Autor Tema: APRS  (Posjeta: 12515 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
APRS
« : 04. Rujan. 2007, 10:43:51 »
Pozdrav,

Evo nakon nesto mozganja naslo se ponesto kriticne opreme za podizanje aprs digija, no potrebne su jos neke stvari:

Tulio, ako nije problem mozes li mi mejlati UIDIGI.TXT ili UIDIGI.BIN ili kako se vec zove kod tebe, ono sto su nasi susjedi podesili, tako da ja po njima podesim svoju fajlu i to gurnem u 27c256 i da to probamo experimentalno.
Vjerujem da oni vec koriste novu Eu paradigmu, kao sto je preporuceno i naravno vec se koristi u USA.

Koju pozivnu oznaku staviti? Po tablicama vidim da nije predvidjena neka pozivna oznaka za APRS digije, koju si ti oznaku planirao Tulio, ako stavim svoju, da li cu kasnije moci prolaziti kroz taj isti digi sa istom oznakom??

5TD vidim da si trazio TNC, ponudio se Edi 9A2KO da ima jedan TNC-2 kojem je potrebno samo zamijeniti eprom, ostalo sve znas i imas. Postavke koje budem ja imao poslati cu ti, tako da nema nekih vecih problema.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
Odg: APRS
« Odgovori #1 : 04. Rujan. 2007, 18:42:33 »
Za probni rad nebi trebala posebna oznaka, ali za trajno postavljanje APRS digipitera trebalo bi od HRS-a zatraziti pozivnu oznaku.
Prema tipu APRS postaje to bi islo nekako ovako:
ssid-0
ssid-1 spasilac
ssid-2 autobus
ssid-3 vatrogasni auto
ssid-4 bicikla
ssid-5 jahta
ssid-6 helikopter
ssid-7 avion
ssid-8 gliser
ssid-9 auto
ssid-10 motocikl
ssid-11 balon
ssid-12 terensko vozilo
ssid-13 kamper
ssid-14 kamion
ssid-15 kombi
Adame ako mozes daj mi tocne geografske koordinate lokacije na skitaci i na kojoj visini bi bila antena?
Zasto ti treba novi fajl za eprom ako radi na paketu radit ce i tu sve parametre nastavis u programu.
Probaj kontaktirati Alojza 9A7BMN on je svojevremeno imao postavljen tnc kao digipiter.

Damir

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 04. Rujan. 2007, 19:14:54 »
Damire pozdrav,

To bi radilo vjerovatno kao sto si i ti rekao ali nije to ispravno, takav nacin bi unio pomutnju u aprs sistem.
Dakle pravilno bi bilo postaviti APRS digi npr UIDIGI koji mislim ja postaviti i koji se koristi svugdje, trenutna verzija je 1.9beta3 i u njoj treba postaviti neke parametre, koji ovise upravo o tome sto si ti pitao, poziciji digija, visini, snazi, ukratko o podrucju koje bi prekrivao, na osnovu takvih informacija treba optimalno podesiti parametre da to radi kako treba i koristiti odgovarajucu paradigmu.

Kontaktirao sam savez i Ljilja bas nije upoznata sa tom tehnologijom i upucuje ne na tablicu o dodjeli pozivnih oznaka u kojoj naravno nema aprs digija.
Eksperimentalno cu vjerovatno postaviti svoj znak a za dalje cemo vidjeti.

Inace kucna aprs postaja se da jednostavno podesiti sa free sw, Mixw kao packet, serial port emulator, i UI-View 32, sve radi preko zvucne kartice.
Vec par dana pratim promet i kako to radi, inace slozio sam jednu detaljnu kartu Istre i Rijeke sa Cresom i Krkom.

Pozicija skitace ti je JN74BX tamo gdje je beacon, visina nekih 425-450 asl, to ti je ono brdo i svjetlo sto se vidi prema puli iz rijeke. Ovo je ta lokacija: http://www.qsl.net/9a4qv/WiFi_Ri.htm

Eto, polako, pa ce to ici.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #3 : 04. Rujan. 2007, 21:39:28 »
Pozdrav
Adam nadam se da ti je stiglo fail sve ok
Inace za pomoc kod parametra obreti se Branetu S57C on je programirao i moje , reko mi je da je voljan nam pomoci u svemu samo da krenemo
Javi mi se radi info
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 04. Rujan. 2007, 21:50:20 »
Tulio,
hvala za mail, nisam downlodao attachmente jer yahoo preporucuje ne otvarati jer su fajlovi zarazeni nekim virusom??
Hm, vidjeti cemo sta je sa time.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #5 : 04. Rujan. 2007, 22:11:59 »
Adam ma koi virus ja sam ti poslao krivi fail tai je ostecen IZVINI saljem ti drugi pravi
Pazi imam eprom vec programiran ako imas citaca mozemo tamo preuzeti program savim parametrima samo menjamo coll
Tai eprom je spremjen za ga postaviti u TNC inace mi ga je programirao Brane S57c .
« Zadnja izmjena: 05. Rujan. 2007, 08:24:01 9a2ri »
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 05. Rujan. 2007, 12:20:40 »
Tulio hvala,

sve primljeno,
evo i google je krenuo sa aprs-om
http://www.googleaprs.com/

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #7 : 05. Rujan. 2007, 14:13:09 »
Nema ih bas puno u Istri...za sad.

73

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 05. Rujan. 2007, 14:48:08 »
Nisam ja to izmislio to je prepisano iz CQ ZRS februar 2001 autor S57TWS
Ne QTH Lokator nego geografske koordinate zemljopisna sirina i duzina.
Izvukao sam sa neke karte samo neznam dali je tocno (tu je negdje) jer je karta u dosta velikom mjerilu 1:500000
44.59.02N i 14.08.29E 438m

Za taj program mi treba malo se igram sa njim.
Gdje si skinuo onu prvu kartu?

Damir
« Zadnja izmjena: 05. Rujan. 2007, 21:41:48 9A4OE »

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 05. Rujan. 2007, 15:14:17 »
Ja sam koristio UI-view+agw+ zvucna kartica, Alojz je isto tako koristio UI-view+tnc  i tamo ima opcija da se stavi u mod kao digipiter.
Pozivne oznake bi trebalo formirati slicno kao i za repetitore vhf 9A0Vxx uhf 9A0Uxx digipitere 9A0Xxx beacone 9A0Bxx APRS digipitere 9A0Yxx.
Imamo medjanera za digitalne komunikacije pa neka on predlozi.

Damir
« Zadnja izmjena: 05. Rujan. 2007, 15:27:35 9A4OE »

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #10 : 05. Rujan. 2007, 19:49:28 »
pozdrav
Vidim da vas muce geogrfske kordinate ili se varan , ako je tako probai tu http://f6fvy.free.fr/qthLocator/fullScreen.php povecai si kartu i tu di te zanima klikni dva puta i dobijes vani geogrfske kordinate i QTH lokator, vrlo korisna stvar.
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 05. Rujan. 2007, 21:48:35 »
Tulio varas se izvlacenje koordinata mi je nekad bilo u opisu posla, samo kad imas dobar predlozak.

Damir

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #12 : 05. Rujan. 2007, 23:11:38 »
Tulio varas se izvlacenje koordinata mi je nekad bilo u opisu posla

Damir

Aha, oces reci da ti je zato šef dao otkaz  ;D ;D
Ajde izvukao si se, ako si to stvarno skidao sa 1:500000, ovaj put opraštam, drugi put ti blatim struku.

Tako mi mojih karata 1:50000 te 1:5000 situacija je slijedeća nakon uzimanja u ruke trokuta i šestara (nema do papirnatih karata)
samo opaska, kad govorim Skitača mislio sam na vrh Orlić, no....

Orlić      470m asl  44deg 59min 10s NORTH  014deg 09min 09sec EAST
Skitača  435m asl  44deg 58min 57s NORTH  014deg 08min 56sec EAST
Brdo      475m asl  44deg 58min 54s NORTH  014deg 08min 32sec EAST

Dakle Brdo smeta prema pravcu Pule iako je to samo 5m to stvara dosta poteškoća, primjer je bio R4 postavljen prije godinu dvije, dakle sa Orlića nema optičke vidljivosti prema Puli, dok sa Brda gledaš nebodere na Vidikovcu i Stoji i gledaš ko ima kakve lancune. Naravno Aerodromska pista kao na dlanu.

Damire, ako si pitao mene za one karte na stranici koju sam postao, nisam to nigdje pokupio, to sam ja napravio. Naravno sve one slikice i mape su napravljene pomocu SW RadioMobile, to si vec vjerovatno vidio, ako nisi - kreni, vjerujem da ces izgubiti cijelu noc na njemu jer je zarazan za one koji znaju sto zele.

sa istim tim softwerom napravljeno je i ovo:
http://www.rkp.hr/9a4qv/ISTRA1j.jpg

A ako ste stvarno zaljubljenici u karte onda ovo ne smijete zaobici:
http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm
Klikni na pojedinu kockicu i otvoriti ce ti se prava karta, kako se to nekad radilo, pogledaj Čepićko polje kod Labina, nekad se to zvalo more jer je bilo jezero povezano sa morem, no o povijesti pitajte staroga Gogeta  ;D

Ali ni to nije sve  ;D
Dobro necu, vise, pustimo nesto i za drugi put

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #13 : 06. Rujan. 2007, 08:13:20 »
Dobro jutro decki
Oprosti Damire nisam znao da ti znas tako dobro baratati sa kartama, kako kaze Adam tvoi sef te odmah unapredio HI salim se, posto te neznam licno za tai bot ces mi oprostiti
Drago mi je da ste si dali ozbilno na to , samo napred.
Adam ona karta googl je virtualna jer vidim da danas nisam ukljucio APRS ali na karti sam jos gore, to znaci da upisuje po logu kako ko se pojavi je oznacen da postoi HI.
Vidimo se na Jarunu
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #14 : 06. Rujan. 2007, 11:16:48 »
Tulio, u pravu si,

Jucer sam ja imao upaljen APRS cijeli dan ali samo na prijemu pa sam usporedio karte,
Ovo na Google je jos u testnoj-experimentalnoj fazi.
Javio mi se Branko, ide sve prema planu, cujemo se, biti cu na R4 popodne dok se budem mobilao

QV
Heinrich Rudolf Hertz