Autor Tema: Rad sa više antenskih sustava  (Posjeta: 4132 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4EW

• Sr. Member
Rad sa više antenskih sustava
« : 07. Ožujak. 2011, 15:04:32 »
Pozdrav Hrvoje,

daj mi reci gdje su usmjereni ovi fiksni kvadovi, i jel to za 144 ? Kako ste to uparili sa ostatkom sustava, tj. dali su nekako uparene yagice i kvadovi ?

73 de 9A5ALC

Pozdrav,

8el. Quados za 144 MHz je fiksno usmjerena antena prema istoku s mogućnošću male ručne korekcije smjera od 15-tak stupnjeva lijevo-desno.  Pošto ima vrlo širok kut zračenja s njom pokrivamo pravac od OM, preko UT, YO, YU i LZ pa sve do SV. Pokušat ću ti slikovito opisati način kako smo mi to kod nas riješili. Dakle, koristimo samo jedan bazni KV uređaj i transverter iz kojega izlazi koaksijalni kabel koji je spojen na razdjelnik (tzv. bazuka). Iz tog razdjelnika, koji izlaznu snagu koju daje transverter dijeli na pola izlaze dva koaksijalna kabela koja su spojena u dva linearna pojačala. Jedno linearno pojačalo napaja 4x17el. antenski sustav a drugo 8el. Quados. Na taj način istovremeno smo na prijemu ili predaji sa oba antenska sustava. Mislim da sam bio dovoljno jasan i da ćeš shvatiti.

Što se tiče samog Quados-a ovdje na forumu http://hrvhf.net/forum/index.php?topic=464.0 napisana je jedna cijela mala knjiga o tome. U stvari dokumentirana je njegova izrada od prvog pa do posljednjeg elementa i na kraju samo postavljanje i isprobavanje u praksi.

73 de 9A4EW, Hrvoje

73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A5ALC

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #1 : 08. Ožujak. 2011, 00:26:47 »
Pozdrav,
8el. Quados za 144 MHz je fiksno usmjerena antena prema istoku s mogućnošću male ručne korekcije smjera od 15-tak stupnjeva lijevo-desno.  Pošto ima vrlo širok kut zračenja s njom pokrivamo pravac od OM, preko UT, YO, YU i LZ pa sve do SV. Pokušat ću ti slikovito opisati način kako smo mi to kod nas riješili. Dakle, koristimo samo jedan bazni KV uređaj i transverter iz kojega izlazi koaksijalni kabel koji je spojen na razdjelnik (tzv. bazuka). Iz tog razdjelnika, koji izlaznu snagu koju daje transverter dijeli na pola izlaze dva koaksijalna kabela koja su spojena u dva linearna pojačala. Jedno linearno pojačalo napaja 4x17el. antenski sustav a drugo 8el. Quados. Na taj način istovremeno smo na prijemu ili predaji sa oba antenska sustava. Mislim da sam bio dovoljno jasan i da ćeš shvatiti.

Što se tiče samog Quados-a ovdje na forumu http://hrvhf.net/forum/index.php?topic=464.0 napisana je jedna cijela mala knjiga o tome. U stvari dokumentirana je njegova izrada od prvog pa do posljednjeg elementa i na kraju samo postavljanje i isprobavanje u praksi.

73 de 9A4EW, Hrvoje

E to me je zanimalo, kolega 9A4CW iz kluba je predložio da napravimo nešto jako slično sa 4 x 6 el. yagice, i da ih napajamo sa posebnim pojačalom, uglavnom skoro isti sustav kao što ste vi napravili, pa sam bio malo skeptičan u pogledu kako će to raditi, ali sada vidim da i drugi tako rade. Najvjerojatnije čemo i napraviti tako nešto.

73 de 9A5ALC

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2 : 08. Ožujak. 2011, 02:39:41 »
Citat:
koristimo samo jedan bazni KV uređaj i transverter iz kojega izlazi koaksijalni kabel koji je spojen na razdjelnik (tzv. bazuka). Iz tog razdjelnika, koji izlaznu snagu koju daje transverter dijeli na pola izlaze dva koaksijalna kabela koja su spojena u dva linearna pojačala. Jedno linearno pojačalo napaja 4x17el. antenski sustav a drugo 8el. Quados. Na taj način istovremeno smo na prijemu ili predaji sa oba antenska sustava.

Pozdrav Hrvoje,
Cestitke na fino napravljenom sistemu, lijepo je za vidjeti.
Malo sam razmisljao o nacinu na koji ste spojili antene pa mi nije jasno kako to radi?
Naime na predaji jos razumijem jer svaki amp povecava izolaciju izmedju antena
(iako i ovdje postoji jak utjecaj zbog mutual coupling jer antene nisu prostorno odvojene) ali na prijemu (i predaji) se sabiraju dva fazno pomaknuta signala,
koji su u jakoj interakciji. Ukratko cjelokupan diagram zracenja antene se mjenja sa promjenom polozaja gornjih antena.
Dakle ako sam dobro shvatio da su dva razlicita sistema  vezana preko 3dB splitera/divajdera,  
bez faznog kompenziranja antena?
Ako je ovo tacno onda je diagram zracenja distorted i sistem ne radi onako kako je zamisljen-
ili ima nesto sta neznam ?
 Zanima me jeste li napravili/izmjerili diagram zracenja ovog antenskog  sustava?

73
AD6IW
« Zadnja izmjena: 08. Ožujak. 2011, 03:20:16 AD6IW »

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 08. Ožujak. 2011, 08:10:13 »
Ne vjerujem da nemaju dva coax releja na izlazu lineara i treceg kojim biraju na RX samo jedan sistem.
TX uvijek u 2, RX 1 ili 2. RX 1i2 skupa nema smisla zbog kvarenja dijagrama kao i duplanja QRMa.

73 Davor

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 : 08. Ožujak. 2011, 11:27:36 »
E da!
Mislim da sam prije 30 godina iznosio Draganu YU1AW neke svoje ideje o 8 lineara i 8 antenskih sustava u 8
različitih smjerova sa 8 pretpojačala pa da se na prijemu bira koje ti najbolje odgovara u određenom trenutku.
Mislim da je Dragan odgovorio da to kao prvo NIJE HUMANO!

Onda sam ipak bio složio 2 puta QQE06/40 i dvije YU0B razmaknute oko 30 metara. Nikakav posebni djelitelj nije
korišten , nego samo dionice 75 ohmskog kabla x faktor i x neparni broj lambda četvrt. Dakle, kao običan spoj
dvije 50 ohmske antene u sistem. Mislim da mi je netko iz Banja Luke (možda baš Goran) rekao da nije to sve baš
najbolje ali da je jako dobro što su antene prilično daleko jedna od druge i da su još dalje, nebi škodilo.

Iz prakse, išlo je to vrlo solidno za ono vrijeme ali i meni se činilo , posebno na predaji , da tu ipak nešto ne štima!
Mi smo polako od toga odustali jer smo i sa jednim linearom pravili popriličnog zla okolo ali neki nisu! Ako ne vjerujete,pogledajte što se koristi u Evropi u VHF contestima.(OL4A i mnogi drugi!)
Naši dečki su u tom smislu tek na početku!

SRI! Možda nisam baš u temi ali sigurno ima veze sa svim contestima pa i sa ovim.

73! Božo,9a2vr

Bozo 9A2VR

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #5 : 08. Ožujak. 2011, 11:35:59 »
Samo da dodam! Ja sam bio imao apsolutnu kontrolu na prijemu i praktički nikada i nisam slušao
na dva sistema istovremeno. Na predaji mi se ponekad činilo čudno i kao da nemam uobičajenu
snagu ali možda je to bio samo utisak!

73!
Božo,9a2vr
Bozo 9A2VR

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 08. Ožujak. 2011, 14:27:31 »
Moram konstatirati da je 9A5ALC sa svojim pitanjem ovdje potpuno nehotično "pokrenuo lavinu" i otvorila se ova zanimljiva diskusija. Mislim da se o ovome može puno raspravljati, pa ću zato nakon što napišem ovaj odgovor otvoriti novu temu i odavdje preseliti sve postove koji su napisani na istu.

@ AD6IW: Gorane, nažalost nismo radili nikakva mjerenja dijagrama zračenja.

@ 9A1UN: Davore, istovremeno smo ili na prijemu ili na predaji sa OBA antenska sustava istovremeno bez ikakve mogućnost prebacivanja između njih.

73 de 9A4EW, Hrvoje    
« Zadnja izmjena: 08. Ožujak. 2011, 15:27:21 9a4ew »
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a1un

• Sr. Member
Odg: Rad sa više antenskih sustava
« Odgovori #7 : 08. Ožujak. 2011, 15:33:58 »
Ako razdvojite RX tako da mozete birati sistem 1 ili 2 odvojeno bit ce puno bolje :)
Isprobano u praksi do 4 sistema i radi ufb.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 08. Ožujak. 2011, 15:56:32 »
Ako razdvojite RX tako da mozete birati sistem 1 ili 2 odvojeno bit ce puno bolje :)

Analogno tome, logika nalaže da ako se odvoje antene i na TX, situacija će biti puno bolja ...
Mislim bez puno matematike  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #9 : 08. Ožujak. 2011, 17:46:12 »

Analogno tome, logika nalaže da ako se odvoje antene i na TX, situacija će biti puno bolja ...
Mislim bez puno matematike  ;D

QV
ili samo daš triput više snage u sistem ?  ;D
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 08. Ožujak. 2011, 18:10:08 »
QV: moš mislit, onda mi ne trebaju 4 sistema.
Na TX sistem ko nabije taj dobije, a RX na sistem svaka za sebe.

BIM: Možeš i 50 puta vise snage ali neces imat gain antena u vise pravaca.

Nije potrebno bas imati svih 360 stupnjeva pokrivenih iako ni to nije lose, ali je nehumano.
Za nase područje 3 šira sistema fixna (I,OK,DL) i jedan uži rotary su sasvim ok.

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #11 : 08. Ožujak. 2011, 18:32:46 »
Sve zajedno je vrlo neefikasno, kao kad bi muhu gadjao sa Howitzerom  ???
Danas se primjenjuju elegantnija rijesenja, na primjer "smart antene"

ad6iw

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #12 : 08. Ožujak. 2011, 20:52:14 »
Evo kako je to 4o3a rijesio...

http://www.4o3a.com/vhf/yt6a-contest-station-design.html

Inace u SK7MW koristimo 3 lineara u 3 antenska sistema sa mogucnoscu biranja prijemne antene...sto ce reci, na predaji da se pokrije sto vise a na prijemu se ukljucuje antena koja je u smjeru dolazeceg signala, 3 sistema se mogu stici preklopiti a vec vise bi bilo problematicno, tj. dok sve antene isporobas stanica te prestala zvati...

Neki koriste vise prijemnika sa vise operatora da bi stigli sve cuti...

73' Samir, 7S7V

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #13 : 08. Ožujak. 2011, 21:19:23 »
Pozdrav svima

evo ovako je ove godine kod nas na 144 MHz

LP
K
Kreso

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #14 : 08. Ožujak. 2011, 21:21:04 »
4O3A, pa ne bih se baš složio da je to "riješio", u praksi, natjecanju je taj sistem radio jako loše, barem na prijemu sa njihove strane. Mislim da taj sistem nije radio i na predaji bajno, s obzirom koja je snaga i koliko aluminija korišteno...
Vjerovatno bi samo jedan sistem i jedan linear radio puno bolje. Dosta sam ih slušao u natjecanju i zanimljivo je kako je taj sistem bio neobjašnjivo "gluh".

Po meni je tu problem u faziranju antenskih sustava. Na prijemu još i nekako ako se koristi samo jedan antenski sustav od nekoliko instaliranih, ali kako na predaji odrediti diagram zračenja te smjer u kojem zrači, jedan takav sustav. To pogoto vrijedi za sustav koji koristi 9A4V pri kojem se mjenja dijagram pri svakom okretanju onog sustava na vrhu stupa.

Tko zna u kojem pravcu zrači taj sustav i kako je uopće faziran jedan i drugi anternski sistem????
Mislim da većina ovdje dijeli mišljenje da svaki sustav na tx-u djeluje izolirano i da se dobiju smjerovi zračenja svakog pojedinačnog sistema, što je debelo pogrešno. Ukupni dobitak (ili čak slabljenje) takvog sistema je upitno.

Taktika ,tko nabije - taj dobije, nije se baš pokazala u slučaju 4O3A ....

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz