Autor Tema: Rad sa više antenskih sustava  (Posjeta: 4130 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a1un

• Sr. Member
Odg: Rad sa više antenskih sustava
« Odgovori #15 : 09. Ožujak. 2011, 07:25:12 »
Svi >200k rezultati sa ovih područja su postignuti tako. Sa jedinm sistemom to ne bi islo, ukoliko se ide na jedan široki
sistem nastaje problem QRMa na RX.

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #16 : 09. Ožujak. 2011, 07:28:16 »
Ča fali ovome? ;) Ubija i susjede  :o

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #17 : 09. Ožujak. 2011, 10:14:42 »
Mislim da previše potencirate ulogu tehnike, a premalo iskusnih operatora.

Da imam jedan dobar rotary sistem + barem jedan dobar fiksni sistem, ne bih se uopće zabrinjavao kakav mi je ukupni diagram zračenja !

Pa zato je tu velika uloga iskusnog operatora, koji će znati u kojim smjerovima najčešće zvati sa rotary sistemom, te na prijemu uvijek optimalno izabrati i podesiti antenu za najbolji odnos signal/QRM (što nije uvijek i najjači signal!). I baš ga briga za trenutni izgled ukupnog diagrama zračenja.

U rukama Mandušića Vuka svaka puška bješe ubojita!

73 de Maki

P.S. Evo moj skromni doprinos da diskusija ne zamre...

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #18 : 09. Ožujak. 2011, 10:22:17 »
Eh Maki, pogodio si...upravo tako... ;D
i još kad bi se mogla zabraniti upotreba višestrukih sistema na predaji...oni se najviše i žale na qrm a sami ga najviše stvaraju...i onaj KST...bljak :o :o :o
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #19 : 09. Ožujak. 2011, 10:45:35 »
Evo paco je dao sliku kako je kod nas složeno. 2x16el na vrhu stupa, 4x6el vertical stack ispod koji se moze rucno okrenuti od od istoka preko sjevera do zapada i drugi vertikal stack 4x6el koji je na slici spusten, ide na sam vrh rotary stupa uz kontejner, stup se okrece cijeli krug.

73 UN

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #20 : 09. Ožujak. 2011, 12:03:17 »
A može i ovako!
Idu dva prijatelja na pecanje. Obojica su prilično iskusni i znaju što je ribolov. Prvi zabaci jednu
jedinu udicu , a drugi četiri. Voda ista, tu su negdje blizu jedan do drugoga, a ribe ima koliko ima.
Ako se prvome ne desi kakav "sporadic" , mislim da je jasno tko će uloviti više ribe. Sve OK, obojica su pecali. Jedino što će se onaj sa četiri udice prilično izlomiti,a onaj sa jednom će uglavnom čekati i uloviti koliko se može...i nakon svega će relativno odmoran završiti svoj vikend u prirodi.

Samo sam zaboravio da li su pecali u istoj kategoriji! HI!

73!
Božo,9a2vr
Bozo 9A2VR

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #21 : 09. Ožujak. 2011, 20:01:13 »
Božo, iz iskustva ti mogu reći da to nije ni približno tako (ribolov mi je druga najveća ljubav poslije radioamaterizma). Vrlo često se znalo dogoditi da nas trojica kolega pecamo jedan do drugoga, svaki sa 3 štapa, i da samo jedan od nas i to na jedan te isti štap za jednu noć ulovi nekoliko somova a mi ostali ništa! Ali ovo nije ribolovni forum pa neću više o ribama ;D.

Dakle, mislim da tvoja priča ima više zajedničkog sa ovom temom o antenama nego s ribolovom ;).

Ja sam prošli kontest radio samo sa glavnim antenskim sustavom jer nam je drugi PA na popravku pa nismo imali s čime drajvati 8el. Quados. I mogu ti reći da sam kao i ti primjetio da se to sve skupa ponaša malo drugačije nego kad koristimo oba antenska sustava. Nekako mi se čini da su 4x17el. oštrije u prijemu i kao da imam puno više snage u predaji. Iskreno, ne znam da li je to objektivno ili nije, koliko propagacije imaju utjecaja u svemu tome, itd...

8el. Quados nam se pokazao kao izuzetno dobro rješenje. S njim smo pokrili smjer od sjeveroistoka do jugozapada i odrađuje UFB svoj zadatak. Iako taj antenski sustav zbog svoje širine nema preveliku dobit, sasvim je dovoljan jer nam je 90% korespodenata iz tih pravca zbog našeg geografskog položaja u radijusu do 500km. Za ostale pravce koristimo rotary 4x17el. F9FT a sada razmišljamo i o postavljanju trećeg sustava sa 4 antene koji bi bio dovoljno jak da dohvatimo centar aktivnosti oko DL jer smo trenutno "kratki" za nekih 100-200km. Onda bio ovaj, sada glavni rotary postao pomoćni za pokrivanje Italije.

I da zaključim ovaj post, sigurno je da dijagrami zračenja i teorija pričaju sasvim drugu priču ali u praksi smo se uvjerili u veliku učinkovitost ovakvog načina rada. U većim kontestima aktivnost sa istoka je izuzetno velika i nije preveliko gubljenje vremena ako se radi sa jednim sustavom. Jer kad god se tamo okreneš nešto i odradiš. Međutim u kontestima kad je aktivnost s te strane mala, kao npr. u ovom zadnjem, pravi je promašaj i gubljenje vremena zvati CQ u tom pravcu recimo 15 minuta i ne odraditi niti jednu vezu dok bi u pravcu OK/DL možda odradili tri.

73 de 9A4EW, Hrvoje
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #22 : 10. Ožujak. 2011, 01:24:56 »
Sve OK Hrvoje!
Priznajem da je možda malo nespretno upoređivati sa ribolovom gdje se stvarno događaju čuda.
Zato sam i napisao ..."Ako se prvome ne desi "sporadic","... Ali u našem slučaju mislim da je jako malo
takvih čuda. U pravilu više sistema donosi sigurno i bolji rezultat, naravno, uz uvjet da je sve dobro napravljeno i da dobri operatori uspješno poslužuju sve složeniji "setup". Nije loše sa glavnim sistemom raditi u pravcu OK i DL, a na sve ostale (koliko ih imaš), što god se "upeca", dobro je
došlo! Vi ste napravili veliki iskorak sa Quadosom i vidim da idete i dalje i svaka čast na trudu i
napretku! Naravno , ima primjedbi (ne na Vas!) i mišljenja da ovakav način rada na UKVu nije u
redu jer svaki +sistem znači i +QRM! Ali ne treba odustajati od daljeg razvoja u tom smislu , nego treba konačno napraviti bolje prijemnike...ako je to moguće!

73!
Božo,9a2vr

Bozo 9A2VR

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #23 : 10. Ožujak. 2011, 03:47:48 »
kada vec postoji analogija sa ribarima
ribolov sa jednom ili cetri udice onda je rad sa vise antenskih sistema i KW
je isto sto i ribolov sa dinamitom :)

Bozo pozdrav,

Nece biti takvih prijemnika koji to mogu podnjeti, jer se i tehnoloski
stvari razvijaju u drugom pravcu. Sadasnji analogni signali i hardware bice zamjenjeni sa efikasnijim
digitalnim modulacijama. SSB, CW, FM ceka ista sudbina kao i AM - pitanje je samo vremena.
Gotovo niko ozbiljan vise ne proizvodi analogne prijemnike.

Cudi me da niko nije reagovao na "smart antene" koje bi bile odlicno i efikasno rijesenje za
konteste, bez nepotrebnog "zagadjivanja" etera, i bez mehanicki pokretnih elemenata.

ad6iw

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #24 : 10. Ožujak. 2011, 07:00:17 »
Goran , predlažem da pokrenemo temu elektronički usmjerenih antena npr. na 10 Ghz.  Već duže razmišljam kako složiti atnenu koje će glatko i polako pretraživati +- 5 deg po azimutu i +-3 deg  po elevaciji kada se napucam u smjer gdje očekujem korespodenta. Mehanički rotatori su premalo precizni.  Jedna od ideja je mehanička roletica ispred feeda koja se ponaša kao leća.

Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #25 : 10. Ožujak. 2011, 12:07:06 »
Pozdrav Gorane!
Znam da sve to sa smetnjama nije nimalo jednostavno ni na prijemu, ni na predaji pri KW nivoima,
čak i onda kada je u pitanju samo jedan sistem. Konkretno, Vinkovci su najmanji problem jer su
prilično istočno i stvarno,za njihov signal sam čuo samo pohvale čak i od najbližih susjeda.
Međutim, zapad Hrvatske, Slovenija, i posebno gore Češka i Njemačka sa puno takvih pa i jačih sistema...možemo si samo zamisliti kako to izgleda.
A opet, svi su ljuti, svi gunđaju,a ipak bude po 600-700 veza iz 9A, dok oni iz centra aktivnosti odavno idu na preko 1000. Znaš kako je, vidimo njihove skorove i sa čime rade pa i mi bi malo
u "top ten" ili bar što bliže! HI!
Za "smart" antene moram ti priznati da sam malo zaostao pa i ne znam puno. Evo , upravo sam
malo "proguglao" i moram ti priznati da za sada nisam našao odgovor na pitanje: Kako svakog(ako
je ikako moguće baš svakog) natjecatelja iz recimo YO pravca, "natjerati" da ako imalo sluša u smjeru 9A ...MORA naići baš na tebe?! Mislim da tu ne pomažu nikakva ni mehanička ni elektronska
rotiranja i nulovanja! Cilj je biti što veći dio contesta na predaji i da u svim smjerovima ili barem
u dva tri glavna budeš dobro uočen...jasno sa svim posljedicama koje idu uz to!

73!
Božo,9a2vr

Bozo 9A2VR

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #26 : 10. Ožujak. 2011, 23:30:38 »
Za "smart" antene moram ti priznati da sam malo zaostao pa i ne znam puno........ 

Smart parabole su sasvim normalna stvar jer perfektno rade na svim ozbiljnim brodovima i plovecim tvornicama, kompenziraju pomake u sve 3 osi u djelicu sekunde, u slucaju gubljenja signala pokrenuo bi se algoritam koji bi krenuo rotirati parabolu od centra krivuljom "puznice" koja se otvara, no kako je cjela sprava uvijek povezana sa Gyro kompasom i GPS-m takve situacije su bile jako jako rijetke.....

ETo, mozda sam nekome dao ideju, 9A1Z pokusaj u svoju mehaniku ubaciti samo jedan excentar na pravo mjesto, nejjednostavnija rjesenja su cesto i najbolja rjesenja....

73...de 9A5TD

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #27 : 11. Ožujak. 2011, 10:41:50 »
Pozdrav dečki!
Vidim ja da znate te stvari bolje od mene ali koliko ja mogu dokučiti ovo o smart antenama, meni to
kao prvo djeluje dosta složeno i kao da naginje ka pametnim rješenjima na višim frekvencijama.
Vjerojatno je stvar daleko humanija nego li 4x KW na sve četiri strane pa još ako je moguće na istoj "frekvi" 24 sata na predaji , uz minimalno vrijeme na prijemu(ono kad se baš mora). Vjerojatno bi sa smart antenama bili daleko efikasniji u TRAŽENJU novih stanica u contestu , što smo stvarno
zanemarili u zadnje vrijeme.
Ako mogu iznijeti neka svoja iskustva, na 144 Mhz se jako teško pobjeđuje u contestu ako nemaš
snažnu predaju i dosta "pileupa",dok mi je na na 432 Mhz daleko bolje išlo na slušanje!

73!
Božo,9a2vr
Bozo 9A2VR

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #28 : 11. Ožujak. 2011, 13:19:03 »