Autor Tema: 9A0BXV - 10GHz beacon  (Posjeta: 16959 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AD6IW

• Hero Member
Odg: 9A0BXV - 10GHz beacon
« Odgovori #15 : 09. Travanj. 2010, 16:40:12 »
Dobar beacon treba imati preciznu frekvenciju, to mu je izmedju ostalog zadatak,
tako da se mogu kontrolirati uredjaji. Vecina korisnika koji nemaju lokovane oscilatore na 3cm
ima problema sa frekvencijom, pa drifta beacon drifta radio, previse nepoznanica???
 Samo provjeri ako je beacon sa pll, ako ne onda vidi koji je kristal unutra,
mislim da je oko 100 MHz?
Ovo sa Ansteinom vrlo uprosteno je u vezi sa gravitational force i brzinom,
na vecoj visini snaga gravitacije je manja,
a brzina se vektorski zbraja, slicno Dopleru samo sto je vrijeme umjesto frekvencije
Vrati sat na Uckoj natrag, za cca 15 nS  :)

ad6iw

« Zadnja izmjena: 09. Travanj. 2010, 17:12:04 AD6IW »

Offline 9a2ga

• Full Member
  • Carpe diem memento mori
    • 9A2GA HOME PAGE
« Odgovori #16 : 09. Travanj. 2010, 16:48:25 »
Kao prvo hvala svima koji su učestvovali na postavljanju i puštanju u rad beacona.

Na relaciji Učka-Zagreb smeta Risnjak. Drugo "brdašce" je vjerojatno Drgomalj ali on nebi trebao biti glavni krivac.

Glavni "krivac" je Risnjak. A da ga malo "otpilimo" ?  ;D

Ona bijela kuglica je Raytheon. Više se točno ne sjećam modela ali bilo je već o tome na forumu.
Isto bijelo smetalo je i na Puntijarki.

Vidimo se sutra u Kraljevici.

73 de Boris
Member of HRS, RK 9A1ADE, RK 9A1WFF, ARRL, AMSAT NA, AMSAT UK

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #17 : 09. Travanj. 2010, 17:11:08 »
Oooovako,

Pogledao sam na stranicama od Kuhnea, za beacon, i jedini koji je u ponudi je i taj koji koristimo.
On kao opciju ima ulaz za tcxo ali to treba napomenti kod narucivanja da bi majstor zaljepio na kutiju jos jedan konektor.
Na ovome beaconu to nije učinjeno. (nema shema)

Kao tcxo u ponudi stoji 108,5 Mhz ,znaci to mu je osnovna frekvencija, ali kad ubacim to u digitron, trebalo bi biti 108 Mhz cca ako se koristi faktor množenja x96?

Gogo u pravu si, beacon treba biti stabilan, ali šta ćeš trenutno smo startali ovako  ;D
Ali ako stvarno ima nesto viska kutijica kod tebe, mzemo sloziti jos jednog npr. za Velebit koji bi bio lokovan na neku referencu..

Zlatko, boja koju sam koristio je od Hempela, dvokomponentna poliuretanska(piše na kutiji da je za stakloplastiku, metal i drvo...) dakle dve komponente-pol kile pakovanje cca 105 kn. Sigurno 100% je to da nema olova jer valjda već godinu dana ne smiju prodavati takve boje osim uz osobne podatke i narucivanje takvih boja. Prodavač mi je rekao da ni drugih metala nema u komponentama, a ni u podacima na kutiji pakovanju se to ne vidi.
Ostatak komponenti boje je ostalo kod majstora, trebao bi ofarbati komadić stakloplastike i to gurnuti u mikrovalnu, pa barem tako vidjeti sta se desava i koliko se grije??

Mislim da je boja OK i da nema gušenja, barem na zaključcima koje sam izveo slušajući susjedni S55ZKP beacon koji je mislim slične konstrukcije, i imam optičku vidljivost prema njemu. Ovaj naš sa Učke ipak dolazi nešto jače (i po instrumentu) tako a po tome zaključujem da je OK.

Beacon je montiran upravo simetrično vrhu objekta, dakle onu strelicu samo da prebaciš sjeverno. Montiran je na ogradu pasarele koja ide po vrhu (kosog krova) montirana je sa Istarske strane jer je tako diktirao 1/2" koax ali ne mijenja ulogu ni da je sa druge strane jer vidiš i po slici da je beacon iznad ograde i u pozadini se vidi Rijeka i Gorski kotar.

Kako gledaš beacon, unutar je na posebnu ploču smeštena elektronika za tastovanje pa iznad njega beacon i na vrhu antenna. Dakle antenna se nalazi u gornjem dijelu radoma, kao što vidiš slobodna je u svim smjerovima.

Za koordinate, prepreka, to cemo sutra riješiti pa ti postam koordinate, sa ispravljenom visinom antene kod tebe, mada tih 30m neće značiti skoro pa ništa.
Ove dane je lijepo vrijeme pa ako imas volje da poslusas beacon sa antenom promjera 1.2 metra, ne znam sa kojom antenom sada slusas?

U stvari, ako bude lijepo vrijeme u nedjelju bi mogao na lokaciju JN74BX sa 3cm opremom pa da malo testiramo??

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #18 : 09. Travanj. 2010, 17:19:58 »
Adam,

Jos bolje Velebit je UFB, onda mi posalji radnu frekvenciju beacona za Velebit pa da nesto sklepam.

ad6iw

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #19 : 09. Travanj. 2010, 17:42:15 »
Pa frekvencija moze biti izmedju 10368.800 i 10369.000 ,to be beacon dio banda.
Ali ako se radi o lokovanom beaconu, mogli bi ga staviti i na pocetak banda, da je lakse usporedjivati vlastitu frekvenciju sa ovom beacona. I u tom segmentu od 10368.000 do 10368.100 ima par beacona u susjedstvu u Sloveniji i Italiji.

U svakom slucaju, treba zaobici frekvencije beacona iz blizine, S55ZSE 10368.890, IQ6AN/b 10368.840, pa ovaj nas na 10368.895, i par Austrijskih beacona.

Složiti ću listu frekvencija okolnih beacona da se ne bi slučajno preklapali...

Što se tiče reference, ja imam nešto furde ali ne mogu naći datasheet ili barem kako se spaja. Ovo sa slike je refrenca od V-sat terminala 3,5 ghz downlink - 5,8 ghz uplink, ima i ostatak skalamerije, koja je novije generacije ali bez sheme spajanja nema koristi previše...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #20 : 09. Travanj. 2010, 17:58:13 »
Adamski, S55ZKP je na 10368.890 HI :) (S55ZSE radi za sada verovatno samo na 23cm jer me čeka, da se popnem na stub i zamijenim nekih 40m kabla za napajanje.
Sasvim dovoljno je imati temperaturno stabiliziran XO na 60 deg C. To koristim u svim svojim SHF transverterima i frekvencija stoji super. U nijednom slučaju nisam osjetio potrebu po GPS ili nekom drugom standardu. Što manje "škalamerije" na vrh brda, to bolje i to manje kvarova.
Veoma je bitno, da je kristal napravljen (ispiljen) za takav režim rada.
Koristio sam neke I3OPW varijante sa kristalima iz Bologne, ali je to zbog slabog kristala šetalo i šetalo.....

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #21 : 09. Travanj. 2010, 19:38:34 »
Adi, UR right  ;D , više sam prošvikao od tih beacona, S55ZKP.
A i mene su pitali neki susjedi iz Italije što ne rade ZSE beaconi, pa nisam znao što reći, osim da radi ovaj na 23cm, jer njega čujem. A dobro, pomalo kad zatopli, pa će se napraviti nešto.

A baš sam pričao sa OPW o tim kristalima i on mi je to isto rekao kao što ti govoriš, da su ti Bologneze kristali good for nothing, šteta...

Zlatko, evo tvoje situacije sa lokacijama, pozicije obstrukcija:

1. 1150m ASL

45*23'57'' N
014*35'21'' E

2. 1186m ASL

45*24'41'' N
014*37'53'' E

3. 1051m ASL

45*27'08'' N
014*46'21'' E

4. 775m ASL

45*31'29'' N
015*01'23'' E

5. 750m ASL

45*32'46'' N
015*05'51'' E
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #22 : 09. Travanj. 2010, 20:31:30 »
Evo kopija sheme:
P.S. orginali su odnešeni zajedno sa farovima prije 321 dan!!!!!
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #23 : 09. Travanj. 2010, 21:22:39 »
Upravo se vratio sa brda. Od Učke ništa tropo . Nije nikakvo čudo. Prepreke od kojih 450 m na tri mjesta od mene. Oblaka nije bilo . Ostali beaconi  ( S5, HG1BSB , OE8 ,oba komada ( onaj viši proradio kod mene nakon nekoliko mjeseci ) redovni.  Šum Sunca prisutan na uhometar. Nisam danas mjerio jačinu samo se igrao malo sa elevacijom.   Goran ima pravo za beacone. Bilo bi dobro da imamo jednog referentnog .. Pošto se trenutačno najbolje i najšire  čuje Kum , molim nekog da izmjeri frekvenciju. Kod mene je oko 080 , ali znam da mi je transverter +20 kHz cca.
 Malo me zatekla Kraljevica ove godine pa nisam ništa organizirao za odlazak.
 Pozdrav svima i popijte jednu biru i za mene u Kraljevici.
Luci, 9A1Z

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #24 : 09. Travanj. 2010, 21:32:53 »
Temperaturno stabilizirani osciltor ima relativno dobru short term stabilnost, pa ne drifta vidno ali
nema kompenzirano starenje tako da absolutna tocnost vremenom sve vise odstupa.
Sa starenjem frekvencija se pomjera na gore, jer kristal kvarca osciliranjem gubi
elektron-masu pa zbog toga ubrzava odnosno drifta na gore.
Radni vijek kristala ogranicen i je u funkciji sa temperaturom, pa ce na 60C biti oko 5 do 6 godina,
ovisno i o tipu kristala.
Vectron ima TCVCXO na 90C ali radni  opseg u kome se moze  lokovati je oko 15godina.
Zbog toga je najbolja kombinacija sa GPS ili jos bolje GPS controlisan Rubidium.
Rb ima odlicnu short term stabilitty, pa kada je disciplinovan sa Cezijem onda je to prava stvar.
Upravo radim jedan takav koji bi trebao biti 10 E-13. Ako mislis raditi digitalne komunikacije i npr testirati
beacon sa wspr ili JT-64 onda je jasno zasto je potrebna ova stabilnost.
Sigurno da DB6NT skalamerija nije dizajnirana za te uvjete, ne radi kako treba ni na sobnoj temperaturi.
Ako je sve dizajnirano kako treba stvar da radi i na sjevernom(i juznom) polu.

73
ad6iw
« Zadnja izmjena: 10. Travanj. 2010, 02:02:12 AD6IW »

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #25 : 09. Travanj. 2010, 22:50:00 »
Za ilustraciju izračunata čujnost Učke 3cm na 30 dbi antenu ( cca TV offset-ica) na 2m AGL.

Upravo sam provjerio i za ostale beacone . Austrijske sve čujem refleksijom od vrha Pohorja off line cca 10 deg.  RST 51 do 55.

Šteta što se ne dogledaju Učka i Kum . Za druge uperite antene u najtamniju točkicu u vašoj blizini ako nemate LOS-a.
 Ne garantiram ništa  ; )

73s de luci

Luci, 9A1Z

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #26 : 10. Travanj. 2010, 00:56:03 »
Luci,

Ako imas volje i vremena da pokusas okrenuti antenu na jugozapad i malo podici elevaciji i poslusas beacon.
Ostavi uredjaj malo duze uljucen i oko radne frekvencije beacona na Uckoj.
Trebao bi cuti beacon od air scattera, jer je zracni koridor jug-sjeverozapad tako postavljen i ide
iznad Krka. Signal bi trebao jak burst oko 10-30 sekundi sa izrazenim Dopplerom.
Zbog polozaja imas veliki CS od aviona. To vazi i za ZG.
Probaj pa javi, TNX

ad6iw
« Zadnja izmjena: 10. Travanj. 2010, 01:34:02 AD6IW »

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #27 : 10. Travanj. 2010, 07:13:07 »
Goran , to sam imao na umu, ali kako se ne zna frekvencija  ( ni na ovoj ni na onoj strani ) teško se odlučiti. Obično ostavim uređaj na brzom scanu +-30 khz. Dobra  opcija bi bila SDR .
Bit  će ....

Luci, 9A1Z

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #28 : 10. Travanj. 2010, 09:15:34 »
Najbolja opcija ti je SDR. Pogotovo, jer imaš snimanje, pa nema potrebe, da sjediš uz uređaj kada pratiš beacon.
Trenutno AS (avio scatter) još nije u modi baš zbog nesigurnosti u frekvenciju.
Ali stižemo polako :)

Offline 9a3aq

• Full Member
« Odgovori #29 : 11. Travanj. 2010, 09:34:22 »
Adame TNX za mikrolociranje smetajućih vrhova.. radi se o :
 JN75HJ ( Risnjak ),JN75JK ( Kuželj ),JN75MM (Poljanska gora ),JN75NN ( Poljanska gora ) ...
koliko se vidi na karti na kraju trasa "liže" i Okić. :'(
Znači prva prepreka spada u nadležnost Mate a tri ostale kod Adija...možda bi s četiri Orkana bilo prije rasčišćeno nego s tunelskom varijantom ???
Prema Lucijevoj simulaciji sve je čisto do Zadra... znači čeka se izvještaj od 9A1BST  ::) koliko se sjećam tamo je rastao neki 3cm trv iz doba Johana/9A5DW.. idući je na potezu kum Mike ( kumašine triba koji puta okrenuti antenu put gori  :D )
Podržavam ideju da se budući far ( Velebit? ) koji će biti s GPSDO smjesti u prvih 100kHz na naših 3cm ! Znači GPSDO 10MHz + PLLXO napr.108,005MHz pa sa time u NT 3cm bake = 10368,050?
Doduše kada se spominje Velebit, na koju mikrolokaciju ste mislili? 9A1ARS / Meteorološka kula je bez napajanja, Planinarski dom je ispod vrha .. ostaje jedino HT objekt ? Luci, ako nije problem , molim nabaci jednu simulaciju pokrivanj s te kote...  
73 na sve strane !