Autor Tema: IARU I. Region VHF contest 2010  (Posjeta: 2421 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AD6IW

• Hero Member
IARU I. Region VHF contest 2010
« : 08. Rujan. 2010, 22:15:08 »
Great contest operators,

Zovem CQ na 10 GHz telegrafijom, javi se italijan na SSB pa kaze skuza no CW.
OK fine, idemo na SSB ili FM, a on kaze skuza no English, (odnosno nijedan drugi jezik na zemlji osim talijanskog) SKUZA.
OK uradimo nekako vezu sa mojim broken italian-spanish-om, a onda mi daje redni broj 237, nakon cega sam shvatio
da on upada kroz 2M IF radio.  Skuza operator, go ATV  ???
Po meni, nema operatora na VHF/UHF do OK, bar je tako nekad bilo

AHOJ

ad6iw

Offline s55m

• Hero Member
Odg: IARU I. Region VHF contest 2010
« Odgovori #1 : 10. Listopad. 2010, 16:50:54 »
Gorane, OK su dobri oni, koji dopiru do ovamo, ali ako odeš tamo i radiš lokalce, onda se 100% ubediš, da je "cijeli svijet jedno selo" (Tutto il mondo e un paese).
Mene najviše grize, kada na RS CW zovem CQ, a po 100 i prvi put me na SSB zove Italijan, kojeg sam radio več na početku takmičenja, a ispod njega je neki OK, OM, SP u CW  >:(
Bolje kablove na IF i bolje zatvoreno kučište IF transcivera, pa neče biti problema sa "uskocima" sa 2m.
Ja sam imao tih problema sa IC202,FT221,IC280,FT290 ali otkad koristim IC275 ovih problema nema više, jer na 2m čujem samo još one, koji rade u istoj prostoriji.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 11. Listopad. 2010, 07:52:38 »
Aaaaaa, znaci nisam jedini kome upadaju susjedi u MF, kod mene je to normalno, da otprilike 4 postaje iz susjedne Italije upadaju u MF, pogotovo kad radim na 23cm sa lokacije...

Zato sam i slozio onu W1GHZ opciju sa gornjim mjesanjem i LSB i MF ispod 144.000, koju ovisno o kojem kontestu se radi koristim...
Na 10 GHZ je lako, kako su to vec poznati "uljezi" okrenem antenu lijevo desno i ako je signal isti znaci da nije 10 GHz  ;D.

Istina da ima pravih bisera kod nasih susjeda ali bez njih na GHz bi bilo dosadno, ovako uvijek mozes napraviti 4-5 veza.
Problem je sto vecina operatora visi samo na KST chatu, ali primjetio sam da isto drugih postaja ima na stby 144.390 MHz. Kad sam preko ljeta pozvao tijekom natjecanja cq uW na toj qrg, dozivio sam pravi pile up  ;D ;D. naravno i IK1KW je medju njima stby a i mnogi drugi koji su bez pristupa netu sa brda...Kod nas je losa praksa da bas i nema ljudi na toj staroj frekvenciji, trebalo bi to vise prakticirati nego KST. Spijao sam KST ovaj zadnji UHF ctest, bilo je tu svega  :-[

Ako nista drugo, barem si ne smetamo kao na 2m  ;D ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #3 : 11. Listopad. 2010, 08:24:27 »
Pozdrav!

U vezi smetnji s 2m  ( ili ti ga IF nakon transvertera ) ima jedna zgodna dosjetka bolja od okretanja antena. Ideju je dao Željko 2EY:  u liniju PTT prema transverteru staviti mali taster kojim je moguće staviti transverter na TX a da je bazna stanica na prijemu. Ima li signala  kad je ptt transverter ON signal upada u 2m.
Sve velike stvari su jednostavne.

Naravno dobra stvar je dobar i kvalitetan kabel do transvertera jer radi i na TX ( tj. drugi čuju  manje nas na 2m).

73s de Luci
Luci, 9A1Z

Offline 9A2EY

• Full Member
« Odgovori #4 : 11. Listopad. 2010, 12:00:07 »
Pozdrav Luci i konstruktori!
Da stvar bude još jednostavnija od Lucijevog opisa, evo ekektričke sheme rješenja. Dakle, tipkicom se samo aktivira antenski koaksijalni rele. Ako se kod pritiska tipkice potencijalni korespodent i dalje čuje, znači da više nije "potencijalni", nego upada u bazni RIG.   

73 de Željko 9A2EY

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #5 : 11. Listopad. 2010, 12:29:47 »
Najjednostavnije rješenje je ništa ne mijenjati !!!!!
Naprosto dođeš na jug i mir i tišina....... nema nikoga  ;D ;D ;D ;D
Mike :'(
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #6 : 11. Listopad. 2010, 13:20:05 »
AD6IW : Po meni, nema operatora na VHF/UHF do OK, bar je tako nekad bilo...

OK + OM

http://www.youtube.com/watch?v=GicVanKFdWg
http://www.youtube.com/watch?v=4FelR_GrWx0

73 de Maki
« Zadnja izmjena: 11. Listopad. 2010, 13:32:56 9A4ZM »

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #7 : 11. Listopad. 2010, 14:58:38 »
A JE TO ! ;D

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !