Autor Tema: 5 kW QRO za 2m  (Posjeta: 2110 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
5 kW QRO za 2m
« : 02. Srpanj. 2010, 08:22:56 »
5 kW QRO za 2m sa 2x3CPX1500:
http://www.youtube.com/watch?v=f2wEQdIh1vQ

Uskoro ću kompletan projekat sa slikama objaviti na sajtu.

73 i GL u kontestu

Dragan, YU1AW
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9A6R

• Hero Member
Odg: 5 kW QRO za 2m
« Odgovori #1 : 02. Srpanj. 2010, 08:35:40 »
Pod koju dozvolu stane to pojačalo?Mislim u kojoj DXCC? HB9 ???

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 02. Srpanj. 2010, 09:37:04 »
Odlično....
Kako se koriste 3CPX1500 može tu i viši anodni napon, ali i ovo je impresivno sa tako malim gabaritima samog pojačala.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #3 : 02. Srpanj. 2010, 09:37:35 »
Ma, neeee Reni...
To je kao kada kupiš sportski auto koji ide 350 km/h i onda ga voziš 60 km/h, može ti se i brže, ali nećeš!...  ;D :D :)

73, Dragan yu1aw

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #4 : 02. Srpanj. 2010, 10:25:06 »
Šalim se Dragane,naravno da ne stane pod nijednu ;D Zaista impresivno izgleda a valjda i radi.

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #5 : 02. Srpanj. 2010, 11:27:43 »
Polako me hvata Panick-a.

73 de Maki

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 02. Srpanj. 2010, 15:43:16 »
Mjera sigurnosti!
Papagajke pored uredjaja.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 03. Srpanj. 2010, 20:52:08 »
5 kW QRO za 2m sa 2x3CPX1500:
Dragan, YU1AW

Svaka cast konstruktorima od idejnog  pa do finala !

Dragane u cemu je trik ?? (Nekako mi mirise na PP spoj sa ovim cjevcicama)

Po onome sto se vidi ispada da je iskoristenje vece od 80%, barem na brzinsku odokativnu matematiku, CPX je strava cijev i zato jedna kosta kao dvije 8877 no ovakva gradnja se onda definitivno isplati vise nego rad sa MOS-fetovima i raznim SMPS napajanjima ?

Vecini ce ipak biti dostupnije 8877 ili 3cx1500A7 hoce li se moci upotrebiti u ovoj konstrukciji bez znacajnijih modifikacija i kakve razultate mozemo ocekivati sa tim cjevima ?

U svakom slucaju cestitke ....

73...de 9A5TD

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #8 : 04. Srpanj. 2010, 08:37:51 »
Citat:

Svaka cast konstruktorima od idejnog  pa do finala !

Hvala najlepše...

Citat:
Dragane u cemu je trik ?? (Nekako mi mirise na PP spoj sa ovim cjevcicama)

Ma nema nikakavog trika samo profesinalno urađen posao od projekta do praktične realizacije. Nije PP, nego običan dobro optimizovani paraleleni spoj dve cevi sa dva strip-line voda u cilju smanjenja R*I2 gubitaka zbog velikih cirkulišućih RF struja.

Citat:
Po onome sto se vidi ispada da je iskoristenje vece od 80%, barem na brzinsku odokativnu matematiku, CPX je strava cijev i zato jedna kosta kao dvije 8877 no ovakva gradnja se onda definitivno isplati vise nego rad sa MOS-fetovima i raznim SMPS napajanjima ?

Stepen iskorišćenja je prilično veliki zahvaljujući vrlo opsežnoj optimizaciji svih elemenata kola sa originalnim dinamičkim modelom za elektronske cevi koji sam razvio pre dosta godina i implementirao ga u poznati simulator električnih kola Ansoft Serenade koji je tada bio jedan od najboljih. Mada se sam princip dinamičkog modeliranja cevi može ubaciti u skoro bilo koji program za simulaciju električnih kola. Srenada je jednostavno tada imala najbolje mogućnosti da se to najlakše uradi.

Na priloženoj slici se vidi rezultat optimizacije koji sam poslao Nick-u i ako se uporede rezultati koji su dobijeni sa predviđanjima računara vidi se da nema neke velike razlike. Sve što je trebalo uraditi je to virtuelno rešenje realizovati u praksi u smislu izbora, a potom i izrade adekvatnog ulaznog i izlaznog kola. I jedno i drugo moralo je da bude tako urađeno da se maksimalno sačuvaju sve prednosti optimalnog rešenja koje je računar dao. Ili drugim rečima prelazak iz virtuelnog sveta kompjutera u realni svet trebao je biti realizovan na što bezbolniji način. Uostalom to je tako u svim računarskim optimizacijama i projektima.

Profesionalna izrada i vrhunski materijali su zajedno sa dobro osmišljenim i optimizovanim kolima odradili posao na način da je razlika između teorijskog modela i praktično realizovanog lineara relativno mala. U mojim simualcijama, koje se vide na priloženoj slici, jedino je pobuda nešto malo veća i anodni napon pri punom opterećenju "svega" 3500V, ali je sprega anodnog kola sa antenom nešto malo veća tako da je pojačanje cevi malo manje i efikasnost nešto manja, a u praksi je, kao što se na snimku vidi, nešto malo većim anodnim naponom i podešavanjem na manje opterećenje anodnog kola i veće pojačanje cevi isterana čak na 79%.

Ja više volim rad cevi sa nešto manjim pojačanjem i jačom spregom jer je sigurniji, posebno za cevi koje nisu kao ove 3cPx1500, gde ono P ukazuje na to da je cev predviđena za teže radne uslove i veće stresove.

Citat:
Vecini ce ipak biti dostupnije 8877 ili 3cx1500A7 hoce li se moci upotrebiti u ovoj konstrukciji bez znacajnijih modifikacija i kakve razultate mozemo ocekivati sa tim cjevima ?

Ima nekih malih razlika u međuelektrodnim kapacitetima cevi jer su strukture unutar cevi malo drugačije urađene ali u principu nema nekih velikih razlika. Ono što je po meni najbitnije napomenuti je činjenica da Nick nije uradio ni jednu "modifikaciju" i "poboljšanje" na svoju ruku nego je doslovce ispoštovao do najsitnijih detalja moj projekat. Tamo gde je zbog nekih mehaničkih razloga moralo biti nekih manjih izmena sve su urađene uz konsultaciju sa mnom. Samovoljne "modifikacije", "poboljšavanja" i "prilagođavanja" nekim posebnim uslovima graditelja obično rezultiraju da se precizna računarska optimizacija jednim nepromišljenim potezom uništi.  

Citat:
U svakom slucaju cestitke ....

Hvala najlepše i nadam se da će i drugi graditelji biti zadovoljni kao Nick koji u svom propratnom pismu kaže:

Hi Dragan,

i have just finished the amplifier, and after some Test, we have reach wonderfull results!!!
The Hi Q of this design, give a efficience of 79%.
So the last test published on Youtube, show 90W drive power give 5KW output!!!!
A lot of thanks for you support with this wonderfull design.

Here the public movie: http://www.youtube.com/watch?v=f2wEQdIh1vQ

I send you soon the Pics for your website.

73's de Nick

HB9EFK

Citat:
73...de 9A5TD

73, Dragan yu1aw