Autor Tema: Contest robot ili administrator pitanje je sad  (Posjeta: 3865 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Contest robot ili administrator pitanje je sad
« : 22. Kolovoz. 2007, 01:40:02 »
Pozdrav,

Slucajno sam danas pratio (2 puta) situaciju na contest robotu i primjetio da se rezultat mijenja, naravno i error.
Dakle prekjučer sam imao jedan error i to lokator od 9A8A kojeg sam krivo upisao 85 umjesto 86, da bi jučer ta greška bila ispravljena, ne znam kako, da li je netko još primio takvu grešku pa je robot označio tu vezu kao pravilnu ili što već.
Uglavnom veza je ništavna zbog krivog lokatora (ili se Mark u nedjelju malo zapio pa lupao iz "krivog" lokatora  ;D )

No više od ovoga me interesira, još jedan error označen sa A i regularno sa potpisom administratora.
E sada mene zanima šta ne valja sa tom vezom (odaslani redni broj 002), i kako je to administrator 2HM ručno mogao pronaći, a robot nije  ???

Primjetio sam da je kod nekih zavšni robot rezultat veći od prijavljenoga, da li se radi u pogreški kod log softwera natjecatelja, (koriste formulu koja se razlikuje od one dogovorene na IARU r1 ili je nesto drugo po srijedi).

Inače, robot radi odlično i jednostavan je za upotrebu, pohvala ekipi koja je to složila.
(Naravno radi se o zadnjem kontestu, tj. kontestima: 9A activity/08, Lipik, S5 activity, OK activity, Sicilia field day, pa ko voli .....)

Adam, 9A4QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
Odg: Contest robot ili administrator pitanje je sad
« Odgovori #1 : 22. Kolovoz. 2007, 07:52:30 »
Pozdrav,
i ja bi imao primjedbu na obradu talijanskih portabl stanica koje ponekad kazu portabl/portatile/barato quatro..., pa zove npr. cq cq cq i4lck pa na kraju relacije da /4  pa kad mu se javis kaze portatile... jedan put ovako jedanput onako...
Smeta me to sto ako stavis u log i4lck/p robot ti brise tu vezu a ti stavis ono sto primis.
Znam da je bilo dosta polemike oko toga i prije, cak je i LX software imao istu manu.
Inace I4LCK je uvijek /4 on je dat samo kao primjer;)
Jos nesto, primjetio sam jucer jedan score stanica xxx koja ima 1 duplu vezu, e sad score prijavljen je 36000 bodova manje dupla 35900... koji je izracunao robot. Error qso = 0.
Sta ne bi vec sam contest program-log trebao umanjiti score za taj dupli qso ??
73

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #2 : 22. Kolovoz. 2007, 13:30:43 »
Pozdrav Adame i ekipa koju ovo zanima!!!
Ovaj robot tj. program za obradu je nastao zbog nezadovoljstva sa LX-om, a direktno je vezano uz naslov posta!!!!
Naime LX je bio contest robot bez ikakve mogucnosti utjecanja na ono kaj je on "izvrtio" tako da su se tamo cesto dogadjale razno razne nebuloze. Mi smo napravili program koji savrseno odradi unakrsnu provjeru svih veza i pristiglih logova i tu je stroj nepogresiv. Medjutim kad on ide "razmisljati" dogadjaju se cuda i svasta on definira kao UNIQUE. Tu smo ostavili  mogucnost da administrator  moze intervenirati i neke veze ili priznati ili odbiti. Znaci ovo je program gdje covjek nadopunjuje stroj.
Ajmo sad redom na tvoje primjedbe Adame!

Kad su logovi poceli pristizati, 9A8A se pojavio u 3 loga i to sa skorom 2:1 za krivi lokator, situacija se promjenila kad se u bazi nasao 6 puta i to sa skorom od 4:2 za ispravan lokator!! (mislim da objasnjenaj za ovo netreba)

Odgovor na tvoju drugu dilemu dao je 9A5CW, a pojasnjenje je da se taj talijan pojavljuje u bazi sa "/broj" vise puta nego sa "/p", odnosno , samo si ga ti radio "/p"
Sad mozemo u filozofske rasprave dal je to ispravan znak ili ne, ali to nije na meni da odlucim, ionako smo vec izbacili iz CC-a TIME i vrstu rada jer je tesko definirati kod koga je nastala greska (kome sat neide dobro) te se odlucili na prvojeru samo onoga sto se razmjenjuje!

nastavak slijedi...
Kreso

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #3 : 22. Kolovoz. 2007, 13:40:18 »
Kaj se tice prijavljenog rezultata, svi "stari" programi ili nadogradjivani iz DOS-a imaju krivu formulu. CC radi po formuli  koja je dogovorena 1999 godine, a detalje imate na http://hrvhf.net/contest/o_cc_u.php ( stvar je u zaokruzivanju kilometraze prvenstveno)

Mislim da sve najvise zbunjuje to sto mogu pratiti rad programa, a do sada to nije bilo moguce, tj. nije bilo tako javno pa nitko nije ni prigovarao previse.
Nama je najlakse ukinuti online rad, pustiti samo dio za UPLOAD i nakon deadlinea "pljunuti" privremene rezultate, ali smatrali smo da je ovako interesantnije. Posto smo u demokraciji, sve je stvar dogovora.

Ako ima kakvih drugih pitanja , primjedbi, nejasnoca pa i sugestija, slobodno me kontaktirajte, a zapravo idealno bi bilo da demonstriramo rad "Robija" na Jarunu. Treba nam samo prikljucak na net.
Tema je preopsirna, a poneki dijelovi granice cak i sa filozofijom...LOL

73 de Kreso-9a2hm

Kreso

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 22. Kolovoz. 2007, 13:51:06 »
Kreso pozdrav,

;D nastavak slijedi kako kazes,
ok sve jasno, pretpostavio sam da je sa onim talijanom taj problem pa sam to isao malo pretraziti i nasao upravo to sta si rekao, nekima je davao /7 a nekima /p, sto se moze vidjeti i po dx postovima na clusteru ako se pogledaju spotovi za taj dan.

Nasao sam ga i na jednom mjestu, sluzbenim stranicama IT9 field day-a gdje mu je znak i bez /7 i bez /p a na visini od preko 1000 metara. Nije problem uopce jer nisam radio za plasman.

Ako me sjecanje ne vara vec smo o ovome problemu bili jednom razglabali pa je cini mi se Zeljko rekao da ce se takve veze svima priznavati a doticna stanica ce biti iskljucena iz bodovanja tj. biti check log, koliko je to moguce. Takav je nekakav dogovor bio na Iaru konferenciji.

Evo u medjuvremenu si dodao jos jednu poruku pa je ovo zastekalo sa slanjem.
Ma neee, sve ok, ovo pracenje on line je sasvim ok, slazem se sa ovim nacinom rada. I jos kad bi netko skupio volje pa dodao modul kod svakog rezultata u kojem bi bila vidljiva statistika svake stanice, kao karta smjera prostiranja, odxevi ,rate i ostalo kao sto imaju bolji softweri, to bi bio pun pogodak.

Pa ako na Jarunu nema internet veze gdje ima, odrezi im one gridice za 2.4 ghz i okreni na Zgwirraless, neka slusaju malo kratki val sa Jaruna a ne "rimotli"  ;D

Pozdrav, cujemo se

Adam
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #5 : 22. Kolovoz. 2007, 13:58:26 »
Adame volim ovakve diskusije jer su "zdrave"!!!
 Sa talijanima u proslom ctestu smo stvarno imali problema sa pozivnim oznakakma tako da sam stanicu IT9GIE/IT9 pitao 5 (pet) puta za znak jer mi jos i danas nije bas jasan, tako da te u potpunosti razumijem!!!

Jos samo jedan detalj:
Za referentu tablicu uzimaju se prvenstveno podaci (CALL-Loc) iz prispjelih EDI zaglavlja, a ako nema toga, onda se administrator snalazi kako zna i umije uz pomoc prijatelja Google-a. Naravno da se ne kontroliraju rucno svi logovi nego samo oni koji konkuriraju za 1. mjesto, ili na primjedbu ili kada tih par priznatih-nepriznatih moze utjecati na plasman!
Cujemo se, i vidimo na Jarunu uz hladnu pivu!!
Kreso

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #6 : 22. Kolovoz. 2007, 14:49:33 »
Hvala na odgovoru, stos je da kad pricas u kontestu na talijanski tip ti stvarno kaze /p ... pa si ga sad ti misli...
Najbolje pitati dva puta...
Robot je ok i sve pohvale...
Pitanje jel moguce da do dead-line nema prikaza kategorije  koju je pojedina stanica prijavila ??
Why ...? Vidis u AA npr .da si u A kategoriji pusiona i prebacis se u C jer tamo imas bolji plasman.  ??? ::)
Znaci do dead-line svi skupa na listi, poslije po kategorijama, osim FM only.
73

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #7 : 22. Kolovoz. 2007, 15:19:30 »
Bok Patrik!
Moguce je naravno to napraviti, ali onda u tom slucaju nema smisla "on line" robot, onda je samo kao i kod S5 kolega na slovhf.net-u dovoljna samo tabela prijavljenih rezultata , koja opet nije realna zbor raznih matematika....
A kaj se tice manipulacije (ovdje bi morao staviti redom sve ove smajlije odozgora), samo mogu reci "žalosno"
Naime uvidjeli smo i mi mnoge mogucnosti zloupotrebe programa (koje naravno nesmijem spomenuti ovdje da nekom ne dam ideju) HI! te veci dio programa upravo radi te neke zastitne stvari , kao na primjer nakon Uploada nema brisanja EDI-ja, nema ispravaka i sl.
Moj klub 9A1W medju prvima salje log bas iz tih razloga da netko ne pomisli da "zloupotrebljavam polozaj"
Ovo o cemu ti pricas spada vec i u "Ham spirit" kao i prijavljena snaga i kategorija "Single op" i sl.
Nadam se samo da radioamateri nisu dosli do onog stadija gdje se traze "rupe" u propozicijama i obradama, masiranja logova i da se propozicije ne donose da bi se krsile!!!
To je ipak ostavljeno na dusu svakome od nas osobno!
Zato sam i spomenuo filozovski aspekt pristupa problematici
Kreso

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 22. Kolovoz. 2007, 15:28:48 »
Talijana mozes pitati koliko puta zelis za znak ali njima je to sve isto, jedanput ovako jedanput onako. Prema njihovom zakonu duzni su davati svoj znak npr. ik3una kroz broj u kojem se nalaze npr. ik3una/3 ako je u portablu u svojoj zoni. Ako ik3una ode na jug, npr u zonu 7 davat ce ik3una/7, medjutim ako radi sa siclije druga je situacija i mora davati ik3una/it9, dok neki siclijanac ako je u portablu na svom otoku daje jednostavno it9vdq/9 a ne /it9. To je pravilo koje je takvo i ja ih logiram tako neovisno sta neki ovisno o jeziku kojem govore daju drugacije oznake.

cu test 9a1un

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #9 : 22. Kolovoz. 2007, 15:43:22 »
Slazem se, do zadnjeg primjera, posto je IT9 "druga" drzava koja nije podjeljena na regije, zasto bi davao /9  kad nemaju uopce I9 ??? , a zasto bi davao kroz IT9  ??? kad je u svojoj drzavi!!! Po meni je najlogicnije /p (kao i kod nas posto nemamo brojcane regije)
PS
evo nekome ako treba!
Kreso

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #10 : 22. Kolovoz. 2007, 16:17:22 »
Kod Talijana vam je tako, ima svega i najbolje bi bilo priznati sve varijante primljenog znaka. Iako, kao jezičnu nijansu, a ako ima netko tko jezik poznaje i govori bolje neka kaže sad ili zauvijek šuti... Kad oni kažu "portatile 7"; "barra 7", "barrato 7" sve se svodi na jedno te isto - "/7". Mislim da oni "/p" ne koriste u nijednoj varijnti.

Sa Sicilijom je stvar "tricky", Nije baš druga zemlja, a nije i da nije.  U pravilu oni "/IT9" daje na kraju znaka, a ne na početku što bi bio red kod druge zemlje.

Kod Sardinije, koja je i formalno, različita dxcc zemlja, opet će "IS0" davati na kraju znaka,a ne na početku. A opet radio sam sam u svoje vrijeme IW0UAM koji je fixed baš na Siciliji, jednako kao i IW0FRR koji je from Roma. Iz portabla je bio IW0UAM/IS0...

A opet, radio sam IQ9BF koji je prije 2 godine davao "/IT9", a ove godine samo "/9". Dosta su flksibilni u tome i šta im možemo. Predlažem da i robot tako postupa.

Ne bi ja Talijane puno ljutio, oni su mi glavna publika na 2m, a zbog njih sam u gimnaziji odabrao Italiano kao drugi jezik...

Viva koza nostra...

GG

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 22. Kolovoz. 2007, 16:53:19 »
Kod it9 stvar je u prefixu, ik3una na siciliji mora davat /it9 jer bi inace prefix bio ik9 sta ne postoji, dok it9vdq ima prefix it9 i dovoljno mu je davati /9. IQ stanice su njihovi klubovi ako se tako mogu nazvat. Kod nastvka / pa broj taj broj iskljucivo zamjenjuje broj u prefixu tako da it ispred ostaje kao prefix

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #12 : 22. Kolovoz. 2007, 17:26:29 »
Pozdrav !
19.08 u kontestu sam radio 5 IT9 postaja.Evo kako su govorili te svoje znakove...

IQ9DE/P
IW3INQ/IT9
IT9GIE/IT9
IT9VCE/9
IQ9BF/IT9

Znači šareno ka nebo,more,Split.I onda neki znaju reć da se kod nas nezna ko pije a ko plaća?I tamo je sve ajme samo  što oni imaju više novaca u lisnici.
Dobar DX i vidimo se na Jarunu(ako Bog da).

73
9A6R

ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #13 : 22. Kolovoz. 2007, 19:45:04 »
Mislim, da su u S5 svi organizatori odustali od brisanja ovakvih veza. Kako god govori, tako se piše i gotovo.
Za njih je barra portaile nekad isto kao barra 3 ili iv3.
Stvarno nema smisla gubiti vreme i veze na ovome.

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #14 : 22. Kolovoz. 2007, 20:25:04 »
Eto zbog svega ovoga smatram(o) da niti jedan "Robi" na svijetu nemoze samostalno kvalitetno obraditi logove i zato smo stavili mogucnost administratorskog odlucivanja, jer ako kazem robotu da zanemari sve iza "/" moze se i desiti da "prodje" i krivo primljen broj iza "/"
No dobro...sad je stvar na "poglavici" plemena VHF&up da mi da upute kako da postupim u doticnoj situaciji a da budu svi zadovolj(e)ni!!!
Kreso