Autor Tema: UCKA - UHF - Nova Smetnja  (Posjeta: 4488 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
UCKA - UHF - Nova Smetnja
« : 17. Svibanj. 2010, 20:28:23 »
Mole se svi koji su u mogucnosti da pokusaju ustanoviti smijer i vrstu emisije koja se pojavila na UHF repetitoru UCKA, obratiti paznu ukoliko cuju smetnju na ulaznoj frekvenciji.

Ulaz repetitora:
431.400 MHz

Izlaz:
439.000 MHz

Ima malo vise od godinu dana kako smo radi NE-suradnje sa HAM kolegama iz Italije morali bjezati sa stare UHF frekvencije na Ucki, mislim da bi ponovno micanje bilo malo previse.

PS: DA li netko zna nesto o promjenama HAM-UHF banda u Italiji, mozda se u taj dio uselila neka profi sluzba sa svojom telemetrijom i sada stvara probleme. Malo je cudno sto se smetnja pojavila u Nedjelju popodne sto je ipak neradni dan !!!

Svaka pomoc je dobrodosla...

TNX

Offline 9A3DZS

• Newbie
  • *
Odg: UCKA - UHF - Nova Smetnja
« Odgovori #1 : 18. Svibanj. 2010, 09:19:46 »
Damire poslusaj na 438.175 potpuno isti signal samo sto je fondo skala kod mene pa bit ce da mu neni harmonik s te frekve uleti na ulaz repetitora.

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2 : 18. Svibanj. 2010, 16:09:07 »
Digi TV?

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 18. Svibanj. 2010, 16:23:01 »
Damire poslusaj na 438.175 potpuno isti signal samo sto je fondo skala kod mene pa bit ce da mu neni harmonik s te frekve uleti na ulaz repetitora.

Bok Zvone,

Probaj to slusati na stanici BEZ i SA pretpojacalom  na frek.koju navodis i na 439.825 da vidis imas li istu situaciju, ako mozes slusati u isto vrijeme 438.175 i 439.000 vidi ima li kasnjenje medju njima ?

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 18. Svibanj. 2010, 16:23:46 »
Digi TV?

Bok Adi,

NE znam, ne mogu na uho skuziti sto je, imas li sto u RX-u na tvojoj strani ?

73...

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #5 : 18. Svibanj. 2010, 16:48:04 »
Damir,

treci harmonik  DTV ?  
2*647MHz-862MHz = 432MHz
Vidi frekvencije oko 860MHZ i 650MHz,
odnosno 500-960MHz band
maybe ISS  :)

ad6iw
« Zadnja izmjena: 18. Svibanj. 2010, 18:03:29 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 18. Svibanj. 2010, 18:22:33 »
Nedjelja, hm vise mi lici na neku amatersku p........
Ali moguce da je i DVB-T, naime susjedi su jucer i prekjucer poceli gasiti analogiju kompletno po zonama (bilo na vijestima) kao sto su i kod nas radili, pa ako su palili lokalne DVB-T repetitore moze biti da nesto upada....

P.S. Non stop reklamiraju Numero verde pa ih nazovi i pitaj koja je to frekva  ;D ;D
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 18. Svibanj. 2010, 20:28:56 »
438.175 iskljuceno kao moguci uzrok smetnji jer taj je signal prisutan godinama.
Ako je signal slican moguce neko daljinsko upravljanje vodovod, elektroprivreda...
Damire u cemu se sastoji taj signal, moze li snimka?

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 18. Svibanj. 2010, 21:12:43 »
438.175 iskljuceno kao moguci uzrok smetnji jer taj je signal prisutan godinama.
Ako je signal slican moguce neko daljinsko upravljanje vodovod, elektroprivreda...
Damire u cemu se sastoji taj signal, moze li snimka?

Sve PMR sluzbe su u HR/SLO/BIH iznad 440 ili ispod 430, no u pravilu je telemetrija gurana na 445.xxx/455.xxx. Ne mogu trenutno snimiti signal jer sam okrenuo radionu NAOPAKO a cini mi se da nedostaju "rubovi", govorim po onome sto cujem na UHO, tj. signal ide kroz REP. a tamo su filteri po defaultu takvi da ogranicavaju audio spektar na 300-3000 Hz. Ovaj tjedan bi trebao ici na Ucku pa cu uzeti WB prijemnik, S.A. i notebook da napravim kpl.snimku i pokusam odrediti smijer odakle dolazi ta napast.... signal me jako podsjeca na data-telegram od meteo stanica ali nekako mi se ne uklapa u pricu...

73...............

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 19. Svibanj. 2010, 15:00:58 »
Da nije stogod ispalo iz kakvog nato aviona! Hi!
Svojevremeno su amerikanci radili nekakva testiranja sa teretom (hrana i sl.) koji izbacuju iz aviona i u njih su ugradjivali predajnike sa gps-om, koliko se sjecam frekvencija je bila oko 430 MHz.

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 19. Svibanj. 2010, 21:22:39 »
Da nije stogod ispalo iz kakvog nato aviona! Hi!
Svojevremeno su amerikanci radili nekakva testiranja sa teretom (hrana i sl.) koji izbacuju iz aviona i u njih su ugradjivali predajnike sa gps-om, koliko se sjecam frekvencija je bila oko 430 MHz.

Je istina ali ovo po slobodnoj procjeni ima barem 50W erpa, a gruba lokacija odsiljaca se nalazi izmedju Trsta i Monfalcona...

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #11 : 20. Svibanj. 2010, 05:37:22 »
Je istina ali ovo po slobodnoj procjeni ima barem 50W erpa, a gruba lokacija odsiljaca se nalazi izmedju Trsta i Monfalcona...

Treba provjeriti na APRS karti koja je nova WX postaja nikla u tom podrucju,
lako moguce da imaju wireless senzore ili komunikaciju senzori display, jer to radi na podrucju od cca 430 mhz, ovisno od modela. I to bi moglo upadati....

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #12 : 20. Svibanj. 2010, 06:14:43 »
AHAHAHAHAHAHAAH
AHAHAAHAHAHAHAHA,

Opet su nam ga uvalili
 ;D ;D ;D ;D

Evo nasao sam ti uzrok smetnji:
http://trieste.cisar.it/

majstori su u nedjelju 16.05.2010 stavili D-star na Mt.Grisa 431.400 +1.600

Mislim, stvarno moras biti stoka za napraviti tako nesto, a dobro znaju da je repetitor na toj qrg jer su ga i koristili ljudi iz tog podrucja.

Go ahead, kako to rijesiti:
Nakon sto sam procitao odgovor koji si dobio na ARI Fidenza, ja bi najradije otisao na Mt.Grisa spalio im repetitor sa RF-m iz neposredne blizine.

Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #13 : 20. Svibanj. 2010, 07:23:31 »
Kad su oni postavili D-star valjda moze TD na tu frekvu stavit GSM amp i neku kantu 24/7 pa ce ga brzo maknuti...

73

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #14 : 20. Svibanj. 2010, 07:41:51 »
Pozdrav dečki
Ja bi ipak napravio nešto drugo, ako na tom repetitoru se da napraviti normalno. Okrenuo bi frekvecu to jestsadašnja  prijemna na predaini, ulaziti na ilazu i primati na ulaznu sadašnju frekvencu tako da šift u mijesto - bude + i na taj način sprečimo smetnju i je vračamo njima
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF