Autor Tema: 9A0BXV - 10GHz beacon  (Posjeta: 15873 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: 9A0BXV - 10GHz beacon
« Odgovori #75 : 08. Kolovoz. 2012, 19:16:25 »
Krešo, izgleda da imate sreće pa je dijagram zračenja dobar u vašem smjeru. Naime sa mjeračem polja sam na brzinu "izmjerio" dijagram zračenja double slot antene i primjetio da je signal varira i za 5dB u pojedinim pravcima. Postoji i video zapis tog mjerenja ali ga još nisam uplodao na net. Riješenje postoji ali iziskuje dosta truda, alata i vremena...

9A0BXP se izgleda "prehladio". I Zlatko 3AQ je primjetio da mu je signal poceo padati i u dan dva je jako oslabio. Trebati će ga vratiti "doktorima" da ga malo pregledaju.

Igor, na vrhu stupa ima dosta mjesta ali mislim da APRS ne može gore raditi pod trenutnim okruženjem. Kao prvo vjerovatno bi smetao 2-metarskom repetitoru (R7) a kao drugo upitno je kakav bi mu bio prijem s obzirom da je na istom stupu i to na vrhu antenski sistem jedne komercijalne radio postaje koja emitira sa 1kW.

Evidentno je to da je na jednom kraju stupa ta komercijala sa 1kw a sve druge antene i službe su se zajedno stisle na drugi kraj stupa. Mislim da ti je onda jasno do kakvih problema tu dolazi. I mi smo imali velikih problema za postići trenutnu situaciju na 2m repetitoru čiji je ulaz bio "začepljen" signalom komercijalnog radija.

Na lokaciji pored objekt postoji i jedan dodatni stup gdje se moze izbjeci to polje ali uvijek stoji problem smetnje koju bi radio aprs na 144.800 ulazu repetitora koji je na 145.175.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4CD

• Newbie
  • *
« Odgovori #76 : 09. Kolovoz. 2012, 10:57:07 »
Adame, hvala na informaciji. Pretpostavljao sam da je situacija prilično kompleksna...
Malo je slobodnog i lijepog vremena da se isproba na par mikrolokacija i da imaš razne opreme pri ruci.
Ako ne ovdje onda šansa je Lička plješevica ili Stipanov grič. U svakom slučaju drugom prilikom jer je off-topic.

73's
9A4CD
Igor 

Offline S59GS

• Full Member
« Odgovori #77 : 23. Listopad. 2012, 19:34:22 »
73 mikrovalovci
Konačno po prvi put čujem  far na 3 cm Velebit 9A0BXV i to iz JN75OO sa nekih 559 , ali na sreču sam još prije isto po prvi puta čuo far na Kumu sa 579 i to refleksijom skoro u istom pravcu ( 3 stepeni razlike ) tako, da mi je to dalu neku nadu ,da čujem i Velebit , jer prvi pokušaj za far na Velebitu prije nekih 14 dana nije bilo ništa, sad sam pomerio antenu 2 metra u stranu iz ove lokacije, jer imam otvoreno samo nekih 10-15 stepeni ( zgrade, drveče ) u tom smeru. Ako otvaram  R7 sa 0,5W i antena delta loop 2x8 el. ispred 30 godina pod krovom ( svi elementi niso najbolje spojeni,hi i koaks od TV ), zato sam probao još jednom i isplatilo se malo više vremena za test, TNX svima za far -                            73  Slavko.
73 GS

Offline 9a2sb

• Sr. Member
« Odgovori #78 : 20. Svibanj. 2015, 06:15:12 »
Samo da obznanim da su svi -obadva- 10GHz radio-farovi sa predznakom 9A u punom pogonu!!!!!!!!!!
Iako sam učestvovao u njihovoj izgradnji,u normalnim uvjetima prostiranja ,ja ih ne čujem.Jučer se formirali oblaci u sjevero-zapadnoj Bosni (oko Prijedora) i 9A0BXV sa Velebita i 9A0BXP sa Psunja,su se čuli kao i na početku rada na istim frekvencijama (međusobna razlika 5kHz)
Zahvaljujem Upravi i nadležnom Upravitelju (to je član Uprave zadužen za UKV) koja brine i održava iste u pogonu  :P....moš mislit!
Gudlak u očekivanju trećeg 10GHz fara u Rvata,koji je prema troškovniku,poodavno nabavljen sa PA od čak 2W?!???
Z/sb
« Zadnja izmjena: 20. Svibanj. 2015, 13:04:54 9a2sb »
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #79 : 16. Lipanj. 2015, 12:20:48 »
A ovaj jedan valjda radi, barem tako kazu Slovaci  ;D

https://www.youtube.com/watch?v=g3oxnS7e9AE

od 2:17 nadalje...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline S59GS

• Full Member
« Odgovori #80 : 26. Veljača. 2017, 15:30:57 »
Ima li ko mogučnost ,da proba dali radi 3 cm far na Velebitu .TNX .
2016-09-30 je bio spot ,a posle nije videt nekih novih ?
U petak probao i danas. Gore ima snega i novoga, tako jedno 2 meseca , gore treba več ono pravo prolječe,  za koji poduhvat.
73 GS

Offline S59GS

• Full Member
« Odgovori #81 : 28. Veljača. 2017, 19:04:54 »
18:54:00      IK3GHY Giorgio tell     (S59GS) sry no copy Adam 3 cm BCN
 (

3cm S55ZRS/B - KUM  je trenutačno na popravci. )

----------------------------------------

3 cm S55ZRS/B je bio opet QRV 03.03.2017
« Zadnja izmjena: 10. Ožujak. 2017, 06:42:29 S59GS »
73 GS