Autor Tema: 9A0BXV - 10GHz beacon  (Posjeta: 16839 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: 9A0BXV - 10GHz beacon
« Odgovori #30 : 11. Travanj. 2010, 10:01:09 »
'jutro..

E da Zlatko, sad je ta lokacija beacona koju si označio na karti, točna, baš tako je situacija..
Samo na slici fali nekoliko stupova u mom smjeru, ex poštanski stup i nova skalamerija od radara, pa objekt kula itd...

Po memi, ako bi se spremao beacon za Velebit, lokacija koja nam je pristupačna je ona na objektu HT-a, jer ove druge dvije imaju probleme koje si naveo, sa planinarskog doma neće se pokriti optički baš Zg i smjer S5.

QRG, slažem se da može biti u prvih 100 khz, tako da i oni koji imaj ZIF uređaje mogu ili ih misle raditi  ;D imaju šta poslušati. Ako je Oscilator discipliniran, ne vidim problem postavljanja u prvih 100 khz. Sad da li .050 ili malo gore-dole, to se možemo dogovoriti, ne znam napamet da li je .050 čisto od susjednih beacona.

Kako god, ako Savez naručuje beacon, onda treba napomenuti da ima ulaz za vanjski LO i čini mi se da takav dođe i jeftinije jer nema x-tala ni grijača u beaconu??
Na njega se zakači nešto što Goran preporuča i onda bi to bilo ok.
Ako se ide na realizaciju, ja cu sudjelovati sa antenom koja je već gotova, 10el.double slot sa WR-75 i flanđa WR-75..

Daljinsko upravljanje bi trebalo razmotriti putem 2m ili 70cm instaliranog repetitora na istoj lokaciji, da li maju opciju izlaza i upravljanja dtmf ili ctcss pa da se iskoristi taj dio opreme..

A SWR ćemo izmjeriti sa ovim  ;D :
http://f5jwf.free.fr/detlog.htm
90 Eura za kit je po meni dobra cijena

QV

"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #31 : 11. Travanj. 2010, 10:42:53 »
Mike bi moga svoj uređaj stavit u bcn mode recimo na Labu jer je i tako uradija sve koje se može odavde dozvat :D
NHF stari !!

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #32 : 11. Travanj. 2010, 18:46:43 »
Nece biti xtal vec direktno sintetizirana frekvecija, bez umnazanja.
Snaga 200mW, enough ? citaj megavata  :)
Anyway, licno sam protiv beacona u prvih 100 KHz radi eme, ali
moj je prijedlog ako je vec radi ZIF-ova da se postavi na nizu frekvenciju
npr 10367.990 MHz, ili vec na standardni beacon band ?
Imao sam lose iskustvo tokom RS i "setajuceg" beacona-jammer-a unutar prvih 100kHz.

Mike cestitke za pehar, dosao je u prave ruke ?

ad6iw
« Zadnja izmjena: 11. Travanj. 2010, 19:06:42 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #33 : 11. Travanj. 2010, 20:01:41 »
Jammer je bio od susjeda, a koliko vidim na njihovom forumu, nesto se "poklala" ekipa preko, tako da ce ih iz tog smjera biti malo manje, nazalost. Ali barem nece biti lutajuceg beacona..

200 megawata je ok snaga, sasvim OK..
10367.990 pa može zašto ne, (kod nas je band od 10000 do 10500 MHz) mada bi praktičnije bilo okruglo 10368.000 ali ta nula je uvijek puna nekih špurijusa ili iz baznog uređaja ili iz x-vertera, uvijek nešto na tim nulama??

Evo band plana pa vidi što odgovara,
a šta kažeš na 10368.200?

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #34 : 11. Travanj. 2010, 20:49:50 »
U međuvremenu evo prikaza pokrivanja sa Velebita , Zavižan, JN74lt.  Ispravite me ako nije točna lokacija . Ima nešto viša i  malo sjevernija lokacija. Nešto je gore na njoj ,  ali Google maps u low resolution pa ne mogu detektirati  , a nisam bio gore pa nemam orjentaciju.

Far po prognozi  rastura. I bez tropo signala prisutan normalno u ZG, Međimurju  ( dio gdje ne zaslanja Ivančica) , dio HA, itd. Uostalom pogledajte. Signal je prikazan u S jedinicama. Hmm.. upravo sam primjetio da imam problem sa ovim S jedinicama .Na tanjur bi to trebalo ići bolje . Ipak pokrivanje je isto pa gdje ima signala na parabolu bi trebao biti za iznos pojačanja antene S signal biti proporcionalno jači.

Slijedeća lokacija : Moslavačka gora?   ;)

« Zadnja izmjena: 11. Travanj. 2010, 21:20:33 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #35 : 11. Travanj. 2010, 21:05:01 »
Imam osjećaj da si malo falio..
Ne Zavižan nego ona druga lokacija, pozicija ti je gore na slici u lijevom kutu..

Koliko si stavio osjetljivost RX-a?

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #36 : 11. Travanj. 2010, 21:52:31 »
Evo kako stoji situacija.  Far prebačen na lokaciju  OIV.  Prikaz je dosta sličan prethodnom. Čini se da Radio mobile ne uzima u obzir patern i dobitak antene RX-a već samo fara koji je uzet 12 dbi . Za Kum je meni proračun u point to point  S9 + 10  ( zapravo dolazi +40!) ali kad mu dam polar radio coverige izračuna S1. Čudno. Ovo treba nekako pomiriti .
Osjetljivost je 0,12 mikrovolti. Izračun je kao da je ista antena na faru i stanici  (vrijedi za prijemnik sa hornicom npr. ) Prijedlog oko osjetljivosti ili neka caka u Radio mobileu?

Inače sama slika je ilustrativna jer što sam got radio programu singnal se pojavljuje na istim mjestima.

Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #37 : 11. Travanj. 2010, 22:56:04 »
Oooo Luci,

odakle da počnem ili da ne počinjem .... ;D
Morao sam par puta pročitati post da vidim što te zbunjuje..
a idem redom pa dokle stignem:

prikaz je dosta sličan jer su i lokacije slične  ;D ali da bi bio siguran pogledaj u oba slučaja površinu pokrivanja signalom koja ti je izračunata dole lijevo u prozoru..

RM uzima u obzir i pojačanje antene TX-a i RX-a, probaj mijenjati pojačanje antene RX-a pa ćeš vidjeti da se površina pokrivanja signalom mijenja
( primjer sa lokacije Velebitska Plješevica JN74 LT, ako postaviš TX antenu 10dBi i pwr 200mW a na prijemu sa 32 dBi smanjiš na 22 dBi površina pokrivanja signalom se smanji sa cca 68000 km kvadratnih na 58000 km kvadratnih).

Osjetljivost od 0,12 uV je OK, to bi bilo negdje -130dbm, ja sam stavio osjetljivost -129 dBm i pri tome da mi na mapi prikazuje signale jakosti od -128 dBm na više (jedan dB je cuti ili ne cuti  ;D)

nemoj raditi sa S -jedinicama pogotovo u RM jer jeto kod njega nekako bezveze napravljeno, pa konvencija ova pa konvencija ona. Ako se dobro sjećam RM računa S-jedinice do 30 MHz na način da je 6dB = 1S jedinica dok preko 30 Mhz uzima da za 1 S jedinicu treba upola manje tj samo 3dB.
I onda se javljaju one zanimljive situacije od 40 S jedinica,  ;D

Dakle bolje je raditi sa dBm pa onda znaš na čemu si...

Tu je i vertikalni kut zračenja, kako raste gain te slotice onda se vertikalni kut smanjuje, pa za nas slučaj on je tu negdje 5stupnja @-3db ako se dobro sjećam proračuna antene...

Uglavnom, ono što je na slici označeno tu se čuje 100%, dakle bolja situacija može biti, lošija ne.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #38 : 12. Travanj. 2010, 01:29:14 »
Adam
200 mi se cini kao da stavis beacon na 144.300
Anyway, naci cemo vec pravu frekvenciju za "pravi"radio far
Luci, po tim proracunima sa radio-kotrljalom mozda bi ga i ja mogao cuti,
ja sam u CM87XJ  :)

ad6iw

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #39 : 12. Travanj. 2010, 15:41:23 »
Glavno da je proradio server.

Više manje sam ovladao sam Radio mobileom, ali ima stvar koja me zbunjuje .

Evo prikaza radio pravca između Kuma i mene.  Izračun S8  -98 dB
kada za isti far izračunam polar coverage na istom mjestu s istom stanicom ispada S1 .

Nisam našao nigdje objašnjenje. Zar ne bi morao pokazati isti nivo signala? Uzet je isti prijemnik kao u radio pravcu. Čak sam probao i s omni antenom istog pojačanja ali se ništa ne mjenja.

Moram provjeriti koju verziju RM koristim. ( 7.6.3)

Upravo sam provjerio i za dbm ispada ispravno i polar coverage ( slika) .  Za S jedinice na istom mjestu da je S1 . Može se i podešavati  ta S podjela ,ali kasnije ću se pozabaviti time. Odustao sam od pokazivanja iste ovdje.

Adam , na kojoj cca visini tornja će biti far na Velebitu?

Goran , odmah ja namaljam novu kartu  ( koliko dbm -a da stavim za tvoj lokator ?   :D )

Naravno sa Krka bi ga čuo super !

A sada na slike :

« Zadnja izmjena: 12. Travanj. 2010, 19:46:02 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #40 : 21. Travanj. 2010, 10:13:49 »
Probao sam s boljim software ali je rezultat trase Učka-Zgb isti  :'(   i uz poziciju antene fara na vrhu velikog stupa!
Dapače nema dogledanja niti sa vrha stupa na Učki na vrh stupa na Sljemenu  :-\
Da se nekako mogao sakupiti ovaj Islandski pepel negdje iznad Risnjaka :D
73!

MOLIM administratora da ovu temu iz "Novosti" prebaci u "Radiofarove" ..tnx :-*

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #41 : 02. Svibanj. 2010, 21:50:57 »
Slušao nešto na granici šuma na 10368.901. iz smjera Učke. Far?
Far sa Kuma dolazi sa dosta stabilnom frekvencijom na 10368.0473.

73, Dragan
« Zadnja izmjena: 03. Svibanj. 2010, 11:18:15 9A5AA »

Offline 9a4m

• Administrator
  • Jr. Member
« Odgovori #42 : 03. Svibanj. 2010, 09:25:29 »
Kod mene u jn85ei 9a0bxv far čuje se sasvim jasno na 10368.901 @180cm prime focus dish.

73
Mate

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #43 : 03. Svibanj. 2010, 15:41:52 »
Mate, da li je točan upisani lokator za 9a0bxv ( na dx clusteru ) ?
73!

Offline 9a4m

• Administrator
  • Jr. Member
« Odgovori #44 : 04. Svibanj. 2010, 05:57:31 »
Mate, da li je točan upisani lokator za 9a0bxv ( na dx clusteru ) ?

Ne! Ispravan lokator 9A0BXV je jn75cg.

73
Mate