Autor Tema: Homemade rotator senzor ?  (Posjeta: 3830 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5ALC

• Jr. Member
  • **
Homemade rotator senzor ?
« : 19. Srpanj. 2010, 23:41:01 »
Dali je netko sam radio nekakav homemade senzor i sistem očitanja pozicije rotatora ? Naime posjedujem jeftini rotator sa upravljačkom kutijom (bez potenciometra u rotatoru), a pokazivač smjera u kutiji je elektromotor sinkroniziran sa antenom, ali svako nekoliko taj elektromotor zbog nepreciznosti izađe iz sinkronizacije. Znam da po pravilu se taj rotator podešava rotiranjem antene skroz udesno, pa skroz uljevo, ali mi to nije riješenje (pogotovo usred natjecanja), htio bih nekakvo preciznije očitavanje smjera antene. Gledam raznorazne šeme po netu, ali mi se ništa od toga ne sviđa, svi koriste "kompliciranu" elektroniku koja podržava upravljanje rotatora putem računala (koje mi ne treba), meni treba nešto jednostavno - vulgaris.

Offline 9a4vm

• Full Member
Odg: Homemade rotator senzor ?
« Odgovori #1 : 20. Srpanj. 2010, 06:30:17 »
Pozdrav,
pogledaj za modifikaciju rotatora na:   http://www.dougbraun.com/rotor_mod.html

73 de 9a4vm-Vlado

Offline 9a3qb

• Newbie
  • *
« Odgovori #2 : 20. Srpanj. 2010, 06:46:01 »
Pozdrav!
Za taj rotator najbolje rješenje je kanta za otpad HI. Često ni onaj sistem krajnje desno pa krajnje lijevo ne odradi dobro pa sam ja ugradio jedan prekidač na zajednički izvod za oba namotaja. Kada dođe na jedan kraj, a onaj gore nije postigao tu poziciju ja isključim taj prekidač i vratim motor na upravljačkoj kutiji za 30-ak stupnjeva te uključim prekidač i onda dotjeram u krajnji položaj. Kod mene je rotator dosta nisko pa nosi cijelu jednu cijev na kojoj sam uvrnuo jedan vijak za lim, a na zidu sam ugradio jedan nosač i razvodnu kutiju sa preklopnikom koji se može vrtiti skroz u krug i ima puno kontakata. Na osovini je montiran plastični elemenat sličan felgi za bicikl koji je istog promjera kao i cijev. Veza sa stupa na tu osovinu je od građevinskog  senkla, jer se silk previše razvlači. Znači radi se o sistemu skale u starim radio aparatima. Za krajnji položaj sam stavio različite ledice da znam sa koje stane sam stigao do krajnjeg položaja (imao sam preklopnik sa dvije sekcije). U pps-u je plastificirana karta na koju su montirani ledovi, a veza između su tri utp kabla samo zato što su mi bili pri ruci. Da se vratim na onaj vijak na cijevi, naime onu tzv špagu za prijenos treba učvrstiti i na stupu i na osovini preklopnika i to tako da se ostavi rezerve tj. namotati krug više. Ograničenje napona na ledovima sam napravio na zajedničom izvodu za sve ledove jer koristim ispravljač 12 V. To sve radi uredno, ali če on svejedno završiti u onoj kanti sa početka.
Još jednostavnije je napraviti izolacijsku ploču oko stupa na nju montirati vijke koji glume kontakt te napraviti klizač učvršćen za cijev koji klizi po njima. (Mana mu je zaštita od oksidacije).
Rješenja kako se kaže "seljačka", ali su bez novaca.
                                                                                    Pozdrav iz Josipovca 73!

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #3 : 20. Srpanj. 2010, 07:51:42 »
Ovo kako je Vlado naveo link sam i sam izvodio na sličnom motoru.Dijelovi su bili iz igračaka (zupčanik) i pot.metar iz furde.Kažu da još radi!
Mirkova rekonstrukcija netreba motor  :D moglo je i sistem "cigla" pa preko "štapa i kanapa".....hi.
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #4 : 20. Srpanj. 2010, 07:53:21 »
O majko mila...TV rotator sam platio 250 kuna,NOVI !
Ni ovaj nije super precizan ali za te novce ne možeš očekivati high fly.
Kasnije sam kupio originalni rasteretni ležaj da mu olakšam posao.Kako ja gledam na taj problem za te novce se ne isplati sva ta za......a ali ko voli i zna nek proba,ništa ne košta,to je točno.

73 es GL de 9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A3AL

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 20. Srpanj. 2010, 09:16:39 »
Evo i mene. Kada sam postavio navedeni rotator i antenu ustanovio sam da upravljački dio ne odgovara amaterskim potrebama. Zamijenio sam ga jednostavnim izmjeničnim tasterom. Sada je preciznost apsolutna.

Kada budem skidao antenu postavit ću i potenciometar + instrument. Neovisno o tome, na antenu sam postavio i kameru koju sam prije 4 godine kupio u Pordenone-u za 8 Eura. Ovo rješenje mi se je dopalo i zato kameru više neću skidati, a ako se pokvari, doći će nova.

Pozdrav, Ognjen

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #6 : 20. Srpanj. 2010, 09:47:29 »
A kako usmjeravaš antenu po mraku  ;D ;D ;D ::) :P ???
73 Mike
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A3AL

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 20. Srpanj. 2010, 10:35:27 »
Pozdrav u Split,

Za sada je Zagreb dobro osvijetljen. Kada bi bila magla ne bi se ništa vidjelo. Veći je problem kada DX postaja dolazi ispod šilta od kamere iz pravca sunca, npr. rano u jutro ili poslije podne. Do sada je kamera i to preživjela, ali morat ću izmislit i neke zaštitne naočale.

Zahvaljujući kameri došao sam i do nekih novih spoznaja vezano uz gradske uvjete rada i izvore smetnji. Postižem bolje navođenje između okolnih viših zgrada i brda. Sve u svemu kamera mi se jako dopada. No, za slučaj mraka i magle pokazivač je i dalje potreban i svaki dobar prijedlog je dobrodošao.

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #8 : 20. Srpanj. 2010, 11:51:46 »
Možda bi nekakav radar pomogao ??? ;D
Pa Englezi su u II svj.ratu imali radar te na vrijeme dizali avijaciju kontra Luftwafe-A. :D
Možda sam malo off topic ali malo me asociralo,sorry ;)

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 : 20. Srpanj. 2010, 20:16:40 »
Možda pomogne....

Offline 9A5ALC

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #10 : 21. Srpanj. 2010, 09:10:56 »
Hvala lijepa svima na odgovorima i savjetima, mislim da ću napraviti modifikaciju rotatora kao što mi je preporučio 9A4VM: http://www.dougbraun.com/rotor_mod.html , jer mi se to čini "najamaterskije" :-) vidim u chipoteci ima 2K/10 okretaja potenciometar, ali je cijena malo hmmm... http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=2810003001 ,  kada budem napravio budem poslikao, i postao slike, za sada odo na godišnji :-)

Razmišljao sam i o ovom načinu kao što je postao 9A5BDP, znači sa IR senzorima i brojačem impulsa, još ću i o tome razmisliti, ali najzanimljivije od svih riješenja koje sam vidio je definitivno kamera na anteni :-)

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #11 : 21. Srpanj. 2010, 10:58:34 »
Evo i mene. Kada sam postavio navedeni rotator i antenu ustanovio sam da upravljački dio ne odgovara amaterskim potrebama.

Iman  tri ( 3 )  takva rotatora  i  godinama  bez  problema  vrte  razne  antene   :D .
Kalibrira sam  ih  prvi  put ,  i od  tada  nediram nista .  . .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #12 : 21. Srpanj. 2010, 17:49:27 »
Analogna rješenja su definitivno najbolja. Jednom podešena uz solidnu mehaniku i dobrim krajnjim prekidačima služiti će godinama. Najbolje rješenje sam vidio sa selsinima ali do njih je jako teško doći.

73!