Autor Tema: Ucka R4 - smetnje- II  (Posjeta: 2280 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Ucka R4 - smetnje- II
« : 05. Lipanj. 2011, 20:37:59 »
Samo da napomenem korisnicima da R4 ima velikih problema u radu radi Meteo postaje koja je postavljena na istoj lokaciji, bolje reci istom stupu gdje i R4. Problem su Intermodulacije koje nastaju radi snaznog FM polja od OIV-a i naseg repetitora kada krene u predaju, uglavnom slabi signali nemaju sanse !

Nazalost mi smo SAMO podstanari u Kuli koja je u vlasnistvu PP Ucka i oni bi najsretniji bili da nas tamo uopce nema, cinjenica da je meteo stanica SROT kvalitete i da nemaju sva ocitanja koja bi htijeli ne pomaze puno. Udruga Istramet im je pomogla oko izbora i postavljanja postaje ali na zalost amaterski pristup ovako slozenoj lokaciji samo je stvorio probleme koje ce biti tesko rijesiti ako oni ne budu htijeli skinuti meteo stanicu....

Postoje samo TRI rjesenja:

A- skinuti meteo stanicu
B- Iseliti R4 sa Ucke ( amo je pitanje GDJE ? )
C- Promjeniti SHIFT od 600 KHz na 700, 800, 900 KHz ili 1 MHz

Ako ima netkojos koju ideju neka VRISTI  ili ( zauvijek suti, ovo je trendy izreka u zadnjih par dana )

73...de 9A5TD

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
Odg: Ucka R4 - smetnje- II
« Odgovori #1 : 06. Lipanj. 2011, 08:22:07 »
Bi reka jedan: Hitiš bumbu i ona če učiniti svoje ;)
WX ovih dana je naklonjen WX amaterima i postajama, samo cekaj da opiz... grom.

73

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 06. Lipanj. 2011, 08:48:31 »
Bi reka jedan: Hitiš bumbu i ona če učiniti svoje ;)
WX ovih dana je naklonjen WX amaterima i postajama, samo cekaj da opiz... grom.
73

Pa ja se iskreno nadam da ju je nesto spalilo sada preko vikenda, no problem je sto se mora fizicki skinuti jer sama plocica elektronike u onoj plastici generira intermodulacije za popiz.....

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 06. Lipanj. 2011, 13:20:16 »
Kako im ta stanica u biti ne služi ničemu jer nije umrežena, trebati će sačekat da prođe sezona i da zatvore suvenirnicu pa će i stanicu ugasiti...
Naravno da neće dočekati drugu godinu ali, do tada će možda i oni kupiti drugu.

daljnja moguća rješenja:

D - kupiti im i montirati kvalitetnu WX stanicu (i odmah je spojiti na aprs pa da i mi imamo neke koristi)
E - premjestiti 70cm repetitor na tu lokaciju
F - "$!&%&#*? po spisku
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 07. Lipanj. 2011, 09:21:00 »
E - premjestiti 70cm repetitor na tu lokaciju

Cemu to, 70cm radi UFB na sadasnjoj lokaciji, mozda je malo skirevna Labinstina ali..... Ako mislis staviti 2m u objekat OIV to je jednako samoubojstvu...

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #5 : 07. Lipanj. 2011, 10:20:25 »
Nisam ja rekao da treba 2m staviti na objekat OiV, ja sam samo predložio da se 70cm prebaci na Kulu.
A 2m bio upaljen ili ugašen pri trenutnoj situaciji, nema nikakve razlike...

Samoubojstvo je nešto drugo, samoubojstvo je kad se svake godine izdvoji u planu cca 200.000 kuna za održavanje repetitorske mreže i onda se kroz cijelu godinu od predviđenih 200.000 kuna potroši cirka 15%.
Sa predviđenim sredstvima odavno se moglo riješiti i problem Učke na 2m a i ostali repetitori, tipa Velebit etc.

;D Ako bi primjer Ucke i smetnji intermodulacije na 2m bilo samoubistvo, onda bi u Italiji bilo mrtvih .....
Kako tamo uspjevaju da im repetitori rade po lokacijama okruženi snagama i poljima nekoliko puta većim nego što je na Učki. Mislim da su ti poznate njihove lokacije i komercijalni davači te snage koje koriste.

Kako oni riješavaju te probleme?

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 08. Lipanj. 2011, 09:18:00 »
Kako oni riješavaju te probleme?
QV

Nesreca Ucke je ona famozna razlika koja postoji izmedju 105.3 MHz i 104.7 MHz koja iznosi ravnih 600 KHz a to je tocno nas SHIFT, kada to stavis u kalkulaciju sa predajnom frek. od R4 dobijes sljedece:

III-RED sa TX-145.700

146.300
145.100
186.700

III-RED sa TX-145.100

145.700
144.500
185.500

Znaci sto god da radimo uz ovakav raspored samo nas sreca moze spasiti da nemamo "generator" intermodulacija u takvim uvijetima, sto je prakticki nemoguce jer je dovoljan i najbanalniji spoj dvije vrste metala, malo oksidacije i imas kvazi poluvodic koji ce sigurno u tom polju stvoriti produkt nivoa veceg od -115 dB, znas da smo zadnji puta izmjerili cca -90 dBm sto je za vecinu slabih signala ZID a ne samo smetnja. koliki je nivo sada kada je kineska plocica puna elektronike smjestena na 100 cm od nase antene ne zalim niti znati.

Da stvar bude gora FM sistem Ucka je  napajan cca 65% u H-pol i 35% u V-pol a znas i sam da se H-pol za FM radio su vecini normalnih zemalja davno ZABRANIo upravo radi interferencija koje su nastajale u naseljenim podrucjima, razna energetika, napajanja tramvaja, telefonski vodovi, itd..itd...

Vjerujem da bi izradom adekvatnog metalnog kaveza u koji bi mogla stati navedena meteo stanica znatno ublazio problem, ali ne mogu garantirati, polja su jaka a oni imaju SMECE od meteo stanice. Zna se kakva mora biti meteo stanica koje se montira na takvu lokaciju...sigurno ne kosta 500 Eura i nije plasticna !!!

Offline 9A3AEL

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 14. Lipanj. 2011, 07:03:18 »
Možda probat sa C opcijom,pa i naši susjedi imaju shift-ove na sve strane i u+ i u- ineznam ni ja kako
Znam izvan standarda je ali bolje ikakvo rješenje nego nikakvo
Elmo,73

Offline 9A8MM

• Administrator
  • Jr. Member
« Odgovori #8 : 13. Kolovoz. 2011, 09:27:56 »
Evo jedne panorame od pred par dana: http://photosynth.net/view.aspx?cid=c8ca72dc-e2da-4f56-b724-057721a7208a

Marko, 9A8MM