
73...Zlatko