Autor Tema: SMETNJE  (Posjeta: 2997 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a3aq

• Full Member
SMETNJE
« : 31. Kolovoz. 2007, 22:16:11 »
Vec neko vrijeme imam smetnje na 23cm. Usmjeravanjem antene pokazalo je da smetnja dolazi sa Sljemena. Bijela kugla je od mene cca 15km. Nazalost ne pomazu svi noise blankeri, a neki uredjaji ih ni nemju. Naravno koristenje noise blankera ima i hrpu drugih nedostataka....
Pokusao sam filtrirati prijemni signal trostrukim filterom (nagib cca 50dB ), ali ne pomaze....
Kako izgleda signal iz bijele kugle vidljivo je na slici

Iz slike je vidljivo zasto ni filter ne djeluje. Bitna je napomena da je snimak napravljen sa Pohorja !!! Spektralac+antena.
Kako bijelih kugli ima i na drugim lokacijama, bilo bi interesantno snimiti i ostale.
Zato molim sve one koje imaju pristup tehnici da u hold modu snime centralnu frekvenciju 1300 MHz, span 400MHz, vbw300kHz..... Vidi se i na SA /s53mv  i  anten za 23cm, ali tamo na zalost nema HOLD....
Mozda uspijemo nesto otkriti i napraviti....pozdravljeni.... Zlatko

Offline s55m

• Hero Member
Odg: SMETNJE
« Odgovori #1 : 03. Rujan. 2007, 11:23:21 »
Zdravo Zlatko!

Bijelih kugli ima svugdije, ali bitno je, šta se sakriva ispod bijele kugle.
Na Lisci je bijela kugla samo dvadesetak metara od svih naših antena, a ne smeta ni na jednoj od ham radio frekvencija od HF do 24GHz, a radi dan i noč.
Ja imam problem sa Slavnika na 23cm, a po simptomima, sumnjam da je to radar sa nekog večeg NATO broda u Jadranu, jer nije uvijek aktivan (Baš jim hvala, što ga nekad i isključuju).
A šta če ti pomoči, ako i drugi snime smetnju, kao što je ovdije prikazano?
Sada bi bilo potrebno podati prijavu i tjerati stvar dalje (sumnjam, da bi se na ovaj način nešto postiglo).

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #2 : 03. Rujan. 2007, 13:23:14 »
Adinjo hiti oko na Ucku drugi put! Kolike su smetnje i prema kamo sa Ucke treba pitat "specijalce" na 1.2GHz.
Bijelakapica je i tamo narasla ;)

72+1

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 12. Listopad. 2007, 17:26:20 »
Hy,,

Ma mozemo mi to snimati do milje volje, gazda je onaj koji drze pare, nekada se to reklo platno i skare !! Mada po zakonu o telekomunikacijama nitko NE smije smetati VAN svog freq, podrucja pa cak ni vojska ako to nijeo pravdano nekom mjerom vece drz.sigurnosti i slicno bla..bla. no i to moze trajati samo par dana, a ne par mjeseci. Problem je u tome tko moze pokrenuti neki pravni postupak u takvom slucaju, da stvar bude gore i neki BTS-i od mobilne telfonije nemaju izlazne filtere pa svejedno imaju radnu dozvolu a spicaju na sve strane.

Uglavnom strane kompanije, GSM operatori, banke, osiguranja i veliki trg.lanci kroje zakon u nasoj drzavi pa cemu se onda nadati...????

Offline 9A3WP

• Jr. Member
  • **
  • @DK3WP (EMCOMM only)
« Odgovori #4 : 13. Listopad. 2007, 09:07:25 »
Vec neko vrijeme imam smetnje na 23cm. Usmjeravanjem antene pokazalo je da smetnja dolazi sa Sljemena. Bijela kugla je od mene cca 15km. Nazalost ne pomazu svi noise blankeri, a neki uredjaji ih ni nemju.

Pozdrav Zlatko!

Potvrđujem što si napisao, a prema nedavnim iskustvima prilikom sudjelovanja u
IARU I Region UHF/SHF 2007 natjecanju na 23cm opsegu, sa Žumberka - JN75ST 804mASL.

Opseg 23cm praktično nam je neupotrebljiv, osim u smjeru čistog sjevera (0 stupnjeva
prema skali rotatora). Jedino tako okrenuti nešto čujemo, a srećom tada uspijevamo
odraditi lokalne veze sa radiopostajama koje dolaze i iz ostalih smjerova.

Užas i šteta, jer baš smo se kao ekipa htjeli malo ozbiljnije pozabaviti ovim opsegom.

73 Goran, 9A3WP.
@9A3WP @DK3WP

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #5 : 13. Listopad. 2007, 09:54:29 »
Dođite na Jug,kod nas mir i tišina,HI.Nitko ne smeta ali nema se koga ni dozvati....to je rađa.

9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

9A4DB

• Gost
« Odgovori #6 : 13. Listopad. 2007, 14:53:45 »
Nece ni na jugu tisina dugo, Rota....

1.0-1.4GHz hopping, 75kW peak+antena gain, pa ti vidi.

Imam snimak Sljemena sa OiV tornja i CK, ali nisam ovlasten
za publiciranje.
Djelomicni komentar vidi na mom predavanju sa Jaruna.

Nema pomoci....

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #7 : 13. Listopad. 2007, 15:56:22 »
 Kako se nema koga dozvat  ::) . . . . ? !

PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #8 : 14. Listopad. 2007, 10:04:42 »
E da su smetnje samo na 1Giga.Nažalost ima ih na svim bandovima.

9a6r
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 15. Listopad. 2007, 08:48:48 »
Pa kada smo vec sa smetnjamam na 1.2G evo nesto malo i iz nasih krajeva, snimak sa cca 20 km na parabolu promjera 60cm. Samo za jedan PEAK je napravljen precizniji raster tako da se moze malo bolje dobiti feeling kako to izgleda u eteru. Pa konstruktori filterea navalite !!

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #10 : 15. Listopad. 2007, 14:38:24 »
Šta ne bi trebao HRS ustati u zaštitu naših prava=opsega? Ili se te stvari čuvaju za kuknjavu na međunarodnim skupovima gdje se nećeš nikome zamjeriti...

Pa ni pokušaj pokazivanja mišića prema wirelss udrugama nije prošao ko zna kako...

GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #11 : 21. Ožujak. 2011, 08:01:07 »
Guzva u 16 metara (ne kratkovalnih  ;D)
Ovaj guzda iz 5A je znao zapapriti i ranije u povijesti sa nekom krama i obsolete letećim bumbama, tako da sad susjedi pušu i na hladno..

Aktivirani su brojni sustavi (3D) za kontrolu zračnog prostora, naravno sva ta krama koja datira iz 80.tih godina radi na području od 1.1-1.4 GHz, susjedi prže sa RAT-31 dok mi pržimo sa AN/FPS-117...

Kako to zvuču u local qth:
http://www.youtube.com/user/9a4qv#p/a/u/0/mLiy3FL5JMQ
ovo je naš sa Učke, no popnete li se na koje brdo sa kojeg je otovreno prema susjedima, smetnja je trajna  ;D

smetnja se pojavljuje svakih 10 sekundi (6 rpm)...

Ako za par godina ukinu tu kramu zbog Galileja, možda bude i furde i solid state pojačala....ali tada ni nas neće više biti na tom bandu..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz