Autor Tema: ŠUM - smetnja na 13cm  (Posjeta: 3047 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a3aq

• Full Member
ŠUM - smetnja na 13cm
« : 12. Srpanj. 2011, 09:40:34 »
U nekoliko zadnjih UKV natjecanja primjetio sam smetnju na 13cm. Smetnja se manifestira kao porast šuma.. i do cca 20dB .. preko cijelog banda 2320-2322 MHz, ali i na 2304-2306 MHz >:( Naravno prijem tankih signala je nemoguć ). Izvor smetnje je iz pravca istoka ( od JN75WS89yx).. azimut cca 90°..po zakonu inata baš iz pravca gdje je 9A2SB,9A8D,..  :'(
Dogradnja trostrukog interdigitalnog filtera (odmah uz antenu) nije donijela nikakvo poboljšanje!
Smetnja "pumpa", s vrlo kratkim prekidima. 13CM BAND NE UPOTREBLJIV kod mene!
Istu smetnju ne čuje susjed  9A2GA.
Točnu frekvenciju smetnje nemoguće odrediti uz pomoć transvertera i baznog RTX. No uz pomoć home made spektralca napipan je signal.. neka digitalija sa centralnom frekvencijom na cca 2310 MHz.
Smrdi mi na neki WiFi link  ??? >:( ;D.. no zar taj treba raditi kontinuirano , a ne po potrebi???
Ili je neki "profić" nanjušio prazni band pa se tu uselio  >:( .
Još živi stara konstatacija, koristite HAM bandove dok nam ih lakomiji ne oduzmu !!
I što sada ????????????
Kao podloge za prijavu mogu poslužiti i filmići sa You Tube
http://www.youtube.com/watch?v=AUUyKVGJ7As
<iframe width="425" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/AUUyKVGJ7As?hl=hr&fs=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Savjeti, ideje, preporuke su dobro došli !  Batine, toljage i rakete sakupljati ću kasnije
73!
Zlatko / 9A3AQ

Offline 9a3aq

• Full Member
Odg: ŠUM - smetnja na 13cm
« Odgovori #1 : 12. Srpanj. 2011, 09:43:21 »

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #2 : 12. Srpanj. 2011, 10:10:26 »
Pregledavajući video očito je da je neki Data link. Neki Dlink Wlan ruteri mogu se spustiti na 2300 MHz softverski ,ali to treba pitati nekoga tko više zna o tome.
Pozdrav Zlatko .....možda dalekozor pomogne ?
73 iz Splita Mike
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 12. Srpanj. 2011, 10:38:16 »
Zlatko,

sličnu smetnju na 13cm sam imao tijekom jednog EME takmičenja prošle godine.
Nakon puno mudrovanja Mike i ja smo našli da je zec ležao u superponiranju signala
od obližnjeg VIP mob. odašiljača i sustava za prikupljanje podataka na 2m području.
Dok sam se spremao da napravim filtere za 13cm i 2m, smetnja na 2m je nestala a sa njom i problem.

Možda ovo pomogne.

73, Dragan

Offline 9A5ALC

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 : 12. Srpanj. 2011, 14:47:12 »
"mi smo u amaterskom bandu, kome smeta nek se žali a dotle nek se...j..."

Samo malo, znači da tko god je postavio taj link je radioamater ? Bome dobar Ham spirit, i dobro radioamatersko razmišljanje. Pa i ja sam znao nečemu i nekomu smetati, ali sam učinio sve da tu smetnju otklonim, a ove BK. Pa zar je takav problem prebaciti se na neki drugi, slobodni kanal ?

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #5 : 13. Srpanj. 2011, 10:29:54 »
Imenjak, iz priložene karte se vidi da to ipak nije "netko xy"  nego netko sa SSID 9A1BOP. ;)
(Doduše nejasno mi je kako i čvor R2 i čvor R4 i čvor R6 imaju ISTI SSID iliti pozivni znak po naškom radioamaterskom.... a radi se o različim lokacijama... ekvivalentno svi RPT imaju isti pozivni znak ? ).
Znači da je izvor smetnje HAM organizacija ( 9A1BOP je valda još član HRS ? ) , pa je po meni nadležan HRS. ( UKV komisija ? )
... koliko shvaćam problematiku, standardna oprema WiFi ne treba posebnu radio dozvolu, ali ako je to neki nabildani TX onda se sakrivaju u HRS, no zar onda ne treba dozvola ??? Ili spadaju u kategoriju "podupirajući članovi" ???
No u mom slučaju je pitanje tko je vlasnik i ima li veze sa HRS ?
Interesantno bi bilo snimiti spektralcem taj R2 signal na 2312... da li je taj signal stalno prisutan ili se TX uključuje tek kada treba prenijeti neki paket??... liči li to na moju "zvrndu" ili treba razmišljati o sličnom slučaju koji je imao Vicko ?!
Uf, kako bi bilo fino da u konačnici i "moja" smetnja odšumi na drugu frekvenciju.....
73!
Zlatko
ps.ima li koga na ovom forumu tko je upoznat sa tematikom WiFi, tj. da pojasni spektralni oblik signala i ritam uključenosti TX..

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #6 : 13. Srpanj. 2011, 16:15:37 »
Molim pročitaj cijelu temu , a ne samo zadnji post ;)
... tako nešto nije ni spominjano!
73

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 13. Srpanj. 2011, 20:08:27 »
E da, bandovi moraju biti prazni da bi ih jedan ili dva  operatora
koristio za veze preko mjeseca
jednom ili dva puta godišnje.
Da, baš.
U bliskoj budučnosti imamo vrlo dobre izglede da izgubimo više bandove
jer je tržišna glad za frekvencijama ogromna.
Osim ako se desi neko čudo, neki novi Tesla sa nekim novim načinom
ultrabrzih bežičnih komunikacija.
Ovako za rijetke mjesečare na 13cm bandu preporuka svuda u svijetu je da odu na
mirnu i "tihu" lokaciju i koirste vrlo usmjerene antene, 10m parabola
i udri ..  8)
Gradovi su danas neupotrebljivi.

I sad malo OT ili treba otvoriti novu temu ?

Ja na 2m bolje da ne uključujem prijemnik jer mogu čuti samo susjedove
rutere, modeme, televizore,
kojekakve bežične termometre ovo ili ono.
Na UHFu je ista situacija, pogotovo na ISM bandu 433Mhz,
mogu samo predpostaviti kakav je krkljanac u velikim gradovima.
Jedini bjeg od smetnji je lokacija 20km od većeg naselja a to je danas
već pomalo rijetkost.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 13. Srpanj. 2011, 21:17:52 »
Interesantno bi bilo snimiti spektralcem taj R2 signal na 2312... da li je taj signal stalno prisutan ili se TX uključuje tek kada treba prenijeti neki paket??... liči li to na moju "zvrndu" ili treba razmišljati o sličnom slučaju koji je imao Vicko ?!

Mislim da je to (2312) typo greska jer se kasnije u istoj tablici pojavljuje 2412 MHz...
Logicki bi bilo da se koristi 2412 zbog antena koje su podesene na blize 2.4 nego 2.3 GHz dijelu banda..

QV in 5N
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #9 : 14. Srpanj. 2011, 06:50:48 »
Pozz svima,posebno u "Kinta-Kunte"okoliš.....opet jedan koji misli ,a ne čita! :-*....Lijepo piše WLAN1...i WLAN2!.
Evo, da sve vratimo na problem kolege Zlatka 9A3AQ u Zagrebu, ja ću obrisati svoj gornji post!!!!!!
Lokalne sjekire i strijele su počele letjeti,sad će i teža artiljerija!
Nije mi bila namjera nekoga progoniti,već samo nabaciti da i u našim priseoskim krajevima ima "piu-piu-zvrrrrrr" na bandovima, a ne samo u "megapolisu".
Rješenje:polako i smireno sa susjedima,posebno ako su "jači"!
« Zadnja izmjena: 14. Srpanj. 2011, 07:52:58 9a2sb »
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #10 : 14. Srpanj. 2011, 13:22:02 »
Pokušao sam postaviti više pitanja, no do sada niti jednog odgovora! PRAVOG !
Savjeti ala " mjesečari.... jednom dva puta godišnje. Da,baš !... iselite se..Gradovi nisu upotrebljivi.." nisu u smjeru rješavanja ovog tehničkog problema, a to je bila namjera otvaranja nove teme..
MOLIM ništa više po pitanju administracije .. ONLY teknika !
Da ponovim:
-kako spektralno izleda signal WiFi linka?
-koliko je širok pijedestal signala WiFi linka?
-radi li WiFi link stalno ili samo ako ima pakete za slanje?
-postoji li kakav tehnički uvjet za razmak frekvencija kod čvorišta.. rpt?
TNX & 73!
Zlatko

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 14. Srpanj. 2011, 13:29:09 »
Zbog konstruktivnog dijaloga pridruzio sam se kolegi 9A2SB i izbrisao prijasnji post, bez obzira na to takav zakljucak se mogao nametnuti.
Smetnje, smetnje vjecito pitanje nikad nekog konkretnog zakljucka jer same od sebe nestanu, kako dodju tako i prodju. Nemoze se ocekivat svaki put kad se upali uredjaj da bude potpuna tisina i bez ikakvih pucketanja u tome je i draz i izazov kako odrzati vezu.
Na radiofrekventni spektar moze se gledati kao na zivi organizam koji svakim danom radja nesto novo i svakim danom nesto odumre.

Offline 9a6arp

• Full Member
ŠUM - smetnja na 13cm
« Odgovori #12 : 16. Srpanj. 2011, 08:10:40 »
odgovor za 9a3aq

- ono što si izmjerio je WIFI signal koji nije spojen u linku jer je prekinut znaći vidiš samo AP
- širina ovisi o modu u kojem radi  a to su B, G ili N norma
- link radi stalno ako je AP kako bi inaće bio vidljiv kljentima
- postoji tehnički uvijet za razmak frekvencija za svaki navedeni gornji mod ali za ISM dio banda ali ako koristiš linuks verziju ili ti točnije microtik varijantu, onda ti se pružaju neograničene mogučnosti od biranja frekvencije od 2,3 -2,5 Ghz. BTW znam di se i nalazi taj signal koji si izmjerio čak poznam i tu osobu,,, ;)

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #13 : 16. Srpanj. 2011, 11:16:09 »
Darko, hvala za PRVI suvisli tehnički odgovor ! :)
Sada barem sigurno znamo da je riječ o AP  od WiFi ....
Jučer sam još istraživao po VHF dijelu banda , ne bi li pronašao nekog eventualnog uzročnika za miješanje.. no ništa se ne poklapa... što potvrđuje Tvoju informaciju
Jedino sam primjetio, kao da se izvor šuma spustio po frekvenciji ? Šum je nešto niži ( par dB ) na subbandu 2320 MHz u odnosu na subband 2304MHz. Do sada je šum bio istog nivoa na obadva subbanda.
Utješno je da je tehnički moguće mijenjati radnu frekvenciju takve naprave, pa bi mogao pasti neki dogovor ??? Možda gazda nije ni svjestan prouzročenog problema  :'(
TNX & 73
Zlatko

Offline 9a6arp

• Full Member
ŠUM - smetnja na 13cm
« Odgovori #14 : 18. Srpanj. 2011, 06:46:48 »
Evo Zlatko da ti samo javim da sad imaš signale na sljedečim frkvencijama,, što možeš i provjeriti,, sada bi trebao imati signale na 2,450 ghz, 2,312 ghz, 5,450 ghz i 5,135 ghz