Autor Tema: Ajmo sad malo 6 cm  (Posjeta: 6545 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Ajmo sad malo 6 cm
« : 04. Rujan. 2010, 20:19:49 »
Krenimo..
L.O. 117 MHz
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5TD

• Sr. Member
Odg: Ajmo sad malo 6 cm
« Odgovori #1 : 04. Rujan. 2010, 21:55:22 »
Mogao si i nokte manikirati prije slikanja........

Hahhahahahahahhahahaah...

Svaka cast majstore, koliko ti treba za sklepati tu napravu ?

Byeeeee

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 15. Listopad. 2010, 18:32:45 »
Nakon malo podešavanja, oscilator 117 Mhz je "prosvirao" onako kako treba,
slijedi ugradnja u kutiju, pločica je "plivajuća" u izolatorskoj pjeni...

QV
« Zadnja izmjena: 17. Listopad. 2010, 14:43:42 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #3 : 17. Ožujak. 2011, 16:29:47 »
Pozdrav svima!

Povele se rasprave oko toga kako radi ovaj 6cm ( original WiFi)  feed. Slike rastavljenog u prilogu...

Po meni kantena napajana H dipolom  i montažnim boomom ( zapravo koaks unutra), malo nas zbunjuju neki detalji. Može netko objastniti čemu služe ovi zalotani dijelovi?

Tnx!

1z

Luci, 9A1Z

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 18. Ožujak. 2011, 20:29:04 »

Djeluje jako slampavo i sfusano, nisam bas sigurna da bi to trebalo tako izgledati, tko je proizvodjac te opreme ? Ako je to feed onda bi u svakom slucaju trebao biti napravljen tako da vraca snop prema paraboli a to je nemoguce ukoliko nema nekog reflektora iza sebe, posto je cijela kapica od plastike i vjerovatno NE-metalizirane nemam ideju kako je to postignuto. Da je samo jedan strana onog "dipola" zalemljena mozda bi i pokusavao naci neku logiku no ovako se predajem. Vjerujem da ce AD6IW ili YU1AW dati nesto hrane za moju logiku,,,,,

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #5 : 19. Ožujak. 2011, 07:12:01 »
Pozdrav mikrovalci!

Da nije baš neka izvedba, ali htjeli smo nešto naučiti iz toga. Dakle sam princip pobude ovog valovoda. Kapica je zapravo metalizirani ( vodljivi lončić) . Koaksialni vod ( ova šipka) se mehanički ugura u krajnji dio koji ga drži. Interesantan je ovaj dio s prorezima. Prorez je s gornje i donje strane koaksa. Tu je u centru proreza  vrući kraj u električnom spoju s masom( ovi valjci su nešto kao "više mesa" za šarafe koji bi nešto morali pridržavati. Jedan je u zraku a drugi je u kontaktu s matalnom pločicom.Nastavak koaksa je kao neki pomični dio koji se da pomicati malo naprijed malo natrag. na kraju je zalijan s dijalektrikom ( pogled od straga). Na žalost VNWA ne ide do 5 GHz tako da je jedina analiza moguća u TDR modu. Struktura je za sve frekvencije jaki kratki spoj ( na oko 700 MHz ima peek SWR-a što pokazuje da na stvarno rezonantnoj frekvenciji ne mora biti tako loš SWR. No ovaj feed zbog nečeg ne radi dobro. ( drugi isti rade , ovaj konkretni ima problem).

Dakle on u istinu zrači povratno prema paraboli.  Zanimljiva su pitanja kako se pobuđuje direktno iz kabla i koliko aksijalno postavljen koaks smeta.

Luci 9a1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 19. Ožujak. 2011, 09:30:30 »
No ovaj feed zbog nečeg ne radi dobro. ( drugi isti rade , ovaj konkretni ima problem).
Luci 9a1z

Bok Luci,

Mozda imam negdje takav feed pa cu ga otvoriti da vidim to svojim ocima, kod ovog tvoga me zbunjuju ona lemna mjesta i nekako mi se cine nakdnadno dolemljena.....ako stignem danas stavim slike.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #7 : 19. Ožujak. 2011, 11:46:16 »
Roger Damir , tnx unaprijed.
Sve mi to više liči na dipol sa prorezom za  simetriranje.

73s
Luci, 9A1Z

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #8 : 19. Ožujak. 2011, 11:47:15 »
Ovo je klasični otvoreni cirkularni valovod ili "kantena". Razlika je jedino u načinu pobuđivanja. Ovde je, za razliku od uobičajenog načina pobuđivanja kantene, upotrebljen tzv. EIA standardni balun koga sam i ja koristio kod moje korner reflektor antene a dat je na slici: http://www.qsl.net/yu1aw/kornerdipol.jpg .

Kao što se sa slike vidi oba kraja dipola su na masi a srednji provodnik koaksa spojen je sa jednim krajem rascepljenog oklopa kabla. Osim toga kod ovog fida je simetrično u odnosu na osu dipola dodat je još jedan četvrt-talasni prorez tako da ukupna dužina proreza iznosi pola talasa. U nastavku iza proreza je polu-talasni otovreni koaksijalni stub čijom se dužinom može fino podešavati impedansa dipola a koji ujedno služi kao nosač talasovoda. Osim toga pomeranjem talasovoda po tom nosaču napred nazad takođe se može pomerati rastojanje dipola od kratkospojenog kraja talasovoda i time dodatno podešavati impedansa antene pa čak delimično i dijagram zračenja.

Kod yagi sistema koji ne koriste ovaj tip baluna gde je spoljašnji provodnik rasečen na dve polovine u dužini od četvrt-talasa, može se izvesti jedna polovina dipola izolovano i kroz spoljašnji provodnik spojiti na unutrašnji provodnik, dok druga polovina ostaje spojena na spoljašnji provodnik.

Ovakav sistem pobude formira TE11 dominantni tip talasa za cirkularni talasovod koji predstavlja metalizirana kapa koja pokriva dipol. Koaksijalni kabl se nalazi u centru, kao kod Yagi antene, tako da ne remeti formiranje TE moda talasa čije je električno polje normalno na osu talasovoda i leži u ravni dipola i nema komponentu polja po dužini koaksijalnog kabla.

Zavisno od prečnika talasovoda može se dozvoliti da se formiraju i viši modovi koji, ako se kontrolišu po amplitudi i fazi, mogu dodatno oblikovati dijagram zračenja fida. Takav jedan primer je recimo W2IMU dual mode feed horn koji pravilnom kombinacijom TE11 i TM11 moda formira vrlo čist i optimalan dijagram za iluminaciju parabola sa odnosom F/D od oko 0.5-0.6.

Pozdrav
Dragan, yu1aw
« Zadnja izmjena: 19. Ožujak. 2011, 12:19:50 yu1aw »
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 19. Ožujak. 2011, 13:03:06 »

Sve mi to više liči na dipol sa prorezom za  simetriranje.

Je!
Znam da mi je to od nekud bilo poznato jer sam razmisljao o slicnom za 2g3
Uglavnom, RSGB VHF-UHF Manual 3. izdanje, strana 8.67

Nije neka rezolicija ali ako treba nesto cemo smisliti.
:)

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #10 : 20. Ožujak. 2011, 16:53:04 »
Dragan, LI, TNX!

Točno tako to izgleda i hvala na pojašnjenju. Visoka frekvencija i relativno debeli "dipoli" traljavo zalotani na koaks , malo su zamutili sliku. Točno je  i u vezi  dijela koaksa   koji se nastavlja nakon dipola samo što je ovdje lambda pola i na kraju je spojen na masu ( matica  s dvije rupice za okretanje   promjera  unutarnje dimenzije koaksijalca  na centralnom dijelu koaksa s navojem. Tako se da podešavati prije nego se zalemi kroz slot.To je došlo na vidjelo kada sam izvadio silikon na kraju cijevi.

Hvala još jednom svima i šteta što VNWA ne ide to tih frekvencija da to podesimo. A. možda i radi  jer je sve ostalo OK. TDR pokazuje kratki spoj na mjestu dipola i 50 oma do njega. Pojave poslije su zamaskirane visokom refleksijom.

73s!

Luci
« Zadnja izmjena: 20. Ožujak. 2011, 17:13:06 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #11 : 20. Ožujak. 2011, 19:15:51 »
Luci,
Da, moguća su različita izvođenja samog staba zavisno od impedanse koju ceo fid ima pre kompenzacije pomoću staba. Na osnovu vrednosti te impedanse bira se da li je povoljnije kompenzaciju izvršiti otvorenim ili kratkospojenim stabom.

TDR ne može ovde mnogo da ti pomogne jer VNWA ne ide tako visoko, a ono što ti prikazuje u TDR modu je ustvari transformisani frekvencijski u vremenski domen pomoću inverzne Furijeove transformacije.

Ovakvi fidovi nisu "baš neki visok kvalitet", ali eto nekako rade, kao i sva slična "konfekcijska" roba. :)
Važno je koristiti ih sa relativno dubokim parabolama sa F/D od oko 0.25-0.4 zavisno od prečnika, jer tada imaju najveću efikasnost iluminacije.
U mom članku o Zarubljnenom 3D korer reflektor fidu za 5.8 GHz:
http://www.qsl.net/yu1aw/Fid_za_ofset_parab_ant_5G8.pdf
dat je dijagram efikasnosti dve kantene prečnika oko 0.6 i oko 0.86 talasa i optimalni F/D parabolida koji daje najveću efikasnost za te vrednosti prečnika.

Kantene većeg prečnika trpe velika izobličenja dijagrama i pad direktivnosti usled sve izraženijih viših modova talasa koji se formiraju u talasovodu.

73, Dragan yu1aw

\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #12 : 18. Prosinac. 2011, 10:09:44 »
Nastavak na onih 117MHz...
Martine, evo kako radi moj "flomaster"  ;D

------edit-----

multiplier 1152 MHz 8 mW IN -> OUT 5760 MHz 20 mW
ATV Comtech extender 23/6cm
Mini beacon 5_7 GHz 20 mW OUT

FR4 0.8mm PCB  8)

QV
« Zadnja izmjena: 18. Prosinac. 2011, 16:02:41 9a4qv »
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #13 : 08. Siječanj. 2012, 11:55:21 »
A treba maaaalo vremena da se ugrije referentni oscilator u PLL-u ali stvar dejstvuje...
Da se ima na šta podesit transverter...

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #14 : 16. Siječanj. 2012, 13:33:53 »
117 (x6) 702 (x8) 5616 Mhz

QV
Heinrich Rudolf Hertz