Autor Tema: TV filter?  (Posjeta: 6577 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5K

• Jr. Member
  • **
Odg: TV filter?
« Odgovori #15 : 27. Veljača. 2012, 13:47:36 »
Imaš i u Bjelovaru, firma ti se zove Amont, a vlasnik je Željko - 9A7DQQ.
Svojevremeno je radio pretpojačala sam i s njima smetnji nikakvih, dok je na istom mjestu širokopojasnom pojačalu smetao i najobičniji vokac.
Ne znam radi li ih još, ali vjerujem da nije teško pitati.

73,
Krešo - 9A5K

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #16 : 27. Veljača. 2012, 21:33:53 »
Pozdrav Krešo, sjetio sam se i ja sad Amonta i kolege sto drži tu trgovinu, sad je trgovina na tržnici.
Janko, poslao sam ti email koji imaš na QRZ.com-u, ali se vratilo.
Shiranu ga hotoke

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
« Odgovori #17 : 27. Veljača. 2012, 22:15:27 »
Popravio sam Mail :) i napisao odgovor 8).

73, Janko

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #18 : 16. Ožujak. 2012, 20:05:25 »
Uz pomoć kolege Janka, riješen problem nestajanja slike za vrijeme odašiljanja, i to na UKV-u i KV-u.
Danas je sve stiglo iz Slovenije i dao sam si truda pa sve posložio u cjelinu.
Jedan veliki plus je i to što sada hvatam kanale na TV-u izrazito bolje (uzimajući u obzir da mi signal preko razdjelnika ide na 3 TV aparata, a do jednog TV aparata je čak 11 m kabla i taj hvata programe kao i ovi što do njih ide kraći kabel). Do sada sam slovenske TV postaje hvatao sa smetnjama, sada je slika stabilna na svim programima, čak i za vrijeme odašiljanja.
Antene su mi od radio stanice i TV antene veoma blizu (oko 4 m), na slikama se vidi, samo što se ne dodiruju, hi. Na UKV-u se slika ne ruši ni uz 100W, na KV-u također uz 100W slika bez bilo kakvih smetnji. Na UHF-u uz nekih 25W sa vertikalnom antenom također ne ruši sliku, znači i to je savršeno riješeno.

Janko, pretpojačalo je savršeno. Razdjelnik je također bolji nego ovaj što sam imao do sada, isprobao obadva i ovaj moj kako sam utvrdio dosta guši signal iz pretpojačala.
Idući tjedan na krov ide i antena samo za UHF, ova je ionako dosta stara. Promjenio sam i neke kablove koji su mi se činili stari.
Filter koji sam napravio sam također ostavio u funkciji. Dali je on sada potreban?

Janko, hvala lijepo na pomoći, sad su ukućani mirni sa gledanjem TV-a, a ja sretan, kao i moja XYL-onka, možemo sada nesmetano uključiti radio stanicu kada želimo.
Pojačalo je tako profesionalno napravljeno da u prvi mah nisam vjerovao da je samogradnja, hi.
Ovo dosadašnje kinesko je otišlo odmah u kantu za smeće. Sad shvatam da je pojačavalo sve samo ne TV programe.

Još jednom, veliko hvala za rješavanje problema.
Shiranu ga hotoke

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
« Odgovori #19 : 17. Ožujak. 2012, 17:31:57 »
Poseban filter ti nije potreban, jer je to zapravo ugrađeno. Unutra su tri stupnja pojačanja, na ulazu malošumni tranzistor, drugi običan UHF, a treči malo jači...
Ako iz vana izgleda lepo, unutra su zapravo dve pregrade, da su stupnjevi odvojeni, a zalemleno u zraku...
To, sa 70 cm bandom sam i očekivao, to je po frekvenciji jako blizu TV području, ako bi htio poboljšati još i to, najveroatnije bi morao iči na pojačalo po kanalima, a ne ovako širokopojasno. Znači to je kompromis, koji se mora uzeti u obzir, ali ima zato i svoje prednosti.

I ja sam jako zadovoljan, da je tako ispalo  8).

73, Janko

Dodana karakteristika tog pojačala.
Tek sada sam vidio, da imaš tri TV aparata, a ja ti poslao delilnik za dva, izvini....
« Zadnja izmjena: 17. Ožujak. 2012, 19:23:19 S55WT »

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #20 : 19. Prosinac. 2012, 09:37:37 »
Neki dan me zaustavila susjeda i kaže da je shvatila da joj ja pravim probleme na TeVeju  :-\ ...dobro je što njen muž još to nije shvatio (liku je teško išta objasniti...  >:( ).
Do njihovog stana, dakle ne mogu... kabel od TV antene prolazi pokraj mog prozora pa sam na njega zakvačio dva ClampOn ferita iz Čipateke. Ne znam da li pomaže jer zadnjih dana baš nisam radio na bandu.  Zanima me da li bi bilo koristi da prije opisani filter spojim odmah kod njihove TV antene?  Inače, antena je jako blizu moji KV žica (sve imaju 1:1 balun i sebi ne stvaram nikakve probleme ni smetnje... mislio sam prvo da FD4 pravi smetnje, ali ispostavilo se da i InVee za 7mhz smeta, nažalost ne mogu eksperimentirati da vidim što smeta, a što ne), UKV antena ja skinuta, pa ne znam da li i to smeta dok ne stavim nešto ponovno na zgradu.
Htio bih to nekako riješiti, da mogu i dalje u miru raditi  :) ...

73

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #21 : 19. Prosinac. 2012, 09:53:16 »
 A da  pitas  ove  ovamo ,

http://www.hamradio.hr/index.php?option=com_jfusion&Itemid=709&jfile=index.php&topic=4844.msg34747#msg34747

rijese oni prije ili kasnije  svaki problem  ;) .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Online 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #22 : 19. Prosinac. 2012, 10:40:05 »
Za pocetak, probaj poslije svog uredjaja staviti jedan low-pass filter koji ce gusiti sve iznad recimo 40mhz.
Mozda ce to biti dovoljno rijesenje.

http://www.noding.com/la8ak/c51.htm
http://www.realhamradio.com/DC_54_mhz_lowpass_filter.htm

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4HP

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #23 : 19. Prosinac. 2012, 10:58:57 »
Teško ćeš bilo što riješiti dok ne prođeš do susjeda ::) i osobno se uvjeriš što i gdje smeta...mogu smetnje dolaziti i preko napajanja ,ne samo preko antene..onaj mali filterić koji se stavlja na antenski ulaz tv prijemnika koji je objavljen  u HRS meni pomaže ;D ...LP
« Zadnja izmjena: 19. Prosinac. 2012, 17:22:54 9A4HP »

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #24 : 19. Prosinac. 2012, 11:18:54 »
Preko napajanja ne bi trebalo ići ništa jer je 100% odvojeno... radim preko akumulatora, koji punim kada ne radim ;-) ...
Do susjeda mi se ne ide, jer koliko se poznamo doći će do "rata"  :P
Ovaj forum smatram ozbiljnijim  ;) i stručnijim....
Probati ću s ovim filterima, pa vidjeti... tko zna možda pomogne...  :o

73

Offline 9a4wy

• Newbie
  • *
« Odgovori #25 : 19. Prosinac. 2012, 12:04:09 »
Preko napajanja ne bi trebalo ići ništa jer je 100% odvojeno... radim preko akumulatora, koji punim kada ne radim ;-) ...
Do susjeda mi se ne ide, jer koliko se poznamo doći će do "rata"  :P
Ovaj forum smatram ozbiljnijim  ;) i stručnijim....
Probati ću s ovim filterima, pa vidjeti... tko zna možda pomogne...  :o

73

ne kužim...
ako ti imaš odvojeno napajanje to nema nikakve veze.
tvoj RF najvjerojavatnije ulazi preko mreže 220v u njegov aparat.Tu sigurno pomaže spomenuti mrežni filter.
Ako si za "rat" onda sigurno nećeš rješiti to... ;)
probaj pitati susjedu kakve su smetnje koje izazivaš(neka ti pokuša objasniti kakve su točno--crte po ekranu,kockice,zamrzavanje slike...itd)
po mom iskustvu, teško ćeš rješiti to bez ulaska u njegovu kuću  :(
Kiko 9A4WY

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #26 : 19. Prosinac. 2012, 16:17:12 »

[/quote]

ne kužim...
ako ti imaš odvojeno napajanje to nema nikakve veze.
tvoj RF najvjerojavatnije ulazi preko mreže 220v u njegov aparat.Tu sigurno pomaže spomenuti mrežni filter.
[/quote]

Može biti i to... samo on je dva kata ispod mene, a ne smetam ni sebi (običan stari TV), a ne smetam ni nikome drugom od susjeda...  :-\ .
Za "rat" ja nisam, ali da upoznaš mog susjeda vidio bi u čemu je problem  :( ... zato pokušavam preko susjede riješiti problem.
Ja sumnjam da smetnja ide preko TV antene jer je jako blizu mojih dipola/InVee antena. Kako kaže susjeda, slika počne "bježati" pa što god to značilo.  ???
Dok ne dođe ljepše vrijeme izbjegavati ću rad za vrijeme "Larinog izbora" i smanjiti snagu upola, na 50W i manje raditi  ;D , a za ljepše vrijeme imam par ideja za pokušati. Za sada sam samo stavio ferite na antenski kabel koji ide do TeVeja.

73

Offline 9A4HP

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #27 : 19. Prosinac. 2012, 17:41:51 »

.....e da ima još jedna stvar uređaj je napravljen za 13,8  V , kad ti radis na akumulator onda na predaji nemas sa punim i ispravnim akumulatorom više od 12,5 v i što je najgore napon ti varira u ritmu modulacije i dobivas na izlazu izobličen signal i veliku mogučnost da smeta, nego kada radis sa točnih 13,8 v...osobno sam se  u to uvjerio ...Uvijek sam tvrdio da je ispravan i kvalitetan ispravljač osnova za kvalitetan signal na opsegu...pad napona na ispravljaču od 1 V  kod punog opterečenja 20 A je po meni  prevelik ::)...mislim da je 4QV  I ekipa tu puno stručniji, ja sam više eksperimentator. 8).

Online 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #28 : 19. Prosinac. 2012, 19:05:10 »
Ako je ikako moguce, kao najjednostavnije rijesenje namece se izmjestanje antene. Ponekad i dva do tri metra mogu puno znaciti. Po ovome sto si naveo najvjerovatnije je problem jako polje u kojem se nalaze TV antene.

Izmjestiti malo antenu i dodati LP filter je najeftinije i najbrze rijesenje..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #29 : 19. Prosinac. 2012, 19:06:39 »
Kad sam počep raditi na akumulator, testirao sam modulaciju uz pomoć RA iz raznih DXCC i uvijek je bila dobra, barem na uho....  ???
Možda je problem i u tome, tko zna... svakim danom naučim/čujem neku novu mogučnost za "proizvodnju" smetnje.

Antenu mogu probati izmjestiti. probat ću to izvesti ovih dana...

73