Autor Tema: UHF/VHF- PETEHOVAC  (Posjeta: 4292 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
UHF/VHF- PETEHOVAC
« : 08. Kolovoz. 2010, 21:41:25 »
U Subotu je pusten u rad UHF repetitor na Petehovcu iznad Delnica CW ID = 9A0UDE - JN75jj, frekvencija je 439.050/431.450 snaga 15W ,(-118 dB/12 dB Sinad sa duplexerom mnogi ce ga otvoriti ali je pitanje da li ce ga cuti !!!!), na vertiklanoj anteni sa cca 6 dB-a pojacanja. Teoretski bi trebao pokrivati podrucje od izlaska tunela Tuhobic do Zagreba, kako se ponasa u samom Gorskom Kotaru tesko je reci zbog konfiguracije terena. Molio bih sve one koji su u mogucnosti probati navedeni repetitor da naprave mali test i da napisu komentar na forumu.

Stavljen je u pogon i rep. VHF-2A na istoj lokaciji, trenutno je u radu sa 10W na staroj anteni jer sa novom atnemom prima neku smetnju iz S5 i moramo malo podesiti nivo squelcha ili napraviti neku drugu kemiju ali mozeete i njega lagano istestirati.  CW ID= 9A0VDE - JN75jj. SVI komentari i zapazanja su DOBRODOSLI !

73...de 9A5TD. 9A6AIV, 9A3PRO

Sorry - napisao sam pogresno CW-ID rep. kucaju JN75jj sto je ispravno .....
« Zadnja izmjena: 09. Kolovoz. 2010, 09:13:08 9A5TD »

9a6ktb

• Gost
Odg: UHF/VHF- PETEHOVAC
« Odgovori #1 : 08. Kolovoz. 2010, 22:19:44 »

Stavljen je u pogon i rep. VHF-2A na istoj lokaciji, trenutno je u radu sa 10W na staroj anteni jer sa novom atnemom prima neku smetnju iz S5 i moramo malo podesiti nivo squelcha ili napraviti neku drugu kemiju ali mozeete i njega lagano istestirati.  CW ID= 9A0VDE - JN75GG. SVI komentari i zapazanja su DOBRODOSLI !

2A dolazi u kod mene u KA sa cca 7 S-jedinica. Sutra putujem za Istru, pa ga mogu isprobavati. Za UHF me mrzi ici sada montirati drugi uredjaj u auto ;-)

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #2 : 09. Kolovoz. 2010, 07:10:06 »
U Subotu je pusten u rad UHF repetitor na Petehovcu iznad Delnica CW ID = 9A0UDE - JN75GG, frekvencija je 439.050/431.450 snaga 15W ,(-118 dB/12 dB Sinad sa duplexerom mnogi ce ga otvoriti ali je pitanje da li ce ga cuti !!!!), na vertiklanoj anteni sa cca 6 dB-a pojacanja. Teoretski bi trebao pokrivati podrucje od izlaska tunela Tuhobic do Zagreba, kako se ponasa u samom Gorskom Kotaru tesko je reci zbog konfiguracije terena. Molio bih sve one koji su u mogucnosti probati navedeni repetitor da naprave mali test i da napisu komentar na forumu.

Stavljen je u pogon i rep. VHF-2A na istoj lokaciji, trenutno je u radu sa 10W na staroj anteni jer sa novom atnemom prima neku smetnju iz S5 i moramo malo podesiti nivo squelcha ili napraviti neku drugu kemiju ali mozeete i njega lagano istestirati.  CW ID= 9A0VDE - JN75GG. SVI komentari i zapazanja su DOBRODOSLI !

73,
9A0UDE - JN75GG, frekvencija je 439.050/431.450 , sa nekih odprilike 10 W se da okinuti,na prijemu dolazi na manje od S 1 ,samo nije bilo nikog za test, dal prolazim preko njega ( antena 21 el. u horizontali  ) između Črnomlja i Semiča .- JN75OO            Slavko         
73 GS

9a6ktb

• Gost
« Odgovori #3 : 10. Kolovoz. 2010, 14:22:56 »
U Subotu je pusten u rad UHF repetitor na Petehovcu iznad Delnica CW ID = 9A0UDE - JN75jj

R2A

Moj TR-7730 i mobilna Lafayette SG7200 kaze ovako:
Od Tuhobica prema delnicama cujnost je OK

- vijdaukt Kamačnik + izlaz Vrbovsko - nema čujnosti
- vijadukt prije tunela Veliki Gložac - nema čujnosti
- vijadukt Osojnik + izlaz ogulin - nema čujnosti
- čvor Bosiljevo - do max S3
- izlaz Bosiljevo S1
- INA Vukova Gorica S0-S1
- 50. kilometar - S7
- 45. kilometar - S1
- do izlaza KA - S0
- naplatne kućice (KA) - S0
- centar KA S0-S1

Rutu ZG-KA ću probati danas, no koliko mi se čini, dionica od Delnica prema Karlovcu se ne drži baš najbolje.

S0 - nema signala repetitora
nema čujnosti - ne čuje se repetitor, nije ga moguće okinuti...

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 11. Kolovoz. 2010, 07:59:17 »
Hvala na ovako dobrom reportu !!

Na zalost totalno si u pravu, radi se o tome da postoji neka smetnja koja upada u prijem , jucer popodne smo bili gore i mogu ti reci da nam je dusa ispala od KEMIJANJA...

Morali smo skinuti repetitor i planiramo ga vratiti  u Subotu ali na frekvenciji 1 Alfa, mozda cak i ranije ali zbog obaveza biti ce tesko prije subote.

Pozdrav i jos jednom hvala, prema saznanjima UHF radi tocno prema ocekivanju ,(simulaciji), no radi prirodnog okruzenja domet ce mu biti daleko vise limitiran nego VHF-u.

73....9A5TD

9a6ktb

• Gost
« Odgovori #5 : 11. Kolovoz. 2010, 08:27:53 »
Hvala na ovako dobrom reportu !!

Ako naredni tjedan bude kakav teren prema Rijeci, bacit cemo ponovni test. Jebaji ga, da smo u Slavoniji, to bi sasvim drugacije bilo ;-)

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 14. Kolovoz. 2010, 20:09:54 »
Ako naredni tjedan bude kakav teren prema Rijeci, bacit cemo ponovni test. Jebaji ga, da smo u Slavoniji, to bi sasvim drugacije bilo ;-)

EVO MALE NADOPUNE !

Hvala na danasnjoj asistenciji, nadam se da je sada sve OK i da ce rezultati biti OK. Inace treba napomenuti da sa PETEHOVCA sada radi repetitor 1A, frekvencija mu je 145.0375/145.6375 MHz  i CW ID je N9A0VDE / R  snaga na anteni 15W !

NA zalost antena nije mogla ostati na vrhu stupa ,(radi necijih aljkavih montaza i stednje na FM filterima, javlja se intermodulacija koja zagusi ulaz dobrih 20 dB-a) tako da je antena sada na cca 10-m ispod vrha i nije otvorena 360-stupnjeva.

Kako se radi o starijem tipu repetitora na prvo mjesto mu ne stane broj pa kuca slovo N, znam da to nije standardno ali za sada je tako, prema prvim raportima trebao bi dobro pokrivati sve od delnica do ZG ali za stvarno stanje treba proci malo vremena, uglavnom HVALA svima koji su se javili i pomogli pri testiranju, za sada znamo da ide dobro u Cazin, Lucko, Kozaru, Velenje-S5 itd.

Simulacija u prilogu je radjena za nivo prijema do -100 dB (realno je -116) i sa antenom ovorenom 360, sada je smjer 180-230 malo zatvoren.
« Zadnja izmjena: 14. Kolovoz. 2010, 21:09:40 9A5TD »

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #7 : 14. Kolovoz. 2010, 21:36:09 »
Pozdrav kolega Turbo Diesel ::)!

Stvarno moram reći da mi slika nije nimalo jasna,jer kod mene bi onda kod mene bilo -100db koliko ja to kužim,teoretski ništa. ???
 ::)Ali nije.Kod mene jn85du Dugo Selo (Brckovljani 150m n/v antena ma 1500 vertikalna) situacija je sljedeća VHF 1a okidam sa 5W a odziv mi je na 9+10s jedinica a na uhf okidam sa 5w a odziv mi je na 5s jedinica.
Stvarno bolje ne može ići.E da mi bar Ućka tako hoće ići.Na njoj ubijam 50w a nekad je ni ne otvorim :'(

Odlićno. ;D

Offline s57bat

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 : 15. Kolovoz. 2010, 10:12:31 »
Hej hoj!

Na JN76GE ide VHF s9, a UHF od s1 do s5(QSB).Uglavnom bolje od simulacije.
Antena x300 na krovu i 10m h150.

73 Tomaž
« Zadnja izmjena: 15. Kolovoz. 2010, 16:14:19 s57bat »

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #9 : 15. Kolovoz. 2010, 20:26:12 »

Stvarno moram reći da mi slika nije nimalo jasna,jer kod mene bi onda kod mene bilo -100db koliko ja to kužim,teoretski ništa. ???

Odlićno. ;D

Slabo kužiš :)

Na VHF S9 jedinica je -93 dBm pa dodaj još malo pojačanja tvoje antene i malo netočnosti S-metra i tu smo.....

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 16. Kolovoz. 2010, 10:17:28 »

Hello....

Pa kada ces vec doci na marendu....?

Inace mogu ti reci da me ovaj Petehovac izludio, poceo sam sumnjati u sve sto znam dok na kraju nisam POPIZ..... i krenuo mjeriti band od 140-150 MHz, ali ispod -100 dBm-a, sva sreca da mogu ici sa SA prakticki do -130 no morao sam donijeti onaj ruzni R&S BP filter i onda traziti VJESTICE... Situacija je bila prekrasna dok je Rep. na prijemu sve +5 ali kada ga pustis u TX pocinje koncert... nesto + nesto - nesto i taman mi prosvira na ulazu sa >200 KHz devijacije... Bit ce toga sve vise na lokacijama pogotovu na ovakvima gdje je Tetra, DIG-TV-UHF, Viatel, Komunalac, 2 x FM, te jos puno napustenih i oksidiranih antena o kojima nitko ne vodi brigu (GSM necu niti spominjati) !!! Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr  
PS: Vidi sliku, pa placi !

Evo da dodam jos i simulacije u S-jedinicima za VHF i UHF pa da vidimo koliko se razlikuju od PRAKSE...
« Zadnja izmjena: 16. Kolovoz. 2010, 11:20:43 9A5TD »

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #11 : 16. Kolovoz. 2010, 20:32:22 »
Ma di si vidija, da meni treba marenda? :)
Ča si onda ustanovija? Koji f plus koji f minus koji f je onaj f što smeta onom prvom f minus f shift?
Ja 24.08.2010 planiram piknik na R1 JN75AS. Zamijenio sam repetitor sa drugim a več od prije ima overkill duplexer (5 čelija). Ne radi nikako :(
Sada su na redu antene.....
Još da sam repeater manager......triba bin dan od 83 ure.....

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #12 : 17. Kolovoz. 2010, 08:07:07 »
Ča si onda ustanovija? Koji f plus koji f minus koji f je onaj f što smeta onom prvom f minus f shift?
Sada su na redu antene.....

Hi Adi,

Ma Marenda treba svakome..hahhahah... Da ti pravo kazem kada sam skuzio sto je nisam isao niti racunati, cim sam ugasio jedan od FM-a i vidio da je stvar u normali odmah sam poceo traziti drugu poziciju za antenu, ( iskustvo je pokazalo da je tako najbrze i najbolje)....

Nego da ti uzmes nesto cevapa i kotleta pa ti budemo Kiki i ja dosli pomoci, mi cemo donesti dobro crno vino i repetitor ce sigurno proraditi, makar u nekoj konobi ???

73......

E da ne zaboravim, na toj istoj lokaciji sam probao i jedan novi VXR-7000 od Vertexa i mogu ti reci 0-BODOVA, ima front-end napravljen sa varikapima i moras ga softom podesiti prema dijelu banda na kojem treba raditi...ZABORAVI...!

Testiranje na lokaciji bez jakog polja je +5, odlican audio, osijetljivost -119 dBm/12 dB sinad, snage koliko volis od 5-50W itd no PADA U JAKOM POLJU !!! Sve sam vise siguran kako ce uskori svi HAM repetitori morati imati dodan BP-filter prilicne strmine izmedju duplexera i antene. Smetnji je sve vise i vise i vise....

9a6ktb

• Gost
« Odgovori #13 : 29. Listopad. 2010, 12:07:59 »
Ja zaboravio napisati mjerenja signala, i sad vise ni ne znam kamo sam s papirom :-) U svakom slucaju, sada je OK. Malo ima mjesta na kojima nema cujnosti, no to je realna situacija. Cak i u samom Karlovcu ide puno bolje. Odlican posao!