Autor Tema: 24 krug Sunca  (Posjeta: 2423 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6R

• Hero Member
24 krug Sunca
« : 11. Siječanj. 2011, 22:49:43 »
NASA je objavila predviđanje za 24 krug Sunca i brojke nisu baš ohrabrujuće.Maximum se očekuje Lipanj/Srpanj 2013 i to upola slabiji od kruga 23! :'( :'(
Nadam se da su pogriješili i da će to ipak malo bolje biti.
Cijeli tekst možete pročitati na http://solarscience.msfc.nasa.gov/predict.shtml

73,9A6R

P.S.Ne očajavajte.Iza kruga 24 ide 25. ;) Više sreće drugi put. :D
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline yu7ef

• Sr. Member
Odg: 24 krug Sunca
« Odgovori #1 : 12. Siječanj. 2011, 17:07:30 »
Citat:
Maximum se očekuje Lipanj/Srpanj 2013

Mislim da nema sanse da maksimum bude 2013 ...

U ciklus 24 smo usli u prvom delu prosle godine tako da ne verujem da je ta prognoza
realna - realnije je da to bude negde 2015/2016

Zivi bili pa videli, mozda sam i ja u zabludi i neznam da se solarni ciklusi skracuju

Popa, YU7EF

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #2 : 12. Siječanj. 2011, 19:28:31 »
Iskreno bih volio kao i smi mi da griješe u prognozi.Danas Australci radili DU na 50,kažu preko F2.Vrijeme će pokazati dali ovi stručnjaci u NASA-i znaju nešto,HI.
Osim toga mladi smo,bit će još ciklusa. ;)

73,9A6R

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 13. Siječanj. 2011, 08:59:13 »
Obzirom na godine koje ima sunce i godine koje ima NASA teško da mogu predviditi.
Vec su 5-6 puta u zadnjih par godina mjenjali prognoze o jacini i maximumu. 2010,2011,2013....

Prva tendencija rasta se vidi u prošloj godini.

2009 bilo je 260 dana sa 0 pjega, dok je 2010 bilo samo 51 dan bez pjega.
Minimum je trajao skoro duplo od onog sto se uzima za prosjek.
Nekakvi podatci u zadnjih x godina su premali segment u odnosu ukupne godine sunca :)

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #4 : 13. Siječanj. 2011, 09:13:24 »
Gledao sam svojevremeno jednu emisiju o Suncu.Na kraju su ti stručnjaci zaključili da što ga više proučavaju sve manje znaju?Možda su na dobrom tragu....Izgleda da su neki procesi predvidivi ali sve skupa treba uzeti da dosta rezerve,HI.

73,9A6R

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 07. Studeni. 2011, 11:09:05 »
http://www.index.hr/vijesti/clanak/sateliti-u-opasnosti-gigantska-sunceva-pjega-zvana-bad-boy-okrece-se-prema-zemlji/581471.aspx

da ne pokrećem novu temu... e,sad koliko su informacije prenesene vjerodostojno, a koliko senzionalistički...

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #6 : 08. Studeni. 2011, 13:10:31 »
Pozdrav svima,

Naravno da je navedeni članak ogavno senzacionalistički. Nekad davno novine su imale nekog zaduženog za popularizaciju znanosti, koji je manje-više relevantno ljudima  prenosio što se dešava (znanstvene novosti, svemir itd), ali to je stvar davne prošlosti. Današnji novinski znanstveni stručnjaci za početak ne znaju prevesti članak a kamoli dati pametni komentar. Već mi ide na povraćanje od novinskih kataklizmi uzrokovanih sunčevim pjegama, meteorima, kometama i inim svemirskim pojavama.

A sad ozbiljniji dio posta. Sunčev ciklus 23 je započeo slično kao i ovaj. Puno pjega, malo koristi, hi... kako se vrijeme odmicalo flare aktivnost je bila izraženija, a time naravno i aurore. To se podara sa pomicanjem pjega prema sunčevom ekvatoru kako ciklus polagano napreduje (tzv. butterfly diagram pjega). Obično pred sam kraj ciklusa nastupa pauza, pa zatim par divovskih eksplozija, i kraj. Taj scenario sam vidio u 22 i 23 ciklusu. Ciklus se tek zahuktava, i mislim da prave aurore možemo očekivati tek 2012 / 2013, a finale sa najvećim praskovima nikako prije 2014 nakon čega dolazi nagli pad solarne aktivnosti. Aktivniji dio ciklusa 23 je, bar što se mid-latitude aurora tiče, zaopočeo 2000. g a završio početkom 2004.

Naravno, ja ovo govorim sa stajališta dvometraša (ne po svojoj visini, hi) a ops na "nižim" bandovima od 50MHz imaju drugačije interese. F2 sloj ne manje ovisi o flare-ovima a više o kontinuiranom solarnom fluksu kroz duži period, no i to će sigruno narasti s vremenom (iako možda ne kao u ciklusu 23). A i zima je, dani su kratki pa i F2 ode prije... Bit će dx-ova i na 6 i na 2! Uostalom, mi radioamateri volimo rijetke pojave a ne ono što se dešava svaki dan, hi...

Inače na internetu su se mogle pročitati svakojake prognoze ciklusa, sve do onih od prije godinu / dvije kad su navodno ozbiljni znanstvenici tvrdili da su pjege nestale sa sunca zauvjek (ovo nije pod hi). Pa i Nasa web stranice su za siroku publiku i nisu imune na senzacionalizam, i web stranice žive od reklama ovisno o broju posjeta. Kako ciklus odmiče, tako se prognoze lagano korigiraju (nekad i retrogradno, hi).

CUL, Zvonko

« Zadnja izmjena: 08. Studeni. 2011, 13:28:08 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #7 : 09. Studeni. 2011, 09:02:37 »
Reni, pogledaj ovaj diagram. Nije prognoza, ali odražava dosadašnji razvoj ciklusa:

http://hfradio.org/images/cycle23vs24_progress-lg.jpg
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122