Autor Tema: PREINAKA IZLAZNOG KRUGA QQE 06 40  (Posjeta: 5448 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
PREINAKA IZLAZNOG KRUGA QQE 06 40
« : 31. Srpanj. 2007, 10:22:42 »
Upravo sam iz ormara izvadio staro pojačalo sa QQE06/40  s idejom da se promijeni band sa 2m na 4m . Izlaz je napravljen u obliku U cijevi dužine l/4 ? Na sredini U je napajanje HV. Drugi U je prekloljen iznad kao cupler za izlaz. Na vrhu glavnog U kod cijevi je paralelno C kojim se podešava izboj. Svaki kraj U je vezan na jednu anodu.
Sva rješenje preinake su  isključivo u cilju akademske rasprave i  teoretske mogućnosti preinake takvog izlaza na f/2  ;-)

Gogo i ostali help!

Mikrovalac na VHFu: 9A1Z
Luci, 9A1Z

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: PREINAKA IZLAZNOG KRUGA QQE 06 40
« Odgovori #1 : 31. Srpanj. 2007, 12:48:50 »
A di si mene naša...

Pretpostavljam da se radi o pojačalu u push-pullu s lecherovim vodomna izlazu. Ako je tako, vjerujem da se u RADIO PRIRUČNIKU od Bože Metzgera može naći čak i proračun za to kolo, ali budući da je frekvencija dovstruko manja trebat će ga produživati, a vjerojatno i mijenjati kapacitet među anodama. Vjerujem da je kutija sama po sebi već definirana pa mislim da je jednostavnije umjesto tog lechera uvaliti 2x2 zavoja CuAg žice unutrašnjeg promjera 15 mm. Preporučam pogledati članak o pojačalu za 50 MHz s QQE06/40 i malo smanjiti induktivitete pa bi sve moglo sjesti na mjesto. Još ako negdje ima MFJ259B, e onda... Jasno, jedna gI7b i sasvim novi llinearac vjerojatno bi bilo bolje rješenje,a i jednostavnije.

Praksa je pokazala da je lakše sašiti novu haljinu nego prekrojiti staru. I bolje stoji...

Rasprava mi baš i nije akademska ,ali možda pomogne. Iako ima ovdje i većih mačaka od mene...

Žao mije ako nisam bio dovoljno akademičan...

GG

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2 : 31. Srpanj. 2007, 13:59:56 »
Gogo , pozdrav!

Upravo sam takav konkretan odgovor i trebao. Isto tako mišljenje o samoj ideji preinake još i više.
Poziv na akademsku raspravu trebao je samo otkloniti bilo kakvu sumnju u mogućnost uključivanja malo veće snage za rad na 4m  , ali uvjek se može staviti antenski vod i  antena velkog gubitka   ; )

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #3 : 31. Srpanj. 2007, 16:47:29 »
Ma Luci, pa znaš da su atenuatori najjače oružje u poštivanju zakonskih ograničenja snage...

Ima po časopisima krasnih atenuatora...

GL GG

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 31. Srpanj. 2007, 18:40:44 »
Malo sam pogledao izvedbe tog r.. voda i mislim da sam shvatio. To nije rezonantna linija nego induktivitet velikog Q faktora. Potrebno je rezonanciju dobiti na nižoj frekvenciji produljenjem L ( ravni vodič ili komad zavojnice kao što predlažeš ) i eventualno povečati kapacitet.

1. Da li ima veze na kojoj strani se stavlja dodatni L?
2. Da li je praktično staviti paralelno kapacitet tipa dodatne ploče ( tj trebalo bi napraviti dvije pošto su dva kruga) ili postoji nešto fiksno za taj VF u DC napon.

Da li je izlazna petlja transkormator ili rezonantna na radnoj frekvenciji?

Tnx svima koji se uključe u raspravu.

Dobar design ili čak mehanički dijelovi + trasnformator za začetak nogov PA dobro došli.
73s de 1Z

Luci, 9A1Z

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #5 : 31. Srpanj. 2007, 20:18:23 »
Luci, zašli smo na klizav teren. To su pitanja koja nadilaze moja znaja pa se nadam da će se u  priču uključiti netko tko je bolje potkovan u ovom od mene.

Lecherov bi vod trebalo svakako produžiti od kondenzatora prema točki gdje se spaja napon. Moj prijedlog je bio da se taj vod u cijelosti izbaci i umjesto njega stavi dvostruka zavojnica od 2+2 zavoja na promjeru cca 15 mm i induktivna sprega s antenom, kao u članku za pojačalo za 50 MHz, ali s malo manjim vrijednostima, jer je frekvencija viša.

Vjerujem da bi se trebao izbaciti i postojeći kondenzator koji se vjerojatno sastoji od dvije rotacione ploče. Umjesto njega se mogu staviti dva promjenjiva manja kondenzatora po cca 20 pF.

Da pogledaš s Pepijem?

Opisani qro je bio u VZ neko vrijeme na posudbi, a iz slika u časopisu možeš dobiti ideju kako to izgleda.

Pretpostavljam da je sprežna zavonica s kondenzatorom na izlazu više transformator impedncije nego rezonanto kolo, jer bi u drugom slučaju sav VF pobjegao na masu...

Sreća da nam je predsjednik na Hvaru, jer bi nam odmah udario ponovljeni ispit za A klasu kad nas čuje o čemu pričamo...

GG

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #6 : 31. Srpanj. 2007, 20:34:15 »
Luci,
Nemoj stavljati dodatni L vec u anodni krug stavi zavojnicu kao sto se moze vidjeti u rjesenjima lineara za 6m. Kako je to push-pull pojacalo onda ce ti najveci problem bit pronaci odgovarajuci prom. kondenzator.
Kako je anodni krug u stvari komad twin-lead voda, svaka promjena fizickih karakteristika mijenja i impedanciju voda i svasta mozes ocekivati.

Izlazna petlja je transformator i o njenoj duzini ovisi faktor transformacije...prom. kondenzator u seriji s njom je za kompenzaciju induktiviteta petlje i njegov Xc je razmjerno mali.

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #7 : 31. Srpanj. 2007, 22:30:13 »
EVI KAKO TO IZGLEDA....MARTIN 9A3GE
Martin 9A3GE

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #8 : 01. Kolovoz. 2007, 14:15:52 »
Odlično , sada je dečki sve puno jasnije .. Gogo imaš pravo ..ali sretan sam da ipak bar nekaj kužim.
Mislim da je ipak građenje novog lineara sve izvjesnije. Za prvu silu upregnuti su u 70 MHz dva sitna tranzistora : )
Imam dovoljno materijala za razmišljanje uz kupanje slijedećih par dana.

Hvala na objašnjenju i slikama. Javim se poslije sa molbom da me bolje uputite u izvore dijelova jer ću sve trabati. Moja furnda nema ništa za cijevnu tehniku.

73s de Luci , 9A1Z
Luci, 9A1Z

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #9 : 01. Kolovoz. 2007, 15:24:24 »
Aha..evo Luci malo detaljnije slike lineara....ulaz izlaz i t.d. Martin 9A3GE
Martin 9A3GE

s56a

• Gost
« Odgovori #10 : 02. Kolovoz. 2007, 17:22:04 »
Budi oprezan kod izbora tranzistora za 70 MHz pojacalo jer su mnogi stariji Philips nestabilni u tom regionu!

QQE je dvojna simentricna tetroda i izlazno kolo treba takodjer tako napraviti sa malim dodatnim TUNE dvojnim kondenzatorom od samo par pF.  LOAD funkciju preuzima promenljivi kondenzator ka masi u induktivnnom linku antene.

Brazilci igraju nogomet za Dinamo, Splicani se bave elektronikom, a ko jos danas lovi ribu na Jadranu?

LP MMM S56A, N1YU FCC Extra exam, ETF Beograd