UKV propagacije > MS

Geminidi 2010

<< < (2/2)

9A8A:
Pozdrav !

Ovdje je i snimak kise Geminida nad Istrom....

http://www.tportal.hr/scitech/znanost/101298/Stigla-najspektakularnija-kisa-meteora.html

A da novinari svasta lupetaju, istina je ali to nam je svakodnevnica ?

73's Mark

9A1Z:
Ovo su već puno bolje slike   :). 

Promatračima preporučam malo ranije ustajanje : do skoro 7h je mrak i pogodno je za gledanje. Na žalost danas je u ČK oblačno.

Zbilja od jučer značajno poboljšanje MS prilika i prepoznatljvi dugi odjeci od Geminida. Malo je možda pomogl i Aurara (zapravo Aurora Es) izgleda da je MUF bio malo pojačan što obično pomogne meteorima.Jaka korelacija burstova s izlaskom Geminida u toku dana. Dobri odjeci od OZ7IGY/b na 4m, a kasnije i par maksimalno brzih veza sa ON , OK , i 3A/OZ2M  kao novom zemljom. Dobio sam 46!

Pozdrav svima i čujemo se na bandovima.

Luci , 9A1Z

9a3jh:
Evo zavrsio je i BCC Meteor scatter contest 2010, jedini pravi MS contest. Ove godine manje expedicija i cini mi se manje stanica nego prosli put, ali svakako puno aktivnosti iz EU i sa istoka. Refleksije (standardno) duge iako mi je roj u maximumu bio ispod horizonta. Iz 9A cuo sam samo 9A1CMS, a mislim da je bilo jos nasih koji su ganjali 3A na 2m, a mozda i na 4m. 
Uglavnom ovdje na portalu ima daleko vise aktivnosti nego na svim VHF/UHF/SHF bandovima skupa sto bas i nije slucaj kod nasih susjeda.

73,

Andrea 9A3JH

yu7ef:

--- Citat: ---Ovdje je i snimak kise Geminida nad Istrom....
--- Kraj citata ---

NHF

Zbilja ne treba biti ekstra poznavalac foto editora da bi se videlo da su ovo umetnicke fotografije
i verovatno da sa Geminidima (ili nekim drugim meteorskim rojem) imaju veze koliko i ja sa NASA...

Svako ko je jednom gledao meteorsku kisu a pogotovo Leonide pre nekoliko godina zna da je ovo
"montirano" ... cak ni Geminidi i Quadrantidi koji imaju relativno veliku "gustinu" u maksimumu nisu
u stanju stvoriti ovoliko tragova, ne u jednom trenutku nego za jedan cas pa i vise

73, Popa, YU7EF

Navigacija

[0] Lista Poruka

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju