Autor Tema: KF2YN Boxkite YAGI  (Posjeta: 7845 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
Odg: KF2YN Boxkite YAGI
« Odgovori #15 : 16. Studeni. 2011, 11:28:24 »
A stvarno ima dosta nelogičnosti!
...Meni su za oko zapeli podaci na VE7BQH tabeli za ovaj tip antene. ...

Pitanje je koji tip antene je tamo uzet za izracun, dali je to kombinacija 6m/2m ili 2m/70cm. To se ne vidi.
Da ima nekih specificnih tehnickih detalja oko konstrukcije same antene sigurno ima.
Cini mi se da bi bilo dosta tesko napraviti antenu samo na osnovu eznec podataka (nije nemoguce, ali uz dosta eksperimentiranja), tako da on vjerojatno skriva konkretne konstrukcione podatke (tocka napajanja).

U onoj tabeli se navodi podatak da je duzina 9 elementne antene 1.95 wl (vjerojatno se radi o kombinaciji 6/2) meni eznec fajl kaze 1.0668 m (2m/70cm) ili 42 inca.

Nadam se da ce netko staviti izracune sto ih je dobio 9a7pjt.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #16 : 17. Studeni. 2011, 11:07:26 »
3el 6m/2m duzina 0.825 m

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #17 : 17. Studeni. 2011, 11:26:58 »
17el 70cm/23cm duzina 1.016 m

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #18 : 17. Studeni. 2011, 19:03:58 »
Citat:
Možda autor pa i sam BQH znaju nešto više i možda je u pitanju neka X verzija , a možda treba ponešto i platiti ako hoćeš "najprave" dimenzije i podatke!?!?!?

To je najblize tacnom odgovoru

Samir mi je prosledio Eznec fajle za 4 el i 7 el antene i odmah je bilo jasno da te dimenzije nemaju
nikakve veze sa onim objavljenim u Dubus i QEX casopisima - jasno je da autor cuva "prave" mere
za sebe i verovatno za one koji plate ...  :(  a sumnjam da je i ovo sto je poslao najbolje sto ima jer
dijagrami njegovih modela izgledaju drugacije

Propustio sam ovu 7 el antenu kros NEC4 i Eznec - to je dizajn za 144MHz na 2.8m boomu i trebalo
bi da je upotrebljiva na 50MHz ali kad se pogleda impedansa i SWR na 6m jasno je da to nece ici ...

Bez dileme, gain je doista impresivnih 15.5dBi i daleko nadmasuje yagi na istoj duzini booma ali to
je placeno ogromnim dimenzijama koje takvu antenu cine krajnje neprakticnom ...

Ono sto se sa ovih dijagrama ne moze videti je cinjenica da su elementi pravljeni od 1/2" (12.7mm)
cevi jer bilo sta tanje ne bi moglo da zadrzi oblik ... horizontalna sirina antene je gotovo 2.4m  ???
i visina je preko 1m pa se pitam ko ce to napraviti da zadrzi geometriju kako je u idealnom modelu jer
odstupanje od toga ce znacajno degradirati specifikacije. Iz komunikacije sa ljudima koji prave antene
jasno mi je da je velikom broju ljudi problem precizno napraviti i klasicnu yagi pa nemam dileme da ce
ovakva konfiguracija veliku vecinu vec u startu obeshrabriti od pokusaja gradnje ... o portabl upotrebi
ove antene mislim da ne treba ni trositi reci ....

Mozda bi varijanta za 70cm bila izvodljiva prakticno ali i dalje ostaje vrlo zahtevan poduhvat da se svi
elementi urade vrlo precizno da bi se dobio ocekivani rezultat - skalirao sam ovo na 70cm i dobio boom
koji je manji od 1m duzine sto je zanimljiva ideja ali ne verujem da cu se upustati u realizaciju ....

za entuzijaste koji vole da eksperimentisu sigurno je zanimljivo ali mislim nista vise od toga

73, Popa, YU7EF

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #19 : 17. Studeni. 2011, 20:52:59 »
...odmah je bilo jasno da te dimenzije nemaju nikakve veze sa onim objavljenim u Dubus i QEX casopisima - jasno je da autor cuva "prave" mere za sebe i verovatno za one koji plate ...  :(  a sumnjam da je i ovo sto je poslao najbolje sto ima jer dijagrami njegovih modela izgledaju drugacije....

Treba kupiti njegovu knjigu.

Ocito je da postoji vise verzija izracuna i dimenzija tih antena.
Kod mene za taj tip antene (7el 6m/2m) eznec kaze da je ukupna duzina antene 3.124 m i izracuni se nesto razlikuju.

Vrijeme ce pokazati dali je dizajn uspio ili ne, uglavnom originalan pristup i nesto novo pogotovo za one koji vole eksperimentirati sa antenema.
Za ovu varijantu 6m/2m, istina, malo su elementi veceg presjeka i zauzima vecu povrsinu, ali varijante 2m/70cm i 70cm/23cm su manje povrsinom i elementi su od 4,7mm.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #20 : 17. Studeni. 2011, 21:02:36 »
Jedna zanimljivost kod modela 7el 6m/2m je da nema okomitih (kosih) elemenata kod posljednjeg reflektora samo vodoravni.
Vidi se takodjer da nisu svi elementi istog promjera

« Zadnja izmjena: 17. Studeni. 2011, 22:17:18 9A4OE »

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #21 : 19. Studeni. 2011, 06:51:48 »
Baš bi voleo, da i Dragan YU1AW da svoje mišljenje o tome.
Moje je, da ipak volim dve antene jednu iznad druge za dva banda (jasno, zbog 2D konstrukcije ) ili stackirane za isti band.
Iznad 70cm sam prešao na parabole i ne vračam se na Yagi.

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #22 : 21. Studeni. 2011, 09:35:23 »
Radi se ustvari o 4 yagi antene sabijene i gusto pakovane na malom prostoru.
Kako god bio napajan ovaj sistem antena, ili kako god bili elementi povezani, ona ne može da pruži ništa više od toga što fizički predstavlja u elektromagnetnom smislu, a to su 4 podstakirane yagi antene.

E sad da vidimo šta je ovakvom konstrukcijom dobijeno a šta izgubljeno, jer se uvek radi o kompromisima.

Povezivanjem svih elemenata pomoću ukrštenog dvožičnog voda postignuto je da ona bude rezonanatna i na 3 puta nižoj frekvenciji.

Sabijanjem antena u tako mali prostor, tj. na tako malo stacking rastojanje, dalo je i manje pojačanje sistema nego što bi dale 4 ekvivalentne yagi antene na optimalnom stacking rastojanju.

Na trostruko nižoj frekvenciji to stacking rastojanje je i tri puta manje u odnosu na talasnu dužinu, pa je i dalje od optimalnog, tako da je dobijeno i manje stacking pojačanje ovakvog sistema na donjem opsegu.

Dobijeno je takođe i nešto malo veće pojačanje usled veće dužine elemenata na gornjem opsegu.

Pri ovako gustom pakovanju antena, pri određenim rastojanjima, dešava se da realni deo sopstvenih i/ili međusobnih impedansi svih pojedinih elemenata postane negativan i to dovodi do dodatnog pojačanja antene nezavisno od drugih faktora.

O ovome se može više pročitati u mom članku o YU0B anteni objavljenomu časopisu RA pre skoro 30 godina, a može se naći na mom sajtu na linku  http://www.qsl.net/yu1aw/ANT_VHF/yu0b.zip  .

YU0B antena je takođe koristila ovaj efekat.

Međutim, ovaj efekat je najizraženiji pri stacking rastojanju od oko 0.65 talasnih dužina i pri daljem smanjenju ili povećanju rastojanja on se polako gubi.

Takav i još neki slični sistemi gustog pakovanja i uzajamnog povezivanja elemenata yagi antena su poznati odavno, pa je, još pre više od 35 godina, to korišćeno kod širokopojasnih TV antena, kao što su Adi i Adam odmah primetili.

Kao što se može videti, ni u ovoj anteni, kao uostalom ni u svim ostalim, nema ničega što bi je činilo "magičnom" bez obzira na neobičnost njenog izgleda. Na sreću, ili možda žalost mnogih "metafizičara", nema magije u radu antena - sve je samo fizika koja radi po svojim prirodnim zakonima, opisanim u elektromagnetici i kvantnoj elektrodinamici.

Dakle ništa novo niti epohalno.

Ovakav sistem je dobar jedino za kratke antene, jer sa produženjem antene prednosti u odnosu na klasičnu yagi antenu se polako gube. Mogućnost rada na dva opsega može da bude korisna onima koji ne bi želeli da prave posebnne sisteme za svaki band. Ali to se naravno "plaća" sistemom koji nije optimalan po pitanju stakiranja.

I na kraju par osvrta i komentara na proteklu diskusiju koju do sada nisam pratio...

VE7BQH lista ne uzima u obzir na pravi način mnoge realne faktore koji utiču na praktičan rad antena, pa stoga predstavlja samo hipotetičke rezultate u takmičenju za "najbolju antenu na svetu", koji su onda dobar marketing za promociju tih antena.

Upotreba ovih antena u praksi na frekvencijama iznad 23 cm je stvarno "horor" i teško je držati pod kontrolom sve uticaje koje ni NEC ni ostali MoM bazirani programi ne prikazuju zbog matematičkog algoritma koji ovaj metod koristi pri proračunu.

Ako iz Eznec ili bilo kog drugog modela, koji programu predstavlja praktičnu antenu, nije u praksi moguće napraviti antenu, onda tu nešto ozbiljno ne valja sa simulacijom antene, tj. samim modelom!

Antene koje zahtevaju poštovanje ekstremno preciznih dimenzija ukazuju na njihovu osetljivost na spoljašnje uticaje, tj. na visok Q faktor i neizvesne rezultate u praksi.

Autori koji kriju dimenzije i objavljuju lažne vrednosti u člancima nisu vredni poverenja u njihovo znanje i etiku, jer nema garancije da ne lažu i kada su rezultati u pitanju.

Pozdrav,
Dragan, yu1aw

« Zadnja izmjena: 21. Studeni. 2011, 17:12:06 yu1aw »
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #23 : 21. Studeni. 2011, 10:02:19 »
Tako je šefe....varijacije i topla voda...duuuga yagi je zakon ! M.
Martin 9A3GE

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #24 : 22. Studeni. 2011, 18:40:48 »
Hvala Dragan! Ipak se ne može pobječi od fizike.
Ali ljudi se pale na magičnost riječi i mistiku.
Ako dovoljno dugo ponavljaš laž, onda je neuki prime za istinu :) .
Neznam samo, zašto takve stvari stavljaju u Dubus. Najviše me nervira, kad je objavljen članak, a nema svih podataka za "reprodukciju".

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #25 : 24. Studeni. 2011, 17:48:01 »
topla voda...

Pogotovo u ove hladnije dane za one visoko optimizirane antene koje se spominju u "Danas ukv contest".

EZ modeli antena koji prate knjigu dostupni ovdje kao i YU0B