Autor Tema: Kontakti za koaksijalni kabel, krimp ili lemljenje  (Posjeta: 5157 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
Kontakti za koaksijalni kabel, krimp ili lemljenje
« : 15. Travanj. 2012, 19:20:19 »
Jel ima neka razlika izmedju konektora (u karakteristikama, pogotovo na 144mhz) za koaksijalni kabel, oni koji se krimpaju i oni koji se leme?

Sta se proporucuje?

Offline 9a9c

• Full Member
Odg: Kontakti za koaksijalni kabel, krimp ili lemljenje
« Odgovori #1 : 15. Travanj. 2012, 22:24:23 »
POZDRAV
kod konektora za conteste kod mene
nema lemljenja
nema krimpanja
ja koristim  7/8 cola  a ostale đampere 1/2 cola superflex....za ovakve konektore ti trebaju ključevi 22  24  ili slično..samo takve konektore i kablove koristim na 144 mhz
pozdrav....9a9c..đuro

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #2 : 16. Travanj. 2012, 19:01:15 »
Za kablove unutar lineara (izmedju releja) i izmedju transvertera, lineara od 100W i 1KW je malo predebelo...

Ja sam mislio koristiti RG142 odnosno Ecoflex 10.

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #3 : 16. Travanj. 2012, 19:10:27 »
Samire, kod ovakvih snaga na 144MHz nema neke razlike, ako je krimpovano po propisu. I ja koristim RG142 sa krimpovanim konektorima. A za IF transvertera i RX kratke kablove koristim RG223 isto tako krimpovani konektori. Kablovi su dužine 50cm kod mene....
Slobodno krimpaj.

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #4 : 16. Travanj. 2012, 20:20:30 »
Kod mene je isto izmedju transvertera i HF rig-a, RG223 krimpovano.

Nesto sam izmjestao releje pa hocu smanjiti duzinu kablova izmedju.

Sven, SM7DTT je prodao firmu gdje sam nabavljao kablove ranije (krimpovane) i sad u novoj firmi vidim da ima obe vrste.

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #5 : 19. Travanj. 2012, 16:35:39 »
Dobro veče sa sinjega mora.....iz Haife za Katakolon.....ima nešto mora vani pa se ladja giba...i naravno pola putnika je off....leže u kabinama i izvode operu....Rigolleto....iliti po našku bljuju gdje stignu...za nas je to dobro....viška dobre klope kolkooš ? Kada smo kod koaks kablova između uređaja lineara i ostalog...koristim onaj smeđi tanki teflonski  cca 50 cm dužine i sve su gore "N" konektor...krimpovani i nema problema...problem su jedino konektori....sve Ćineze...a pravi ampfenol su duplo skuplji i teže se nađu...na primjer u UKW Berichtu je 10 E. komad ...posrebreni ! Ok.....budem malo opisivao radnje-gradnje i ostalo što spada pod UKV tekniku ? Imam dosta materijala pa postavim toga ovdje...možda nekom pomogne kako se što uradi ...napravi i ostalo ? Bene....dobro putovao do Napulja....čekala me soba u hotelu i poslje naravno se je išlo u restorante.....i kao prvo se konzumiralo......spagetti ala vongole...to je Napuljski specijalitet ...uostalom ..naj špageti su u Napulju (tu mi je agencija MSC )....kao i kapučino pica i još neke stvari u kojem su Napolitanci majstori ! Dobro...poćeo sam sa gurmanlucima pa poslje pređemo na tekniku ..o svemo pomalo ? Saluti ! Martin/mm
Martin 9A3GE

Offline 9a4qi

• Newbie
  • *
« Odgovori #6 : 19. Travanj. 2012, 17:55:49 »
Bok Samire.Kod N konektora sa vijkom i brtvom za 10mm kabel onaj šeširić od mase što ide ispod opleta
na tijelo konektora drži samo pritisak gumene brtve.Nakon godinu dvije potezanja kod mene to više nije
bilo pouzdano pa sam na savjet Martina 9A3GE poćeo koristiti krimp konektore.Od tada više nikad nisam imao problema.Srednji kontakt lemim srebrom a oplet krimpam.U linearu 5 mm teflonski kabel a za ostalo
kvalitetni 10 mm.Naravno konektor mora biti teflonski jer se srebro lemi plamenikom pa se jeftikaner rastali.Krimp konektor lemljen srebrom na RG213 na stotinjak kila potezanja ostao ispravan dok sam iz onog sa brtvom i vijkom izvukao kabel jednom rukom.Znam da N konektor nije kuka od dizalice ali dobro je znati kad ti linear od 50 kila sklizne sa stola.U Zagrebu kvalitetne konektore prodaje Elma Kurtalj a kliješta za krimpanje ima Elmatis.Nikola 9A4QI

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 19. Travanj. 2012, 19:45:39 »
Hm, čitav život radim kablove tipa lambda četvrt puta skraćenje za određenu frekvenciju.

73 de 9a2d

Offline 9a4qi

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 : 19. Travanj. 2012, 20:51:45 »
I taj faktor skraćenja ovisi o kvaliteti,proizvođaću i starosti kabla.Ja svoje umjerim sa MFJ.
Imam doma hrpu kablova za interkonekciju koji su nakon godinu dve postali nepouzdani.Sve sam ih bacio
i sad imam samo kablove sa krimp konektorima.Za ove dugačke do antene dobar je i običan konektor plus rajhem ali za ove kratke do lineara,sekvencera ili SWR metra gdje se često miće i cuka puno duže traju kablovi sa krimp konektorima.Nikola 9a4qi

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 20. Travanj. 2012, 05:14:54 »
Nikola, priznajem da si u pravu, gubitci u kontaktima su preveliki, mjereći u Db.

73 de 9a2d

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #10 : 26. Travanj. 2012, 21:03:52 »
Hm, čitav život radim kablove tipa lambda četvrt puta skraćenje za određenu frekvenciju.

73 de 9a2d

Jel imaju duzine koje su bolje ili one koje ne treba koristiti izmedju transvertera, brick pojacala, cijevnog pojacala, releja...?

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 27. Travanj. 2012, 12:37:20 »

Hm, ja uglavnom lambda/4*V koristim kao transformator impedancije a lambda/2*V*X za "spojne" kablove iako
sam mišljenja da to nema nekog značenja ako je koaks duži.
Možda sam u krivu.

Offline 9a4qi

• Newbie
  • *
« Odgovori #12 : 28. Travanj. 2012, 07:57:16 »
Kaže Metzger lambda pola put k.Nikola

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #13 : 28. Travanj. 2012, 11:14:58 »
Ja sam primijetio da promjenom ulaznih kablova izmedju transverter-brick-ulazni relej-gs35B, nema nikavih promjena na izlanoj snazi, mozda reda 50W na 1KW...

Medjutim, promjena duzine kablova izmedju GS35-izlazni relej-bird-dummy load, snaga se mijenja u rasponu od 200-300W na 1KW.

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 28. Travanj. 2012, 21:55:35 »
Ne znam momci, ali dok nisam napravio kao što sam napisao, uvijek sam imao problema. Razmislite malo.

73 de 9a2d