Autor Tema: Izmjena Pravila natjecanja  (Posjeta: 10370 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a2sb

• Hero Member
Izmjena Pravila natjecanja
« : 15. Siječanj. 2011, 14:04:33 »
Čitajući izmjenjena Opća pravila VHF natjecanja  i Pravila za Aktiviti,vidim da ima lijepih novina.
Vidim da je ukinuta klauzula o "dva i više dnevnika u pojedinoj kategoriji" da bi se vrijednovalo nagradom,i još nekoliko specifičnosti nametnutih slabom aktivnosti i krivom primjenom napisanog.
Osnovna raspodjela kategorija na -"jedan op. i više op." je OK,samo kako tretirati stanicu u kategoriji "jedan op".....na stanici,a nekoliko pomagača uokolo od vođenja dnevnika na računalu do konverzacije na KST-chatu,prvi operator radi na 144 ,na drugom bandu poziva snimnjen glas prvog operatora ,a odziva se neki posve drugi glas......itd.Naravno to se može dokazati....ali kome...."tuži popa popu,kad su obadva jednaka....kadija te sudi....".
Ako se netko, slučajno prepoznao,uistinu mi je milo i drago!
Svima sretno i veselo bilo,a čujemo se naravno!
Gudlak de Z.-9a2sb/9A1CAW-JN95GM
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9A3LN

• Newbie
  • *
Odg: Izmjena Pravila natjecanja
« Odgovori #1 : 08. Listopad. 2011, 20:31:49 »
U zadnje se vrijeme rijetko javljam u ukv natjecanjima, sorry. Ima više opravdanih i neopravdanih razloga a jedan su i pravila natjecanja. Primjetio sam da u glavnim vhf natjecanjima u Europi (npr. IARU VHF Contest 2011.) imamo kategorije:144 MHz, Singl, LP(do 100w) Single, Multi, LP (do 100w) Multi, a naše su smiješne kategorije:144 MHz,  Single, Multi, FM i YL. U single i multi kategoriji natječu se snagatori s više predajnika i antenskih sistema i cq contest filozofijom rada i standardne stanice s manje zahtjevnom opremom i antenama koje često postave sami prije natjecanja i filozofijom pretraži i probaj, bezuspješno pored ovih prvih, i dozvati. Nejasne su mi kategorije FM a pogotovo YL. Za koga!!???  Dakle, dolazi nam 2012. pa bi trebalo korigirati pravila natjecanja da broj učesnika bude što veći, a rad što ugodniji.
Mišljenja sam da bi se u log trebala uvesti i ukupni ERP (zbroj svih snaga x zbroj svih dobiti antene koje su u eteru), pa bi stanice koje rade s više predajnika i više antenna morale korigirati setup. Ne bi više odašiljale kW-ate na sve strane već samo u pravcu kojem se okrenu ili bi na sve strane odašiljale normalnu snagu, HI.
P.S. Podržavam sve što je gore Zlatko napisao.
73 Damir

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #2 : 08. Listopad. 2011, 20:52:58 »
Damire

pozdravljam inicijativu i najavljujem neke promjene u propozicijama, ali....
odakle ti informacija da IARU R1 VHF ima četiri kategorije ?
po mojim saznanjima ima samo 2 kategorije, single i multi, a to možeš provjeriti u  VHF Manager's  Handbook V 5.42 - Chapter 5.3.2
http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_remository&func=fileinfo&id=14
slažem se da treba razlikovati HP od LP, ali na žalost nema pravedne i poštene metode utvrđivanja granice.
Tko to izmisli kandidat je za nekakvu nagradu.
Izmjene za slijedeću godinu u propozicijama će biti te da se smanjuje broj kategorija, tj. "izbacuje" se FM i YL, ali oni ne ostaju bez nagrada, nego se nagrađuje najbolje plasirana FM i YL stanica unutar single op kategorije.
Naravno svaki prijedlog je dobrodošao pogotovo ako ga je moguće realizirati.

LP
Krešo

Kreso

Offline 9A9L

• Full Member
« Odgovori #3 : 08. Listopad. 2011, 22:42:05 »
Cini mi se da se opet koplja lome na najbrojnijoj kategoriji. FM-asima je to jedino gdje mogu nesto postici a i nisu bas svi u mogucnosti kupovati uredjaje po 1500 eura i graditi sisteme koji su malo manje jeftiniji od vlastitih kuca.  I da stvar bude najbolja najvise ih ima. Opet je neko potegnuo krivo pitanje. Umjesto da ljude ohrabrite vi ih tjerate van iz hobija. Glupo da nemoze biti gluplje.
Sto se ne potegne pitanje klubova koji su dobili donacije za kupnju uredjaja??
Zalosno.
73's de Leon 9A9L

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #4 : 09. Listopad. 2011, 07:23:00 »
Počela je zanimljiva tema, samo da li je prekasno?
Nekoliko mojih razmišljanja:
1. U 9A aktivity pozdravljam odvajanje 9A postaja od stranih jer to imaju i naši susjedi Talijani kod njihovih aktivitija koji se održavaju tijekom mjeseca utorkom ili četvrtkom.
2. Tko o čemu, a ja o krivim vezama. Trebalo bi penalizirati obje postaje ako veza nije točno primljena na obje strane kao što je u IARU ili u AA kontestu. Tada bi se obje postaje potrudile da predaju točne podatke, ali i prime.
3. Naše 50/70MHz natjecanje datumski prebaciti u period međunarodnog natjecanja IARU 50 MHz ili u Activity jer jedino tako nećemo moljakati da nam daju broj veze ili sami dopisivati brojeve veze iako nam nisu dali broj veze ?!
4. Kategorije su uvjek bolne. Možda ih je mnogo, ali da se bar nađemu u pravoj kategoriji. Ne bi se trebalo prijavljivati u kategoriju u koju realno ne spadamo, jer lažemo sebe, a ne samo druge. I što ispadne? Neki puta bi bolje prošli u jačoj kategoriji jer ima manje postaja, nego u onoj u kojoj radimo ili u koju stvarno pripadamo. Imamo snagatore koji pokriju i 100 KHz sa svojim smetnjama, rade na USB dijelu, ali već od 144070 ne možeš raditi telegrafiju, ali prijave se u power do 100W HI!
Možda da se ipak ostave kategorije za slijedeću godinu možda još netko dođe raditi bar FM samo da nas bude više.
Primjer U svibnju sam išao dva dana na Učku jer sam mislio raditi Zagreb FM i prvi dan udradio jednog E7, a drugi dan jednu 9A. Još sam čuo jednu postaju i to je bilo to.
Pitanje kako aktivirati amatere za još veću aktivnost u kontest periodima? Naravno i KV i UKV natjecanjima.   
                            Zvone 

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #5 : 09. Listopad. 2011, 07:39:42 »
Sorry ispravak netočnog nvoda Za ZG FM nije bilo u svibnju nego u travnju, dakle I period..

Zvone

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 09. Listopad. 2011, 08:21:42 »
Zvone, nije prekasno, mislim da je ovo pravi tajming da se dogovore pravila za iduću godinu, kako se ova ukv sezona polako privodi kraju..

Moje mišljenje je da ne bi trebalo ukidati kategorije FM i YL, dapače ako ima zainteresiranih trebalo bi uvesti i neke nove katoegorije koje će naći svoju "publiku" i aktivirati veći broj postaja. Moj prijedlog bi bio dodati kategoriju U18 (under 18) kako bi i mlade privukli da se natječu i stječu nova tehnička i natjecateljska znanja i iskustvo.

Svjestan sam da je najveći problem (i organizatora i UKV managera) podjela pehara i diploma za sve te kategorije, sto se pretvara u nocnu moru. Pogledamo li kako je to bilo pri zadnjem dijeljenju u Sloveniji ili na Jarunu, uvjerit ćemo se da je to mučenje i onih koji dijele nagrade i onih koji ih primaju. Tu je potrebno osigurati i ne mala financijska sredstva i na kraju velik trud oko printanja, lijepljenja, sortiranja, pakiranja, slanja, skladištenje pehara i na kraju same podjele.

Upravo zbog navedenih problema, predložio bih da se ukine podjela pehara i diploma. Sav bi posao trebao odraditi naš "Roby" koji je nešto  najbolje što se desilo u UKV zajednici u zadnjih desetak godina. Robija bi trebalo "dograditi" da automatski svim prijavljenim postajama izgenerira diplomu za sudjelovanje u natjecanju a za prvih recimo 5 postaja "Roby" bi izgenerirao dodatno diplomu sa naznačenim osvojenim mjestom. Diplome bi mogle biti u PDF ili whatsoever formatu i preuzimale bi se na isti način kao što gledamo i statistiku u natjecanjima. Postaje koje žele imati Hard copy, isprintale bi si diplomu i stvar riješena.

Sredstva (ili jedan dio sredstava) koja bi bila utrošena za kupnju pehara, raznih drva i diploma mogla bi se usmjeriti u radioamatersku lutriju koja bi okupila jednom ili dvaput godišnje amatere. U bubanj za izvlačenje nagrada ušli bi svi koji su u svakom kontestu odradili npr. minimalno 20 qso-a. Više učestvovanja u natjecanjima dao bi veću mogućnost dobitka. Nagrade bi mogle biti od konektora, swr metara, koaxialnih kablova pa do transvertera i antena.
Naravno i taj bi posao mogao odraditi "Roby" u elektronskom bubnju....

Automatskom podjelom elektronskih diploma omogućilo bi se jednostavno povećanje kategorija u natjecanjima, pa bi svi bili zadovoljni..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5st

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 09. Listopad. 2011, 08:45:46 »
A zaboravili ste 50 i 70 MHz !!!
Kako bi bilo da se vrate u Kupove ???
73 de 9A5ST
Zeky

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #8 : 09. Listopad. 2011, 09:35:57 »
S5 ima u svojem maratonu 50 MHz pa bi bilo bar aktivnosti i od nase strane da uvedemo 50 i 70 u Activity

73!

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #9 : 09. Listopad. 2011, 09:53:41 »
Ima nekih obaveza sa sjednice IARU-Capetown - odbor C5  za 2012 ! Ne zaboraviti !!!

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #10 : 09. Listopad. 2011, 10:04:24 »
Nejasne su mi kategorije FM a pogotovo YL. Za koga!!??? 

Ako neki klub zeli poebno nagraditi zene-operatore i time potaknuti njihovu vecu aktivnost, zasto da to ne napravi? Ako se zene ne bune protiv "svoje" kategorije, zasto se bunis ti? Pogotovo sto i sam tvrdis da ne radis UKV natjecanja.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #11 : 09. Listopad. 2011, 10:09:58 »
Izmjene za slijedeću godinu u propozicijama će biti te da se smanjuje broj kategorija, tj. "izbacuje" se FM i YL, ali oni ne ostaju bez nagrada, nego se nagrađuje najbolje plasirana FM i YL stanica unutar single op kategorije.
Naravno svaki prijedlog je dobrodošao pogotovo ako ga je moguće realizirati.

Ovo je jedan od najvecih propusta koji se mogu napraviti, upravo iz razloga koje je naveo Leon.
Mozda bi odmah trebalo svrstati sve nas u samo jednu kategoriju pa da bude mir.

Definitivno bi bilo bolje da se poradi na kulturi operatora, na nadzoru koristene snage, na nadzoru emitiranih smetnji i istinitosti navedenih podataka. Svi znamo zasto.

Jedan od problema je bodovanje stranih stanica koje salju logove na nase konteste iz nekih svojih razloga, dok im nasi trofeju uopce nisu bitni. Rjesavanje tih problema bi smanjilo troskove organizatorima.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a6ar

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #12 : 09. Listopad. 2011, 14:06:16 »
Evo i mog razmišljanja o kategorijama
-Osnonovna podjela bi bila:Multi OP, SingleOP not asisted, Single OP asisted (Pomoć drugih
amatera, Chat i dx cluster.
-Potom ove kategorije podjeliti po”ukupnoj emitiranoj snazi“po bandu. Low power i High
  power (o pragovima se može razgovarati i dogovoriti).
  Stimulirati stanice da svoje decibele traže u antenama a ne u linearima što bi doprinijelo
  smanjenju nepotrebnog QRM (spletera) na bandovima

-Podkategorije kao YL, OPS do 18 god i sl. nagrađivati diplomama unutar svojih kategorija.
-Sve kategorije stimulirati da idu u portabel  /P (rad na agregat ili baterije) tako da se  svaki 
   osvojeni bod množi s koeficijentom (1.5 ili sl. po dogovoru)

U svim amaterskim sportovima i aktivnostima pa tako i u radioamaterstvu vlada prava inflacija pehara i različitih odličja. Često je broj natjecatelja jednak ili približan broju pehara koji se dodjeljuje. Time se smanjuje vrijednost trudom zasluženih pokala što opet nije pravedno.

Adam 4QV je predložio umjesto pehara za nagrade dodjeljivati različit materijal koji nam treba. To je dobra ideja  no ja imam jedan drugi prijedlog.
Za sva tri prva mjesta dodjeljivati diplome, a samo za prvo mjesto materijalna nagrada.
Nagrada za  prvo mjesto  na jednom bandu bi bila  transverter ili nešto drugo kao su  LNA, SSPA i sl. za slijedeći viši band itd.
Time bi se aktivno poticalo na konstruktorski rad a samim tim i rad na  višim bandovima

73 Dinko 9A6AR
Nikad nije tako loše da ne može biti i gore !

Offline 9a4mf

• Jr. Member
  • **
  • Ja sam otvorena knjiga
« Odgovori #13 : 09. Listopad. 2011, 20:21:38 »
Pozdrav svima
pošto radim svih 11 9A activity perioda, ali samo FM (za 9A4U) zbog natjecanja koja su u sklopu aktivitija, nisam odolio a da se ne uključim. Prijedlozi su dosta dobri, ali da se udovolji svima, to se neče dogoditi. Dobro je da su pokriveni svi bandovi, ili ako nisu neka budu, ali, kako Leon kaže, kategoriju FM, treba nagraditi makar samo prvoplasiranu SO i MO a ne kao do sada samo: najbolje plasiranoj postaji koja je radila samo FM vrstom rada. Dosta FM natjecatelja se javlja i natječe upravo zahvaljujuči natjecanjima koje organiziraju pojedini klubovi, ali, opet jedno ali. Kriza je napravila svoje i koliko sam upoznat, pojedina se natjecanja gase, nekoji nisu niti podijelili nagrade, što če biti sa tim natjecateljima ako se ugase sva "lokalna" natjecanja? Ipak je to oveči broj operatora.
Što se nagrada tiče, slanje diploma i pehara zaista iziskuje jako puno strpljenja i novaca, zato predlažem: prva tri mjesta diplome, dok svima ostalima u pdf, jpg pa neka si sam isprinta na papiru kakovom želi. pehari su barem za mene pomalo zastarjeli i podosta skupi ako se želi nešto bolje, zašto to nebi bila zastavica A4 veličine, koja je vrlo jednostavna za poslati i više nego duplo jeftinija poštarina?
Kontrola snage, pa tko če to vršiti, bilo je biti če i ostat če uvijek snagatora van dozvoljenih granica emitiranja, to možemo zaboraviti, osim ako se stvarno u tajnosti ne oformi komisija koja če se jednostavno pojaviti pokraj uređaja, HI, ali tko če na to pristati i biti toliko pošten  ;)
Jednostavno, ne treba zaboraviti niti jedan opseg, vrste rada, a  troškove nagrada smanjiti na najmanju moguču njeru
budite mi veseli i zdravi, dobre DX veze i lijepi pozdrav iz Lipikaž
73 de Miro

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #14 : 09. Listopad. 2011, 22:44:59 »
2. Tko o čemu, a ja o krivim vezama. Trebalo bi penalizirati obje postaje ako veza nije točno primljena na obje strane kao što je u IARU ili u AA kontestu. Tada bi se obje postaje potrudile da predaju točne podatke, ali i prime.
Potpisujem

3. Naše 50/70MHz natjecanje datumski prebaciti u period međunarodnog natjecanja IARU 50 MHz ili u Activity jer jedino tako nećemo moljakati da nam daju broj veze ili sami dopisivati brojeve veze iako nam nisu dali broj veze ?!

A zaboravili ste 50 i 70 MHz !!!
Kako bi bilo da se vrate u Kupove ???
73 de 9A5ST
Zeky

Što se toga tiče čini mi se da bi se u proljetni i ljetni kup moglo vratiti 50 i 70 mhz (bez da ulazi u generalni plasman), a 50/70 mhz kontest malo izreklamirati i eventualno ga preklopiti sa UKSMG kontestom, prvi vikend u maju.

Mišljenja sam da bi se u log trebala uvesti i ukupni ERP (zbroj svih snaga x zbroj svih dobiti antene koje su u eteru), pa bi stanice koje rade s više predajnika i više antenna morale korigirati setup.
U kojim kontest pravilima si našao limit po ERP-u ?

Moj prijedlog bi bio dodati kategoriju U18 (under 18) kako bi i mlade privukli da se natječu i stječu nova tehnička i natjecateljska znanja i iskustvo.
Odlična ideja!

Moj je prijedlog da se ukine dodjela pehara i plaketa, može se ponuditi varijanta s pdf diplomama (pa ko voli nek izvoli) ili s peharima i plaketama koje se plaćaju po želji (ukoliko se ne ponudi spoznor prije takmičenja). Ušteđen novac neka se prenamjeni u kupnju i postavljanje beacona.

73 Mirko
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)