Autor Tema: Za nostalgi?are  (Posjeta: 25208 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4EW

• Sr. Member
Odg: Za nostalgi?are
« Odgovori #75 : 04. Ožujak. 2008, 15:43:19 »
Ovaj scan je za post posvećen nostalgičarima,ali isto tako je dokazni materijal da se "mali Želja" bavio radio valovima i u "ona mračna vremena"....ili je podrivao "bivši sistem"......možda mu uđe u beneficije.....Usput proračun je pomogao jer smo 3.1. na .200 imali takv burstove da u 45 sekundi ništa nije dešifrirano od silnih signala.Imam i to na kazeti i probat ću "nabaciti".......Gl de Z.

Pa stvarno Zlajo đe ovo iskopa?!? Vratio si me 19 godina unazad, a sjećam se tog BIG bursta kao
da je bilo jučer...da nostalgija, eh...Najjača stvar je kompjuterska konfiguracija koju smo tada imali
u klubu. Spectrum 48K (mijenjo sam svoju gitaru za njega), monitor je bio TV (članovi kluba su se međusobno tukli
kad je netko htio koristiti kompjuter a drugi gledati TV program) a printer je pisaća mašina  :D

Pištin (YU7EW) MS program je radio svoj posao UFB, iako je u početku bilo "problema
kod instalacije". Naime u kupus listu ROG su napravili tipfeler u jednoj liniji i program nije htio raditi,
ali je Pišta kasnije spasio stvar poslavši nam program snimljen na kazeti.

E kad bi još samo mogao nabaciti i to s kazete...ali bez onih komentara "sa strane" od društva u
klubu, hehe...Nismo tada imali kablove za snimanje signala direktno sa stanice
pa se tu vjerujem svašta zabilježilo  ;D

Hvala ti za mali povratak u lijepe dane!

73 de 9A4EW, Hrvoje

73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #76 : 04. Ožujak. 2008, 15:51:16 »
Što se nekad dobro jelo ......baš!
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #77 : 19. Siječanj. 2009, 20:25:42 »
Tražeći Petra ..našao Pavla....Lik ima na tisuće i tisuće radija...?      http://www.vintagessb.net/k6dpz.htm    Ali Babina Pećina....obavezno pogledati....kakvih je stvari bilo....? M.
Martin 9A3GE

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #78 : 20. Siječanj. 2009, 17:06:43 »
Tražeći Petra ..našao Pavla....Lik ima na tisuće i tisuće radija...?   

Kako   je napajanje  izvea  ::)    . .   .   ?

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #79 : 07. Listopad. 2009, 17:44:01 »
Ah ....to je samo dio skladišta...! Za to opogonit treba mu pola Nijagare...? Dunque....za opuštanje i relax....ajne rohren aparat fur UKW.....? Uporabljeno nešto specijalnih cijevi ..kojih nema nigdje....? kako vidim na Net-u svuda se traži....to je 7360...BEAM DEFLECTION TUBE.....stvorena prije četrdesetak godina....namjerno...kada se počeo širiti SSB na komercijalnim i našim opsezima...problem je bio efikasno potisnuti nosioc...(preko 60 dB sa ovom cijevi)...te je USA industrija stvorila ovu cijev....nenadmašena..jer su počeli tranzistori i ta sića...? Bila je i u nekim Ramaterskim uređajima...FT 200 ...čini mi se...za potiskivanje nosioca ...a ima i raznih spojeva sa njom...sve u jednom...u knjizi od ARRL-a ....SSB for Radioamateur...je sve ...nekad je tih knjiga bili u boljim knjižarama...i to puno toga...za nas...a poznata je bila "Mladinska knjiga" u Ljubljani....tamo je bilo  SVE....a što nije ..moglo se naručiti .....i pri posjeti Ljubljani obavezno se išlo u knjižaru vidjeti ima li što novo....a poslje u "Šesticu" ili u "Figovec" na obnovu ( se jede i pije tu ..izvrstno....a tek piva.....ovo danas su neke splačine..kiseliši...) Daklem...ta cijev je korištena i na prijemu....kao vrhunski mixer....ULAZ..VFO...IZLAZ....i što je veoma dobro....ODLIČNO PODNOSI JAKE SIGNALE....(onaj iP3)....? Radna frekvencija je joj do 100 Mhz....ali ja sam je stavio da radi i na 144 Mhz...tj mixer....144-28 Mhz...i radi u redu....? (A gdje neće....kada su obične NF cijevi tipa EL84 izvrstno radile kao izlazni stupanj...na dva metra...(pa ono unutra ..plava svijetlost...radi..oscilira ...eh..kako je to bilo dobro...gradili sami puno toga...sa cijevima....) Zapravo....gradnje sa cijevima su veoma jednostavne i "čiste"  kada se gradi na vitroplastu...! ) Nisam nikada bacio ni jednu cijev...! Evo opisa ovoga....sa desna na ljevo.....Ulaz...EC86.....pretpojačalo......ECC88....kaskadno pojačalo....7360 ..mixer i Izlaz na 28 Mhz....te dole ECC88....LO....38.666....116 Mhz....i na doljnoj strani..predajni dio....ECC88...balans mixer...te QQE06/12 ...izlaz....par Wata bude...? Prijemni dio radi....sasvim ok...niti gore nego ovo ostalo....dapače....šum nije preveliki...a pojačanje je izvrstno...šlušam trafik na 144.300 Mhz ... te razne farove....sve je tu ..isto kao na one druge fabrik kante...što je ...je....? Još pogledam EME....LO je stabiliziran ...sa zenericom....140 v. radni napon...pa budem vidio kako drži....inače za normalni rad je sve ok....SSB CW....ali za WSJT....mora biti stabilno....a ima raznih uređaja...tvorničkih...koji ne "drže" na digitalijama....ICOM naročito...? I to ne oni stari.....noviji....? Evo...stvar je na prijemu.....jedan sat....ništa nije se pregrijalo....frekvenciju drži.....? Ah da ..prvu cijev...7360 sam dobio davno od čini mi se bivšeg Ra....9A2IP...Mladen....te bilo je u "Kalici" par komada po sto milja ondašnjih lira...te par komada sam nabavio u Fridrikhaven....motam se okolo....i na jednom štandu ..cijevi....ne ove GS..GB...i slično....nego "noval" i "minijatur"....čovjek i žena drže ...svega pomalo...i ima 7360....bez cijene....čekam....čekam da čovjek ode ....ode on....uletim ....bite ja zwei dise ...tandaramandara....10 maraka...i udaljim se brzim hodom....što je ženska znala što je 7360....a čovjek mi nebi prodao po toj cijeni...? Bilo to davno...cijev par maraka....a danas malo bolje cijevi....ECC EF EL ...po dvadesetak E. ...? E da...ne proizvode se više...fertig...!Sada malo guštiram par dan stvar....pa nadalje...! Fiderzehn..! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #80 : 07. Listopad. 2009, 18:05:31 »
Aaaaa..., sad je meni jasno zašto ti imaš GE u sufiksu, još malo pa ćeš nam tu pokazivati komad kvarca i iglu, pa nek slušamo.
Evo ti link za dobru majicu, samo odaberi broj http://www.zazzle.com/germanium_ge_element_t_shirt-235974689146527651

73 de 9a2d

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #81 : 07. Listopad. 2009, 22:06:12 »
Kefa...u moje doba bilo je već  kristal dioda....staklena cijevčica u kojem je bio komadić kristala i izvodi...dvije žice...anoda i katoda....a vidio sam i te komade kristala od pol kile...tu se trebalo "potrefit" točku...da bi se nešto čulo...pa poslje je bilo nešto bolje ...(vidi sliku) te šema detektora....to su bili prvi radioprijemnici...bez potrošnje ikakve energije...sve iz antene....pa smo iste rastezali ...što duže....i fino se je čulo...naročito uveče...pet šest stanica odjednom....? To su bili počeci.....osnovna škola....dalje se dodavala jedna baterijska pentoda...za NF....pa se čulo puno bolje..na visokoomske slušalice...koje su bile glavna stvar....te Audion.....reakcijski prijemnik.....već ja bili cijevi....ECC81....NAJ CIJEV....DVIJE TRIODE U JEDNOM BALONU.....čudo....tu smo malo eksperimentirali na KV.....3.5 ili 7 Mhz.....ali tu se čula samo neka telegrafija......dosadno.....u međuvremenu otkrili PENDLER....ZA DVA METRA.....SA ECC81..SUPERREAKCIJSKI PRIJEMNIK ....i jednostavnim preklapanjem dobio bi se PREDAJNIK....koji je bio AM moduliran...(zapravo bilo je tu svašta...od modulacije...?)...Za mikrofon.....ugljeni štapići iz Croatia baterije od 4.5 v.   .....postave se dva paralelno...koji su u isto vrijeme priključci...te jedan poprijeko...i evo mikrofona.....i to radili...fino sečulo...ko je imao veze...nabavio je u pošti ugljeni mikrofon za telefone....a ko ne.....tražila se usamljena telefonska govornica...pa po noći se upalo...i "spasila" bi se kapsula mikrofonska...dalo se jednostavno odvidati poklopac od mikrofona...i poslje opet zavidati....nismo nikada trgali sve....sa šnurom....to su radili neki drugi ...tako da je PTT poslje stavljao neku čelik žicu i slično ...da bijesan Orlando ne mere baš to lahko otrgnuti...remenber this....o nou....? Glavno da smo se čuli...par kuća daleko....pa onda u Radioklub.....i tako dalje....i vidi gdje smo došli...? Pogledajte ...RADIOMUSEUM CROATIA......ima zanimljivih stvari....! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #82 : 08. Listopad. 2009, 07:05:27 »
Znao sam ja da će se sitnom provokacijom otvoriti (Ali) babina špilja. U znak zahvale, da Bog dao da ti radionica i PPS izgledaju ovako (iz razumljivih razloga ne dajem fotografiju) http://www.oz1dpr.com/html/modules.php?name=coppermine&file=displayimage&album=6&pos=9 .

Pogledajte si malo i ostatak stranice, ima zanimljivih gradnji.

73 de 9a2d

Offline 9A5ALC

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #83 : 09. Listopad. 2009, 08:52:49 »
Pogledajte si malo i ostatak stranice, ima zanimljivih gradnji.

73 de 9a2d

Ko farba gradnje, ovo je prava radioamaterka :-)

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #84 : 04. Ožujak. 2010, 15:39:56 »
Ukv majstori i antene...jednog prepoznajem...? Vavik je petljo sa antenama...? M.
Martin 9A3GE

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #85 : 05. Ožujak. 2010, 04:04:20 »
Alo, Martine, jesi ti tražio autorska prava? Pa nemoj da te ovi iz ZAMP-a opet traže tamo negdje oko Somalije.

73 de 9a2d

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #86 : 05. Ožujak. 2010, 08:11:26 »
Hmmmmmm!
Davno je to bilo ???
Labinštica ,moj "FIĆO" ; 4xElrad za 432 MHz, spojene twinleadom pa na koax,4el za 2m ,montažer 9A6C ( oni šta je viši od 2m pa je malo ispod banda  ;D :D ;) ) m,a tu je još negdi i LongYagi 11el za 23 cm  8)
Na drugoj slici  Miki  :P ,a čini mi se i Vlada ::)
Ima tu povijesti i "historije"  ;D
73 Mike ;) 8)

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #87 : 05. Ožujak. 2010, 14:29:09 »
Martine, ajde priznaj, kad su vam oni Somalijci lani hapili brod, ti si garant sve što valja ubacio u nepropusnu kutiju i na dno mora. Naravno, GPS je odradio svoje.

73 de 9a2d

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #88 : 05. Ožujak. 2010, 15:19:50 »
Tako je Kefa....svi podaci ...? Tko je nadopisivao veze...izmišljao znakove i ostale nedopustive stvari radio...da bi bio prvi ili zauzeo visoki plasman u takmičenjima..? E bilo je toga dosta..u ono doba...kada je sve bilo "papirnato"..! I to leži na dnu mora..pa kada se izvadi...škandal bude veliki...? A za sliku onu gore...znao sam da Mike bude razjasnio ..tko i gdje....a bio i on učesnik..! Neka zima opet...valja upalit ljotaljic..pa prilotati što...? A...?  M.
Martin 9A3GE

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #89 : 09. Ožujak. 2010, 12:50:43 »
Evo jedne moderne gradnje našeg Martina ,koju je uobličio u maniri vrsnog graditelja  :P

73 iz Splita ;D