Autor Tema: 2m antena  (Posjeta: 5429 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
2m antena
« : 02. Srpanj. 2010, 10:52:14 »
Bok..

Zanima me ima li tko kakav prijedlog (sa priloženim nacrtom ili linkom bilo bi lijepo) za izradu 2m yagice s tim da joj duljina booma bude najviše 2wl a pojačanje naravno čim veće :)
Napajanje standardnih 50 oma.

Unaprijed zahvaljujem..

73!

Dubravko

Offline 9A9T

• Hero Member
Odg: 2m antena
« Odgovori #1 : 02. Srpanj. 2010, 11:12:46 »
Potraži na Netu yu1ef, dk7zb, g0ksc...ima raznih dužina i broja elemanata...

Uspješnu gradnju ti želim...
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #2 : 02. Srpanj. 2010, 11:27:45 »
Ili možda nešto "klasično" ;)

http://www.ifwtech.co.uk/g3sek/diy-yagi/dl6wu-2006.exe

73, Dragan yu1aw
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 02. Srpanj. 2010, 11:56:35 »
Ova verzija 2006 je UFB, "blagoglagoljiva" gdje su razjašnjene skoro pa sve moguće nedoumice  8)

Upravo sam proračunavao jednu 4 lambda yagicu za 70cm i najviše što mi se sviđa je da je tražena tolerancija kod izrade +/- 2.08 mm. Takav luksuz si ne mogu dozvoliti "novokomponirane" antene.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #4 : 02. Srpanj. 2010, 13:17:31 »
  Best  of the  best  ;) !

http://www.ifwtech.co.uk/g3sek/diy-yagi/dubus/bvo2.htm                                       

73  PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 03. Srpanj. 2010, 08:59:30 »
.........tražena tolerancija kod izrade +/- 2.08 mm.....

DA bas prave karakteristike za radio-AMATERIZAM......... Samo je pitanje vremena kada ce se pojaviti neki pacijent sa tolerancijama pri izradi antena za 145 MHz u MIKRONIMA......jos je gore sto ce biti onih koji ce mu povjerovati...........!!!

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #6 : 04. Srpanj. 2010, 08:53:19 »
Hvala svima koji su mi se javili na post...u slijedećim crticama sam dao pregled onoga što sam našao pa ako ima netko kakvu primjedbu ili možda komentar neka se slobodno javi...

Rekapitulacija..

yu1ef...slike i podatci za gradnju su dosta dobro objašnjeni sa nekim sitnim detaljima koje će mi se nadam autor dati, dopada mi se njegov EF0208 dizajn ili možda EF0209.

dk7zb..od njegovih antena bi možda došla u obzir 8 elementna antena sa 28 omskim napajanjem

g0ksc...8el 12.5 Ohm antena je zanimljiva...

A sada još samo treba ta tri nacrta dobro provjeriti i vidjeti nabavljivost svih komponenti kod nas u Hrvatskoj (promjeri cijevi...)

Za sada ispadaju iz konkurencije :) slijedeći...

g3sek...nema detalja i nacrta za BVO2-2 antenu..moram još pitati autora

9a6ktb

• Gost
« Odgovori #7 : 04. Srpanj. 2010, 12:05:54 »
Bok..

Zanima me ima li tko kakav prijedlog (sa priloženim nacrtom ili linkom bilo bi lijepo) za izradu 2m yagice s tim da joj duljina booma bude najviše 2wl a pojačanje naravno čim veće :)
Napajanje standardnih 50 oma.

Nitko ti nije preporucio ovako nesto, pa cu to napraviti ja ;-)

http://www.swschwedt.de/kunden/dm2ble/2m-oblong-internet/obl-2m-yu1qt.htm

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #8 : 05. Srpanj. 2010, 11:04:32 »

g3sek...nema detalja i nacrta za BVO2-2 antenu..moram još pitati autora

Kako nema    :o  ?!

http://www.marsport.org.uk/dubus/errata.htm                                            73    PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a5bdp

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 : 05. Srpanj. 2010, 20:07:17 »
Sad vidjeh..moj previd..ispričavam se zbog iznošenja neistina....

A sada pitanje: da li je netko gradio BVO2-2 antenu i kakvom se pokazala u praksi?

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #10 : 06. Srpanj. 2010, 01:28:51 »
Koliko se sjećam, BVO2-2 su radili dečki iz 9A1CCY i mislim da su sa sistemom od 4 takve antene bili vrlo zadovoljni. Dobro , sada imaju 4 komada one najduže(BVO2-6) pa su još zadovoljniji,HI! Inače, najtolerantnija je DL6WU i ona sigurno radi u svim uvjetima i daje uvijek solidno pojačanje pa čak i onda kada se napravi i poneka greška u izradi. Šteta je samo što je WEB prepun raznih proračuna te antene od strane jako puno autora koji su ipak svaki na svoj način probali ubaciti nešto svoje, kako bi inače odličnu antenu učinili još odličnijom. I manje više, svi su ti pokušaji završili sa možda 0,5 db više pojačanja(u praksi ćeš to jako teško osjetiti),sa možda malo "ugodnijim" dijagramom zračenja, sa možda nešto boljim SWR-om (a ni onaj 1:2 nije neka posebna tragedija)... I nakon svega toga moraš dobro paziti na onih 2,08 mm tolerancije,HI! Pitam se pitam što se događa sa tako visoko optimiziranim antenama kada na elemente sjednu vrane i kada elementi trajno više nisu idealno u ravnini, pa su i razmaci krajeva elemenata daleko od proračuna!? I bez vrana, teško je u praktičnoj izradi ostvariti dimenzije baš 100% . Nakon odlične serije Draganovih (YU1AW) članaka, reklo bi se da skoro svi putovi vode prema izuzetnom, 30-tak godina starom, DL6WU "receptu". Naravno, tko ima volje i vremena da isproba ponešto od novijih autora, nije problem. Ovdje ima već dosta linkova, a  može se još "izgooglati".

73! Božo,9A2VR
Bozo 9A2VR

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #11 : 06. Srpanj. 2010, 06:39:54 »
Ne znam da li sam ja loše prikazao ili ste vi loše shvatili  ;D ali
toleranvija od +-2.08 mm na 70cm znači da se kod izrade toleriraju pogreške unutar tih vrijednosti..

Jednostavno, ako trebaš odrezati 100mm, dizajn dopušta sve od 98 pa do 102 mm...
Osim toga ago izgubiš neki direktor na dl6wu, swr neće toliko patiti, ali na drugim antenama, ni ne pokušavajte nešto slično  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #12 : 06. Srpanj. 2010, 08:26:56 »
Sve OK Adame i +- 2 mm je sasvim u redu za DL6WU na 432. Mislim da smo se ja i možda još netko "zakačili"  za onih
simpatičnih .08 mm , koji valjda strašno puno znače kod onih drugih, do zadnjeg djelića decibela izforsiranih antena.
Naravno, u praksi je nemoguće postići takvu preciznost pa kada bi i mogli ako ništa drugo , a onda bi razlika u temperaturi (ljeto-zima) , sigurno pokvarila  dizajn , posebno onih jako dugačkih antena.

73! Božo, 9a2vr
Bozo 9A2VR

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #13 : 06. Srpanj. 2010, 23:45:43 »
Ha ha, to sam si i mislio, da vas svrbi onih 0.08mm.
U svakom slucaju, ponuda antenna je velika, pa ko voli nek .....

Pozdrav

5N/9A4QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #14 : 22. Ožujak. 2011, 20:49:34 »
Novi dizajner i njegova 9el yagi za 2m...

http://www.qslnet.de/member/dd0vf/2x9.html

73' Samir