Autor Tema: QTH map za cjepidlake  (Posjeta: 3559 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
QTH map za cjepidlake
« : 04. Svibanj. 2011, 17:01:19 »
Odredi QTH locator precizno i bearing te distance prema drugom cjepidlaci  ;D
Korisno za uW operatore 10 GHz and up

http://no.nonsense.ee/qthmap/

QV in JN75BB15ID
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
Odg: QTH map za cjepidlake
« Odgovori #1 : 04. Svibanj. 2011, 19:27:47 »
Nevezano za qth lokator.
Kako se manipulira podatcima kad je nastala satelitska snimka i obmanjuju korisnici.
U podnozju pise da je snimka nastala 2011 godine. Niti u kojem slucaju taj podatak nemoze biti tocan. Zasto to tvrdim. Na osnovu obradjene zemlje u okolici mog trenutnog qth snimka je nastala unazad tri ili cetiri godine.

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 05. Svibanj. 2011, 01:03:30 »
Evo ga, jedan od cjepidlaka, welcome to the club... ;D
To sto ti tvrdiš, samo je relativno točno, pojedina područja se češće osvježavaju novim mapama, dok pojedina baš i ne.
Neka područja koja sam ja gledao su mape stare cca godinu i pol.. neka i starija.

Vjerovatno ima i novijih mapa iz 2011, pa je to i navedeno na dnu (po defaultu)
Ako si pažljivije analizirao snimke, vidio bi da strateški objekti nisu prikazani, s vremenom se i oni lagano prikazuju, sjećam se do prije dvije godine nije bilo moguće vidjeti Termoelektranu Plomin, vidio se samo deponij ugljena i pored njega zelena trava gdje bi trebala biti termoelektrana, ali su "stručnjaci" zaboravili pozeleniti i sjenu koju je dimnjak bacao (a njega nije bilo na mapi).

Pogledaj Gulf of Mexico, tamo ima platformi, ako kažem 300 malo je, pogledaj na prvoj slici kako ih prikazuju, samo par i to vjerovatno unmanned ili napuštene... naravno iz aviona se vidi da je to editirano..

Na drugoj slici je dio siromašnog naselja u Nigeriji koje se nalazi pored jednog od najvećeg kompleksa Shell rafinerija na svijetu, naselje je lagano nestalo u zelenoj močvari :-) a oni tankovi, ima ih bar nekoliko puta više..

no to već izlazi iz HAM domene..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #3 : 12. Svibanj. 2011, 11:47:05 »
Evo nekih preciznih lokatora za farove  3cm ( s raportima kako se čuje kod mene)  

Lokatori su uzeti s karte na koju je bio link ovdje .. (mislim da karta malo fula , ali ako unesete i svoj i istoj , izračunati će točnu udaljenost i smjer.)

9A0BXV  JN75CG48IX    samo RS
9A0BXP  JN85PJ92VO     ne mogu se okrenuti
S55ZRS  JN76MC63        599 +60
HG1BSB  JN87FI55          599
OE1XGA  JN88EG06AH      419
OE8XGQ  JN66WG96QG     519  to 539
OE8XXQ  JN66UO04RS      539  to 579

PS Patrik , uzeo sam busolu u ruku  ;)

73s

1z
« Zadnja izmjena: 12. Svibanj. 2011, 12:07:06 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #4 : 13. Svibanj. 2011, 07:19:19 »
Luci,
jel si to bio na lokacijama beacona ili ti to onako odokativno "oko puta Pi pa podijelis sa Ł pa korekcija Busolom" ? ;)
Ti vjerujes svakoj karti ? ;)

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #5 : 14. Svibanj. 2011, 07:24:30 »
Pozdrav Patrik !

Ideja da stavim to gore je upravo ta da se ispravi ako tko zna točniju lokaciju. Za večinu farova odredio sam je prema  opisu kolega amatera i po fotografijama. Jedino je Kum s aktualnom slikom na Googlu u ublaku. Inače ako ga tko nađe na glavnom je stupu odašiljača.

Svaka korekcija je dobro došla! Naknadno radio lociranje se potpuno slaže   ; ).

Dobro bi došle i lokacije portable svakog od nas da se bijle naciljamo.

73s !

Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 14. Svibanj. 2011, 09:29:12 »
Patriklo, imaš problema sa određivanjem smjera na karti?
Vidim da se "kačite" za te kompase, koji su koad vas i goniometraša u biti obični indikatori i ne služite se njima pravilno nego baš oko x Pi.

Ako ti se ne slaže nešto na karti, mislim da bi trebao malo naučiti terestričku navigaciju, malo se upoznati sa magnetskom devijacijom, deklinacijom i koristiti prave kompase a ne ove indikatore...

Zato su i izmišljeni GPS prijamnici, gdje ti ne treba sva pamet svjeta da bi uz pomoć elektronske navigacije odredio poziciju, azimut etc...ah da, opet ti je potrebno malo poznavanja terestričke navigacije da bi tu poziciju prebacio na kartu..

škola, škola....

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 15. Svibanj. 2011, 08:24:55 »

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #8 : 15. Svibanj. 2011, 08:36:08 »
Pozdrav mikrovalcima , pozdrav Gorane!

Sve je to točno što je rečeno. Kobasica od lokatora pomaže kod bliskih izvora kada greška osnovnog lokatora već može biti dovoljna za krivu kalibraciju. U ostalom najbitnije je biti svjestan točnosti uređaja ( i mehaničkih ) pa to kompenzirati stalnim kretanjem i štirenjam prostora traženja korespodenta. Interesantno je što se desilo Claudiju I4XCC. Ima veću parabolu i napravio je jako točan kutomjer koji očitava na dnu stupa. Od početka godine nismo uspjeli napraviti vezu, pa ni u kontestu ( nakon godina standardnih tropo veza). Jučer smo se zainatili i potrošili oko sat vremena na pokušaje. U jenom trenutku pojavio se prilično snažan signal.  Nakon veze pitam ga i što je bilo? Veli da mu smjer odstupa za oko 1,2 stupnja  ( !). OK, velim ja, ubaci kobasicu u proračun. Nakon toga je rekao da se azimut stvarno poklapa s izračunom....
Za pojedine smjerove greška osnovnog lokatora stvarno može biti veća pogotovo za lokacije koje su na granici polja. To vjerojatno znaju naši kamionđije s 2m dishom na autu  ;)

73s i čujemo se !
Luci, 9A1Z

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #9 : 15. Svibanj. 2011, 16:17:39 »
Ovako to rade velemajstori :)

http://www.hamradio.si/~s57c/2011/photo/may_2011_contest/#9

Hvala za velemajstora Dejv (mada ja to nisam, jer sam samo ljenština koja izmišlja 100 i jedan način, da ne bi puno hodao po blatu, vjetru i kiši HI), ali do dandanas nisam još našao tačniji sistem.
Referenca mi je beacon, po mogučnosti takav, koji mi je in "line of sight".
U poslednjem takmičenju sam čak pokušao da odredim azimut pomoču beacona sa Kuma i sa 50dB attenuatora. Jasno je, da na takvoj blizini programi za izračunavanje smjera pomoču lokatora  imaju katastrofalnu grešku, ali ako iz preciznih karata i minulih iskustva znaš, koji je pravi smjer, smjer antene se podešava samo jednom. Znam, da mi je sa Lisce Kum na točnih 277 deg. I to je sve što mi treba. Nema qsb-a nema ničeg, tako, da mogu pomoču Kuma čak precizno naštimati i elevaciju.
Glavna greška svih neiskusnih operatora na mikrovalovima je nepoznavanje smjera i okretanje antene na oko. Kada radim tropo vezu sa IQ1KW, koji mi je na 600km+ rastojanju na samo pola stepena od glavnog smjera, njega nema više. AS je malo tolerantniji a RS pogotovo.
Zato ljudi, obični rotatori reda Yaesu GXXX ili bilo šta drugo sa indikacijom pomoču potenciometra (pa makar taj bio 10 turn) nisu upotrebljivi za precizno podešavanje smjera. Veoma su nelinearni!!!!! Iako ste start poziciju naštimali na poznati beacon, biti če dosta grešaka na više mjesta u krugu.
Jedna cheapo kamera iz BY (sa led osvjetljenjem), malo 75ohm TV kabla, i TV sa video ulazom, te isprintani što veči krug sa stepenima su sigutno najjeftinije i najtočnije riješenije.
Ja se spremam za industrijsku varijantu sa apsolutnim magnetnim enkoderom sa dovoljnom resolucijom, da pokrije svaku trečinu stepena po krugu. Zašto? Jer se gornja analogna varijanta ne može "voziti" sa PC-om :) Ali o tome, kad se nađe vreme za projekat. Za sada imam samo encoder i magnet HI.

Offline 9a4wt

• Full Member
« Odgovori #10 : 15. Svibanj. 2011, 17:38:52 »
Evo da nemislite kako samo s kamiona radimo evo nas na Cepinskom aerodromu na kontrolnom tornju
tako da radimo i /A ako treba.Ali morate koistit ovakve fidove iz koji se pusi.
imala majka dva sina jedan pametan a drugi radioamater

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #11 : 25. Rujan. 2011, 11:30:35 »
Pozz svima,
evo zgodan link da se brzinski vide osnovni parametri i trasa:
http://www.ok2fug.com/vyska.html
Gudlak Zlatko,9a2sB
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!