Autor Tema: LDE  (Posjeta: 2479 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4EW

• Sr. Member
Odg: LDE
« Odgovori #1 : 01. Prosinac. 2010, 11:07:07 »
Tonski zapis je očajan, prava šteta :-[.
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #2 : 02. Prosinac. 2010, 14:15:54 »
davno prije, neobjasnjive stvari (kisa, munje..) su se pripisivali raznoraznim bogovima,.. danas, neobjasnjive stvari pripisujemo NLO-ima. A evo kakvu teoriju ima Igor RK3ZK. (pdf fajl u prilogu).
EME enthusiast

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #3 : 02. Prosinac. 2010, 18:19:00 »
Ugh  ??? autor clanka je w0dka ili d0pe?

Nema veze sa prof. Brecewell sa Stanford-a
http://en.wikipedia.org/wiki/Ronald_N._Bracewell

ad6iw
« Zadnja izmjena: 02. Prosinac. 2010, 19:44:50 AD6IW »

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #4 : 02. Prosinac. 2010, 18:56:12 »
Snimio ga neki LP sa drugog kontinenta, pa mu pustio snimak :(

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #5 : 05. Prosinac. 2010, 21:54:47 »
Znam da će mi se neki od vas podsmjehivati, ali ja sam stvarno doživio LDE.

Bilo je to negdje krajem rujna 1967., predvečer oko 18 sati. Radio sam na stanici YU2CAL, sa cca 100 W i dipol-antenom. Pozivao sam na 7 MHz CW, oko jedne minute, i kada sam završio, čuo sam svoj pozivni znak + K , malo više na frekvenciji, sada ocjenjujem cca 300 Hz više. Signal je bio drhtav, baš kao pravi DX-signal. U prvi mah se nisam snašao, pa sam otkucao "? de YU2CAL K", i nakon cca dvije sekunde tišine ponovno čuo to isto, malo poviše na frekvenciji. Još uvijek mi, kao mladom operatoru, nije ništa bilo jasno, pa sam ponovno kucao "? de YU2CAL K", i opet čuo isti signal natrag. Slijedeće kucanje sam malo promijenio, pa kucao "QRZ de YU2CAL K", i čuo bez kašnjenja isto natrag, drhtavim DX-signalom. I tako još par puta, ja nešto otkucam, vrati mi se isto, sa kašnjenjem otprilike desetak sekundi, drhtavim DX-signalom na malo pomaknutoj frekvenciji.

Onda sam se malo naljutio, pa promijenio frekvenciju cca 10 kHz naviše, ponovno kratko pozvao, i signala natrag više nije bilo. Bio sam uvjeren, da se netko šali samnom. Sve skupa sam bio skoro zaboravio, dok nisam pred cca dvadesetak godina, u nekom CQ-DL časopisu pročitao o sličnom iskustvu nekog njemačkog radio-amatera, koji je za tu pojavu upotrebio ime LDE (Long Delayed Echoes).

Možda se ne sjećam, tko me od vas jučer zvao mobitelom, ali ovog događaja od pred četrdeset i kusur godina se jako dobro sjećam.

73 de Maki

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #6 : 06. Prosinac. 2010, 01:00:55 »
Dobro jutro...evo razišla se ekipa ...a i nismo neki broj...? Maki...ima tu na Net-u....slična stvar...jedan Italijanski ramater je to isto opisao ista pojava....trebam to pronaći negdja mi je na PC-ju ....isto tako ...čini mi se na 28 Mhz je radio....samo period mu je bio duži....oko 10 sekundi...i to je trajalo sat vremena ? Ah..ima toga još ...obično nerazjašnjivo ...a da se neko zezo....? Meni se to stalno događa....kada radim EME...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #7 : 06. Prosinac. 2010, 07:27:47 »
Znam da će mi se neki od vas podsmjehivati, ali ja sam stvarno doživio LDE.

Bilo je to negdje krajem rujna 1967., predvečer oko 18 sati. Radio sam na stanici YU2CAL, sa cca 100 W i dipol-antenom. Pozivao sam na 7 MHz CW, oko jedne minute, i kada sam završio, čuo sam svoj pozivni znak + K , malo više na frekvenciji, sada ocjenjujem cca 300 Hz više. Signal je bio drhtav, baš kao pravi DX-signal. U prvi mah se nisam snašao, pa sam otkucao "? de YU2CAL K", i nakon cca dvije sekunde tišine ponovno čuo to isto, malo poviše na frekvenciji. Još uvijek mi, kao mladom operatoru, nije ništa bilo jasno, pa sam ponovno kucao "? de YU2CAL K", i opet čuo isti signal natrag. Slijedeće kucanje sam malo promijenio, pa kucao "QRZ de YU2CAL K", i čuo bez kašnjenja isto natrag, drhtavim DX-signalom. I tako još par puta, ja nešto otkucam, vrati mi se isto, sa kašnjenjem otprilike desetak sekundi, drhtavim DX-signalom na malo pomaknutoj frekvenciji.

Onda sam se malo naljutio, pa promijenio frekvenciju cca 10 kHz naviše, ponovno kratko pozvao, i signala natrag više nije bilo. Bio sam uvjeren, da se netko šali samnom. Sve skupa sam bio skoro zaboravio, dok nisam pred cca dvadesetak godina, u nekom CQ-DL časopisu pročitao o sličnom iskustvu nekog njemačkog radio-amatera, koji je za tu pojavu upotrebio ime LDE (Long Delayed Echoes).

Možda se ne sjećam, tko me od vas jučer zvao mobitelom, ali ovog događaja od pred četrdeset i kusur godina se jako dobro sjećam.

73 de Maki

Maki igrali su se ovi malo sa tobom ;)
Tko zna mozda se opet Rusi malo igraju: http://www.youtube.com/watch?v=hH6C0kun5DU
73

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #8 : 06. Prosinac. 2010, 07:54:33 »
AAAAA to je znači to!?!Kada sam sa društvom u 9A7D....tada YU2CDS u Đakovu znao dx-irati na 7 ili 14Mhz,ne tako davnih 70-ih(u prošlom stoljeću...ne prije Krista),to doživio,bilo mi je čudno.Kasnije i normalno jer "Zemlja je valjda okrugla pa se dokotrlja nešto nazad".Tako smo mi to tumačili,jer tada radeći sa 2kW i BA402 na 7Mhz,svašta smo napecali.Na 14Mhz je bilo puno snage i TH6dxx.
Ovo je uglavnom išlo u jutarnjim satima radeći "dužim putem" VK i ZL preko Amerika.
Bili smo mladi i svašta mogli.....pitajte 9A2CB,9A2SD,9A3TU,9A8W,9A2CT,9A9A....i još mnoge iz nekadašnje đakovačke škole.
Gudlak de sb
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 06. Prosinac. 2010, 09:37:38 »
Ovo od sekundu i manje kasnjenja nije LDE.
Evo prije par dana bilo na spaceweather.com kako je neki amater njemac snimio svoj echo sa 30tak sekundi do minute kasnjenja.

Ova kratka kasnjenja su objašnjena kao multipath povrati backscatter i sidescatter signala.
Ako bi bilo oko zemlje onda bi to trebale cuti i udaljenjije stanice na trasi, barem je to tako objašnjeno.
Neznam vise di sam to citao :)

73 Davor 9A1UN

9A3IV

• Gost
« Odgovori #10 : 06. Prosinac. 2010, 21:54:54 »
Ovo nije baš LDE, ali..... U početku nema baš puno veze i nije baš jasno o čemu piše ali pročitajte do kraja. Ako je off topic, ispričavam se.

Na stranici pritisnite download da se otvori pdf

http://www.antentop.org/008/time_warp008.htm

Damir

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #11 : 07. Prosinac. 2010, 17:48:50 »
Damir, več je 9A5BS par postova prije tebe prikačio direktno lde.pdf  ;D

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #12 : 07. Prosinac. 2010, 19:48:32 »
Rusi su poznati po bajkama, a tako mi zvuce i njihovi LDE clanci. Ne bi se
iznenadio kada bi neko spotovao i Markonija na net-u  :)
Postoji nekoliko logicnih teorija o LDE ali se uglavnom radi o par sekundi intervalima.
Anyway, da ne kvarim zabavu Seti, Yeti, UFO....

73
AD6IW
« Zadnja izmjena: 07. Prosinac. 2010, 20:38:28 AD6IW »