Autor Tema: HLJK 2011  (Posjeta: 4814 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6R

• Hero Member
HLJK 2011
« : 20. Siječanj. 2011, 12:38:08 »
Čitam,vidim i ove godine se izostavlja 50 i 70 MHz iz HLJK :-[ Jel se i na njima šparaju diplome i pehari ???
Još nisam saznao od koga je još prošle godine potekla ova inicijativa ali budem.
Srića u to vrime ima na tim bandovima kontesta iz drugih EU zemalja,pa ću tamo poslat logove. ;)

9A6R

P.S.Ako niste znali 4m i 6m su UKV bandovi!!!
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
Odg: HLJK 2011
« Odgovori #1 : 20. Siječanj. 2011, 12:43:59 »
Srića u to vrime ima na tim bandovima kontesta iz drugih EU zemalja,pa ću tamo poslat logove. ;)
9A6R

Eto riješenja za tvoje probleme!

LP
K
Kreso

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #2 : 20. Siječanj. 2011, 12:49:36 »
Krasno Krešo.Samo tako i nastavite.

9A6R

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #3 : 20. Siječanj. 2011, 14:21:57 »
Svako lito jedan manje ;)
Nece nam uzeti 432 MHz vec 50 i 70MHz  ;D
A kaj tu moremo, mislim da ta dva banda spadaju pod KV pa cemo ih tam uvrstiti... jel tako 9A5K ;)
73 Pa3k

Offline 9a2vr

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 : 21. Siječanj. 2011, 00:44:22 »
A lijepo su nas učili na tečaju da bi iznad 30 Mhz trebao biti UKV. Nisam puno na 50Mhz pa možda
ne mogu sve dobro sagledati ali za sada, osim ljeta i sporadica, mislim da je tropo katastrofalno slab.
Možda to sa bare i preko bare ide znatno bolje ali iz ovih naših krajeva jedva čujem nešto od bližih farova,a u contestima tu i tamo poneku našu stanicu. Oni malo veći bodovi su uglavnom sporadic.
E sada,da tog sporadica nema i na 2metra (iako manje) pa da nema "masnih" bodova na 10GHz za gađanje kišnih oblaka, bilo bi lako reći : Dečki imate jedan 9A contest plus nekoliko međunarodnih i to vam je to. Potpuno razumijem Renija i cijeli jug Dalmacije(Istra je nešto drugo, koliko vidim po
rezultatima). Izgleda da bi samo na ova 2 banda dečki s juga imali dobre šanse dok na ostalima, uz
onoliko kamenje iza leđa,zaista nemaju. Neznam, slično kao i na 10 Ghz! Ako "dobrih" oblaka bude, možeš biti veliki pobjednik. Ako ne, skoro pa "pušiona"! Jako neizvjesno. Koliko se otvori,kada se
otvori, a nekima se uopće ne otvori! U svakom slučaju, što se mene tiče, podržavam da i ta 2 opsega uđu u sve UKV termine ali bi vezano za Generalni plasman dobro razmislio. Možda priznati
svima na svim opsezima sve što je tropo (ako se i tu možemo donekle složiti),a sve
ostalo, što majka priroda iznimno pokloni , pojedinačno može, ali ne u Generalnom plasmanu.
Ne bi da Vas ljutim,samo razmišljam kako bi nam možda bilo bolje i da većim dijelom budemo svi
zadovoljni.
Srdačan pozdrav, ma na kojem bandu bili!
Božo, 9A2VR
Bozo 9A2VR

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #5 : 21. Siječanj. 2011, 07:36:06 »
Božo,dobrim dijelom se slažem s tobom u svezi ovog što si napisao.
Sam kažeš nisi puno na 50 pa samim tim i neznaš da i u Istri,Zagorju,Lici,Podravini,Posavini,Slavoniji,Međimurju itd.također dolazi do E-sporadičnih otvaranja kao i Dalmaciji ako ne i boljih i jačih.Najbolji i najsvježiji primjer je kad su prošlo ljeto momci u Istri,Varaždinu,Daruvaru,kod Zagreba itd. imali fantastično otvaranje sve do West Costa a ovdje na Jugu to nismo ni primirisali.Ja sam cilo vrime sluša,uradio par East Coast Amera i ništa više.
Ali to nije tema cijele priče,pa je čak malo i off topic.
Ono o čemu ja pričam i za što se zalažem je da nam se vrati 50 i 70 MHz u HLJK.Ništa više a ni manje.Nećemo filozofirat sad o pokalima,diplomama,pravim ili onima za printanje.Spomenuo si 10 GHz.Baš me zanima reakcija da se taj bad"ukinuo"u istom kontestu??Sad će netko reći vidi onaj Dalmoš opet filozofira i tako dalje.Kažeš majka priroda.Pa ni taj famozni oblak nitko ne može"namjestiti"upravo kao ni TROPO,E-Sporadic,Auroru itd.Ako se otvori dobro se otvori,ako ne ništa...više sreće drugi put.Ovako se ide na ruku onima koji imaju love za skupu opremu na tim GHz i koji su blizu središta aktivnosti a nama koji smo inače daleko od svega toga veliki ŠIPAK. >:(
Jer i sve da nas ovdje ima 30-tak aktivnih na tim GHz opet od svega toga ništa jer je veliko"kamenje"iza nas prema ostatku EU,a od ovih preko"bare"male koristi.Tome su se već prije osvjedočili neki kontinentalci koji su donosili opremu u Dalmaciju pa su se sami uvjerili kako loše ide.
Ali ne piše Reni ove retke jer je ljubomoran na momke koji rade na tim Gigahercima.Piše isključivo zato da se omogući SVIMA koji to žele rad u HLJK na 4 i 6m bandu jer su to također UKV bandovi kao i ovi drugi.Ako nisu smjestimo ih u KV :-\
Budite uvjereni da nisam usamljen u ovakvom razmišljanju ali je caka da gro RA neće da piše iz njima znanih razloga ili im je teško uhvatiti tipkovnicu i napisati par riječi.
I nemam se namjeru nikome ispričavati kao ti dragi Božo jer nisam nikoga uvrijedio a držim da nisi ni ti.

Unaprijed se zahvaljujem svima koji podržavaju inicijativu o vraćanju 4 i 6m banda u HLJK ali iste molim da javno ovdje to podrže da se vidi da nas ima!!

73,9A6R

« Zadnja izmjena: 21. Siječanj. 2011, 13:21:46 9a6r »

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #6 : 21. Siječanj. 2011, 08:21:27 »

Eeeeeee pa sad !
Meni se čini da bi pravedno bilo da se 50MHz i 70MHz pojavljuju u propozicijama ,odnosno da se vrate, a ako se ne vrate da se bar NAVEDE TKO JE TO IZBACIO I ZAŠTO ( mislim imena ,a ne nešto drugo  :-[ )
U svakom slučaju, što se mene tiče, podržavam da i ta 2 opsega uđu u propozicije natjecanja, a možda kao posebna kategorija Low Band VHF ??? ??? ???
Isto je i sa 3 GHz.... Ako ćemo u Evropu ::).Obzirom na mali broj učesnika  može samo diploma .....u čemu je problem ???
Pozdrav Mike :P :'( :'( :'( :'( :'(
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a3r

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 21. Siječanj. 2011, 09:45:00 »
Ako je prema HRS-u:

"Svrha UKV natjecanja
HRS organizira UKV natjecanja sa svrhom popularizacije rada na frekventnim područjima iznad 30MHz, razvijanja operatorskih vještina, unapređenja tehničkih znanja, zaštite frekvencija dodijeljenih za radioamatersku namjenu (posebice onih na kojima su male svakodnevne aktivnosti) i dr."

ne vidim razloga da se 50 i 70 MHz ne uključe u propozicije Hrvatskog zimskog, proljetnog i ljetnog UKV kupa.

73, Rudy 9a3r

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #8 : 21. Siječanj. 2011, 09:56:19 »
Ako je prema HRS-u:

"Svrha UKV natjecanja
HRS organizira UKV natjecanja sa svrhom popularizacije rada na frekventnim područjima iznad 30MHz, razvijanja operatorskih vještina, unapređenja tehničkih znanja, zaštite frekvencija dodijeljenih za radioamatersku namjenu (posebice onih na kojima su male svakodnevne aktivnosti) i dr."

ne vidim razloga da se 50 i 70 MHz ne uključe u propozicije Hrvatskog zimskog, proljetnog i ljetnog UKV kupa.

73, Rudy 9a3r

Ča ne vidiš da ta dva banda nemaju svrhe, kapiš? Kad nešto nema svrhe onda se to izbaci.
Zato narode navali po parabole i svi na 10G...
Jel imaju svi šoldi za poći na 10G ?
73 i NHF
p.s. jel triba perhar za one na 4 i 6 ? ne triba ali lipo je da se spomenu pa makar ne bili u generalki, pizdrav

Offline 9a2ga

• Full Member
  • Carpe diem memento mori
    • 9A2GA HOME PAGE
« Odgovori #9 : 21. Siječanj. 2011, 10:23:11 »
9A6R

Eto riješenja za tvoje probleme!

LP
K

I mene bi zanimalo koja je to bila linija vodilja da se donjela odluka da se 4m i 6m ne rade u HLJK.

Ako je problem generalni plasman obzirom na "mogućnost otvaranja" 4m i 6m bandova, tko kaže da moraju biti u generalnom plasmanu.

Ako bi se "oslanjali" na strana takmičenja gdje uvijek možemo poslati logove onda nam naša takmičenja nisu niti potrebna, ne samo 4m i 6m već i ostala.

Ja na to gledam ovako:

Napravio sam home made 6m TRV, ukoliko nema otvaranja nisam u stanju odraditi više od 5 stanica u lokalu (u takmičenju ipak više, u otvaranju puno više).
Imam home made 13cm, ako nema takmičenja onda nema nikoga, u takmičenju sa kućne lokacije mogu odraditi do 10 stanica.
Složio sam 4m TRV ali još ga nisam upogonio. Kada? Ili u takmičenju ili kod otvaranja. Beacona za probu nema. Lokalaca 2-3.
Općenito na 2m i 70cm možemo reći da ima aktivnosti.
Općenito na 23cm manje aktivnosti nego prije kupovine onih silnih TS-2000 (kao zbog povećanja aktivnosti na 23cm).

Zaključak:
Izbacivanjem bandova iz takmičenja smanjujemo mogućnost rada na tim bandovima, a već nas i ovako ima malo i sve manje i manje (mislim na 9A znakove).
A koliko malo nas ima koji su u stanju nešto sami napraviti od hardware-a za 23cm & UP, a da se kasnije i takmiče!?!
To je za posebnu temu.

Svaki band manje u takmičenju = manja aktivnost.

Mislim onako "odokativno kao Mr. Rukavina iz rukava"  od ukupno mojih odrađenih veza na 28Mhz & UP cca. 80% svih veza je odrađeno u takmičenjima,  15% u "otvaranjima svih tipova" a ostalo je ostalo.

Makneš takmičenja i bandove u njima i maknuo si aktivnost na VHF & UP.

Nažalost to je današnja realnost.

Čujemo se u takmičenju.

73 de Boris 9A2GA

Member of HRS, RK 9A1ADE, RK 9A1WFF, ARRL, AMSAT NA, AMSAT UK

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #10 : 21. Siječanj. 2011, 10:44:24 »
Pa upravo se o tome i radi.Ako makneš natjecanja,aktivnost na tim GHz je jaaaakoo mala.Ne slušam te bandove ali znam,ljudi mi došapnuli,oni koji imaju opremu.
Borise,dobro si rekao.Sve nas je manje pa nam mora biti u interesu da preko kontesta aktiviramo što više bandova pa tako 50 i 70 MHz.Na taj način i "štitimo"iste.Sve se to naravno odnosi i na GHz, nije upitno.Tko bi bio sretniji da smi imamo opremu za sve raspoložive bandove.Ja bih prvi potpisao ;)Ali želje su jedno a trenutne mogućnosti nešto sasvim drugo.Nažalost.Radija bi ja i satelite i priko Miseca i Marsa da mogu.Zato ostavimo sve bandove pa će svatko uzeti učešća na pojedinom opsegu,gdje ko želi,može.Zar nije bolje više opsega imati na raspolaganju u kontestu ???Izgleda da kod ovih koji su izbacili 50 i 70 iz HLJK radi neka druga logika. :-\
Da,Rudy je u pravu.Ne vidimo razloga da se 4 i 6m ne uključe u propozicije Hrvatskog zimskog,proljetnog i ljetnog Kupa.Dapače.A diplome možemo sami isprintati!Sve ostalo robot odradi.
Osim toga ima i jeftinih pokala.Pa ne mora se prvaku uručivat pokalčina ko da je osvojio Veliku nagradu Monaca u F1!

73,9A6R

Offline 9A3LN

• Newbie
  • *
« Odgovori #11 : 21. Siječanj. 2011, 20:09:19 »
Pozdrav "ukavejaši"!
Prošle godine također smo prosvjedovali protiv izbacivanja 50 i 70 MHz iz HLJ Kupa (i lošeg termina 50/70 MHz contesta). No, koga briga! Cilj natjecanja trebao bi biti da se "od tada do tada" pojavimo na bandu, odradimo pokoju vezu, malo popričamo i pošaljemo elektronski dnevnik - dakle propagiramo radioamaterizam i provjeravamo ispravnost opreme. RSGB poštiva svoje članove i za svaki VHF UHF opseg, svaki mjesec, ima kumulativni kontest (obično utorkom i traje 2 sata), a subotom ili nedjeljom pojedinačne konteste u mjesecima kada su propagacije na VHF i UHF opsezima vrlo dobre. Ima nas malo, nemamo slobodnog vremena kao prije i ti aktiviti bi bila prilika da se skoncetriramo u uskom vremenskom terminu i  čujemo na bandu. No, očito je nečiji cilj ugasiti 50 i 70 MHz u Hrvatskoj (kao onaj vic: što manje j...š to imaš manju želju). U privitku  vidite dio RSGB VHF kalendara za 2011., a cijeli možete pogledati na njihovoj stranici.
Pozdrav, Damir!

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #12 : 22. Siječanj. 2011, 00:57:30 »
Da,baš.Zaboravih reći da smo bili među prvim zemljama u EU na 70 MHz!Od tih istih Engleza sam doživljavao PILE UP-ove ko da sam rijetka KV DXCC.I umjesto da to držimo i podignemo na još viši nivo oni bi sve to fino u zapećak,onako skrivečki.
Imajmo kontestić od 5 sati 14.05 i to je to.Pa nagodinu opet,ako se elektroliti ne osuše.
Definitivno premalo,slabo,neaktivino. :(

73,9A6R

P.S.Pogledajte kako to Englezi rade!

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #13 : 22. Siječanj. 2011, 09:53:02 »
Pozdrav svima,
koliko znam u Povjerenstvu za UKV su iskusni ,ozbiljni ,viđeni radioamateri,iz svih krajeva 9A, sa dugogodišnjim aktivnim učešćem u domaćim i svjetskim natjecanjima na KV i UKV.Znam da su sagledali sve opcije,mogućnosti, brojčanu posječenost u natjecanjima i donijeli prijedlog i rješenje naših želja(i mogućnosti).Mnogi su se našli,rade u natjecanjima,šalju dnevnike i kolko-tolko su zadovoljni omjerom "uloženo-postignuto".
Osobno vjerujem u te ljude i želim im puno uspjeha u radu.Glavu gore i samo hrabro!
Gudlak,Zlatko 9a2sb/Čepin na istočnom kraju 9A.
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #14 : 22. Siječanj. 2011, 10:23:42 »
Pozdrav,

Ooo, pripreme su več počelje za ljetnu sezonu, radujem se starim i novim učesnicima.
Za ovu godinu priprema se nekoliko (za nas) novih bandova. 13cm testirano i spremno, 1,5cm u fazi sklapanja, 9cm u fazi projektiranja/izvedbe, 6cm u fazi lemljenja.. :o

QV member of 9A1IST team
« Zadnja izmjena: 22. Siječanj. 2011, 12:44:00 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz