Autor Tema: ARISSat-1  (Posjeta: 16378 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a2ga

• Full Member
  • Carpe diem memento mori
    • 9A2GA HOME PAGE
Odg: ARISSat-1
« Odgovori #15 : 29. Prosinac. 2010, 20:50:57 »
Laci pozdrav,

lijep primjer koji "u živo" prikazuje dobit odnosno gubitak u signalu glede odabrane polarizacije:

http://www.youtube.com/watch?v=XTqjQ9xIQQE

Iz ovog primjera se izvlači zaključak zašto je cirkularna polarizacija kompromisno (ili optimalno - zavisi što se želi postići) rješenje.

Ponavljam link na stranicu gdje je vidljiva tablica sa gubitcima uslijed "krivo" odabane polarizacije:

http://sv1bsx.50webs.com/antenna-pol/polarization.html

73 de Boris 9A2GA
Member of HRS, RK 9A1ADE, RK 9A1WFF, ARRL, AMSAT NA, AMSAT UK

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #16 : 30. Prosinac. 2010, 08:06:57 »
Boris pozdrav!

Da cirkularna polarizacija je dobra kad ne možeš okretati antenu po polarizaciji. Kod mena je sada oživljena i druga polovica 432 MHz yagi. To su u stvari dvije DK7ZB 6 el 432 antene zamaknute za 1/4 lamda. Modificirano  prilagođenje i spliter sa dvije 50 omske sekcije 3/4 lamda. SWR 1:12.

Radi dobro jer su signali mirniji mada nešto tiši.  HO68 beacon se čuje od 2 stupnja elevacije na više u sobi!

Slušam i igram se s dosta prolaza . Čuo sam prije par dana tebe , a jučer i Zlatka SB. Znači sve ukupno sam čuo 3 9A stanice što i nije malo jer se ostali dosta ponavljaju.

Kada antena dođe van biti će puno bolje. Sada je na redu 2m antena. Interesatno da sam uspio s joticom za 2m upasti u FO29. Lijepo sam čuo svoje kuckanje CW.

Ja to polako  i s guštom  ; - )

73s de Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #17 : 30. Prosinac. 2010, 10:38:48 »
Pozdrav Luci i Boris,
Puno hvala Borisu na ogovorima Luciju, na pitanja postavljena meni HI. Na filmčiću na youtubu (http://www.youtube.com/watch?v=XTqjQ9xIQQE) se odlično prikazuje problem s polarizacijom u tom času. Naravno za 3 minute se stvar može okrenuti za x stupnjeva, jer se satelit tumba, vrti, okreće. To znači da ako imaš linearnu polarizaciju (V ili H) u tom času možda nećeš održati vezu, ali za koju minutu ili u idućem prolazu vjerojatno hoćeš. Kineski satelit HO-68 je još bolji primjer da situacija s polarizacijama nije kritična. Kod njega je antena UP linka lijeva kružna (LHCP), a kod mene na majčici Zelji antene imaju desnu kružnu (RHCP). Veze i tako idu dobro iako uz primjetni QSB. Iz pregleda slika ili na youtubu može se vidjeti niz rješanja za antene od drvenog booma i elemenata od grbavih bakrenih žica za elektroinstalacije, pa do kompleksnih sofisticiranih rješenja (npr. Domenico, I8CVS).
Veseli me da ćeš se uskoro pojaviti na satelitima. To je uistinu jedan vrlo zanimljiv svijet koji otvara niz interesa, tehnika i tehnologija. Svakom bih preporučio da proba. Puno je jednostavnije nego što se misli.
Puno pozdrava i do slušanja na AO... SO... HO... FO ...
73
     Željko 9A2EY

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #18 : 30. Prosinac. 2010, 12:33:44 »
Ako postave kojeg geostac.budem se i ja uključio,ovako teško.Neda mi se hvatati ga po nebu,HI.
Vama kojima se to radi želim puno dobrih i dalekih veza.
I sve naj u Novoj 2011.

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #19 : 31. Prosinac. 2010, 17:07:41 »
Željko pozdrav!

Prije svega svima  sve najbolje u Novoj do koje je samo par sati ostalo.

Idući tjedan idu antene van a u međuvremenu sam se "počastio" prvom vezom via F029. OM5CM cw rađen sobnom antenom za 70 cm  i joticom za 2m . Kad ide ide.

Uskoro se čujemo bolje..

73s de Luci 9A1Z
Luci, 9A1Z

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #20 : 31. Prosinac. 2010, 17:50:02 »
Luci ,čestitke sa "dalekog" Istoka.Upravo otišao HO-68,pravi pile-up UA (radio-žuk tri...)stanica na FM...Slijedeći prolaz je jako blizu preko mene pa ću probati sa dipolima.
Svako dobro,puno veza i što manje "paljevine" u Novoj!
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a5st

• Sr. Member
« Odgovori #21 : 02. Siječanj. 2011, 21:22:01 »
Aj sutra se i ja iden pentrat po krovu.
Pa se čujemo via SAT-ovi!
73 & SRITNA NOVA!
9A5ST
Zeky

Offline 9a2ga

• Full Member
    • 9A2GA HOME PAGE
« Odgovori #22 : 13. Siječanj. 2011, 08:05:12 »

Novosti glede ARISSat-1 satelita:

Satelit je stigao u Moskvu i 29/12/2010 predan RSC-Energia timu koji će obaviti dodatno testiranje i montažu "Kursk opreme" te baterije radi završnog testiranja. Nakon toga baterija se odspaja i transportira na ISS odvojeno od satelita iz sigurnosnih razloga.

Prijevoz na Baikonur kosmodrom je predviđen za sredinu siječnja te će tada biti instaliran u teretni dio rakete Progress 41P.
Lansiranje prema ISS-u je predviđeno za kraj siječnja.

Nakon dolaska na ISS, na satelit će biti ponovno priključena baterija, zamjenjene lažne antene (dummy loads)  sa pravima i ponovno obavljeno kompletno testiranje uključujući i test snage.

Postavljanje satelita u orbitu je predviđeno za kraj mjeseca veljače.

Više info na www.amsat.org

73 de Boris 9A2GA

Offline 9a2ga

• Full Member
    • 9A2GA HOME PAGE
« Odgovori #23 : 17. Siječanj. 2011, 07:17:34 »
RSC Energia objavila text i slike ARiSSat-1/RadioSkaf-V satelita po primitku istoga od strane AMSAT-a.

Više na:

http://www.energia.ru/en/news/news-2010/news_12-31.html

Satelit je stigao u Baikonur i očekuje se instaliranje istoga u teretni dio rakete Progress 41P.

73 de Boris 9A2GA

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #24 : 17. Siječanj. 2011, 07:52:10 »
Super izgleda.Nadam se da će tako i raditi.Zanima me s kojom snagom po bandovima emitira?Gdje pronaći taj podatak?
TNX

73,9A6R

Offline 9a2ga

• Full Member
    • 9A2GA HOME PAGE
« Odgovori #25 : 17. Siječanj. 2011, 08:05:25 »
Više podataka o transponderu možeš pronaći u prilogu.

O samom satelitu postoji još jedna web stranica na:

http://arissat1.org/

Stranica je sada već dosta ažurirana.

73 de Boris 9A2GA

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #26 : 17. Siječanj. 2011, 08:33:58 »
Hvala Borise.Pola W na 145938.Znači kao moj TH77 na najmanjoj snazi,HI.Možda ga i uspijem čuti.

73,9A6R

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #27 : 24. Siječanj. 2011, 14:16:28 »
Pozdrav svemirci,
Kako se bliži veljača tako me sve više svrbe antene zarad ARISSata-1. Za sada sve napreduje kao po špagi, a vjerujem da će tako ostati do "bacanja" satelita u orbitu.
Evo zadnjih vijesti iz Ruske federalne svemirske agencije (POCKOCMOC):

Kedr Small Spacecraft Tested at RSC-Energia
:: 13.01.2011
On December 25 - 31, 2010, the integrated tests of Kedr small spacecraft  were conducted at S.P. Korolev Rocket & Space Corporation Energia, followed by shipment to the Baikonur space port. Kedr mass is 30 kg, its dimensions are the following 550 х 550 х 400 mm.
It is planned to launch Kedr from the International Space Station (ISS) during Russia extravehicular activity (EVA).
The satellite is to be delivered to the ISS by Progress M-09М cargo transport vehicle.
EAS will transmit 25 messages of greeting in 15 languages Earth photos and scientific equipment and service systems telemetry information. Its flight control will be provided by the Corporation radio amateur station The satellite name was adopted by Yu.A. Gagarin call sign in his historical flight, namely Kedr. The satellite’s signal will be transmitted at radio amateur frequency of 145.95 MHz. Kedr has radio amateur call sign RS1S.

Roscosmos PAO
http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=11162

Kedr to Make Space Mission
:: 18.01.2011
Launch campaign of the Progress M-09M cargo vehicle continues at Baikonur.
Last week a small spacecraft was loaded into the vehicle together with other standard cargo items.
The satellite name was adopted by Yu.A. Gagarin call sign in his historical flight, namely Kedr. The satellite’s signal will be transmitted at radio amateur frequency of 145.95 MHz. Kedr has radio amateur call sign RS1S.
Kedr is to be launched by Russian cosmonauts during the future EVA.
The satellite is to be delivered to the ISS by Progress M-09М to begin its mission on Jan. 28.

Roscosmos PAO
http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=11196

Progress M-09M Launch Campaign Continues at Baikonur
:: 21.01.2011
Progress M-09M cargo vehicle has been successfully loaded with propellant components and compressed gases at Baikonur.
The launch of the vehicle to the International Space Station is slated for Jan. 28, at 4:33 a.m. Progress M-09M will deliver about 2.5 t of cargo to the orbital outpost, including propellant, oxygen, food, scientific equipment, additional hardware for ISS RS and USOS, crew parcels, and small spacecraft Kedr developed to commemorate the 50th anniversary of Yury Gagarin’s space mission.

Roscosmos PAO
http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=11218

Napomena: Kadr = ARISSat-1

Pozdrav & 73

Željko 9A2EY

Offline 9a2ga

• Full Member
    • 9A2GA HOME PAGE
« Odgovori #28 : 25. Siječanj. 2011, 14:15:45 »
Evo novih detalja oko lansiranja ARiSSat-1 satelita.

Satelit je ukrcan u teretni prostor i osiguran. Lansiranje rakete Progres 41P je predviđeno za 28/01/2011.

Snimka lansiranja bi se trebala pojaviti nakon lansiranja na:
http://www.youtube.com/user/tvroscosmos?hl=en#p/a

Obzirom na pomak u terminu leta Space Shuttle-a STS-133, postavljanje satelita u orbitu je predviđeno za 16/02/2011 za vrijeme izlaska astronauta van ISS-a (EVA). Inženjeri leta misije 26, Dmitry Kondratyev i Oleg Skripochka su ti koji će se "prošetati" prilikom izlaska iz ISS-a i postaviti satelit u orbitu.

Više o astronautima misije br. 26 možete pročitati na slijedećem link-u:

http://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/expedition26/index.html

Ukoliko ćemo imati sreće (zbog termina) postavljanje satelita u orbitu će biti moguće pratiti za vrijeme LIVE streaming-a sa ISS-a na NASA TV 17/02/2011 u 01.00 UTC:

http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

73 de Boris 9A2GA

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #29 : 25. Siječanj. 2011, 19:02:14 »
Pozdrav!

Satellite project ide dalje. Sjetio sam se da OBA uređaja ( IC7000 i IC706) mogu biti spojena na isti CI-V bus . Spojim bananu parelelno na postojeću , turim u port  i stvar radi. No vidi vraga, radi samo jedan uređaj i to prvi koji spajam na Ham Radio Deluxe.

DA LI NETKO ZNA DA TO HRD podržava? Više radija na istom CIV busu s različitim adresama, ali na ISTOM COM portu tj. jedan RS232 Convertor. Po svemu što piše trebao bi ali kod mene Access denied baš kao da program kod prve konekcije zauzme port i baš ga briga za ostalo. Naravno da mi trebaju istovremeno obje konekcije sa SAT rad.

1z

Luci, 9A1Z