Autor Tema: LNA 10 GHz  (Posjeta: 3703 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
LNA 10 GHz
« : 02. Svibanj. 2011, 07:42:49 »
Nakon dosta vremena od nabavke i nakon EME kondiciranja kod Dragana , LNA AD6IW ugrađen preko vikenda u transverter.
Stvar radi, to bolje što je bliže anteni. E pa sad u mojem slučaju bliže više ni ne može kao što se vidi na slici. Mjerenja kod mene nisu dovoljno egzaktna da bi se utvrdilo stvarno poboljšanje. Ono što sam uspio izmjeriti je pojačanje pojačala od 11 dB ( s cirkulatorom)  , a poboljšanje šumnog broja je na žalost u granicama greške mojeg mjernog seta.
Na žalost konfiguracija s LNA off / on  u ovom slučaju nije bilo moguće posložiti pa se test svodio na izbacivanje direktne linije i linije s LNA. U svakom  slučaju nakon testiranja na šumnoj šparnoj žarulji odjurio sam po kiši na brdo i s obzirom da su prilike bile toliko promjenjljive i signali multi path mogu samo zaključiti da su signali ipak malo uvjerljiviji. Slušao sam sve skupa 6 farova. Oni najinteresantniji koje slabo čujem dolazili su i direktno i RS pa je još prerano za neki zaključak. Šum Sunca se čuo  i preko oblaka.

( nije gotovo)

Luci, 9A1Z

Offline 9a2sb

• Hero Member
Odg: LNA 10 GHz
« Odgovori #1 : 02. Svibanj. 2011, 08:44:01 »
Bravo Luci,samo neka potraje u ispravnom radu!
p.s. još da si slike stavio u "nekoj razumnoj rezoluciji"....hi....GL
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #2 : 02. Svibanj. 2011, 15:40:21 »
I mi smo ugradili našega i čekamo contest da isprobamo kao 9A1W...

LP
Krešo
Kreso

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #3 : 03. Svibanj. 2011, 06:56:33 »
Zlatko , Krešo !

Evo obećanog nastavka priče.. jučer sam se ponovno popeo na brdo. Prekrasno proljetno mirno popodne kao stvoreno za testiranje tropo signala. Kako sam sve postavio dan prije za 5 minuta je sve bilo u pogonu.  S55ZRS  standardno 59+60! Ovaj put miran i jasan signal bez titranja od multi path-a kao dan prije. Moj referentni beacon HG1BSB čistih 59. Sad slijedi najzanimljivije. Farovi koje čujem relativno standardno i na koje sam potrošio sate i sate slušanja pa imam dobar "osjećaj" koliko se to može uzeti kao objektivno  ; )

Evo rezultata:
FAR:              PRIJE       SADA
OE8XXQ           539T         559T
OE8XGQ           419T         529T
OE1XGA           NIL T         419T   50% vremena

Naravno po uho metru. Šum Sunca uvjerljiv. Prelaz preko udaljenog terena / razlika sky ground, čujna.

Ako nije bilo nekih super prilika onda je ovo kao da čujem kako trava raste !
Ovime ću još pogoršati omjer RX TX  ali bolje čuti nego nego TX-ati bez veze. U slučaju ovakvog banda gdje moraš namiristati korespodenta biti će korisno.

Zlatko nadam se da će preživjeti. Imam sekvencer i premda je kod meneLNA  stalno na napajanju ( Goran potvrdio da je OK).

Krešo za našu standardnu vezu neće biti presudno ali za tropo prema OK , OM više nego poželjno. Siguran sam da ako ostavite na skaniranju prema DL da ćete vrlo brzo imati ideju na kojim frekvecijama rade stalni klijenti ( AeroScatter).

I kad je sve bilo gotovo vidim da je uređaj dobio i CAT opciju  ; -)

Eh , da slike su velkoj rezoluciji da se vide buhe  ;D

P.S. QRV sam na 23 i 3 cm ali na žalost samo u subotu zbog obiteljskih obaveza. Čujemo se!
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 03. Svibanj. 2011, 13:19:14 »
Krešo , palo mi je na pamet da bi bilo dobro da smanjite RX gain u transverteru ( trimer u DB6NT). Druga opcija je gašenje predpojačala na baznom uređaju. Ja sam svoj RX gain podesio na malo ispod pred podizanja S metra kod  samog  šuma uređaja.

Puno uspjeha i čujemo se!

73s de Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #5 : 03. Svibanj. 2011, 13:24:58 »
Luci, da ne pričamo o kruškama i jabukama... koje rastu... ili nekim uhometarskim brojkama, probaj barem obraditi "SIMPLE BENCH MARKING" ala PA5DD... ili barem odnos S+N prema N
Znamo da je predpojačalo dobro.. ( kada će već ta 2013 da saznamo što ima u kutijici.. hi ).. dapaće svaki trv bolje čuje sa dodanim predpojačalom !
Probaj popuniti tabelu i sa podacima za 23cm...
...da vidimo što brojkice kažu  bez predpojačala pa onda sa predpojačalom... pučanstvo čeka tabele s nestrpljenjem
Pozdrav!

DOBAR RAD TEHNIKE, DOBRO VRIJEME ( NARAVNO SA RS ) I PUNO VEZA SVIM MIKROVALCIMA  U SKOROM CTESTU

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #6 : 04. Svibanj. 2011, 07:02:46 »
Zlatko pozdrav!

Ideja je i bila izmjeriti poboljšanje odnosa signal šum. To je i jedino što je bitno u cijeloj priči jer sam transverter ima dovoljan gain pa se nakon ugradnje LNA trebao i dosta korigirati na manje.

Ja koristim program Audio meter koji je napisao  DG8SAQ . Mjeri odnos S/N i snagu šuma u određenom propustu.
Može se kalibrirati i apsolutno ako se ima kalibrirani izvor signala koji ja na žalost nemam. Program koristi audio izlaz uređaja i zvučnu karticu , a zgodno je jer može koristiti i audio signal iz vector analizatora ( VNWA-a ) pa je moguće paralelno mjerenje  bandwitha predpojačala i šumnog broja npr.
Jedini signal na 10GHz je šumna žarulja, pa je dosta teško mjeriti bez točnog signala. U cijelu priču se mješa i AGC uređaja koji se ne ponaša isto s LNA i bez i činjenica da za svaku usporedbu treba vaditi LNA van i stavljati diretni spoj i dovesti uređaj u istu točku pojačanja. To je moguće samo doma na stolu. Isto tako prekasno sam se sjetio da na IC7000 mogu potpuno isključiti AGC ( AGC OFF)

Nisam siguran u mjerenje koje sam obavio, ali nešto sam mjerio; po mojem poboljšanje bi trebalo biti 2dB odnosa S/N kao rezultat LNA i kraće prijemne grane. To odgovara i osjećaju poboljšanja prijema.

Banch mark je dobar. Problem može biti opis snage fara i LOS. Uz Audio meter nije potrebno mjerenje odnosa signala šum attenuatorom već se on direktno očita. Dakle kada bi imao premoštavanje LNA kao što imamo na nižim bandovima jednostavnim preklapanjem ON i OFF direknto iz dva čitanja oduzimanjem dobijamo razliku SN s i bez LNA.
Audio meter se može skinuti na stranicama http://www.mydarc.de/dg8saq/AudioMeter/index.shtml

Pozdrav i čujemo se!

Luci , 9A1Z
« Zadnja izmjena: 04. Svibanj. 2011, 07:16:47 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline iz4beh

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 09. Svibanj. 2011, 22:15:29 »
Hello Luci
I need your email address. Please send me at iz4beh@iz4beh.net
Look in my web site www.iz4beh.net found a simple and inexpansive 10GHz LNA
73 de Roberto

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 10. Svibanj. 2011, 08:53:26 »
Ciao Roberto,

Yes, you a right, cheap LNA for 10 GHZ but to tune to the low NF you need big bucks NF meter for 10 GHz  ;D
.....
I saw on one of your web photo's that you have the same Siemens part from the picture attached. Can you tell me what are the two output parts going to 4 way dividers. Are they MGF1801 or MGF1601 ? I got some opposite thoughts about this unit from the guys handling this equipment .

Thanks for the qso in the test, 2.3 GHz sounds great.

Adam, 9A4QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #9 : 10. Svibanj. 2011, 20:34:48 »
Adam, sunce je jos uvijek besplatno  :)
Radim na "el chipo" suncomjeru za pucanstvo

ad6iw

Mislim da će mi baš to trebati, imao sam havariju sa 10ghz opremom pa treba sada uspoređivati tu neke mini disheve za 3cm...
Neki ratio meter sam već složio sa LTC5508 i sada me zanima koliko iskrivljena parabola radi (ne radi) dobro naspram dobrih parabola i razlika u dB....
Daj neki el chipo PIC sa mogućnosti upucavanja krivulje kalibracije....

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #10 : 11. Svibanj. 2011, 08:53:29 »
Pozdrav mikrovalcima!

Adam žao mi je zbog opreme. Nadam se da se čujemo uskoro na 3cm i na 23. Priča oko LNA je zanimljiva i zaista bi bilo najbolje izmjeriti. Meni se sada ne da skidati sve dole, ali se jako veselim el chipo mjeraču. Gorane , čujemo se i mailom.
U svakom slučaju mislim da uređaj radi dobro jer sada mogu regularno čuti OE1 tropo koji nije LOS i koji sam prije čuo samo u RS-u. Isto tako relativno ponovljiv signal 9A3AQ-a, Zlatka , čuo sam vrlo , vrlo dobro refleksijom od Kuma. Nikada do sada nije bio tako uvjerljiv. ( Možda je povećao snagu?).  Neke veze su izostale , a to pripisujem netočnosti rotatora i nedostatku propagacija.

BTW Adam čestitam na rezultatu na 3cm!  ( Ali nema predaje prelaznog pehara bez borbe  ;)   ).

73s i čujemo se ,de Luci , 9A1Z
Luci, 9A1Z

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #11 : 11. Svibanj. 2011, 09:17:40 »
Luci nemoj da prijedjem u single op ;) ajde 9 veza ste napravili... slabo je to ;)

73
p.s. ma kakva pretpojacala - kompas treba ...

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #12 : 11. Svibanj. 2011, 10:23:27 »
Ma kakva pretpojačala - kompas treba ...

Bravo vicino, petica, sjedni.

73 de Maki

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #13 : 11. Svibanj. 2011, 10:56:25 »
Ma kakva pretpojačala - kompas treba ...

Bravo vicino, petica, sjedni.

73 de Maki

Tnx ;) Vidimo se u Pazinu na ARG...
73

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #14 : 11. Svibanj. 2011, 17:06:38 »
Haha.. to je dobra.. pa to sam sve već prošao .. kutomjer, stalak , kompas., izlazak zalazak Suncai i Mjeseca. Sad sjedim u podrumu i nadam se da sam u pravom smjeru   ;D

Bit će bolje .. ne može se dole naciljat od prve kad se tako rijetko javljate!

1z
Luci, 9A1Z