Ostalo > Radio farovi

9A 23cm beacon

(1/2) > >>

9a4qv:
Pozdrav,

Danas sam pustio u probni rad beacon za 23cm područje rada kako bi se na lokaciji testirao i još jednom provjerio u radu. Nadam se da će beacon raditi isto tako dobro kao i "na stolu" što će se pokazati kroz period od par sedmica neprekidnog rada.

Pozivna oznaka: 9A4QV/b (trenutna)
Frekvencija: 1296.066 MHz
Lokator: JN75BA
Nadmorska visina: 540 metara
Izlazna snaga: 1W (500mW na antenskoj priključnici)
Vrsta rada: CW (A1A)
Antena: Big wheel (WA5VJB FR4)

Beacon je sagrađen po nacrtima S53MV koji je pretrpio sitne preinake te je dodano izlazno pojačalo snage 1W kako bi se nadoknadili gubici u cca.30m 1/2" koaxialnog kabela. Elektronički sklop kompletnog beacona smješten je u čvrstom objektu kako bi se poboljšala stabilnost (temperatura, vibracije) osnovnog kristalnog oscilatora.

Prvi raporti na DX clusterima pokazuju dobar signal i kod susjeda, a u Rijeci se beacon prima i bez antene  ;D

QV

9a6ar:
Bravo majstore,
U Štinjanu primam beacon sa 559  na Icom R-9000 i dipolom za 2m koji lezi na ormaru.
Što znači da ćeš mi s transverterom i Yagicom spaliti LNA.
Reci mi koliko odstupanja  ima od nazivne frekvencije 1296.066? Može li se koristiti kao referenca
za podešavanje frekvencije transvertera ?

73 Dinko 6AR

9a4qv:
Dinko pozdrav,

nazalost kao referenca se ne moze koristiti, jer se u beaconu koristi obican kristalni oscilator. Transverteri sa grijanim kristalom bi trebali imati bolju stabilnost, kazem trebali bi jer u biti ljudi stavljaju grijače na svakakve kristale što nije ispravno. Trebalo bi snimiti karakteristiku kristala i onda podesiti temperaturu grijača u "najlinearnijem" dijelu gdje frekvencija odstupa najmanje. Ta temperatura varira od kristala do kristala.

U pravilu, ne bi trebalo grijati direktno kristal, nego oven ali to je već druga priča....

Za referencu bi trebalo, lockovati oscilator na gps ili neki dobar double/triple oven, što će biti možda slijedeći korak kod novih beacona.

Hvala za raport,

QV

9a6ar:
Adame  sve 5 ,
samo sam htio znati šta si stavio unutra.
73 Dinko

9A3LI:

--- Citat: 9a4qv - 21. Ožujak. 2012, 22:14:55 ---
Antena: Big wheel (WA5VJB FR4)

--- Kraj citata ---

Baš me zanimaju rezultati sa tom antenom na FR4 laminatu.
Kupio ili kopirao?
Dobro riješenje za Radom, valjda je zbog FR4 i stala u njega.
Odlićno napravljeno !

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju