Autor Tema: High IP3 2M/70cm LNA  (Posjeta: 36203 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a3aq

• Full Member
Odg: High IP3 2M/70cm LNA
« Odgovori #120 : 29. Veljača. 2012, 18:24:35 »
Aloha Gorane!
Imaš li kakve duže kabele pa da izmjerimo šumni broj kompletnog predpojačala.. sada je to Mk#1+ :)

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #121 : 07. Travanj. 2012, 10:58:45 »
Baš je zanimljivo s ovom novom tehnologijom. Stvarno je superiorna. Svatko tko se imalo bavio radio ili audio tehnikom zna razliku između uskopojasnih i širokopojasnih uređaj.

Super LNA AD6IW spada svakako u posebnu kategoriju i po svojoj širokopojasnosti, dinamikom i šumnim brojem.
Izmjera pojačanja signala -60 dBm-a u prilogu pokazuje odličan gain sve iznad 30 pa do 1000 MHz ( pa i šire):
50 MHz G=22dB
144MHz G=24dB
432MHz G=22 dB

Uz takvo pojačanje jednostavno je postići efekt ukupnog smanjenja šumnog broja uređaja.Mjerenja na mom IC7000 (N=cca 8   ) pokazuju slijedeća poboljšanja ODNOSA signal šum na relanim signalima.

f= 432.453 HG3/b
B=500 Hz
Audio mjerenje s "Audio metrom"
AGC OFF

a) IC7000  PA ON                                                   S/N =4,5 db   dobit=0
b) IC7000 LNA ON  PA ON                                      S/N=7,68 dB  dobit = 3,36 dB
c) IC7000 LNA ON PA OFF                                      S/N =8,6 dB   dobit = 4,1 dB

Pri tome je samo pojačalo bilo neposredno ispred prijemnika.
Rezultat je najbolji  kada se interni PA isključi.

Kod mjeranja na pragu šuma ( originalni signal jedva vidljiv u audio spektru tj S/N = 0,5 dB) nakon uključenja LNA S/N se poboljšao za 1,5 dB  i ukupno podigao signal na 2dB iznad šuma ( sve na B= 500 Hz).

Slični  i još bolji rezultati su izmjereni na IC706 na 2m.

Kod ugradnje u sustav potrebno je osigurati sigurne uvjete za rad predpojačala.
LNA može izdržati čak  cca 600 mW ili 27 dBm-a!
Npr. front-end DB6NT trasnvertera izdrže 1dBm ili 1mW!
Radi se o robosnoj komponenti, ali kako se radi o širokopojanom uređaju treba uzeti u obzir da će on pojačati i neželjene signale izvan banda ili sa drugog amaterskog banda.  Ima slučajeva u praksi da se LNA oštetio od predaje sa drugog banda na kontest lokacijama gdje su antene blizu i mogu se čak rotirati jedna prema drugoj i u nekom trenutku je izolacija premala.

Sigurnosni limit treba biti oko 0 dBm-a . Pri tome treba voditi računa da će neželjeni signal tako pojačan dospjeti do baznog uređaja i to novoa nekoliko mW!

Razmotrio sam situacijiu kod mojeg SAT sistema gdje su 2m i 70 cm antene razmaknute   ( vertikaln) oko 1m . Sa VNWA sam izmjerio separaciju antena ( slika) dijagram je peek vrijednost za sve smjerove antena ( jer na separaciju  utječe i okolina!)  Ispada da je oko 40 dB minimalno. Ako emitiram na 70 cm sa maksimalnih 30 W to je 44,7 dBm-a . Uz izolaciju od 40 dB na ulazu LNA će biti 4,7 dBm-a. Za naš sirokopojasni LNA i to je koristan signal koji bez saturacije može pojačati do 18dBm-a! To će izazvati smetnje kod svakog tvorničkog uređaja premda ima slektivne krugove. Kako je praksa pokazala da se stanice ne smetaju kada su bez prodpojačala tj. 40 dB separacije je dovoljno potrebno je nadoknaditi upravo pojačanje pojačala. Usisni krug za suprotnu frekvenciju ( 2m za 70 cm LNA npr.) ili BPF za korisnu frekvenciju osigurati će i više.  Kod mene upravo bez problema radi duplex sistem 2m 10 W , LNA bez ulazno filtera , 432  BPF 0,7 dB filter  koji 2m guši za više od 50 dB. Nema ni traga predaje sa dva metra na prijemu. Dakle na kraju je ipak potreno selektivnim krugovima osigurati dobre uvjete rada za bazni uređaj i za LNA.  Ali se oni mogu preklapati kako bi se uređaj koristio za više bandova.

Za kraj dobra vijest:

U suradnji s Goranom, AD6IW osiguran je mali stog rezervnih dijelova i servis  za super LNA za 9A. Svi koji imaju problema sa LNA mogu se javiti na 9a1z<at>ipc.hr radi popravka s certifikatom.

73s de Luci , 9A1Z

« Zadnja izmjena: 07. Travanj. 2012, 11:50:16 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #122 : 07. Travanj. 2012, 12:35:20 »
Odlično Luci!!!!

A vidi kako rade moja AD6IW pretpojačala  ::)
Da je pojačalo oklopljeno, šumni broj bi bio i manji, pogotovo na 13cm. To se osjeti kod mjerenja čim zazvoni mobitel ili mobitel komunicira sa baznom postajom, šumni broj raste... ???

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #123 : 07. Travanj. 2012, 12:54:49 »
Zgodne cifre na zgodnim uređajima!

Jako dobro to izgleda.

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #124 : 07. Travanj. 2012, 15:00:42 »
EATON iz ranih osamdesetih prošlog stoljeća a izgleda kao novi.
Taj se nije baš naradio.
Jel to tvoje ?
 :)

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #125 : 07. Travanj. 2012, 15:05:50 »
Vlastništvo IK4PNJ

Offline yu7fa

• Newbie
  • *
« Odgovori #126 : 07. Travanj. 2012, 17:49:13 »
Pozdrav
Moj mali doprinos ovoj temi a u korist Goranovih predpojacivaca koji su stvarno izvrsni i nabavljeni prosle jeseni, ove sezone cemo ih aktivno koristiti.
YU7FA

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #127 : 07. Travanj. 2012, 20:37:57 »
EATON iz ranih osamdesetih prošlog stoljeća a izgleda kao novi.
Taj se nije baš naradio.
Jel to tvoje ?

Kamo sreće (da je moje), ne bi ni pričao sa vama  ;D
Evo Adi je "izdao" vlasnika tog stroja, pa znaš da samo naši susjedi mogi biti takvi pacijenti koji toliko čuvaju opremu, uređaje etc. Kod njih je sve apoteka...

Evo djelić radne atmosfere, to je praznik za mozak, svi sve znaju, svega ima, nema da fali, samo se trebaš pojaviti sa problemom, gdje majstori guštaju to riješavati.

Gazda na slici je ovaj sa repom...

YU7FA, nemoj pokusavati naviti svoj LNA na "moje" brojke, kod mene je stvar sitno drugačija, da ne misliš da imaš "loš" primjerak LNA.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline yu7fa

• Newbie
  • *
« Odgovori #128 : 08. Travanj. 2012, 07:19:23 »
Evo malog priloga sa proslomesecnog druzenja radioamatera u Minhenu.
Kao sto vidite kada je pokrovitelj pravi sve je mnogo lepse  za oko a posebno sve je puno preciznije.
Na zalost jedan moj pretpojaciva nije izdrzao vibro test, kada sam ga izvadio iz prtljaznika posle 1000Km
nije vise radio.
Zakljucak, moze se koristiti samo DO 1000Km >:(

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
« Odgovori #129 : 09. Travanj. 2012, 16:24:46 »
Evo i jedan od mojih, pripremljen za na stolp. Na izlazu je dodan 20 dB attenuator.

73, Janko

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #130 : 09. Travanj. 2012, 17:17:28 »
Evo i jedan od mojih, pripremljen za na stolp. Na izlazu je dodan 20 dB attenuator.

73, Janko

Janko, u kojoj je funkciji taj LNA, kad si mu sa ulaznim filterom dignuo NF na preko 1dB i onda ukupno pojacanje "ubio" sa 20dB attenuatorom na izlazu.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
« Odgovori #131 : 09. Travanj. 2012, 18:23:28 »
Pozdrav,

mišljeno je za upotrebo u takmičenjima. Attenuator na izlazu je samo zbog merenja, ne ide na stolp.

73, Janko

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #132 : 02. Svibanj. 2012, 09:24:37 »
Evo kad čovjek ima pri ruci tehniku i malo vremena: već duže me zafrkava kabelska jer ne vidim sve kanale koji su u kablu. Pogotovo je problem s DVB kanalima koji kod određenog praga jednostavno se pokockaju i ništa od gledanja. Jučer sam na brzinu izbacio komercijalno kupljeno pojačalo koje imam na tavanu zbog dugih kablova do TV. Ubacio sam LNA i svi kanali su se pojavili!  Kvaliteta signala je porasla za 5 do 6 dB , a jačina signala za nekih 10 dB. (u odnosu  na signale  starog kupljenog relativno dobrog TV pojačala).  Gotovo svi DVB prijemnici imaju neki vid prikaza signala pa je to i naj jednostavniji način izmjere (za orjentaciju ako nema druge opreme pri ruci ).
Dakle bez obzira na 75 oma kod TV-a  mislim da imamo novo područje primjene LNA  ;).

Ja sam svoj LNA vratio na amatersku dužnost, ali razmišljam da jedno složim s napajanjem kroz kabel i iskoristim za puni komfor gledanja TV-a. LNA pokriva kompletno analogno i digitalno područje televizije od kanala 2 do kraja UHF-a.

1z

« Zadnja izmjena: 02. Svibanj. 2012, 09:35:09 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #133 : 28. Kolovoz. 2012, 11:01:31 »
A može i ovako:
http://www.ebay.com/itm/LNA-L-Band-23cm-super-low-noise-amplifier-NF0-45dB-30dB-1-2-1-3-GHz-1200MHz-/110932345247?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d415419f

U početku mi nije bilo jasno, mislio sam da je to Linear PA od par stotina wati po cijeni a kad ono ipak samo LNA. Radujte se narodi .....

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #134 : 29. Kolovoz. 2012, 07:57:45 »
Čak ima i par komada za brzu isporuku prije VHF kontesta kod mene doma!
9A1Z@ipc.hr

Pozdrav!

Luci , 9A1Z

P. S. servis osiguran , tnx Goran :)
Luci, 9A1Z