Autor Tema: Raspored rada HO-68 satelita  (Posjeta: 1728 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2EY

• Full Member
Raspored rada HO-68 satelita
« : 10. Siječanj. 2011, 11:43:17 »
Drago mi je da se "9A klub" korisnika satelita povećao, i da Luci svakim danom ima sve bolji signal u oba smjera. U postu naslova "AO-7 log" jutros sam iščitao neke dileme glede rada kineskog satelita HO-68. Kontrolni toranj ga svaki tjedan prebacuje iz linearnog moda (SSB/CW) u FM repetitor (+ istovremeno paket), a onda ga dnevno ukuljučuju ili isključuju, ovisno o tome iznad kojeg područja leti. Kada je iznad Tihog oceana ne radi jer nema korisnika i time štedi energiju.
Ovaj tjedan radi u modu FM/PACSAT, a dnevni raspored može se vidjeti u privitku. Bitno je uočiti da su prolazi iznad nas u vrijeme kada je transponder satelita uključen označeni žutom bojom.
Puno dobrih SAT DX-ova
  73
      Željko 9A2EY

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
Odg: Raspored rada HO-68 satelita
« Odgovori #1 : 10. Siječanj. 2011, 17:55:23 »
Željko, odličan prolaz  i veza na izlazećem AO7!  Standardno čirpasto  ::). Signali su na dva metra u nuli antene bili 57 po skali. Probao sam do koje snage mogu smanjivati za ulaz i došao sam do 1W a da sam se još lijepo čuo. U većini prilika se ipak  slabo čujem pa mi se  lakše  upucati sa CW mada  mušterija ima na SSB koliko hočeš. HO68 nisam slušao na FM do sada. Hvala za raspored tako da proširujemo frekvencije monitoriranja  ; ). AO51 je u popodnevnom prolazu radio FM, ali nisam uspio čuti sam sebe a  ni nikog dozvati premda su signali bili divlji!

Na slikama priprema antene: 2x6 el DK7ZB ( 25oma , transformiram s 50 oma na 100 i spajam skupa) faziranje prostorno.
Antena dobro diše samo u jako slobodnom prostoru inače koma od utjecaja.  Jako veliki Q faktor! Dosta nespretno ali na kraju je ipak ispalo OK.

73s  i do čujenja via sat.
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2 : 10. Siječanj. 2011, 20:55:19 »
Naišao sam na vrlo dobru stranicu za sve "svemirce". Na stranici amateri prijavljuju on line stanje satelita. Dobro za znati kakvo je stanje "gore".

http://oscar.dcarr.org/index.php

73s de Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #3 : 11. Siječanj. 2011, 08:43:45 »
Pozdrav svima aktivnima(i ostalim SWL).Evo malo podataka o "ON-OFF" vremenima:
http://www.dk3wn.info/p/?page_id=10390
Gudlak i DSL
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 11. Siječanj. 2011, 18:46:48 »
Slijedi tema koja je sa satelitima u slijedećoj vezi:

ne trčite rotirati balkonsku antenu sa slušalicama na glavi!
 :P
 Slijedi pimplavi popravak submin jack-a za slušalice na prednjem panelu uređaja. Prvi konkretni nedostatak IC7000: bočno štekanje slušalica pa kabel nije "izletio" već odlijepio SMD utičnicu za slušalice. I na žalost se malo ispigao.

Prelotavanjem strganih veza sve je sijelo na mjesto osim mirnog kontakta koji stanici javlja kad su slušalice uključene ili ne kako bi uključio zvučnik. E, sad slijedi pravo : umetanjem medicinske igle napraviti sa stražnje strane utičnice mali raspor između plastike jack-a i metalnog mirnog kontakta i našpanati ga komadićem izolacije skinute sa tanke  žice.

Stvar radi, ali već iz iskustva da bi zvučnik mogao zašutjeti baš kad ne treba jednostavno sam mirni kontakt ( shema) prespojio....

Ready again !

73s Luci

Luci, 9A1Z